<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Punkt aparat sa kondenzatorom
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
MP

PostPostano: 6.7.2015. pon. 18:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Negdje na netu imas proracun za pritisak potrazi

http://www.robot-welding.com/Welding_parameters.htm

Zadnja promjena: MP; 6.7.2015. pon. 21:10; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 6.7.2015. pon. 18:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

mihaelj je napisao/la:
Hvala riba! palac
Odvojena napajanja vec sad koristim.
Probat cu prvo srediti ovo s pulsevima. Tesko je naci tak debelu zicu. Ducani obicno imaju samo do 10mm2.
Ako je suditi prema rupama na plehu, aparat posteno opali samo sto se povrsine ne spoje. Bit ce da treba i pravilno stisnuti elektrode, nit preslabo nit prejako. Moje su od bakrenih cijevi za vodu spojenih skupa tako da mogu punktirati jednom rukom al mi je dosta pimplavo. Ima tu jos puno toga za doraditi
Smile

Nije ju teško naći, ja u gradu imam čak dva dućana koji to prodaju. Trebaš gledati dućane koji drže elektromaterijal (oni imaju do 120mm2 obično), ali malo veće, ne ove lokalne. Uostalom, imaš dvije 10mm2 žice, složi jednu od 20mm2, izvadi licne i spoji ih zajedno, te zatvori termobužirom.

Možda ti je vrh problem, pitanje koliko je ta cijev čisti bakar. Zaboravi na to i počni koristiti neku puno žicu, našiljenu, 6mm2 radi dobro, 10mm2 još bolje.

Također, obavezno odvojene elektrode, svaka za jednu ruku! Dvije elektrode u jednoj ruci - nemoguće pravilno regulirati pritisak na obje.

Također, pitanje je koliko dobro reguliraš duljinu pulsa kad ti tako spali var.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 11.7.2015. sub. 20:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo malo slikica od danas...

Radi na jedan akumulator 65Ah, 25mm2 obavezno (na 16mm2 nije bas nesto), maksimalno kratke zice (1m max sveukupno), 2 pulsa (50 i 100ms). Slozio sam jedan 4S a123 clanak i isprobao ga tako da sam upalio auto Very Happy
Var je cvrst no problem je sto nakon nekoliko punktova se elektrode toliko ugriju da ih nije moguce drzati prstima. Kakva je situacija kod tebe riba s temperaturom elektroda?
[Vrh]
riba

PostPostano: 11.7.2015. sub. 22:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Loše... pulsevi su ti predugi!! Vidi se i po varu, ovakvih otoka oko varova ne smije biti. Treba ti puls ispod 10 ms. I prvi puls ne smije biti toliko dug, samo jedan puls treba variti. I naravno onda se elektrode neće grijati.

Dakle nešto ti ne valja, ne puštaš dovoljno struje. Puštaš malo struje predugo, a trebaš puno struje što kraće.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 12.7.2015. ned. 11:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvi impuls zapravo služi za "čišćenje materijala na spoju", drugi vari.
Odnosi su obično 1:5 ili tu negdje oko tog odnosa.

Zadnja promjena: grrga; 12.7.2015. ned. 12:01; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 12.7.2015. ned. 11:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolika ti je debljina pločica koje varis ? Najbolje se vare 0.1-0.15 mm debljine. Ako imaš 0.3-0.4 onda se dešava da ti promjeni boju jer imaš preslabu struju i predug impuls. Kad ti izgori , to je jer nisi dovoljno pritisnuo, ako pritisnes previše var je nikakav. Pritisak mora biti laganini i jednakomjeran. Teško to možeš ako svaku elektrodu držiš u svojoj ruci. Ja sam napravio isto punkt , al s trafom. Wink. Krenuo sam na akumulator al sam završio na trafu Smile imaš temu tu pa pogledaj kakav je var Wink
[Vrh]
riba

PostPostano: 12.7.2015. ned. 19:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma meni ide i 0.3, nije to problem, i svaka elektroda za svoju ruku je ključna, kada imaš dvije elektrode zajedno ne možeš regulirati pritisak svake pa bude veselo.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 13.7.2015. pon. 07:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Loše... pulsevi su ti predugi!! Vidi se i po varu, ovakvih otoka oko varova ne smije biti. Treba ti puls ispod 10 ms. I prvi puls ne smije biti toliko dug, samo jedan puls treba variti. I naravno onda se elektrode neće grijati.

