<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toplinska pumpa zrak-voda
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
rale

PostPostano: 5.7.2016. uto. 19:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

https://worldwide.espacenet.com/publicationDetails/biblio?CC=WO&NR=2006032935A1&KC=A1&FT=D
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rale

PostPostano: 5.7.2016. uto. 19:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

https://patentscope.wipo.int/search/docservice_fpimage/WOHR2004000028@@@false@@@;jsessionid=C5136A93093BFD44D449D34A0F69023B.wapp2nB
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 3.3.2018. sub. 14:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav
Da malo obnovim temu jer sam razmišljao da stari plinski kombibojler zamijenim sa nekim sistemom kao npr ovaj: http://www.fujitsu-general.com/global/products/atw/split-comfort/wsya050dg6-woya060lfca.html
Jeli imate kakvu preporuku za neki best buy sistem i da li će mi zadovoljavati potrebe za grijanjem tople vode i prostor od recimo 80tak m2. Imam radijatore tipa ovoga: https://www.ikoma.hr/content/product/image/m/lipovica-plano.jpg
I da, budući da mi je bojler bio protočan da li će mi s ovim sistemom trebati sada bojler koji će grijati sanitarnu vodu ili ima nekakav izmjenjivač koji bi zauzimao manje prostora?
Hvala na preporukama Wink
[Vrh]
Gec

PostPostano: 3.3.2018. sub. 22:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moraš to sve malo baciti na papir, usporedi cijenu kwh energije iz plina i struje. Kad se uzme COP od 1:3 po mojoj računici to ispada približno isto po cijeni više tarife struje. Druga je stvar da ugradiš neki puffer kojeg griješ po upola jeftinijoj struji. Meni je isto nešto riknulo na pripremi tople vode na plinskom bojleru i malo sam kombinirao što napraviti, na kraju sam došao do zaključka da je najbolje ostati na plinu i solarima po ljeti. Naravno obavezno poraditi na izolaciji i kvalitetnoj stolariji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nmilance

PostPostano: 4.3.2018. ned. 12:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
Pozdrav
Da malo obnovim temu jer sam razmišljao da stari plinski kombibojler zamijenim sa nekim sistemom kao npr ovaj: http://www.fujitsu-general.com/global/products/atw/split-comfort/wsya050dg6-woya060lfca.html
Jeli imate kakvu preporuku za neki best buy sistem i da li će mi zadovoljavati potrebe za grijanjem tople vode i prostor od recimo 80tak m2. Imam radijatore tipa ovoga: https://www.ikoma.hr/content/product/image/m/lipovica-plano.jpg
I da, budući da mi je bojler bio protočan da li će mi s ovim sistemom trebati sada bojler koji će grijati sanitarnu vodu ili ima nekakav izmjenjivač koji bi zauzimao manje prostora?
Hvala na preporukama Wink

Pozdrav! Ne zivim u Hr tako da ne poznajem previse detaljno stanje u vasem elektro-energetskom sistemu, ali moza mogu da pomognem nekim savetima...

Grejanje toplotnom pumpom ima svojih prednosti i mana, kao i svaki drugi sistem. Prica pocinje sa cenom elektricne energije u odnosu na druge energente , u ovom vasem slucaju plina, koja se razlikuje od drzave do drzave, a nastavlja se sa klimatskim regionom gde se nalazimo tj mikrolokacija objekta (primorje...planinski kraj...itd..).

Investicije u konkretan Fujitsu sistem koji ste naveli je prilicno velika, a teorija da bi se koristio nocni rezim (jeftina struja) generalno pada u vodu zbog toga sto se zaboravlja da toplotne pume imaju razliciti COP (stepen iskoriscenja) pri razlicitim spoljasnjim temperaturama. To najvise dolazi do izrazaja u zimskom periodu kada nocu spoljasnja temperatura pada dosta nisko i neka prica o iskoriscenju od 3:1 u toku noci, tesko da moze da bude izvodljiva. COP u odredjenjim malo eksteremnijim situacijama pada i ispod 1:2 (prblizava se i 1:1) dok se u tim uslovima toplotna pumpa prilicno "muci" (zivotni vek se smanjuje). Nekakav puffer i nocni rezim nema previse smisla ni racunice ako uzmemo sve ovo u obzir.
Ko sto je vec neko rekao, treba staviti na papir cenu plina u Hr ( koliko kosta 1kWh grejanja na plin) da bi se moglo izracunati isplativost investicije u toplotnu pumpu.

Postoji i treca varijanta...tzv "hibridni sistem" koji bi zadrzao postojeci izvor (plin, nafta, biomasa....) uz dodatak toplotne pumpe. U tom slucaju bi primarni izvor bila toplotna pumpa koja tokom godine pokriva 100% potrebe grejanja i santirarne vode, dok bi stari izvor (plin, nafta, biomasa...) postao dodatni izvor za povremenu "pomoc" toplotnoj pumpi u ekstremnim situacijama.

