<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prerada BMW 5ice
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dvidovic

PostPostano: 19.8.2014. uto. 21:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
miko je napisao/la:
dvidovic je napisao/la:

Jeli ima tko iskustva sa tim 18650 ? Jeste ih kada dizali na više voltaže ?

Brate mili pa ovakve gluposti nisam ni ja pisao, a jos ovo neka firma Headway, pa ti si napisao da si pratio ovaj forum i onaj americki Shocked Shocked Shocked

Nije ništa krivo napisao, 18650 je tip baterije koj koristi tesla, a headway je proizvođač baterija kog koristi pol foruma za bicikle.

Riba, ti kada kritiziraš onda i napišeš obrazloženje kritike, kao i neku argumentaciju ili svoje iskustvo. Na tome sam ti beskrajno zahvalan, jer onda nakon toga googlam i učim i napredujem.

Tako je bilo npr. s baterijama. Bez tvog drugog odgovora nebi niti krenuo u prepisku s Kinezom.

Kad mi netko napiše samo "Brate mili ,ovakve gluposti" i onda mi ne objasni po čemu je on pametan ili ja glup ,onda je to u najmanju ruku nekulturno i nevidim smisla trošenju etera u ovom threadu.

Po novom hrvatskom se to zove trol ili stalkanje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_(Internet)

http://en.wikipedia.org/wiki/Stalking

Iskreno se nadam, da će me Miko demantirati i napisati svoja iskustva s baterijama ,pa da bude koristi od sveg ovog dopisivanja u leeru Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 19.8.2014. uto. 21:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne zamjeram mu puno doduše jer se kod na u preradama uglavnom koriste lifepo4 baterije u obliku velikih članaka, a 18650 ćelije s drugom kemijom su relativno nepoznat teritorij, jedino je brankovski nešto radio s njima, ali na biciklu.

Ja sam u teoriji atestirao vozio koje nije imalo hr tablice, imalo je YU prometnu i nikada nije bilo registrirano u HR. Sve je prošlo uspješno.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 19.8.2014. uto. 21:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

auto tog ranga kod nas se nabavi za 3-4000eur i još se rasprodaju dijelovi, sve ostalo je prekomplicirano.
druga stvar je uvoziti auto vrijedan dvadesetak tisuća eur. ili više.

auto donor iz uvoza,motor od 300kg,problem sa baterijama, samogradnja kontrolera.....a na prave probleme ćeš tek doći kada krene ugradnja u auto..... trlja oci trlja oci
radi kako misliš da je najbolje , ali sa ovakvim odabirom nema šanse da ćeš nešto složiti.
Riba, ti znaš dosta o tome........dali je moguće napraviti takav kontroler tolike snage u samogradnji, da na kraju stvarno radi,da nema nikakve smetnje...da se da podesiti.... ??
[Vrh]
dvidovic

PostPostano: 19.8.2014. uto. 21:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
auto tog ranga kod nas se nabavi za 3-4000eur i još se rasprodaju dijelovi, sve ostalo je prekomplicirano.
druga stvar je uvoziti auto vrijedan dvadesetak tisuća eur. ili više.

auto donor iz uvoza,motor od 300kg,problem sa baterijama, samogradnja kontrolera.....a na prave probleme ćeš tek doći kada krene ugradnja u auto..... trlja oci trlja oci
radi kako misliš da je najbolje , ali sa ovakvim odabirom nema šanse da ćeš nešto složiti.

ma totalno mi je svejedno za ovaj prvi auto. Ne trebam niti atest, samo da vidim da ide po kvartu.

Najviše me zanima inverter i kako ga složiti. Zapravo sam toliko škrt da niti
ne mislim slagati baterije za početak, nego ga spojiti na javnu mrežu :p

Ali ako jednog dana uspijem, onda rađe za 3-4.ooo eura kupim pošteni auto bez motora na ebayu. Nego da isti takav auto kupujem ovdje i platim ga 1o.ooo eura s uvozom. Ili da dam 3-4.ooo Eura za neku staru ragu u Hrvatskoj ,samo zato jer je to lakše.

Dakle stvarno ne vidim smisla u davanju novca za porez koji mi ne pripada. Rađe za razliku kupim više baterija.

BTW: motor je 155 kg. Onaj od 300 kg vjerovatno ide za prešu za pelete.
Točno toliko (150kg+) je i motor u BMWu 5ici.

