<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Moj mali solarni sustav

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Caca

PostPostano: 25.3.2015. sri. 11:57    Naslov: Moj mali solarni sustav Citirajte i odgovorite

Svoju malu solarnu elektranu zamislio sam složiti sa microinverterima. Cijela stvar može koštati nešto više nego varijanta sa jednim jačim grid inverterom ali sustav sa microinverterima ima neke pogodnosti. Sustav je modularan i uvijek ga lako mogu nadograditi. Odlučio sam se za SMA jer je jedan od najboljih i imaju odličan portal gdje se može pratiti apsolutno sve što se dešava a meni je to jedan od najvažnijih faktora. SMA je microinvertere složio tako da je većinu kritičnih komponenti izdvojio i ugradio u Multigate koji onda nije na krovu na ekstremnim temperaturama već u kući u razvodnom ormaru. Multigate je zadužen za komunikaciju sa svakim inverterom (do 12kom), filtriranjem struje, te komunikaciju, LAN priključak za mrežu i komunikaciju sa internet portalom.

Prije par dana napokon su mi došli amp/volt/power meter i kontrolno brojilo pa sam počeo lagano slagati...

Ovako to otprilike sad izgleda pospajano

Ovaj LED wattmetar sam stavio čisto da mogu povremeno bacit oko kako bi vidio koliko trenutno proizvodim a i zato što imam mjesta u kutiji. Mjeri napon, struju, snagu, faktor korisnosti. Ako nekog interesira plaćen nekih 18$ ovdje http://skrati.net/wattmetar
Kontrolno brojilo stavio sam samo zbog spajanja sa svojim sustavom kućne automatike bazirane na Z-Wave Vera3 kontroleru

Zgodna je stvar jer sa automatkom imam more mogućnosti pa recimo kad imam puno previše proizvedene energije, mogu po potrebi palit bojler ili klimu baš da ne vrtim brojilo u rikverc smijeh1
Naletio sam negdje na specifikacijama za ovo digitalno brojilo da ulaz na optocoupleru ide tek od 20v pa do nekih 32V. Nisam bio siguran da će mi raditi sa 5V koje imam na Arduino senzoru pa sam spojio za probu žarulju i stvar uredno radi.

Kako to sad izgleda na kontroleru

A ako nekog i više zanima kućna automatika, ovo je jedan dio što imam pospajano

Zapakirano sve u razvodnu

Skroz lijevo je D-Link Powerline adapter jer mrežu nemam dovučenu do samog mjesta predviđenog za razvodnu.

Microinvertere još nisam kupio ali za prvu ruku planiram staviti 2kom a kasnije dodati još 4kom. Panele planiram cca 250W mono jer inverter je nazivno 240W, 235W max po specifikaciji. Sa tih cca 1400W max recimo da prikupim 7kWh to mi je oko pola moje potrošnje...

Toliko za sad, nastavak slijedi Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
solar3

PostPostano: 25.3.2015. sri. 13:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro je, napredujemo polako ali sigurno! palac
Mene nakon pola sata piskaranja programa za arduino zaboli glava, onda to sve ostavim i zaboravim gdje sam stao za popi.....
Zato se onima koji imaju živaca i volje za sve to iskreno divim! palac
Je ljepo je kad čovijek sve napravi sam i kad to radi onako kako je zamislio - neprocjenjivo! skace od srece
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 25.3.2015. sri. 15:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jako lijepo! palac
[Vrh]
muki

PostPostano: 26.3.2015. čet. 08:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka čast jako lijepo složeno

I ja imam kombinaciju s microinverterima skuplja je ali je modularna kupuješ panele i microinvertere kad i koliko imaš sredstava.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.