<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni autobus!!!
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
schumacher

PostPostano: 14.12.2014. ned. 11:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Di je onaj smajli što pušta vodu ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
drug mile

PostPostano: 14.12.2014. ned. 16:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne treba jos odustati od ideje. Nabavi neki ispravni tramvaj, preradi ga da moze ici prugom i cestom. Sad moze po Zg sakupljati putnike, onda prugom do Rijeke, koristi struju od HZ za pogon i za punjenje baterija. Prije Rijeke "iskoci" iz tracnica i vozi na baterije do Crikvenice. Istim putem nazad. Samo se moras prilagoditi rasporedu od HZ-a.

Tramvaj koji te moze sakupiti pred kucom i voziti ravno na plazu na elektro pogon. Utopija?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ciri

PostPostano: 14.12.2014. ned. 17:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman

Ideja uopće nije loša, ja sam za da se nešto takvo realizira, i mislim da ima smisla.
npr. trebalo bi uzet neko vozilo malo kompaktnije a ovakav bi bio idealan http://home.mobile.de/LASBIN-HENDLER#des_202582881
taj iveco je kompaktniji i noviji od tam-a, možda ćak ima klimu, a po ljeti moraš imat klimu jer se inaće nitko neće vozit u njemu,
19+1 putnik, maksmimalna nosivost 4500kg i ima 120hp,
znaći ono što bi bilo najbolje je ubacit 70kwh baterija, elektomotor emrax http://www.enstroj.si/Electric-products/emrax-268.html
i njihov kontroler.
e sad, najbitnije je financiranje i ekonomska isplativost, što je veliki upitnik
[Vrh]
Roman

PostPostano: 15.12.2014. pon. 12:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ciri je napisao/la:
Roman

Ideja uopće nije loša, ja sam za da se nešto takvo realizira, i mislim da ima smisla.
npr. trebalo bi uzet neko vozilo malo kompaktnije a ovakav bi bio idealan http://home.mobile.de/LASBIN-HENDLER#des_202582881
taj iveco je kompaktniji i noviji od tam-a, možda ćak ima klimu, a po ljeti moraš imat klimu jer se inaće nitko neće vozit u njemu,
19+1 putnik, maksmimalna nosivost 4500kg i ima 120hp,
znaći ono što bi bilo najbolje je ubacit 70kwh baterija, elektomotor emrax http://www.enstroj.si/Electric-products/emrax-268.html
i njihov kontroler.
e sad, najbitnije je financiranje i ekonomska isplativost, što je veliki upitnik

Ideja naravno ima smisla ali troškovi za izvedbu te ideje nemaju smisla. No s tehničke strane to što ti predlažeš je produženi kombi koji doduše ima klimu ali nema nikakav gepek u koji bi mogao natrpati tih 70 kwh akumulatora a TAM je autobus u pravom smislu, ima udobnija sjedala, klima bi se mogla staviti na krov neka univerzalna a akumulatori se natrpaju dolje u gepek između osovina tako da su na najnižoj točki vozila što bi doprinjelo udobnosti i stabilnosti autobusa. Osim toga ovaj produženi kombi sa 19 sjedala je manje ekonomski isplativ od autobusa sa 32 sjedala jer bi po jednoj turi u njemu mogao najviše utržiti 1900 kn (ako bi karta bila 100 kn) dok u TAM-u 3200 kn što je bitna razlika u isplativosti a troškovi prerade i korištenja bi bili skoro isti jer je TAM-ov autobus jednostavniji za preradu a može se dodatno olakšati ako se umjesto stakala stavi pleksi i izbace još neke nepotrebne stvari. No iako je ideja dobra zbog velikih troškova prerade nije isplativa osim ako imaš novaca toliko viška da bi to radio iz gušta. Smile

Što se tiče predloženog motora, to mi se sviđa i ima dosta snage onaj drugi i treći su vrlo upotrebljivi u autobusu. Imaju i dovoljan broj okretaja a predviđeni su i kontroleri za njih. No, naravno da na stranici nisu napisali cijenu zato što je vjerojatno astronomska. Sad
[Vrh]
staklar

PostPostano: 15.12.2014. pon. 20:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:

...troškovi prerade i korištenja bi bili skoro isti jer je TAM-ov autobus jednostavniji za preradu a može se dodatno olakšati ako se umjesto stakala stavi pleksi i izbace još neke nepotrebne stvari.

sa pleksijem ne možeš proći tehnički.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 15.12.2014. pon. 20:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Romane :

mogao najviše utržiti 1900 kn (ako bi karta bila 100 kn) dok u TAM-u 3200 kn što je bitna razlika u isplativosti

od toga iznosa maksimalno 30 % je profit.

Nema ni teorijske šanse da se zarade nofci.

Ni koncesija na liniju ne dobije se đabe, trebaš platiti i vozaća, a pogotovo nije moguće uvesti autobus stariji od 2003 godine, koji nema barem EURO 3.

TO JE SKUPO.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
bmwcabrio

PostPostano: 15.12.2014. pon. 21:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

jedva se vozimo i imamo upotrebljiv domet u gradskom prometu sa mini autićima.
ovo je odlična ideja ako bi se imalo novaca za igru (dakle viška) , a obzirom da novaca nema ideja ima prolaz koliko i rimčev concept za 6 000 000kn.
sve se može samo koliko košta....
Romane,sada kad si pribavio poštene baterije i imaš volju za radom
mislim da bi bilo najbolje da počneš razmišljati o kupnji novijeg autića i planiranju jednog kvalitetnog projekta a na proljeće se primiš posla Smile
[Vrh]
Roman

PostPostano: 16.12.2014. uto. 09:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Romane :

mogao najviše utržiti 1900 kn (ako bi karta bila 100 kn) dok u TAM-u 3200 kn što je bitna razlika u isplativosti

od toga iznosa maksimalno 30 % je profit.

