<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW E-E39
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
riba

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

To se odnosi na roadstera, koji ima 2C baterije za laptope sa prilično starom kemijom, nmc, a čak i ona je dosta izdržala.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bmwcabrio

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

što se dometa tiče sa 96v-100ah , lifepo4
60km sa grijanjem - zima ili čak 100km ljeti u idealnim uvjetima vožnje.
tu se negdje vrti...... saznao od čubija,
kod mene su sad 96v-110Ah i rezultati su slični.
ovo bi bilo za autiće do tone.......
[Vrh]
eltico

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni zvuči ODLIČNO, a svakako bi želio imati npr. 72V/200Ah težine cca 75kg, što bi mi u praksi značilo istu težinu vozila i volumen baterija a dupli domet.

Nego jeli zaista takva cijena jer praktički toliko sam prije 2 godine platio 72V/100Ah LiFePo4
[Vrh]
grrga

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tesla toga ima cca 60 - 90 KWh pa pri optimalnoj upotrebi mogu i trajati. Naši paketu su u prosjeku tesla djeljeno na 10. Tesla svoje ne opterećuje više od 1C s obzirom na napon i kapacitet.
[Vrh]
BB

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
Meni zvuči ODLIČNO, a svakako bi želio imati npr. 72V/200Ah težine cca 75kg, što bi mi u praksi značilo istu težinu vozila i volumen baterija a dupli domet.

Nego jeli zaista takva cijena jer praktički toliko sam prije 2 godine platio 72V/100Ah LiFePo4

možda bi bilo dobro iskombinirati ovako:
dvojica (ili više njih) imaju paket po 72 ili 96 V 100Ah i još jedan toliki ali zajednički. I onda kad se ide na dalji put ode se po taj jedan paket koji se "nabode" na određeno mjesto koje ga stavi u paralelu. na taj način imaš lagano auto za po gradu a da ipak imaš i malo dometa za egzibicije do neke banje... A troškovi prilično zauzdani..

Ovdje vidim ulogu Ribe jer bi neko trebao da definiše pakete kao neki standard.

već zamišljam (i vidim) mjesto gdje bi svima pasala baterija...
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 2.12.2014. uto. 23:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Tesla toga ima cca 60 - 90 KWh pa pri optimalnoj upotrebi mogu i trajati. Naši paketu su u prosjeku tesla djeljeno na 10. Tesla svoje ne opterećuje više od 1C s obzirom na napon i kapacitet.

palac
za nas je lifepo4 Smile
[Vrh]
grrga

PostPostano: 2.12.2014. uto. 23:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
grrga je napisao/la:

palac
za nas je lifepo4 Smile

Više-manje se i sam držim toga. Za domet i trajnost LiFePO4, LiCo za sportske rezultate a LiIon za slabije potrošače.
Ono što nitko neće reći - LiIon ima veliki unutrašnji otpor i samim tim velik pad napona pri opterećenju i izraženo grijanje. 50-60°C nije nikakvo čudo. LiFePO4 se počne grijati tek kad kapacitet pane ispod 25% a jače se grije u zadnjih 10%. LiCo se skoro uopće ne grije.

Obično je pad napona kod Liion toliki da sa strujom od pola nominalne u startu pane sa 4,2 na 3,9 - 3,8 ili čak i malo manje. To je u rangu sa LiFePo4 baterijama.
[Vrh]
zega

PostPostano: 3.12.2014. sri. 05:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:

Zakaj se kod mase praznog vozila zaboravlja da kod velikih vozila tank ima 80l i svi mjere masu praznog vozila sa "5 l goriva" u tanku, a ja sam u XM'a mogao utrpat 80L!
To je skoro pa 80 kila a toliko ima manja baterija!
CVH bi morao malo korigirat neke izracune i racunat sa masom praznog vozila ali (!) sa punim rezervoarom (!)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 10:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

Nije točno, baterije u tesli rade sa maksimalno 3.6 C u najjačem modelu S sa stražnjim pogonom, i sa 6C kod novog modela sa pogonom na sva četiri kotača.

grrga je napisao/la:

Više-manje se i sam držim toga. Za domet i trajnost LiFePO4, LiCo za sportske rezultate a LiIon za slabije potrošače.
Ono što nitko neće reći - LiIon ima veliki unutrašnji otpor i samim tim velik pad napona pri opterećenju i izraženo grijanje. 50-60°C nije nikakvo čudo. LiFePO4 se počne grijati tek kad kapacitet pane ispod 25% a jače se grije u zadnjih 10%. LiCo se skoro uopće ne grije.

