<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Getriba I elektromotor
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lolobe

PostPostano: 30.7.2015. čet. 13:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim pomoć.

Da li bilo bolje spojiti konćara ( 96 volti ) direktno na kardan (moja prva opcija) ili na mjenjač? Radi se o bmw 3.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
bmwcabrio

PostPostano: 30.7.2015. čet. 14:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lolobe je napisao/la:
Molim pomoć.

Da li bilo bolje spojiti konćara ( 96 volti ) direktno na kardan (moja prva opcija) ili na mjenjač? Radi se o bmw 3.

garantiram da će riknuti za par dana.
isključivo na getribu.
struje u startu su ogromne naspram onih kada je spojen na getribu.
uspone da ne spominjem.
taj motor može voziti i audi a6 preko getribe, ali isto tako na direktu ga možeš ubiti na duplo lakšem smartu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Roman

PostPostano: 31.7.2015. pet. 09:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
eltico je napisao/la:
mxs3203 je napisao/la:
auto svakako mislim koristiti u prometu i atestirati ga naravno.
Koliko bi kapaciteta trebao imati ako bi htio moci napraviti oko 300km?

35-40kwh valja računati.

Tako je, tu negdje, ovisi o stilu vožnje, pošto se radi o kockici možda i više Very Happy . Za toliki kapacitet lifepo4 ne dolazi u obriz.

Ja sam protiv mjenjača, na motorima koji imaju karakteristiku kao što serijski DC motor mjenjač je beskoristan pod uvjetom da motor ima dovoljno momenta na startu. Sa mjenjačam, u nižim stupnjevima prijenosa, se GUBI moment na svim okretajima osim najnižih. 10% je jako veliki gubitak. Ne da mi se sada previše pisati, ako nekoga jako zanima mogu priložiti neke grafove.

Ja sam ipak za mjenjač jer se pokazao jako uspješan na startu a pogotovo na uzbrdicama, a osim toga treba I slabiji motor I manje akumulatora za isti domet. Meni je u ovoj električnoj priči važan domet, masa vozila, jednostavnost prerade I što manji troškovi.

Prerada bez mjenjača zahtjeva jači pa time I teži motor ako želimo dovoljno momenta, jaki kontroler koji može nahraniti gladni motor te akumulatori koji to mogu podnijeti.
[Vrh]
riba

PostPostano: 31.7.2015. pet. 10:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Već smo prošli to 500 puta, baterije nemaju veze jer je bitna struja motora a ne struja baterija.
Treba uzeti malo veći li jači motor, ali bolje imati masu u motoru (aktivnu) nego u mjenjaču (mrtvu).
Također i kontroler koji može isporučiti dovoljno ampera motoru za potrebni moment.
Ako se zadovolji par uvjeta mjenjač je potpuno nepotreban i samo je dodatni teret, a da ne govorim o jednostavnosti prerade.

No naravno, ako se netko želi švercati na motoru i kontroleru onda je svakako mjenjač potreban.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 31.7.2015. pet. 12:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

+ za mjenjač je vjerujem puuuuuno lakši atest u CVH
[Vrh]
Roman

PostPostano: 31.7.2015. pet. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Riba, probaj na biciklu krenuti uzbrdo u 1 brzini a zatim probaj krenuti u 16. pa ćeš vidjeti o čemu govorimo. Sa puno trošenja struje na kretanje I uzbrdice drastično smanjuješ domet a domet nam je ipak najvažniji. Smile
[Vrh]
max

PostPostano: 31.7.2015. pet. 13:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mjenjač je bitan i na hub motoru na biciklu akamo neće za auto (pogotovo ako je domet bitan). Simulacije radim i sa 8kW BLDC motorom za bicikl i nema šanse da konkurira 800W sa 2 brzine na uzbrdici od 15% Wink
[Vrh]
riba

PostPostano: 31.7.2015. pet. 22:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
+ za mjenjač je vjerujem puuuuuno lakši atest u CVH

Govorim o autima gdje imamo odvojen diferencijal, naravno da ako je prednji pogon da mora ostati mjenjač, mislim da neke igre sa pripasavanjem diffa ne bi išle. Pogledajte kako je na omegi izvedeno.

