<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kvaliteta umjetnih izvora svjetlosti
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.7.2014. pet. 11:09    Naslov: Kvaliteta umjetnih izvora svjetlosti Citirajte i odgovorite

Da li se netko time više bavio?

Od kada su klasične žarulje zabranjene, sve više se govori o lošoj kvaliteti svjetlosti štednih žarulja i opasnosti po vid i zdravlje...

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.7.2014. pet. 12:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovih dana se malo igram time
Slikam jedan te isti šareni predmet sa kvalitetnim aparatom i jedino ekspozicijom na auto
WB držim na "direct sunlight"
Znači jedino što se mijenja je izvor svjetlosti s time da je sunčeva svjetlost naravno referenca
Na taj način se puno bolje vide razlike koje očima nisu toliko vidljive

Probao sam masu raznih štednih žarulja ali daleko najbolje rezultate sam imao sa običnim klasičnim i halogenim žaruljama.
Halogene imaju mrvu hladniju svjetlost (oko 100-200K više) i veću efikasnost.
Halogenih 2800K i krivulja spektra je najbliža sunčevoj svjetlosti u smiraj dana, u tom smislu je vjerojatno i najprirodnija/zdravija.
Boje su unatoč toploj bijeloj daleko vjernije nego sa štednim žaruljama.
Npr. LED vuče na plavu ili zelenu a dijelovi slikanog objekta koji su zeleni imaju blijedu ispranu zelenu boju u usporedbi sa referencom i halogenom.
Razlika u kvaliteti boja na fotkama između štednih i halogene je ogromna.

Očima gledano ta je razlika manja, vjerojatno se oči prilagode izvoru svjetlosti nakon nekog vremena ali definitivno se bolje vidi pod klasičnom/halogenom rasvjetom.
Npr. čišćenje oraha i neki zahtjevniji poslovi se puno lakše rade. Štedna subjektivno može svijetliti jače ali vidi se manje, zanimljiv efekt Very Happy

Halogene proizvode znatnu količinu UVa ali imaju filtere pa su valjda sigurne
70W halogen ima 1200lm i mijenja klasičnu od 92W
17lm/W je recimo 5x manje u odnosu na štedne ali kada mjerim luxe preko aplikacije na mobitelu dobijem zanimljive rezultate:

70W halogen = 725lux
LED 10W = 147lux
Štedna 20W = 88lux

To je mjereno naravno u istim uvjetima okomito ispod žarulja, bočno sa strane razlika je još veća

http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/halogen-lamps/halogen-classic-eco/halogen-eco-pro-classic-a/index.jsp
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
sirius

PostPostano: 25.7.2014. pet. 12:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam na faksu učio dosta o tome, pa ponešto čuo od profesorice koja je trenutno šef odjela na HZZO-u u Rijeci, a specijalist medicine rada je
dokazana je štetnost umjetne rasvjete, višestruko
problem je što npr fluo cijevi emitiraju samo peak valnih duljina, dakle ne emitiraju cijeli svjetlosni spektar poput sunčeve svjetlosti, a kojoj je opet najsličnija žarulja sa žarnom niti
čovjekovo oko najbolje vidi svjetlost u jednom uskom području valnih duljina i na to se pikira u proizvodnji suvremenih žarulja
a npr. što je laserska zraka?
to je monokromatska svjetlost koja se sastoji od samo jedne valne duljine, zbog toga nema disipacije ili rasipanja svjetlosti i može se veća količina energije koncentrirati u malom presjeku zrake, zato je tako prodorna i velikog dometa
i zato bih radije običnu žarulju sa žarnom niti ili svijeću Wink
druga stvar je titranje svjetla koje mi ne vidimo, ali također štetno djeluje
žarna nit ne može titrati jer je potrebno vrijeme da se ugrije i ohladi
puno je tu faktora, ali najveći koji se gleda je profit
imao sam dosta materijala na tu temu pa mogu potražiti
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sirius

PostPostano: 25.7.2014. pet. 12:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

i ja bih radije halogenku...... što širi spektar valnih duljina to bolje
samo malo tko danas obraća pozornost na takve stvari
ako uspijem ubaciti link od predavanja koje sam slušao, pa ako koga zanima, samo bih molio da se baš ne distribuira javno
https://www.amazon.com/clouddrive/share?s=R0nh5-OHShQp3VYRcbtGLE

......radi Very Happy
[Vrh]
zega

PostPostano: 25.7.2014. pet. 14:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Time se bavim svaki dan, to mi je dio posla spektrometrija, spektro-foto related alati, izvori svijetla...
2 nisi citao forum, dosta sam pricao o tim stvarima
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=91643#91643
Ima tu jos stvari od onih o kojima vi tu pricate koje su vezane uz biolosku regulaciju i potvrdjene znanstvenim radovima, i sve to je mali dio...
Evo tomo cak i najbolja LED svijetla za kamere su tak tak jer nemaju full spectra (high CRI do 98!!)...
Ako te zanima vrhunsko svijetlo morat ces si sam napraviti (LED) a ja cu ti pokazati kako samo pitaj...
p.s. ne boj se UV od halogneke ako nisi preblizu i predugo izlozen (da "izgoris')moras biti izlozen malo UV'a, to ti treba za sintezu D vitamina, bez toga mnoge stvari ne stimaju u tijelu!
I spektri gore koje si polinkao su koma pogotovo ovaj sunca, pogledaj si black body radioation curve, pa onda sun radiation with athmospheric apsorption bands ovo na UV je cista laz da je intenzitet tako visok kao peak (5700K)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.7.2014. pet. 14:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zimi popalimo halogenke i na sunčanje! Cool

LEDice koje imaju deklariran visok CRI su skupe
Kako napraviti kvalitetan LED modul?
Kombinacijom više različitih LEDica?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.7.2014. pet. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Sve je to jako individualno, boja i intenzitet, no...
Danje svijetlo (podne, ljeto) ti ima temperaturu boje 5780K ALI ona se mjenja tokom dana, i pomice se prema crvenom navecer i ujutro, tako da nije prirodno imati 5000-6000K navecer, a nije ni zdravo.
Plava lose djeluje na nas jer supresira lucenje melatonina koji nas cini pospanim, hladna LED je bogata plavom, tj sve LED su bogate plavom jer se plava LED koristi kao "pumpa" za "fosfor"-scintilator, samo je omjer plave i zracenja iz fosfora odredjuje omjer plavo-crveno i time temperaturu boje, po noci svjetlo bi trebalo biti vise prema crvenom (red shifted) 3000-4000K na to smo navikli od zarnih niti, a i u prirodi kad sunce zalazi spektar se takodjer pomice prema toj vrijednosti s obzirom na kut upada u atmosferu i debljino zracnog omotaca koji mora presjeci, pa se boja mjenja (rayleigh scattering, raman scattering...).
Intenzitet, nekom je ok malo slabije netko zeli "betlehem", osobno iznad stola u kuhinji imam 50W CFL-a mjesana hladna i topla to ok svijetli...
Ali racunaj otprilike koliko svjetla zelis sa kvalitetnim CFL-om toliko ces morat stavit i LED, jedina prednost ledice je duzi radi vijek...
Ako je lampa dobra odvodjenje topline je rijeseno hladilom i tu ne moras brinuti...
Dobra lampa kosta...
Sto se tice point source problema, isto vrijedi i za halogenke i zarne niti, samo onda to rijesavas difuznim/reflektiranim svijetlom, od stropa recimo, jedini je problem sto ce strop morat pofarbat za veoma reflektivnom bojom a ta boja je VEOMA nezahvalna jer za cas se vide efekti prljanja (pozuti)...
Ovdje je najbjelje sto se isplati staviti marchmallow white, ali za to ces morat konzultirat molere, dobar moler bi morao znati preporucit nesto...
Znaj da ces time izgubiti na intenzitetu pa se pripremi na to...
Najbolje sto mozes kupiti (IMO) je CREE ali ni kineski proizvodjacinisu za baciti, problem je referenca.
Trebao bi uloziti u fotospektrometar i testirat puno lampi, kad bi barem netko imal website sa svim tim lampama vec istestiranim i kad bi stavio sliku lampe,izvor, i spektar da nas postedi ovih beskrajnih kupovina smeca jer vecina je smece ali vecina je sa tim smecem zadovoljna.
Najeftiniji posteni USB spektric sa kojim radim ti je ASEQ LR1 (750$) ostali (ocean optics, stari cary, HP, shimatzu...su jednostavno tako skupi da to nema smisla)
Zgodna stvar je sto je pokazao ripple u odzivu na kojeg sam ga ja upozorio kad sam kupio jedan od prvih LR1 spektrica da to mora rijesit...
Nije ni znao da mu je odziv "grbav"...

Neka stoji i ovdje! palac

Jel postoji koja dobra fotospektrometar aplikacija za android koja bi koristila kameru mobitela? Nije bitna točnost već više za orijentaciju...
[Vrh]
zega

PostPostano: 25.7.2014. pet. 19:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo je DIY rijesenje ali iskreno, nije nesto (isprobao)
http://publiclab.org/wiki/spectrometer
Imas u mom quotanom tekstu link na ASEQ spec koji je odlican a cijenom je 1/3 ili manje ocean opticsa, s obzirom da se bavis ledicama i solarom mislim da bi trebao kupit jedan!
Sa njime mozes puuno toga cak recimo utvrdit gubitke u staklu koje biras za solarne panele kuzi tisucinku postotka promjene intenziteta i jos na kojoj valnoj duljini, led colour temperature i kakv je fosfor, sirina spektra monokromatskog svijetla, interference filter bandpass i FWHM ma svasta...
Sa public labs smo partneri i njih financira knight foundation (puuno para) sve to vrijedi samo trebali bi vise poradit na edukaciji i alatima jer su masno orijentirani na social stuff...
Kad ides pregledat spektre vidis zaclippane spektre (korisnicko neznanje), vidis artefakte (onaj koji je slagao spektric nije podesio optiku) i hrpu no no stuff...
No sve u svemu odlicno da te pokrene sa mjesta da pocnes misliti o tome.
Ne samo paneli i ledice vec hrana, toksicne tvari u vodi i hrani, sastojci...nabavi si i pogledaj malo opise projekata i eseje i protokole!
OO edit, evo izvor za high CRI LED (CRI max=9Cool
http://www.yujiintl.com/high-cri-led-lighting
Zasad najbolje ovo je creme de la creme ledica za fotkanje/snimanje veoma novo!
[Vrh]
bob4

PostPostano: 25.7.2014. pet. 20:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekada davno smo u Selku radili prototip ledica u cijevi za osvjetljavanje mesa u hladnjacima koji se nalaze u trgovinama ( rezultate ispitivanja; nemam pojma Embarassed )
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 25.7.2014. pet. 22:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bob, da popricam 15minuta sa glavnim inzinjerom/fizicarom tamo i vidim opremu u labu znao bi ti reci sto ocekivati od selk-a, a ovako nemam pojma...
Ledicu ste radili sami ili kupovali (prototip rasvijetnog tijela ili ledice?)
Ziher ste dodali koju crvenu LED?
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 25.7.2014. pet. 22:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam Yujiintl palac

Bio sam danas u Metrou i našao Osramove 70W halogenke po 8kn
Kažu da mijenjaju klasičnu od 92W ali meni se čine bolje od 100W klasike
Prezadovoljan! Vrti loptu
[Vrh]
sirius

PostPostano: 26.7.2014. sub. 01:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Bob, da popricam 15minuta sa glavnim inzinjerom/fizicarom tamo i vidim opremu u labu znao bi ti reci sto ocekivati od selk-a, a ovako nemam pojma...
Ledicu ste radili sami ili kupovali (prototip rasvijetnog tijela ili ledice?)
Ziher ste dodali koju crvenu LED?

na žalost siguran sam da se dodaje nešto drugo za crvenu boju....jednom sam pekao ćevape iz Plodina, čekao da dobiju žućkasto sivu boju, ali ništa, crvenili su se do zagorjevanja Confused
[Vrh]
bob4

PostPostano: 26.7.2014. sub. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zega; to je bilo prije 20 godina Sad ; šta smo radili, Embarassed više nemam pojma....Samo znam da ja nakon prototipa kao vanjski nisam dalje nastavio Confused
a čevapi; ako nisu crveni iznutra; onda nisi ni siguran od čega su skace od srece
[Vrh]
Brankovski

PostPostano: 26.7.2014. sub. 17:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zega!

Kakva iskustva imaš sa epistar čipovima?
Meni su se pokazali najbližim klasičnoj žarulji.
Svi ovi ostali bez obzira na specifikaciju od 2000-3000k niti blizu.
Istina je da su sve bolji...
[Vrh]
zega

PostPostano: 27.7.2014. ned. 02:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako polinkas konkretnu LED mogu ti pogledat ali ovako ovlas, epistar radi samo pumpe nema bijele led mozda neki njihov partner muti scintilator inace nula bodova...
Ovo sto sam vidio kao showcase laboratorijski uzorak visoka efikasnost ima CRI los do bola u visim 80...
A ovo sto nude na prodajuCRI>85, cim to vidim odmah trazim dalje...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.