Cetvrta varijanta je nabavka toplotne pumpe sa bojlerom za sanitarnu vodu (integrisan sistem) . Na taj nacin bi tokom godnine imali jako nistke troskove grejanja santirarne vode a zimi bi se postojeci sistem na plin malo rasteretio.

Toliko za sada...ukratko...inace, prica je prilicno siroka...
[Vrh]
Gec

PostPostano: 4.3.2018. ned. 22:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sa puferom će mu se investicija isplatiti za jedno 30 godina, sve druge kombinacije su još gore, čisti gubitak vremena i novca.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 5.3.2018. pon. 00:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gec je napisao/la:
Sa puferom će mu se investicija isplatiti za jedno 30 godina, sve druge kombinacije su još gore, čisti gubitak vremena i novca.Moraš to sve malo baciti na papir, usporedi cijenu kwh energije iz plina i struje.

Šta je to plin. Very Happy
je li to ono platiš 30000-40000 kn priključak i još taj plin moraš plačati. Pa da je taj plin besplatan to se meni ne isplati toliko struje neču platit za 30 godina.
evo ovaj ne može potrošit 2200€ el energije u 10 godina rada
https://klimacentar.com/proizvodi/klima-uredaji/mitsubishi-electric/msz-ef42veb_muz-ef42vew-66/

http://www.topten.eu/english/criteria/selection_criteria_air_conditioners.html&fromid=

ovaj malo skuplji ali jaći i efikasniji

https://www.christherm.de/luftluft-warmepumpen/panasonic-heatcharge-vz9-ske-und-vz12-ske/

600-700 kn i grij se cijelu zimu na moru 500 kn
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 5.3.2018. pon. 09:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj dio o cijeni je OK ako krećeš od nule. Mi koji već imamo plin u kućama/stanovima i izvedenu kompletnu instalaciju grijanja ne možemo tako razmišljati.
Koliko sam 'čuo' trenutno je za nas moguća nabavka kondenzacijskog plinskog bojlera, također kombi. Znači i dalje se griješ i imaš sanitarnu vodu preko njega. Kod brata je ugrađen prošlog ljeta jer mu je stari kombi otišao u vječna lovišta i kompletna promjena je koštala oko 14k kn. Za sad ne znam koliko je više ili manje plina potrošio ali vidjet će se uskoro.
Kao što Gec kaže, ostaneš na plinu i preko ljeta se ispomažeš strujom iz solara u nekoj vrsti puffera. A najvažnija stvar je dobra toplinska izolacija objekta.
[Vrh]
Gec

PostPostano: 5.3.2018. pon. 18:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Gec je napisao/la:
Sa puferom će mu se investicija isplatiti za jedno 30 godina, sve druge kombinacije su još gore, čisti gubitak vremena i novca.Moraš to sve malo baciti na papir, usporedi cijenu kwh energije iz plina i struje.

Šta je to plin. Very Happy
je li to ono platiš 30000-40000 kn priključak i još taj plin moraš plačati. Pa da je taj plin besplatan to se meni ne isplati toliko struje neču platit za 30 godina.
evo ovaj ne može potrošit 2200€ el energije u 10 godina rada
https://klimacentar.com/proizvodi/klima-uredaji/mitsubishi-electric/msz-ef42veb_muz-ef42vew-66/

http://www.topten.eu/english/criteria/selection_criteria_air_conditioners.html&fromid=

ovaj malo skuplji ali jaći i efikasniji

https://www.christherm.de/luftluft-warmepumpen/panasonic-heatcharge-vz9-ske-und-vz12-ske/

600-700 kn i grij se cijelu zimu na moru 500 kn
pa zar je kod vas tako skup priključak plina? Na kontinentu je situacija takva da je plin zakon, svakih par godina radim računicu za kolektore za PTV i pored plina mi se niti to ne isplati, po ljeti trošim višak sa fotonapona na grijanje vode. Sad kad mi je nedavno nešto riknulo na vaillantu na grijanju tople vode sam se obradovao Very Happy da konačno stavim neku noviju tehnologiju...čorak, ne isplati se micati sa plina nikako.
[Vrh]
max

PostPostano: 5.3.2018. pon. 19:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako usporedimo cijene (PDV uključen) el. struje (NT 0,46kn/kWh) zemni plin je 30% jeftiniji (0,32kn/kWh). Sad malo o efikasnosti. Vodeno podno grijanje sam zamijenio efikasnijim folijskim grijačima (barem 5% odokativno primijetih) . E sad o plinskim grijačima vode nebih jer nalazim da im je efikasnost skoro ko elektičnih lol a onda ako stavim još radijatorsko grijanje koje je definitivno lošije od podnog za 5-10 % i eto elektroni rules. Very Happy
Cijena el. folije oko 1kn/W (marketinški trik al nije laž) radijatori nemaju šanse kao ni vodeno podno Wink
Prije 10-ak godina kad su mi projektirali podno nisu pojma imali da postoji i folijsko, već samo podno električno koje imam u porostorijama sa keramičkim pločicama.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 5.3.2018. pon. 19:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gec je napisao/la:

pa zar je kod vas tako skup priključak plina? Na kontinentu je situacija takva da je plin zakon, svakih par godina radim računicu za kolektore za PTV i pored plina mi se niti to ne isplati, po ljeti trošim višak sa fotonapona na grijanje vode. Sad kad mi je nedavno nešto riknulo na vaillantu na grijanju tople vode sam se obradovao Very Happy da konačno stavim neku noviju tehnologiju...čorak, ne isplati se micati sa plina nikako.