A zadnji put kada sam se natezao s poreznom, onda je to trajalo 1o(deset) godina. Dakle nikada nije prerano za počet objašnjavati 1+1 ;birokratima.
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.8.2014. uto. 21:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidio sam ih par na EV albumu koji su napravili AC kontroler iz samogradnje, načelno je jednostavno, par igbt blokova i logika. To izgleda sklepano, ali radi. Vjerujem da treba određeno znanje iz elektrotehnike za to, a po mojoj procjeni i više novaca nego na gotov kontroler, osim ako zbilja znaš šta radiš.

Motor ne smije biti težak kao i originalni, jer još moraš računati na 100-200 kg baterija. Ako se želiš samo učiti onda će biti ok, ali načelno je to prejak motor.
[Vrh]
BB

PostPostano: 19.8.2014. uto. 21:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

i ako misliš koristiti struju iz mreže to je AC (230 ili 400 V) iz baterija ti je DC (količina V zavisi od dubine džepa). Ali ti je drugačiji kontroler za ta dva slučaja...
[Vrh]
dvidovic

PostPostano: 19.8.2014. uto. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Vidio sam ih par na EV albumu koji su napravili AC kontroler iz samogradnje, načelno je jednostavno, par igbt blokova i logika. To izgleda sklepano, ali radi. Vjerujem da treba određeno znanje iz elektrotehnike za to, a po mojoj procjeni i više novaca nego na gotov kontroler, osim ako zbilja znaš šta radiš.

Motor ne smije biti težak kao i originalni, jer još moraš računati na 100-200 kg baterija. Ako se želiš samo učiti onda će biti ok, ali načelno je to prejak motor.

Riba, da u pravu si što se tiče težine. Jasno mi je da je ovaj motor pretežak. No on je jedini kojeg sam bezobrazno jeftino nabavio. A koliko čitam, kod takvih samogradnja kontrolera se zna desiti da ljudi potrgaju i osovine motora --od lošeg programiranja kontrolera Smile Isto je i sa IGBTovima.

Idealno bi bilo, nakon razvoja kontorlera, razviti i namjenski ac motor s vodenim hlađenjem. Onda težina pada za faktor 2.

Čak sam mislio i ovog spojiti na neku vrstu vodenog hlađenja, ali prvo da vidimo koliko se to čudo uopce grije...
[Vrh]
dvidovic

PostPostano: 19.8.2014. uto. 22:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
i ako misliš koristiti struju iz mreže to je AC (230 ili 400 V) iz baterija ti je DC (količina V zavisi od dubine džepa). Ali ti je drugačiji kontroler za ta dva slučaja...

naravno stavio bi Greatzov spoj ispred kontrolera ,s dosta jakim kondičima, onda je to nešto viši DC napon od nazivnog ACa iz javne mreže....

(Greatzov spoj pretvara AC u DC).
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 19.8.2014. uto. 22:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

dvidovic je napisao/la:
BB je napisao/la:

naravno stavio bi Greatzov spoj ispred kontrolera ,s dosta jakim kondičima, onda je to nešto viši DC napon od nazivnog ACa iz javne mreže....

Nije mi jasno zašto bi stavljao graetz ispred kontrolera?!-stvarno misliš vući kabel za sobom ili samo zezaš?
Što se tiče AC-DC sa graetzom, u više postova sam vidio da se objašnjava kako se na DC izlazu dobije viši napon nego na AC ulazu,a mene učili da svaka dioda ima pad napona...je li bi netko mogao pojasniti?
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.8.2014. uto. 23:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pad napona na diodi je do 1 V.
[Vrh]
dvidovic

PostPostano: 19.8.2014. uto. 23:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
dvidovic je napisao/la:
BB je napisao/la:

Nije mi jasno zašto bi stavljao graetz ispred kontrolera?!-stvarno misliš vući kabel za sobom ili samo zezaš?
Što se tiče AC-DC sa graetzom, u više postova sam vidio da se objašnjava kako se na DC izlazu dobije viši napon nego na AC ulazu,a mene učili da svaka dioda ima pad napona...je li bi netko mogao pojasniti?

pa dok sve slažem na stolu, a pogotovo ispitujem kontorler, do tada mi je jeftinije korititi šteker za struju nego kupiti baterije.

Greatz ima četiri diode, i zapravo pegla vrhove izmjenične struje. Vrijednost DCa je viša zato jer AC putuje od minusa do plusa po sinusoidi. Mislim da je prosječna vrijednost funkcija korjena iz dva. Tj. AC pomnožis s 1,41 i dobiješ DC napon. S time da je taj napon još uvijek "neispeglan" tj. pojavljuju se vrhovi od AC napona.

