<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Keshe darovao svijetu svoje patente
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dmeter

PostPostano: 1.4.2016. pet. 09:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

sanjinr je napisao/la:

Nisam siguran šta točno misliš pod širenjem u jednom ili dva smjera, ali prema BBT ne postoji središte svemira jer se prasak desio doslovno svugdje. I postoji dokaz za to (pozadinsko zračenje).

Da ali ono pozadinsko zračenje koje je otišlo u drugom smjeru od našeg kojega detektiramo mi ne možemo vidjeti(detektirati)

zamisli da stojiš na cesti 1o km od jedne raskrsnice vozilo koje ide s raskrsnice prema tebi ćeš vidjeti u jednom trenutku ali ono koje je otišlo u spuprotnom smjeru nečeš vidjeti nikada.
samo šta smo mi udaljeni 13 miljardi i kusur svjetlosnih godina od raskrsnice.
nema dokaza za moju teoriju ali isto tako nema dokaza da nije istinita.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inch

PostPostano: 1.4.2016. pet. 10:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

Ne bi išlo. Ne možeš zbrojiti energiju koja je utrošena na pogon pumpe sa toplinom koju si dobio. Ako želiš izračunati dobitak onda to treba oduzeti a ne zbrojiti.

teoretski je moguće i 8, ovisi o razlici temperature - izoliranog sustava A i okoline B..no to je tema za sebe i to nam je svima manjeviše poznato. (u praksi sobna temperatura određuje, a nju izolacija)

a gdje 'nestane' taj 1kw (četvrtina uložene energije) ?
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 1.4.2016. pet. 10:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Da ali ono pozadinsko zračenje koje je otišlo u drugom smjeru od našeg kojega detektiramo mi ne možemo vidjeti(detektirati)

zamisli da stojiš na cesti 1o km od jedne raskrsnice vozilo koje ide s raskrsnice prema tebi ćeš vidjeti u jednom trenutku ali ono koje je otišlo u spuprotnom smjeru nečeš vidjeti nikada.
samo šta smo mi udaljeni 13 miljardi i kusur svjetlosnih godina od raskrsnice.
nema dokaza za moju teoriju ali isto tako nema dokaza da nije istinita.

Ako sam te dobro shvatio, ti misliš da postoji točka u svemiru (u tvojoj analogiji raskrsnica) iz koje izvire pozadinsko zračenje, i koja bi bila središte svemira. Je li to to?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.4.2016. pet. 10:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

sanjinr je napisao/la:

Ako sam te dobro shvatio, ti misliš da postoji točka u svemiru (u tvojoj analogiji raskrsnica) iz koje izvire pozadinsko zračenje, i koja bi bila središte svemira. Je li to to?

iz koje je izviralo zračenje.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 1.4.2016. pet. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
sanjinr je napisao/la:

Zašto, izviralo? Pa još uvijek ga mjerimo. Ali dobro, nije bitno.

U tom slučaju, pozadinsko zračenje bismo detektirali samo kad uperimo radio teleskope u smjeru te točke. Slažeš se?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.4.2016. pet. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

sanjinr je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
sanjinr je napisao/la:

Zašto, izviralo? Pa još uvijek ga mjerimo. Ali dobro, nije bitno.

U tom slučaju, pozadinsko zračenje bismo detektirali samo kad uperimo radio teleskope u smjeru te točke. Slažeš se?

dio prostora koji je emitirao pozadinske fotone još uvijek se udaljava od nas brže od svjetlosti ne više 50 puta već svega 2-3 puta.

šta je iza Hubbleov radijus mi nemamo pojma, kako se je svemir u početku širio 50x +-xy brže od brzine svjetlosti 5 x 50 miljardi svjetlostnih godina je 250 miljardi svjetlosnih godina.
to je ako je svemir star 14 miljardi godina.
Ta formula bi riješila i problem nesrazmjera materije i antimaterije u svemiru.Ali ju je nemoguče dokazati.
zašto ne bi bio početak ovakav

ili čak zamisli miljone smjerova.Da bi vidili te svemire morali bi vidjeti iza početka svemira.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 1.4.2016. pet. 14:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

dio prostora koji je emitirao pozadinske fotone još uvijek se udaljava od nas brže od svjetlosti ne više 50 puta već svega 2-3 puta.