Obično je pad napona kod Liion toliki da sa strujom od pola nominalne u startu pane sa 4,2 na 3,9 - 3,8 ili čak i malo manje. To je u rangu sa LiFePo4 baterijama.

Ima lifepo4 koji je 0.5C, i koji će crknuti odmah, a ima i lifepo4 koji je 40C, i koji ima 1000 ciklusa na 100% dod , to je naravno a123. Isto tako ima i lico koji se koristi u laptopima i koji je 0.5C, a ima i lico koji je 200C. Tako da sama kemija ne mora nužno značiti sve. Ćelije koje koriste proizvođači automobila su bolje od onih što idu u laptope, i nemaju ništa goru trajnost od lifepo4. Nitko od nas nije napravio 2000 ciklusa sa lifepo4, a i ta brojka je a 80% dod. Liion se obično deklarira na 100% dod. Ako se puni na 90% kapaciteta, i ne prazni 100%, lako će se doći do brojka sličnih lifepo4. Pogotovo sa novim, kvalitetnim ćelijama.

Isto vrijedi i za grijanje, neke ćelije se griju više, neke manje, to ovisi samo o unutarnjem otporu, a ima lifepo4 s visokim i niskim unutarnjim otporom, isto kao i drugih kemija.

http://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=14&t=65117

Naravno, pošto u autu rijetko praznimo baterije do kraja, u praksi će sav litij trajati poprilično, tako da se ne bih brinuo oko broja ciklusa. Također ne vjerujem kineskim proizvođačima lifepo4 oko deklariranog broja ciklusa, već sam u jednom postu napisao malo detaljnije.

Ako li-ion napon padne na 3.8, a lifepo4 na 3V, kako je to slično? Uostalom nebitno, sustav se mora dobro optimizirati pa pad napona u oba slučaja neće biti problem.

Mislim svaka čast lifepo4, ali ne pada mi više na pamet plaćati skuplju bateriju, kineske proizvodnje i lošije kvalitete, da bih imao tri puta veću i dva puta težu bateriju, koja upitno ima malo više ciklusa.

http://i.imgur.com/Ya5C6Kq.jpg

zega je napisao/la:

Zakaj se kod mase praznog vozila zaboravlja da kod velikih vozila tank ima 80l i svi mjere masu praznog vozila sa "5 l goriva" u tanku, a ja sam u XM'a mogao utrpat 80L!
CVH bi morao malo korigirat neke izracune i racunat sa masom praznog vozila ali (!) sa punim rezervoarom (!)

Ma ne zanima njih ništa što je logično. Ali ja se ne brinem oko takvih stvari jer sa novim baterijama masa više nije toliki problem.
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 3.12.2014. sri. 10:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
za 3250 € plus spojnice i bms (nešto sitno) možeš imati 96v i 100 Ah li-ion baterija najnovije tehnologije, panasonic, made in japan, paket bi bio težak oko 50 kg i bio velik oko 30 litara. Max struja bi bila 360A, dakle oko 34 do 31 kw kad se uračuna pad napona.
Na tu količinu baterija bi možda išao još i veći popust, ali to nisam siguran, ovo je cijena koja je sigurna.

To sve izgleda super ovako napisano (pogotovo struja, jer kod mene iz baterija ionako ponekad jedva dostize ~220A i to na vrlo kratak rok jer imam 180A glavni osigurac), ali pretpostavljam da se to radi (opet) o 18650 baterijama. Stoga nisam siguran da li je ukupna cijena dobro izracunata - da li si ukljucio i neke kutije u koje bi se te baterije slozile?
(Btw, kako napreduje tvoja ideja oko kutija?)
Kod ovih TS/Winstonica koje su kod nas nekolicine, spajanje baterija je poprilicno jednostavno, no ubacivanje tolikog broja 18650 u vozilo zahtjeva ponesto truda i novca.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 11:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Radim na kutijama tako da to neće biti nikakav problem.
[Vrh]
fire

PostPostano: 3.12.2014. sri. 12:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
eltico je napisao/la:

benzin je 1litra=0.72kg u prosjeku.
[Vrh]
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 14:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uz malo pažnje, nca ćelije će izdržato sasvim dovoljno:

[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 3.12.2014. sri. 15:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve su to nijanse,ja tu nevidim nikav problem osim novaca .
[Vrh]
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 15:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa napisao sam koliko košta, čak je nešto manje od lifepo4, i to bez popusta na količinu.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 4 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.