Romane, da moje noge imaju momentnu karakteristiku kao serijski DC motor, bilo bi mi svejedno Smile I reci realno, po kojoj uzbrdici biš se u prometu vozio 5 ili 10 kmh? Sa tako kratkom brzinom.

Samo zapamtite da svaki tvornički el auto nema mjenjač. To je zato jer električni motori imaju pogodnu momentu karakteristiku. To se odnosi na serijske DC motore i trofazne sa slabljenjem polja koji imaju istu karakteristiku kao serijski dc. Kod takvih motora se brzine uopće ne isplate. No ponovo, ako imate preslab motor, s nedovoljno momenta na startu, onda vam samo mjenjač može pomoći.
[Vrh]
Lolobe

PostPostano: 1.8.2015. sub. 09:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na odgovorima.
Ideja je bila kopirati omegu, ali ipak sa slabijim motorom ( ne sa warpom ) pokušati voziti bez getribe.
Koliko sam primjetio samo je omega jedina prerađena na takav način pa što se tiče same prakse nemam koga pitati za savjet.
Moje potrebe za el. vozilom u Slavoniji ne zahtjevaju neko brdovito svladavanje terena a druga stvar pisano je da ni mi sami nismo otkrili max granice končara.
Dakle spreman sam i na ovaj način testirati ''radu'' pa makar ga uništio.

Usput da pitam da li bi kratki zapi bio pouzdan za ovakav projekt ?
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.8.2015. sub. 12:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teško, treba ti puno veći napon jer rade ima malo okretaja pa će ti krajnja brzina biti prilično ograničena.

Dakle to bi moglo proći ako imaš relativno lagan auto, digneš napon na 120V nominalno, i imaš kontroler koji ima struju motora od barem 600 A. Ima takvih kellya.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 1.8.2015. sub. 17:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lolobe je napisao/la:
Hvala na odgovorima.
Ideja je bila kopirati omegu, ali ipak sa slabijim motorom ( ne sa warpom ) pokušati voziti bez getribe.
Koliko sam primjetio samo je omega jedina prerađena na takav način pa što se tiče same prakse nemam koga pitati za savjet.
Moje potrebe za el. vozilom u Slavoniji ne zahtjevaju neko brdovito svladavanje terena a druga stvar pisano je da ni mi sami nismo otkrili max granice končara.
Dakle spreman sam i na ovaj način testirati ''radu'' pa makar ga uništio.

Usput da pitam da li bi kratki zapi bio pouzdan za ovakav projekt ?

Rade u bmw 3 na direktu rikava kroz par dana sigurno.
A ni onaj dugi zapi ti nece moci voziti na taj nacin, za par minuta ces ga pregrijati i ugasit ce se.
I warp u omegi se znao opasno zagrijati a zapi h3d koji je osjetno jaci otkazuje suradnju za dvadesetak min.
Rade i zapiji moraju na getribu,bez okretaja se sve brzo pregrije ,pa i puno skuplje igracke mozes unistiti na taj nacin.
Zao mi je sto ces baciti lovu i trud,ali to ti je zagarantirano ako tako napravis.
I da je izvedivo opet ces imati slabu krajnju brzinu i nikakav start.
[Vrh]
Lolobe

PostPostano: 1.8.2015. sub. 17:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav i hvala na savjetima.

Mislim da mjenjač ostaje.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 1.8.2015. sub. 17:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lolobe je napisao/la:
Pozdrav i hvala na savjetima.

Mislim da mjenjač ostaje.

U tom slucaju ces se dugo voziti a dalje sve ovisi o baterijama....
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.