Tako danas industrijski korisnici sa zadarskog područja priključak plaćaju oko 21.000 kuna, obrti oko 14.000, a građani 7000,

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-je-kriv-besplatne-plinske-prikljucke-zadrani-placaju-i-do-21-tisucu-kuna-930844 - www.vecernji.hr

Plus svi troškovi priključena sa ogradnog zida do kuće.

To je minimalno, 1000 kn jedan dužni metar i na više zavisno od lokacije. I to oni sretnici kojima trencher može pristupit,kome ne može trenčer. Cijena po troškovniku geometar 2000-3000 kn projektant 2000 kn itd. Jeftinije je lož ulje. Kad cementara Split ne želi plin tada se to nikome ne isplati a njima tanker donosi 10 000 m3 mazuta + 2x 1000 m3 dnevni tankovi sve x 2 tvornice 1 tona mazuta (350$ tonna 2100 kn) oko 1000m3 plina.Sad dalje sami izračunajte.
[Vrh]
Gec

PostPostano: 5.3.2018. pon. 19:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Ako usporedimo cijene (PDV uključen) el. struje (NT 0,46kn/kWh) zemni plin je 30% jeftiniji (0,32kn/kWh). Sad malo o efikasnosti. Vodeno podno grijanje sam zamijenio efikasnijim folijskim grijačima (barem 5% odokativno primijetih) . E sad o plinskim grijačima vode nebih jer nalazim da im je efikasnost skoro ko elektičnih lol a onda ako stavim još radijatorsko grijanje koje je definitivno lošije od podnog za 5-10 % i eto elektroni rules. Very Happy
Cijena el. folije oko 1kn/W (marketinški trik al nije laž) radijatori nemaju šanse kao ni vodeno podno Wink
Prije 10-ak godina kad su mi projektirali podno nisu pojma imali da postoji i folijsko, već samo podno električno koje imam u porostorijama sa keramičkim pločicama.
Lako tebi Max kad živiš u Čakovcu, kod nas u ZG-u je i po danu hladno tako da bi se na struju morali grijati po višoj tarifi Smile
[Vrh]
Gec

PostPostano: 5.3.2018. pon. 20:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Tako danas industrijski korisnici sa zadarskog područja priključak plaćaju oko 21.000 kuna, obrti oko 14.000, a građani 7000,

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-je-kriv-besplatne-plinske-prikljucke-zadrani-placaju-i-do-21-tisucu-kuna-930844 - www.vecernji.hr

Plus svi troškovi priključena sa ogradnog zida do kuće.

To je minimalno, 1000 kn jedan dužni metar i na više zavisno od lokacije. I to oni sretnici kojima trencher može pristupit,kome ne može trenčer. Cijena po troškovniku geometar 2000-3000 kn projektant 2000 kn itd. Jeftinije je lož ulje. Kad cementara Split ne želi plin tada se to nikome ne isplati a njima tanker donosi 10 000 m3 mazuta + 2x 1000 m3 dnevni tankovi sve x 2 tvornice 1 tona mazuta (350$ tonna 2100 kn) oko 1000m3 plina.Sad dalje sami izračunajte.
e moj prijatelju, pa takve su cijene bile i kod nas na periferiji ZG-a pa nismo kukali, u Samoboru još i više, vjeruj mi da se isplati. Najviše sam se u zimi smrznuo u Dalmaciji jednom kod frenda....kao vama dole ne treba neko naročito grijanje, grije dnevnu sobu sa klimom a u kupaoni upalio neki kaloriferčić na 15 minuta da se istuširam....smrzo sam se ko p... lol u sobi sam morao obući trenirku da sam mogao spavati.
[Vrh]
max

PostPostano: 5.3.2018. pon. 20:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije da je u ČK toplo po danu Wink Sad prošlh 10-ak dana i ja morao grijati noću puffer 800l da bi mogao grijati po danu. Imam u planu dizalicu topline al voda-voda tako da me minusi neće brinuti; COP iznad 4 jer će biti direktača u podno max 30 celzijevaca (podzemne vode nikad ne padnu ispod 8 stupnja)
[Vrh]
Gec

PostPostano: 5.3.2018. pon. 20:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

To ima smisla samo ne znam koje su cifre tog kompletnog sistema kod tebe? Recimo ja sam nedavno kčeri uređivao dvoetažni stan 150 kvadrata i radijatorsko plinsko grijanje me komplet došlo 5000 Eura. Dodatno plinsko brojilo, instalacija plina i centralnog, Vaillant sa vanjskim osjetnikom i spremnikom 120l, pločasti radijatori a po kupaonama lojtrice.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 4 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.