<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW E-E39
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
DompaEV

PostPostano: 2.12.2014. uto. 12:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da se evo i ja ukljucim...
U svakom slucaju, dc74 respekt za kretanje u ovaj projekt prerade palac

Svatko od nas u njega je usao sa nekim svojim vizijama i zeljama koje su se vremenom prilagodjavale stvarnosti, pa kao sto vidim nisi ni ti na drugacijem putu.
Da smo svi (po)slusali ono sto nam je bliza ili dalja okolina savjetovala ("pa kaj ce ti to?", "a jel bu ti se to isplatilo?", "a zakaj se mucis?" itd.) nebi sad imali ovoliko prerada koliko imamo (e-buba je bila 4-ta registrirana; to je bilo 2011-e, a danas nas je koliko, kako registriranih tako i onih koje ce tek postati?).
Samo da podsjetim, EV1 je takodjer krenuo sa olovom. Ova bembura nije bas EV1, ali svejedno, nisu ni performanse koje dc74 ocekuje iste.
Prema tome - ako covjek ima dovoljno novca za kupiti olovo ovdje na forumu i dovoljno vremena da sve slozi i pritom nagovori kontroler da radi kao sto se ocekuje u jednom elektro autu, mislim da ga nebi trebali sputavati. Svatko od nas zeli sto veci domet, brzinu, ovo i ono, ali na kraju ono sto je trenutno u dzepu odredjuje do kuda mozemo ici u tim zeljama.

Meni se cini da ce za potrebe koje dc74 ima, ovaj E-E39 (hm... EV39 Mig ) u ovom setupu zadovoljiti. Sjetimo se i da je dc74 naglasio da ce voznja biti na relaciji Sisak-Petrinja i sa samo 1 semaforom na dionici. Dakle, to nije Zg, pa stoga nema ni potrebe za neznam kojim ubrzanjima, kocenjima, ubacivanjima, "dizanjem ruku sa volana" i tsl.
Ako je potrebno, dc74 ce vec nauciti kako da noga bude laksa na gasu, a da rezultat bude i dalje na nivou boljem nego sto je to ubrzanje prosjecnog autobusa (tu ne racunam trolejbuse, oni imaju start ko sprih) uz zeljeni domet osiguran. Pritom ne vjerujem da ce se itko na cesti iza njega pjeniti jer eto nije dovoljno startan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Roman

PostPostano: 2.12.2014. uto. 13:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemam ja namjeru ništa braniti olovo. Svi znamo da je litij bolji no ukoliko se nema novaca a ipak se želi voziti na struju i ako nemamo velike apetite i olovo će služiti svrsi. U Traubeku I je polovno olovo dobro služilo preko četiri godine uz povremena crkavanja i zamjene baterija. No, trebalo je imati i strpljenja jer kada su akumulatori mortus onda se voziš brzinom od 20 km/h i uspiješ se dovući do kuće. Bilo je i trenutaka kada su pješaci doslovno bili brži od mene. Smile Baš nedavno u subotu 29.11. sam isto imao priliku dovlačiti se doma renolčekom vratolomnom brzinom od 20 km/h jer sam smetnuo sa uma da je hladno i da nemogu više preći 50 km kao ljetos. Sad

Kažem još jednom olovo je dobro ako zadovoljava tvoje potrebe. Mene više ne zadovoljava a i uštedio sam nešto novaca tako da u Traubeku II dovršavam ugradnju litija i nadam se da ću biti zadovoljan i prezadovoljan ako je točno što drugi kažu da je nebo i zemlja. Sjećam se da sam sa Matinim akumulatorima 15 x Thundersky 100Ah u Traubeku I prešao 53 km bez znakova umora sa 4,8 kwh energije tako da računam da bih sada sa 9,6 kwh mogao prijeći 80 pa i više. Možda čak i 100. Smile A budući da je moj stil vožnje defanzivan, bez naglih ubrzanja i sa proračunatim prolascima kroz semafore to bi moglo biti lako ostvarivo. Naravno da bih volio imati i regen jer bi mi to sigurno još produžilo domet ali nažalost nema. Sad

Ako se ima novaca bolji je litij ali treba dobro paziti da nebi ostao gorak okus litija u ustima. (znam iz vlastitog iskustva) Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bmwcabrio

PostPostano: 2.12.2014. uto. 14:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Problem je velika zelja za voznjom na struju bez obzira na sve.
Ali nakon prvih kilometara apetiti naglo rastu i dolazi do razocaranja ,olovo ne ispunjava ocekivanja.
Realnost je da se jedva vozimo na litij.
[Vrh]
MP

PostPostano: 2.12.2014. uto. 16:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Doc Emmet Brown je napisao/la:
MP je napisao/la:
za vozilo 850kg ubrzavanje do 60 kmh treba cca 16KW , za održavanje brzine od 60kmh treba cca 2,8 KW.
isto za vozilo teže za 390 Kg (znači 1240 Kg) , za ubrzavanje do 60 kmh treba 24 KW , dok za održavanje brzine od 60 kmh treba 3,8 KW .