Dakle nešto ti ne valja, ne puštaš dovoljno struje. Puštaš malo struje predugo, a trebaš puno struje što kraće.

Ocito onda s jednim akumulatorom nemoze bolje...
Planiram iskoristiti 2 slozena 12V lifepo4 akumulatora pa vidjeti da li ce s njima ici bolje.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 13.7.2015. pon. 07:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
Kolika ti je debljina pločica koje varis ? Najbolje se vare 0.1-0.15 mm debljine. Ako imaš 0.3-0.4 onda se dešava da ti promjeni boju jer imaš preslabu struju i predug impuls. Kad ti izgori , to je jer nisi dovoljno pritisnuo, ako pritisnes previše var je nikakav. Pritisak mora biti laganini i jednakomjeran. Teško to možeš ako svaku elektrodu držiš u svojoj ruci. Ja sam napravio isto punkt , al s trafom. Wink. Krenuo sam na akumulator al sam završio na trafu Smile imaš temu tu pa pogledaj kakav je var Wink

Koristim: 0.15 T Pure Ni plate Nickel strip
Pokusvao sam i s bakrenim limom s starog battery pack-a ali s njime nije islo: preslaba struja.
Pritisak je definitivno kriticna varijabla u postupku varenja. Ako opalim samo po limu, struja ce ga izbusiti i istopiti. Ako je pritisnut na pol od baterije, onda ce se zavariti. Ove A123 su nezgodne sto im je na minus polu u sredini nekakva rupa pa se nesmije punktirati tako da rupa bude izmedju elektroda. Plus pol ide puno lakse.
Mozda sam i ja trebao ici na trafo, al ovo mi je nekak izgledalo jednostavnije.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 13.7.2015. pon. 07:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Ma meni ide i 0.3, nije to problem, i svaka elektroda za svoju ruku je ključna, kada imaš dvije elektrode zajedno ne možeš regulirati pritisak svake pa bude veselo.

da, bilo je i kod mene takvog veselja, al dobro da sam isprobao da li mi jos uvijek rade refleksi kako treba Very Happy
[Vrh]
dc74

PostPostano: 13.7.2015. pon. 08:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče pritiska elektroda možda bi bilo dobro napraviti mehanizam s oprugom koja bi pritiskala elektrodu, nešto slično kao stalak za bušilicu ili onaj mehanizam za stavljanje čepova na boce, a pokraj poluge bi se mogla naprviti skala s crticama, pa se iz iskustva stave oznake za debljinu varenog lima, a mogu biti i rupe tako dad se ručkom pritisne elektroda u rupu se stavi štift i može se variti s jednom rukom, a pritisak če svaki put biti isti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lisicakm

PostPostano: 13.7.2015. pon. 12:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:

S istim postavkama možeš varit obje debljine lima ?
Shocked
ja ne mogu. .
[Vrh]
riba

PostPostano: 13.7.2015. pon. 16:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
riba je napisao/la:

S istim postavkama možeš varit obje debljine lima ?
Shocked
ja ne mogu. .

Kako misliš? Pa imam potenciometar 0-20 ms puls. A elektrode držim u rukama, svaka u svojoj i to radi savršeno, tu nema problem.

I da, jedan akumulator od 45 Ah starter je sasvim dovoljan za 0.15 mm nikal, radi i za 0.05 mm bakar.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 13.7.2015. pon. 18:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok , nisam znao da imaš potenciometar Wink , tako onda da Wink
[Vrh]
riba

PostPostano: 13.7.2015. pon. 19:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cool
[Vrh]