šta je iza Hubbleov radijus mi nemamo pojma, kako se je svemir u početku širio 50x +-xy brže od brzine svjetlosti 5 x 50 miljardi svjetlostnih godina je 250 miljardi svjetlosnih godina.
to je ako je svemir star 14 miljardi godina.
Ta formula bi riješila i problem nesrazmjera materije i antimaterije u svemiru.Ali ju je nemoguče dokazati.
zašto ne bi bio početak ovakav

ili čak zamisli miljone smjerova.Da bi vidili te svemire morali bi vidjeti iza početka svemira.

Nisi mi odgovorio na pitanje. Slažeš li se da, po tvojoj teoriji, pozadinsko zračenje možemo opaziti samo iz dijela prostora koji je emitirao pozadinske fotone?

Nisam siguran da si ispravno shvatio svoju ilustraciju. Ona prikazuje razvoj svemira u vremenu. Ono što ti zoveš "smjer" je ustvari protok vremena. Prostor je prikazan kao presjek kvazi-stošca (Dakle, krug. Oduzeta je jedna dimenzija zbog preglednosti prikaza).
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 1.4.2016. pet. 19:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije se Svemir kojeg za sada vidimo mogao širiti u dva smjera jer se materija i energija u takvom stanju širi na sve strane a ne posebno u nekom određenom smjeru a ova slika gore nije stvarni prikaz nastanka Svemira nego više grafički prikaz radi lakšeg razumijevanja inflacije i onda posljedično sve većeg i ubrzanog širenja kroz vrijeme koje smo do danas uspjeli snimiti. Prije Svemira nije postojao prostor i vrijeme nego ga je on uslijed širenja stvarao i to zašto ne možemo odrediti centar iz kojeg je nastao je zato jer se promatraču iz bilo kojeg dijela Svemira čini da se sva materija baš od njega udaljava što se pojednostavljeno može prikazati kao da stojimo na površini balona koji se napuhuje gdje se sve točke međusobno udaljavaju. Pozadinsko mikrovalno zračenje je jedan od dokaza da je svemir nekoć bio gušći i topliji i predstavlja tu masu najranijih primordijalnih fotona koji su se s vremenom i udaljenošću pretvorili danas u mikrovalno zračenje te se uklapa u teoriju velikog praska. Fluktuacije u temperaturi tog zračenja se ako sam dobro shvatio poklapaju sa područjima u kojima se današnjim promatranjem pojavljuju vidljivi oblici materije kao skupine galaksija što je tek nešto ispod 10tak% Svemira...ostalo je navodno tamna tvar...zanimljivo... Wink
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.4.2016. pet. 19:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
Nije se Svemir kojeg za sada vidimo mogao širiti u dva smjera jer se materija i energija u takvom stanju širi na sve strane a ne posebno u nekom određenom smjeru a ova slika gore nije stvarni prikaz nastanka Svemira nego više grafički prikaz radi lakšeg razumijevanja inflacije i onda posljedično sve većeg i ubrzanog širenja kroz vrijeme koje smo do danas uspjeli snimiti. Prije Svemira nije postojao prostor i vrijeme nego ga je on uslijed širenja stvarao i to zašto ne možemo odrediti centar iz kojeg je nastao je zato jer se promatraču iz bilo kojeg dijela Svemira čini da se sva materija baš od njega udaljava što se pojednostavljeno može prikazati kao da stojimo na površini balona koji se napuhuje gdje se sve točke međusobno udaljavaju. Pozadinsko mikrovalno zračenje je jedan od dokaza da je svemir nekoć bio gušći i topliji i predstavlja tu masu najranijih primordijalnih fotona koji su se s vremenom i udaljenošću pretvorili danas u mikrovalno zračenje te se uklapa u teoriju velikog praska. Fluktuacije u temperaturi tog zračenja se ako sam dobro shvatio poklapaju sa područjima u kojima se današnjim promatranjem pojavljuju vidljivi oblici materije kao skupine galaksija što je tek nešto ispod 10tak% Svemira...ostalo je navodno tamna tvar...zanimljivo... Wink

u čemu se svemir širi i dan danas
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 2.4.2016. sub. 09:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
u čemu se svemir širi i dan danas

U ničemu...jer izvan Svemira ne postoji "prostor" Wink
Prema sadašnjim shvaćanjima sam Svemir jeste prostor i vrijeme...zvuči kontraintuitivno ali fizičari to tako opisuju iako zbog toliko apstraktnog shvaćanja te tematike imamo sasvim oprečne ideje o postanku i svojstvu Svemira koje uglavnom dolaze od neznanstvene zajednice.
Evo jednog lijepog uvoda u astronomiju: http://eskola.zvjezdarnica.hr/osnove-astronomije/povijest-astronomije/razvoj-suvremenih-spoznaja-o-opcem-ustroju-i-sirenju-svemira/

ili još bolje pogledaj ovo predavanje od našeg poznatog fizičara Ivica Puljak iz Splita ...sve je lipo reka Wink
https://youtu.be/hdx0MEi996E?t=39m16s
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 2.4.2016. sub. 11:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:

Prema sadašnjim shvaćanjima sam Svemir jeste prostor i vrijeme...zvuči kontraintuitivno[/url]

To neka obise mačku o rep.neka mi dokažu tu njihovu tezu sa neoborivim dokazima.
To jest neka pošalju sondu i nek sonda izvrši snimanje toga ničega.i nek mi donsu uzorak toga ničega.
Zašto se ne bi naš svemir širio u recimo neograničenom fluidnom svemiru.
A ovakva predavanja su prije u srednjem vijeku radili i tada su tvrdili da je zemlja centar svemira,ko se nije slagao pravac lomača.
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 2.4.2016. sub. 15:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Daddy_o7 je napisao/la:

Prema sadašnjim shvaćanjima sam Svemir jeste prostor i vrijeme...zvuči kontraintuitivno[/url]

To neka obise mačku o rep.neka mi dokažu tu njihovu tezu sa neoborivim dokazima.
To jest neka pošalju sondu i nek sonda izvrši snimanje toga ničega.i nek mi donsu uzorak toga ničega.
A ovakva predavanja su prije u srednjem vijeku radili i tada su tvrdili da je zemlja centar svemira,ko se nije slagao pravac lomača.

A čuj, danas možeš vjerovati u što hoćeš i uglavnom nećeš na lomaču...Very Happy a isto tako možeš iznjeti i najluđu teoriju ali ako je ne može uklopiti makar u neki matematički model ili dokazati mjerenjem onda se još uvijek nalaziš na teritoriju "vjerovanja" kao što bi se moglo reći za neke "znanstvenike" sa osobito bujnom maštom no tu treba biti oprezan jer se može desiti da netko uspije predvidjeti neke pojave prije svoga vremena ili prije nego su se razvili instrumenti koji bi to detektirali ...a mi smo mislili da to ne postoji...npr. gravitacijski valovi Wink
I naravno, uzaludno je pričati o znanosti i njenim metodama ako si unaprijed odlučio da ne vjeruješ u te neke apstraktne priče koje proizlaze iz razmišljanja ljudi koji barataju matematikom i preciznim mjerenjima da bi stvorili funkcionalnu sliku svijeta...ja sam sklon uglavnom znanstvenoj metodi sa jednim vrlo otvorenim pogledom na alternativne ideje ali ako su manje vjerojatne onda ih odbacujem odmah...u ovom našem prekompliciranom svijetu je bolje se ne opterećivati sa smećem..
Bitno je da svatko ima slobodu odabira u što će vjerovati... Cool
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 2.4.2016. sub. 21:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
Daddy_o7 je napisao/la:

A čuj, danas možeš vjerovati u što hoćeš i uglavnom nećeš na lomaču...Very Happy a isto tako možeš iznjeti i najluđu teoriju ali ako je ne može uklopiti makar u neki matematički model ili dokazati mjerenjem onda se još uvijek nalaziš na teritoriju "vjerovanja" kao što bi se moglo reći za neke "znanstvenike" sa osobito bujnom maštom no tu treba biti oprezan jer se može desiti da netko uspije predvidjeti neke pojave prije svoga vremena ili prije nego su se razvili instrumenti koji bi to detektirali ...a mi smo mislili da to ne postoji...npr. gravitacijski valovi Wink
I naravno, uzaludno je pričati o znanosti i njenim metodama ako si unaprijed odlučio da ne vjeruješ u te neke apstraktne priče koje proizlaze iz razmišljanja ljudi koji barataju matematikom i preciznim mjerenjima da bi stvorili funkcionalnu sliku svijeta...ja sam sklon uglavnom znanstvenoj metodi sa jednim vrlo otvorenim pogledom na alternativne ideje ali ako su manje vjerojatne onda ih odbacujem odmah...u ovom našem prekompliciranom svijetu je bolje se ne opterećivati sa smećem..
Bitno je da svatko ima slobodu odabira u što će vjerovati... Cool

Zna se i dokazano je da brzina svjetlosti nije konstatna,da je čak prvih 5 miljardi godina bila i do 50x brža od današnje prosječne brzine svjetlosti.
Teoretski je moguče da naš svemir jednostavno prsne i ponovno se sažme,ali isto tako je moguče da se bude širio u nedogled i totalno se ohladi i zavlada apsolutni mrak.treča teza je da se istroši svo gorivo u zvijezdama i da se zvijezde počnu gasiti kroz miljarde godina.
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 2.4.2016. sub. 22:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Zna se i dokazano je da brzina svjetlosti nije konstatna,da je čak prvih 5 miljardi godina bila i do 50x brža od današnje prosječne brzine svjetlosti.
Teoretski je moguče da naš svemir jednostavno prsne i ponovno se sažme,ali isto tako je moguče da se bude širio u nedogled i totalno se ohladi i zavlada apsolutni mrak.treča teza je da se istroši svo gorivo u zvijezdama i da se zvijezde počnu gasiti kroz miljarde godina.

A da? Imaš neki izvor gdje je to dokazano? Čitao sam o vls teoriji ali izgleda da nije baš toliko prihvaćena u znanstvenoj zajednici iako su tamo prije 15tak g. imali neka opažanja koja su mogla ukazivati da ima nešto u toj teoriji. Dakle sve je moguće, zato je i znanost lijepa što se već sutra može srušiti neka stara teorija ali za to treba imati ipak nekakve dokaze.
Ovo što spominješ o mogućim budućnostima Svemira... prema sadašnjim opažanjima sve govori u prilog širenju i hlađenju Svemira:http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_fate.html
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 3.4.2016. ned. 07:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
dmeter je napisao/la:

A da? Imaš neki izvor gdje je to dokazano? Čitao sam o vls teoriji ali izgleda da nije baš toliko prihvaćena u znanstvenoj zajednici iako su tamo prije 15tak g. imali neka opažanja koja su mogla ukazivati da ima nešto u toj teoriji. Dakle sve je moguće, zato je i znanost lijepa što se već sutra može srušiti neka stara teorija ali za to treba imati ipak nekakve dokaze.
Ovo što spominješ o mogućim budućnostima Svemira... prema sadašnjim opažanjima sve govori u prilog širenju i hlađenju Svemira:http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_fate.html

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2009/07/was-the-speed-of-light-faster-in-the-early-universe-new-theory-says-yes.html

http://arxiv.org/pdf/1307.5830v1.pdf
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 6 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.