Nema ni teorijske šanse da se zarade nofci.

Ni koncesija na liniju ne dobije se đabe, trebaš platiti i vozaća, a pogotovo nije moguće uvesti autobus stariji od 2003 godine, koji nema barem EURO 3.

TO JE SKUPO.

Znam da ono što bi se utržilo nije zarada a naravno da se nitko nebi usudio raditi na crno pa ostati bez svega. Zato znam da se nebi zaradili nofci. No mislim da tu nema riječi o koncesiji jer to nebi bila linija već slobodan povremeni prijevoz. Vozača naravno treba platiti, no što se tiče EURO X normi, pa zar se one ne odnose na ispušne plinove kojih u ovom slučaju nebi bilo. Smile

Najveći problem bi bio preraditi autobus i dobiti atest a onda bi bilo lakše ali znam da zbog troškova bi to mogao učiniti samo bogati entuzijast kojem lova nije bitna već ekologija i nove tehnologije. Smile
[Vrh]
Roman

PostPostano: 16.12.2014. uto. 10:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
jedva se vozimo i imamo upotrebljiv domet u gradskom prometu sa mini autićima.
ovo je odlična ideja ako bi se imalo novaca za igru (dakle viška) , a obzirom da novaca nema ideja ima prolaz koliko i rimčev concept za 6 000 000kn.
sve se može samo koliko košta....
Romane,sada kad si pribavio poštene baterije i imaš volju za radom
mislim da bi bilo najbolje da počneš razmišljati o kupnji novijeg autića i planiranju jednog kvalitetnog projekta a na proljeće se primiš posla Smile

Gorane, ne razmišljam o nabavci novijeg većeg autića jer je Traubek savršen za preradu. Mogao bih jedino razmišljati o još jednom Traubeku III Smile budući da imam spreman još jedan motor i kontroler. (Agni 95R i Kelly 72600 sa regenom)

No svakako ću raditi na unaprijeđenju dosadašnjeg Traubeka II a prvo na red dolazi pokušati složiti regenerativno kočenje. Već imam neke akcije u tom pogledu. Kontaktore i volju imam, sada trebam skupiti znanje i iskustvo o tome. Smile
[Vrh]
riba

PostPostano: 16.12.2014. uto. 10:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ćeš koristiti agnija moraš paziti na timing četkica i obavezno smisliti neko aktivno zračno hlađenje, samo da znaš, da ne bi bilo kasnije Smile
[Vrh]
grrga

PostPostano: 16.12.2014. uto. 14:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neke informacije govore da agni nije dorastao zadatku pogona auta. Riba bi mogao znati više, iz njegove je blizine izvor informacija i to iz prve ruke.
[Vrh]
riba

PostPostano: 16.12.2014. uto. 14:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam prva ruka. Agni je više nego dorastao, samo mu treba osigurat nekakvo zračno hlađenje i namjestiti četkice po uputstvima koja su dobro napisana. To je motor od deklariran na 14 kw trajno, dakle puno više od rade koji je 5 kw, a svi ga voze, i to sa zračnim hlađenjem. Radu spašava velika masa za upiti toplinu, a agni to nema, pa mu treba osigurati protok zraka, što nije problem jer je sav na rupice.

Iako bih uvijek odabrao neki bldc motor tipa mars 0913 prije bilo kog DC motora. Za auto do 900 kg je dovoljan ovaj kontroler:

http://kellycontroller.com/kdz7255124v-72v550apm-with-regen-p-966.html

Isto s jednim ventilatorom od 12 cm, hladan ko špricer.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 16.12.2014. uto. 15:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam manual za agnija i proučavao sam ga pa znam za namještanje kuta četkica ali je različit kada ga koristiš kao motor a drugi kada ga koristiš kao generator. Treba naći neki kompromis ako se koristi i za regen. Imam Kellya od 600 A za PM sa regenom tako da je to za Traubeka idealno. No to još nije na redu, možda jednog dana. Smile Hlađenje bi i tako bilo dobro jer je motor nisko i poprečno postavljen pa bi u vožnji struja zraka prolazila kroz njega a može se staviti i dodatni ventilatorić za prisilno hlađenje. No šarafići za kontakte su mu sumnjivo mali pa me to malo buni. A na naponu 72 V pri snazi od 14 kw ili 30 u peaku ide struja na te šarafiće od 400 tinjak ampera pa kakva su tvoja iskustva sa time.
[Vrh]
riba

PostPostano: 16.12.2014. uto. 15:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nikakav problem, samo pati da koristiš stopicu koja ima rupu od točno 6mm, da je sve stegnuto kako treba i nemaš brige. Mislim da će to 300A na motoru biti sasvim dovoljno, ali ni 400 nije problem jer je to ionako dosta kratkotrajno.

Također, struja ne ide preko šarafa nego direktno na stopicu, pogledaj sliku:

http://i285.photobucket.com/albums/ll53/jonescg/IMG_2644.jpg

A i da prolazi, m6 matica i vida imaju presjek od 70 mm2 Very Happy
[Vrh]
zega

PostPostano: 17.12.2014. sri. 05:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ova je bolja

Steta osovine koja se onak spigala.
Ludi motor
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM