<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pomoć oko smanjenja broja okretaja na usisavaču ! :)
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lisicakm

PostPostano: 24.2.2014. pon. 21:00    Naslov: Pomoć oko smanjenja broja okretaja na usisavaču ! :) Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Nedavno sam kupio mali usisavač s potenciometrom na kojem se može regulirat broj okretaja. Htio bi ga zmontirat na CNC da mi vuće prašinu od svrdla. Problem je što i na najmanjem okretaju previše usisava... Što znači da troši previše struje i da se jako zagrijava . Za razliku od klasičnog usisavanja, ovdje treba radit i do par sati u komadu... Nabavio sam još jedan kontroler od usisavača kojeg sam uštekao u struju, i nakon tog kontrolera složio utičnicu i zaštekao usisavač u njega , al tad ne radi uopće. Taj potenciometar je ispravan jer vrti elektromotor spindle i to super radi. Zatim sam našao ovaj na ebayu ( http://www.ebay.com/itm/331071115259?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 ) i naručio, al treba čekat cca 3 tj da dođe... i pitanje dal bude radio, jer ga mislim stavit "ispred" usisavača da ne radim na njemu nikakve preinake

Zatim sam ga rastavio i mislim da je rješenje da se zamjeni ovaj potenciometar na slici nekim drugim , a neznam kakvim. Molio bi znalce da pomognu bilo kakvim savjetima bez prevelike preinake usisavača.
Hvala Smile))

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vedran-88

PostPostano: 24.2.2014. pon. 21:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jesi li mjerio izlazni napon sa te trenutne regulacije?

Koliko me sjećanje služi s te elektronike ti je isti startni napon kao i na ovome šta si ga naručio s e-baya.

BTW jako puno sam takvih usisavača servisirao....

Na prvi pogled sam pomislio da je onaj šta je hepa....
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 24.2.2014. pon. 21:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam mjerio izlazni napon... Ako onaj nebude radio na tom motoru , imal bu primjenu na nečem drugom. Nije problem.
Nego , dal se može nešto s potenciometrom ?
Bez obzira koji usisavač uzimal, problem kod usisavanja vitroplasta i karbona bude na svakom.. Zbog sitnih čestica koje budu zatvorile pore vrlo brzo...
[Vrh]
vedran-88

PostPostano: 24.2.2014. pon. 22:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

S potenciometrom se ne može ništa napraviti.

Upravo sam na stolu probao od istog proizvođača elektroniku, sa malom razlikom. Moj potenciometar je 470k.

Dodao sam još jedan u seriju ali napon je ostao isti (70V).

Probao sam na brzakac naći datasheet od ovog dip-8 ali ništa nisam našao.
[Vrh]
darma

PostPostano: 24.2.2014. pon. 22:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Usisavač ti radi i na dc napon, tak da ga možeš spojiti i na 24v pa na dalje. Probaj na taj način dizati voltažu dok ne nađeš optimum.
[Vrh]
MP

PostPostano: 24.2.2014. pon. 22:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

stavi - napravi otvor na usisnom crijevu sa strane bočno , povećanjem otvora smanjit češ tlak usisavanja s jedne strane , s druge češ pak motoru dati više zraka za hlađenje
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 24.2.2014. pon. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

darma je napisao/la:
Usisavač ti radi i na dc napon, tak da ga možeš spojiti i na 24v pa na dalje. Probaj na taj način dizati voltažu dok ne nađeš optimum.

al nemam 24 v .. Rolling Eyes
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 24.2.2014. pon. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

MP je napisao/la:
stavi - napravi otvor na usisnom crijevu sa strane bočno , povećanjem otvora smanjit češ tlak usisavanja s jedne strane , s druge češ pak motoru dati više zraka za hlađenje

ma svejedno vuce to previse.... trebal bi ga smanjit na cca 35-40% snage. Minimum je na cca 70% snage..
[Vrh]
Roman

PostPostano: 25.2.2014. uto. 09:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam u Chipoteci kupio kit kontroler za AC, sam ga polemio (uz pomoć naravno), i stvar radi na bušilici tako da mogu regulirati broj okretaja od 0 - max a može služiti i za dimanje žarulja, miksera i svega što ima AC elektromotor pa bi vjerojatno radilo i na usisavaču. :-))

To je welleman kit pa je elektronika malo kompliciranija nego ova koju si prikazao sa e-baya. Ja sam zadovoljan a ti možeš probati pa vidjeti.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 25.2.2014. uto. 12:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok , hvala na savjetu Smile
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 12.3.2014. sri. 21:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo , riješio sam problem s okretajima. Naručio sam ovaj kontroler http://www.ebay.com/itm/331071115259?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
i ugradio ga umjesto ovog koji je bio u usisavaču
Na njemu ima mali vijak kojim se može dodatno smanjivati broj okretaja po želji čak i od 0.
Ovo toplo preporučujem svakom tko si želi smanjit broj okretaja, na stupnoj bušilici (bez prebacivanja remena), glodalici il bilo kakvom drugom el AC motoru Smile do 2kw. Stvarno predobra stvar za malo novaca Smile)
[Vrh]
zega

PostPostano: 13.3.2014. čet. 05:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bas, to radi dobro samo na "cetkicarima" asinhroni strojevi ne podnose dobro ovaj tip regulatora.
Tvoj usisavac ima series wound motor sa cetkicama kao i vecina rucnih alata gdje se ovakvi regulatori uredno koriste i rade solidno...
Stupna busilica ima remene jer ima asinhroni AC motor fiksne brzine kojem na prvi pogled mozes sa ovim smanjit broj okretaja ali momentna krivulja postaje nikakva tj uz najmanji teret busilica staje broj okretaja varira drasticno s opterecenjem...
Za takve motore postoji frequency drive/inverter koji daje najbolje rezultate...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
MP

PostPostano: 13.3.2014. čet. 14:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:

Za takve motore postoji frequency drive/inverter koji daje najbolje rezultate...

ako motor podnaša niske freq , puno ih ne radi ispod 30Hz previše se griju
[Vrh]
solar3

PostPostano: 13.3.2014. čet. 15:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajd da se i ja upetljam. Broj okretaja se mogao smanjiti na pola samo jednom diodom. Baš su mi nedavno riknuli prekidači na mikseru, mislio ga odmah baciti ali kako mi je bilo dosadno išao sam ga rastaviti i gle jedan prekidač je spojen preko diode u seriji (taj vrti mikser na pola snage). Drugi je spojen direktno (taj daje punu snagu). Te prekidače sam izbacio i stavio jedan sa 3 izvoda - 3 položaja. Na jedan kraj sam priključio žicu preko diode, srednji izvod prema motoru, a na treći direktno žicu. Sad kad se prekidač gurne naprijed ide max. brzinom. U sredini je isključen, a prema nazad vrti na pola brzine. Eto dioda je skresala jedan val i sad će biti kolača!!! skace od srece
[Vrh]
zega

PostPostano: 13.3.2014. čet. 15:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

MP je napisao/la:
zega je napisao/la:

ako motor podnaša niske freq , puno ih ne radi ispod 30Hz previše se griju

Zato posteni freq inverter smanjuje napon jer na nizim frekvama mag. jezgra ide u zasicenje pa se zato grije, moras smanjiit napon jer induktivitet motora je fixan i definira inductor charge rate.
U petlji histereze dodje do zasicenja sto se uz nazivni napon i nazivnu frekvenciju ne bi dogodilo...
Ali zato se da fino overdriveat na 400Hz il mozda vise ako imas low loss magnetski krug (jezgra/limovi)...
A tek da imas nesto extra napona i evo jaci motor od nazivne snage...
Zakaj su SMPS srafaci tako maleni za nazivnu snagu...
Zato su advanced AC motori tako kompaktni a snazni za ne povjerovat, slicna tehnologija kao u SMPS napajanjima...
Kad bi presli na ferite i puno polova to bi moglo jos gore (power/weight ratio)...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.