<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Gluton kontroler
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Master of disaster

PostPostano: 14.5.2014. sri. 07:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle sada kada smo raspravili brzinu interneta, i zaključili da oni koji nemaju dovoljnu brzinu; to je zato jer nisu dovoljno muškarci i ne se sada izvlačit... Very Happy

Uglavnom, marko-sk se je ponudio da baci oko, ako u narednih par dana ne iskrsne ntiko bliže epicentru (Rijeka), bilježim mu se sa štovanjem i trčim na poštu...

Također sam saznao da kontroler nije da je bio potpuno mrtav, već na izlazu tj. spojevima na el. motor napon nije nikako prelazio desetak volti, pa ni motor baš i nije nešto vrtio.

Iz manuala sam saznao da je kontroler deklariran na 40A stalno a 100A na 1 min. Međutim napometuto je i to da to zavisi od hlađenja, tako da se sa boljim hlađenjem trajna struja diže. Meni bi odgovaralo da bude barem sedamdesetak ampera, koliko je deklariran moj Rade.
To nas pak vodi do velikog hladnjaka koji je hladio pretvarač frevencije za jedan 40kW el.motor. tako da ću kontroler vjerojatno sa one alu ploče na koju je sve skupa zavidano prebaciti na taj hladnjak.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kruska

PostPostano: 14.5.2014. sri. 11:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Master of disaster je napisao/la:

To nas pak vodi do velikog hladnjaka koji je hladio pretvarač frevencije za jedan 40kW el.motor. tako da ću kontroler vjerojatno sa one alu ploče na koju je sve skupa zavidano prebaciti na taj hladnjak.

ne ga skidati sa te alu ploče, ona zato ima one tri rupice Wink
samo ju namaži termo vodljivom pastom i sve skupa na veliki hladnjak Very Happy
[Vrh]
Master of disaster

PostPostano: 14.5.2014. sri. 11:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma znam, ali dali bi škodilo? Mislim da prijenos topline samo može biti bolji (a u manualu je naglašeno da max vrijednosti zavise od dobrog hlađenja). jer tranzistori su zavidani na izdašne "T" profile koji su preko termo paste zavidani na alu ploču (kada bi sadašnji kontroler takav kakav je samo zavidao na veliki hladnjak imao bi tri "termalna spoja", a kada bi premjestio te profile na veliki hladnjak- dva). Kopče za plastično kučište su na tim T profilima. Znači, osim nešto šarafanja i malo pažnje oko razbušibanja rupa na bazi velikog hladnjaka nema zapreke da se to napravi tako, pogotovo što se plastično kučište poslije može vratiti, i sve je kao tvornički samo bolje(što se tiče hlađenja barem).
[Vrh]
riba

PostPostano: 14.5.2014. sri. 12:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ti nije problem, samo dodaš jaki ventilator na stražnju stranicu, radi jako efikasno.

Ali prvo moraš popraviti Smile
[Vrh]
Master of disaster

PostPostano: 14.5.2014. sri. 13:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ehm, da svjestan sam te sitnice. Dok se ne popravi ne selim ništa nigdje. Osim cijelog kontrolera kada bude putovao na pregled Very Happy
[Vrh]
Master of disaster

PostPostano: 20.5.2014. uto. 21:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Novosti.
Prvo da se zahvalim marku-sk na iskazanoj dobroj volji (bilježim se sa štovanjem), kruska je dolazio u Rijeku i ponudio se baciti oko, a to mi je bilo naj jednostavnije Smile
Daklem:

Jučer je svratio kruska do mene i izvrsio dijagnostiku. Nije mu trebalo puno da otkrije jedan izgoreni fet (u kratkom spoju).

Kruska je također predložio da svih dosadasnjih 20; 40A 100 V zamjenim sa malkoc jačim 120 A 100V.

Prijedlog je dan na razmatranje i izglasavanje komisiji sačinjenoj od moje malenkosti. Te je jednoglasno usvojen. Milina.

Zato milina neće biti izmjena istih pošto se radi o dvostrukoj štampi. Mislim si sve da to ipak prepustim nekome kome najveći domet u elektronici nije point to point. Ili možda ipak skupim hrabrost...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 20.5.2014. uto. 23:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Komisiju treba proširiti sa još kojim članom da izabere fetove od bar 150V Cool
[Vrh]
kruska

PostPostano: 21.5.2014. sri. 06:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Komisiju treba proširiti sa još kojim članom da izabere fetove od bar 150V Cool

to opet povlači i izmjenu kondiča sa 63 na 100V Rolling Eyes
[Vrh]
Master of disaster

PostPostano: 21.5.2014. sri. 07:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Very Happy Je tako grrga? Slažem se. Very Happy

Ali.... Krenimo redom. Ovako razmišljam; Do pred neki dan kontrolere sm gledao samo na slikama.
Sada ga imam (pustimo sad detalje poput toga da je neispravan Very Happy ). Onda kruska kaze stavi unutra jace fetove. Moci ce dat onda do 200A. Mislim si super. Pa onda malo gledam vodove i mislim si ovuda da može proći 200 A bez melt down-a??! Bo, čovjek zna (puno) više od mene, a i nemože škoditi zapravo, stavim jače a prekostrujna zaštita je i dalje namještena na 100A, dobijem veću marginu sigurnosti, a prekostrujna zaštita se lako preprogramira, (ovo lako netreba doslovno shvaćati jer uopće nemam ideje ni kako ni tko, a bogami niti sa čime.)

Onda grrga kaže; osim strujno jačih stavi i naponski jače. Ok, to mi čak sa strane priče o vodovima i drži vodu, jer se veća snaga (i okretaji motora) dobiju sve i da kontroler ostane programiran na 100A max.
E sad, pitam se što je sa naponskom zaštitom? kontroler je deklariran na max. 48V.
Recimo da stavim 150V 150-200A fetove, promjenim kondenzatore (stavim 150 voltne). Onda bi ga mirme duše (načelno) mogao staviti na 72V (i teoretski 200A) što su već sasvim solidne brojke za recimo konverziju jednog motocikla na ev, a kamoli za e traktorčić. Ali može li to podnesti ostatak elektronike na kontroleru? Mislim na štampu,stabilizatore napona, logiku i ostalo?

Sve me to podsjeća na prijatelja koji je svojevremeno stavio turbinu na opela. Fino je to išlo oko jedno šest mjeseci, onda ga je netko nagovorio da malo digne tlak prednabijanja. Nakon jedno mjesec dana ga je još malo podignuo. Pa uskoro još malo, a tada je vrlo brzo brojao klipnjače koje su virile iz bloka motora... Very Happy

I sada se ja pitam ne riskiram li svim tim upgrade-ima vrabca u ruci, naspram goluba na grani? Nemam iskustva pa sam oprezan, a nije da me ne privlači ideja da ga se nasvira dobro...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 21.5.2014. sri. 09:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Većina kontrolera se sastoji od 2 dijela, jedan je izlazni a drugi je upravljački. Upravljanje će reći kako a izlaz koliko.
Upravljački dio radi na 5V i taj napon dobije snižavanjem osnovnog napona napajanja. Na takav način treba gledati preradu kontrolera.
Ako u izlaz stavimo fetove i kondenzatore od 150V izlaz može raditi do tog napona.
Upravljački dio i dalje se može napajati sa 48V i njegov DC-DC će smanjivati napon na 5V na koliko radi elektronika. Može se dodati i još jedan dc-dc koji će npr 120V smanjivati na 48.
To sve skupa nije teško napraviti jer obično to budu i fizički 2 dijela iako to uopće nije važno.
U svakom slučaju za rad na višem naponu treba promjeniti i elektrolite u izlazu a ne samo fetove.

Zadnja promjena: grrga; 21.5.2014. sri. 09:45; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
kruska

PostPostano: 21.5.2014. sri. 09:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

u principu za onaj originalni pogon od viljuškara i ono kaj namjeravaš složiti od njega mislim da ti je 100A sasvim dovoljno za početak,
motor je deklariran na 40Vx72A=2880w
ako staviš 48Vx100A=4800w
kad sve složiš da provoza naj manji problem je poigrati se sa kontrolerom Wink
[Vrh]
grrga

PostPostano: 21.5.2014. sri. 09:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro govoriš
[Vrh]
Master of disaster

PostPostano: 21.5.2014. sri. 10:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dapače, dobro govorite obojica. Very Happy

Dakle, poslušati ću krusku i staviti one jače tranđe. I nadati se da će po izmjeni kontroler proraditi. Kad stvar proradi ako nađem nekoga tko može programirati taj kontroler vjerojatno bi ga dignuo na 150A. Ako bi jednog dana išao raditi konverziju kakvog motocikla na e. onda bi mogao razmisliti o preinakama koje spominje grrga. Ako ne i nabavu potpuno novog kontrolera, ali otom-potom. Prvo traktor....
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.