ovo je okvirno , vrijeme postizanja brzine 60kmh je 8 sekundi u kalkulaciji

Uh! Ovo bi možda bilo s PMAC motorom efikasnosti 200% i Li-Po ili Li-ion baterijama Smile

Znači, moja Dacia ima oko 1140 kg, AC motor, Li-po baterije, za održavanje brzine od 60kmh pri temperaturi u baterijskom paketu od 25-30C, uzima iz baterija oko 6kW. Znači to je oko 100W/km iz baterije. Za održavanje brzine od 70kmh potrebno je oko 8kW a za 80kmh oko 11kW. Manje ne može sigurno ni s autom od 800kg i Rade Končar motorom.

ovo su osnovne kalkulacijemuz minimalan otpor zraka i minimalan otpor guma , naglasak je na razlici u težini (sa ili bez olova od 390 kg) .
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 2.12.2014. uto. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Doc Emmet Brown je napisao/la:
MP je napisao/la:
za vozilo 850kg ubrzavanje do 60 kmh treba cca 16KW , za održavanje brzine od 60kmh treba cca 2,8 KW.
isto za vozilo teže za 390 Kg (znači 1240 Kg) , za ubrzavanje do 60 kmh treba 24 KW , dok za održavanje brzine od 60 kmh treba 3,8 KW .

ovo je okvirno , vrijeme postizanja brzine 60kmh je 8 sekundi u kalkulaciji

Uh! Ovo bi možda bilo s PMAC motorom efikasnosti 200% i Li-Po ili Li-ion baterijama Smile

Znači, moja Dacia ima oko 1140 kg, AC motor, Li-po baterije, za održavanje brzine od 60kmh pri temperaturi u baterijskom paketu od 25-30C, uzima iz baterija oko 6kW. Znači to je oko 100W/km iz baterije. Za održavanje brzine od 70kmh potrebno je oko 8kW a za 80kmh oko 11kW. Manje ne može sigurno ni s autom od 800kg i Rade Končar motorom.

kadet sa tri osobe ( ukupno cca 1150kg) i gumama 195/50/15 na ravnom po temeraturi +20 pri 80kmh po gps-u (po satu iz auta 86kmh) iz baterija vuče 90-95A sa naponom od 95V .
što bi bilo oko 9kw.
vjerojatno zaslugu ima dobra aerodinamika, a uz uže gume možda bi bilo još malo bolje.
[Vrh]
riba

PostPostano: 2.12.2014. uto. 21:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo da ubacim bubu u uho autoru teme:

za 3250 € plus spojnice i bms (nešto sitno) možeš imati 96v i 100 Ah li-ion baterija najnovije tehnologije, panasonic, made in japan, paket bi bio težak oko 50 kg i bio velik oko 30 litara. Max struja bi bila 360A, dakle oko 34 do 31 kw kad se uračuna pad napona.

Na tu količinu baterija bi možda išao još i veći popust, ali to nisam siguran, ovo je cijena koja je sigurna.

Zadnja promjena: riba; 2.12.2014. uto. 22:05; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
tomislav m

PostPostano: 2.12.2014. uto. 21:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Omega ima masu kao i tvoj bmw , ja sam kao i ti htio sloziti veci auto na struju i o tome razmišljao preije tri godine ali sam shvatio da necu biti zadovoljan s olovom . Dve godine sam skupljao djelove i novce za litij , kad sam prvo slozio za testiranje na 96v još uvjek je to bilo pre malo , tek na 144V i 1000A je bilo zadovoljavajuce ! Problem je u tome sto omega na diraktnom pgonu nije mogla savladati prepreku od 7 cm. pred kotacima bez 700A prema motoru . Sada dižem napon na 192V , kad sve spojim možeš doći probati ako te zanima !
[Vrh]
grrga

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:

za 3250 € plus spojnice i bms (nešto sitno) možeš imati 96v i 100 Ah li-ion baterija najnovije tehnologije, panasonic, made in japan, paket bi bio težak oko 50 kg i bio velik oko 30 litara. Max struja bi bila 360A, dakle oko 34 do 31 kw kad se uračuna pad napona.

Na tu količinu baterija bi možda išao još i veći popust, ali to nisam siguran, ovo je cijena koja je sigurna.

Ovo zvuči odlično da nije tog podatka o max struji koja je mizerna i paket bi vjerojatno brzo stradao sa zapijem na 400-600A.
Masa i volumen su odlični tako da i 300Ah nije previše za auto a tada bi ta baterija bila zvjer po svim karakteristikama uključujući i cijenu.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
riba je napisao/la:

Ovo zvuči odlično da nije tog podatka o max struji koja je mizerna i paket bi vjerojatno brzo stradao sa zapijem na 400-600A.
Masa i volumen su odlični tako da i 300Ah nije previše za auto a tada bi ta baterija bila zvjer po svim karakteristikama uključujući i cijenu.

a koliko ciklusa ?
[Vrh]
grrga

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

tomislav m je napisao/la:
Omega ima masu kao i tvoj bmw , ja sam kao i ti htio sloziti veci auto na struju i o tome razmišljao preije tri godine ali sam shvatio da necu biti zadovoljan s olovom . Dve godine sam skupljao djelove i novce za litij , kad sam prvo slozio za testiranje na 96v još uvjek je to bilo pre malo , tek na 144V i 1000A je bilo zadovoljavajuce ! Problem je u tome sto omega na diraktnom pgonu nije mogla savladati prepreku od 7 cm. pred kotacima bez 700A prema motoru . Sada dižem napon na 192V , kad sve spojim možeš doći probati ako te zanima !

Sličnu školu smo skoro svi prošli ali sa biciklima pa je bilo jeftinije. Osobno sam bar 5 puta podizao napon pa ti iz iskustva mogu reći - odmah digni napon do maksimuma kontrolera Cool ili bar radi nosače baterija i za buduće nadogradnje. Preskupo je svaki puta raditi nove nosače, odmah predvidi maksimum jer ako već ne digneš napon do maksimuma dizat ćeš ga za koji mjesec.
[Vrh]
BB

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:

a koliko bi ciklusa to trebalo izvući? i koliko bi to km bilo u nekom lakšem autu (recimo bubi)?
[Vrh]
grrga

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
grrga je napisao/la:
riba je napisao/la:

a koliko ciklusa ?

Kao da ne znaš,otprilike LiFePO4 : 3
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

dakle 2 god svakodnevnog korištenja a cijena mrvicu manja od lifepo4.
meni se ne sviđaju Cool
[Vrh]
riba

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

Da, bilo bi bolje da je veći kapacitet, ali to sam napisao računajući primarno na nisku cijenu, duplo ili troduplo baterija bi bilo super! To su inače 3.5C baterije, što je inače više nego dovoljno ako se baterije dobro dimenzioniraju. A kako je autor napisao da je vožnja lagana i po ravnome, 30 kw je po meni dovoljno, iako ne očaravajuće. Uvijek se može namjestiti velika struja motor, a manja struja baterije, tako se održi startnost i moment na nižim brzinama, a ne kolje se baterija i 30 kw je dovoljno za ugodnu vožnju.

bmwcabrio je napisao/la:

a koliko ciklusa ?

Od 1000 do 2000, ovisi kako se ponaša s baterijom, ovisi o dosta faktora. Ali ćelije su nca i imaju dobar kalendarski život, tako da ne gue kapacitet kao lifepo, prvo sporo pa onda sve naglije, nego prvo malo naglije, pa onda sporije. Tesla koristi slične ćelije, pa ako je njima ok, valjda je i nama Smile

EDIT: sad vidim nove postove, naravno da nemaju tri puta manje ciklusa od lifepo4, moralo bi se jako loše ponašati prema njima da bude tako, a i uostalom to je novija, bolja kemija, nije klasičan lico ili limn. Također, vidio sam neka realna mjerenja za lifepo4 (sivi calb, dakle novija baterija), na 90% dod je napravio 1300 ciklusa do 80% kapaciteta. Panasonicov stari nca ima 2000 ciklusa na 90% dod do 70% kapaciteta, ali kapacitet u toj točki pada puno sporije nego kod lifepo4.

Koliko kilometara? Ako imaš dovoljno učinkovit sustav, između 70 i 90. Cose ima otprilike toliko baterija (tj imao je) pa će znati odgovor.

Zadnja promjena: riba; 2.12.2014. uto. 22:42; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 2.12.2014. uto. 22:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
grrga je napisao/la:

Da, bilo bi bolje da je veći kapacitet, ali to sam napisao računajući primarno na nisku cijenu, duplo ili troduplo baterija bi bilo super! To su inače 3.5C baterije, što je inače više nego dovoljno ako se baterije dobro dimenzioniraju. A kako je autor napisao da je vožnja lagana i po ravnome, 30 kw je po meni dovoljno, iako ne očaravajuće. Uvijek se može namjestiti velika struja motor, a manja struja baterije, tako se održi startnost i moment na nižim brzinama, a ne kolje se baterija i 30 kw je dovoljno za ugodnu vožnju.

bmwcabrio je napisao/la:

a koliko ciklusa ?

Od 1000 do 2000, ovisi kako se ponaša s baterijom, ovisi o dosta faktora. Ali ćelije su nca i imaju dobar kalendarski život, tako da ne gue kapacitet kao lifepo, prvo sporo pa onda sve naglije, nego prvo malo naglije, pa onda sporije. Tesla koristi slične ćelije, pa ako je njima ok, valjda je i nama Smile

da ali teslin domet je 400km pa kada ih zakolje već je prevalio cca 500 000km.
a koliko bi nama trajale? 3 sezone plafon Very Happy
evo čubijeve i dompine winstonice već godinama voze.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 3 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.