Najbolje je da pogledaš grafikone na ovoj adresi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Diode_bridge
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 19.8.2014. uto. 23:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

dvidovic je napisao/la:
Tomy je napisao/la:
stvarno misliš vući kabel za sobom ili samo zezaš?

pa dok sve slažem na stolu, a pogotovo ispitujem kontorler, do tada mi je jeftinije korititi šteker za struju nego kupiti baterije.

Auto na produzni i nije neka novost... Mig

Btw, moj savjet bi bio da kupis kakav polovni industrijski inverter (bar iste snage kao i motor te obavezno sa ulazom za enkoder) preko ebaya prije nego sto uopce premotas motor i/li ides sam slagati inverter. To ce ti biti najjeftinija i najbrza opcija za testiranje. Kad skupis dovoljno iskustva bit ce ti jasnije sto zelis imati na kraju projekta.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dvidovic

PostPostano: 20.8.2014. sri. 15:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

DompaEV je napisao/la:
dvidovic je napisao/la:
Tomy je napisao/la:
stvarno misliš vući kabel za sobom ili samo zezaš?

Auto na produzni i nije neka novost... Mig

Btw, moj savjet bi bio da kupis kakav polovni industrijski inverter (bar iste snage kao i motor te obavezno sa ulazom za enkoder) preko ebaya prije nego sto uopce premotas motor i/li ides sam slagati inverter. To ce ti biti najjeftinija i najbrza opcija za testiranje. Kad skupis dovoljno iskustva bit ce ti jasnije sto zelis imati na kraju projekta.

Dada čitao sam to s produžnim Smile

Kaj se tice invertera, nabavio sam dva manja od SEWa i jedan testni mali AC motor (svega par eura).

Prvo bi sve spojio na industrijski inverter od sew-a da vidim kako radi, a onda na moj kit inverter s velikim IGBTovima.

Tako da nema neke velike štete ako se skuri motor.

Motor je trenutno rastavljen da vidimo jeli se da prekvačiti na niži napon, ili će biti potrebno stvarno sve premotati (jednog dana).

[Vrh]
dvidovic

PostPostano: 21.8.2014. čet. 21:43    Naslov: Odgovor od carine Citirajte i odgovorite

evo danas sam dobio i pismeni odgovor od carine.

U principu isto ono što je rečeno i usmeno. S napomenom da je carina
izuzetno brza (samo 24 sata za odgovor) i da oni znaju da je HR u EU,
za razliku od CVH.

Naravno znimaju me Vaši komentari!

ovo je odgovor, moje pitanje je ispod odgovora.

Dobar dan,

Prema Zakonu o posebnom porezu na motorna vozila, vozila koja se isključivo pokreću na električni pogon nisu predmet oporezivanja posebnim porezom (trošarinom).

Vozilo (ili njegovi dijelovi) koje nije u voznom stanju i koje se neće registrirati u RH također nije predmet oporezivanja.

Drugim riječima, vi bez ograničenja u tom smislu možete nabaviti "običan" auto bilo u RH ili negdje u EU i preraditi ga u električno vozilo.

Uz to morate imati na umu da se eventualna prodaja rabljenih dijelova, obavljanje popravaka ili sl. za koju nisu ispunjeni zakonski uvjeti može smatrati obavljanjem neregistrirane djelatnosti što je onda kažnjivo po zakonu koji regulira to područje.

Lijep pozdrav

Dobar dan,

Želim preraditi običan auto s motorom s unutarnjim izgaranjem u auto na električni pogon.

Slijedom toga bi kupio negdje u EU (vjerojatno Njemačkoj) auto s pokvarenim motorom.

Nakon prerade u električni auto, auto bi odveo na atest u Centar za motorna vozila Hrvatske.

Kako sam se tamo raspitao oko procedure za atest auta u električni auto, oni su mi odgovorili
da auto ,u načelu, treba biti uvezen u Hrvatsku.

Zanima me koja je procedura i na koji način ,da izvedem uvoz automobila iz EU koji nema motor
i čija će šasija služiti za preradu u električno vozilo ?

Preradu naravno mislim raditi doma /u Hrvatskoj.

Lijepi pozdrav,
Dario.
[Vrh]
BB

PostPostano: 22.8.2014. pet. 08:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

moj komentar je: Svaka čast! palac

Ne vjerovati kuolarskim pričama nego direktno pitati

još samo fali realizacija Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi: