<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toplinska pumpa zrak-voda
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
solar3

PostPostano: 4.9.2014. čet. 15:02    Naslov: Toplinska pumpa zrak-voda Citirajte i odgovorite

Kako ova tehnologija stalno napreduje zanima me što ima novo po prihvatljivoj cijeni.
Ako tko već to koristi za grijanje stana ili kuće praktična iskustva bi bila jako korisna.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy

PostPostano: 4.9.2014. čet. 15:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dmeter s foruma ti prodaje takve pumpe, imaš na njuškalu model za 16k...ne bih znao više reći,ali trebalo bi to dobro raditi za grijanje vode eventualno podno grijanje.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 4.9.2014. čet. 22:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Posebno su dobre i ekonomične u podnom grijanju,a ako još imaš mjesta za puffer od barem 300 litara ili veči ako ti je unutar kuče recimo ispod stepeništa da se izgubljena toplina u samom pufferu ne baca uvjetar.
na moru su dobre i preko niskotemperaturnih radijatora 50-60°C ali ekonomičnije rade sa fan coilom na 45-50°C a može se i hladit
moje toplinske su za njemačko tržište i rade do -20°C
i nemaju šanse potrošit više od 2100 kwh struje mjesečno da rade nonstop bez gašenja a neki su mi rekli da u zagrebu u stančićima troše preko 2000 kn plina mjesečno plina. To je puno šta se mene tiče,taj plin uopče nije jeftin kad je doša do dalmacije.
[Vrh]
solar3

PostPostano: 5.9.2014. pet. 18:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo pretražujem net i informiram se o tim pumpama, kolike snage bi trebala biti za grijanje 100 kvadrata radijatorima. Što se tiče temperature vode 50 - 60 stupnjeva mi je dovoljno.
Našao sam podatak COP 6.25 - jel to znači da na 1KW uložene energije izlazi 6,25KW, to mi ovako na prvu izgleda nemoguće.
Ima li gdje kakav koristan link sa cijenama toplinskih pumpi?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 5.9.2014. pet. 22:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

solar3 je napisao/la:
Malo pretražujem net i informiram se o tim pumpama, kolike snage bi trebala biti za grijanje 100 kvadrata radijatorima. Što se tiče temperature vode 50 - 60 stupnjeva mi je dovoljno.
Našao sam podatak COP 6.25 - jel to znači da na 1KW uložene energije izlazi 6,25KW, to mi ovako na prvu izgleda nemoguće.
Ima li gdje kakav koristan link sa cijenama toplinskih pumpi?

http://www.njuskalo.hr/toplinske-pumpe?sort=cheap&page=3
a da ti je neko pokloni besplatno recimo u USA ili kini šta ti to znači kad je to neto teško preko 120 kg bruto 200 kg
na uloženi 1 kw dobiješ 4 kw a kako vani temperatura pada pada i koficijent
pogledaj ovdje tablicu
http://www.njuskalo.hr/grijanje-hladenje-ostalo/toplinska-pumpa-voda-voda-copland-kompresor-12-kw-oglas-6133862

teoretski možeš dobit i 5,94 kw na uloženih 1 kw ali tada ti vani treba biti temperatura 30°C ali šta če ti tada grijanje tada se tribaš hladit
[Vrh]
Chvembo

PostPostano: 15.12.2014. pon. 09:27    Naslov: Moja DIY toplinska pumpa Citirajte i odgovorite

Pomalo iz zafrkancije, pomalo iz želje da imam doma još neki nezavisni izvor topline, krenuo sam sastaviti vlastitu malu TP zrak/voda snage 3.6kW. Primarno grijanje je plin, a instaliran je i solarni sustav. U kući je podno grijanje i jedan veliki fancoil koji služi za grijanje u prijelaznim razdobljima, a ugradnjom TP-a dobiva i mogućnost hlađenja ljeti.

Ovih dana je puštena u pogon i pomalo se podešava i usklađuje s drugim dijelovima sustava. Kao baza je uzeta klima, najjeftinija koju sam našao :-) Tražio sam uređaj starije generacije s ON/OFF kompresorom i bez EXV-a, jer automatika koju sam imao doma, Carel uChiller Compact, je starije generacije i ne podržava ova moderna čuda. Uletjele je Midea/Korel od 3.6kW, R410A, deklarirani COP 3.65, za mizerne novce. U kotlovnici je instaliran pločasti izmjenjivač koji može progurati do 6-7kW pa je jednog dana moguća instalacija vanjske jedinice od 5.5kW. Zasad na vanjskoj jedinici nisam ništa modificirao, ćeka me ovih dana instalacija grijača tacne i grijača kartera. O rezultatima rada za nekoliko tjedana dok se stvar dobro istestira, no početni rezultati su obećavajući.
Ova snaga od cca 3-3.5kW mi je dovoljna za pokrivanje svih toplinskih potreba na temperaturama oko nule i iznad, a kod nižih je tu plin.
Evo nekoliko fotki:

Kotlovnica, u 2m2 je puffer od 1000L, solarni sustav, protočno grijanje tople vode, plinski bojler, TP i dvije pumpne grupe za dva kruga grijanja, podno i fancoil imaju nezavisne pumpe.

TP automatika, dve prekretna ventila kojima se se određuje što se grije i pumpica. Bitna stvar je ovdje i kalorimetar (rabljeni iz Njemačke za 20€ s poštarinom) na kojem vidim koliko doista topline daje ovo moje čudo.

Malo širi pogled na ovaj dio

Pločasti izmjenjivač Feron/voda koji dolazi s konusnim priključcima za plinsku instalaciju i deklariran je za radni tlak od 45bar-a
[Vrh]
jure057

PostPostano: 15.12.2014. pon. 11:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka čast, i inače se baviš grijanjem?
palac
[Vrh]
BB

PostPostano: 15.12.2014. pon. 14:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

nema šta, momački napravljeno... palac
[Vrh]
suky-st

PostPostano: 15.12.2014. pon. 16:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super izgleda Smile . Možemo li znati odakle si?
[Vrh]
zega

PostPostano: 16.12.2014. uto. 08:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlicno!! palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Chvembo

PostPostano: 16.12.2014. uto. 09:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na čestitkama Very Happy

Živim u Bistri, okolica Zagreba. Radi se o novogradnji, kući od 170m2 gdje se aktivno grije 120m2. Kuću sam nedavno opisao u ovoj temi:
http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=1024&start=45

Ne bavim se grijanjem, nego elektronikom, ovo je iz hobija i rezultat samostalnog istraživanja i učenja.
Na znam da li je dozvoljeno stavljati linkove na druge forume? Ovdje ima nešto više o ostatku kotlovnice i grijanju kuće:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=48022712&postcount=997

Vjerojatno nekog zanima koliko me koštala ova igrarija, nije puno:
Klima uređaj 3.6kW, novi iz oglasnika: 1900kn
Senzor protoka tekućine: 400kn
Pumpa 25/40 rabljena: 300kn
Prekretni ventili 2 kom: 1000kn
Pločasti izmjenjivač: 1500kn
Spojni materijal: 500kn
Montaža, nosači... 400kn
Automatika 0kn
Grijač tacne i kartera 300kn

Ukupno 6300kn
Sve sam radio sam, a majstor je došao samo spojiti plinsku instalaciju i dopuniti plin.
Po meni nije previše, ali ja ipak malo više no što sam planirao :-)
[Vrh]
Gec

PostPostano: 16.12.2014. uto. 10:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrak palac sused morati ću ja preko šume do tebe da to vidim, ja sam preko brda na Bizeku Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
solar3

PostPostano: 16.12.2014. uto. 21:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super je! palac
Može li kakav opis i koja slikica kako klima sada grije vodu, a ne zrak?
Jel u pitanju izmjenjivač - spirala u bojleru, posebni kazan ili što drugo?
respekt
[Vrh]
zega

PostPostano: 17.12.2014. sri. 06:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

2solar3 Zadnja slika ti je plocasti izmenjivac freon voda...
O ovome pricam vec godinama na forum.hr i tu ali nista, radio sam sa raznim water chillerima nesbit i sl (10KW) mjenjali smo kompresore preslagivali pa sam upoznat sa time i nije neka nauka zato me smeta kad vailant za samo pumpu uzme 100Kila kuna...
to Chvembo
Ovo je jedna od najboljih tema (favorit) daj jos detalja!
Linkovi su uvijek dobrodosli pogotovo ako su ovako informativni!
Poprati postove dejok on je radio nesto slicno
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Chvembo

PostPostano: 17.12.2014. sri. 09:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
2solar3 Zadnja slika ti je plocasti izmenjivac freon voda...
O ovome pricam vec godinama na forum.hr i tu ali nista, radio sam sa raznim water chillerima nesbit i sl (10KW) mjenjali smo kompresore preslagivali pa sam upoznat sa time i nije neka nauka zato me smeta kad vailant za samo pumpu uzme 100Kila kuna...
to Chvembo
Ovo je jedna od najboljih tema (favorit) daj jos detalja!
Linkovi su uvijek dobrodosli pogotovo ako su ovako informativni!
Poprati postove dejok on je radio nesto slicno

Kontaktirao sam dejok-a prije 2 mjeseca kada sam započinjao ovaj projekt i do mi je nekoliko korisnih savjeta.
Stvar je u pogonu tek od nedjelje. Majstor mi nije dopunio dovoljno plina, pa sad sustav radi sa izlaznom snagom 3kW, proporcionalno tome i kompresor vuče manje struje, te je COP očekivani 3.6. Svakodnevno se pomalo podešavaju parametri kako se vide efekti rada. Regulator ima gotovo 50 parametara koji se mogu podešavati, pa je to fini posao uštimati.
Razlika temperature polaza i povrata plina na unutarnjem izmjenjivaču je oko 30°C, vrući plin ide do 72°C, a vodu sam grijao na najvišu temperaturu do sada na 47°C. U budućnosti nemam namjeru mučiti kompresor s tako visokim temperaturama te ću vjerojatno održavati rad do max 44°C, za više temperature imam plin. Pomalo još tražim optimalne parametre za defrost cikuse. U budučnosti je želja napraviti vlastitu automatiku za pokrivanje većine funkcija kotlovnice (to mi je struka), no nisam dosad stigo, te sam sve realizirao s komercijalnim komponentama uz pametno njihovo kombiniranje.

Centralna komponenta kotlovnice je pufferski spremnik topline, to je veliki akumulator. Taj akumulator se puni iz tri moguća izvora topline, solarni sustav, kondenzacijski plinski bojler i od prije koji dan toplinska pumpa. Isto tako se prazni s tri trošila, protočna priprema sanitarne tople vode, podno grijanje kuće, grijanje preko fancoila. Trošila uzimaju toplu vodu iz spremnika "bez pitanja", kada trebaju grijati.
Temperatura podnog grijanja je vođena prema vanjskoj temperaturi uz korekciju po željenoj sobnoj. Pumpa podnog grijanja se pali kada je vani temperatura ispod 13°C danju, odnosno 9°C noću. Kada je taj uvjet zadovoljen može ju ugasiti sobni senzor u slučaju da sobna temperatura prijeđe zadanu+1°C.
Fancoil ima termostat na sebi, te aktivacijom rada fancoila na tom termostatu se automatski pali i pumpa cirkulacije tople vode za fancoil.
O protočnom grijanju PTV-a sam napisao dosta ovdje:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=52664971&postcount=1330
http://www.forum.hr/showpost.php?p=52665638&postcount=1332

Solarna automatika pali pumpu solara kada temperatura na kolektoru na krovu naraste iznad temperature u donjem dijelu spremnika.
Plin i TP se brinu da je na vrhu spremnika dovoljno toplo radi pripreme PTV-a, tako da je cilj na vrhu uvijek barem 45°C.
U vremenu od 19h - 22h je plin podešen da cilja na vrhu spremnika 49°C jer su tada najveće potrebe za toplom vodom. Ostatak vremena plinu je zadana temperatura 38 - 41°C, a TP ima trajno zadanu temperaturu 41 - 43°C. Na taj način TP ima prioritet nad plinom većinu dana, a kada TP ne uspije držati 41°C u spremniku pali se plin.
Plin je spojen da grije samo gornjih 1/3 spremnika. TP ima pomoću prekretnih ventila mogućnost da svoju vodu šalje u donjih 2/3 spremnika i to radi u vremenu od 22h do 07h ujutro da se maksimalno iskoristi niža tarifa struje grijući svih 1000L vode, a ostatak dana su prekretni ventili prebačeni da se grije samo gornjih 1/3 spremnika, isto kao i plin.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 1 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.