<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sustav za vikend
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
grrga

PostPostano: 9.8.2015. ned. 10:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

grba je napisao/la:
brzi66 je napisao/la:
Hvala na savjetu. Budem probao tako mjeriti napone. Malo me zbunjuje i što su prilično tanke žice na watmetru a navodno mjeri do 60V i do 100A. Kako te njegove žice onda podnose jače struje? Ili bi inveter bilo pametnije direkt na baterije?

Jesu tanke ali su i kratke... Na tako kratko moze da propusti 100a bez problema.

Osim dužine žica tu je i vrijeme - na kratko ide ali se griju. Na duže vrijeme se jače griju i zbog toga imaju silikonsku izolaciju (do 200°C).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 9.8.2015. ned. 10:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

brzi66 je napisao/la:
Hvala na savjetu. Budem probao tako mjeriti napone. Malo me zbunjuje i što su prilično tanke žice na watmetru a navodno mjeri do 60V i do 100A. Kako te njegove žice onda podnose jače struje? Ili bi inveter bilo pametnije direkt na baterije?

Definitivno je bolje direkt na akumulatore. Što kraće žice i što deblje su uvjek dobra kombinacija. Watmetar je lijep komad, daje šarenilo i diže izgled ali nakon par dana gledanja u njega postane nepotreban. Ako se već želi imati onda postoje ozbiljni uređaji te namjene, npr. Victron battery monitor koji ima odvojen display pa ga možeš imati u dvevnom boravku a kad ga dobro podesiš daje korisne podatke. Jedan od boljih je ostatak struje u baterijama. Mislim da košta oko 1000 kn, davno sam ga kupio pa se više ne sjećam. Uzeo sam ga u solarno.hr

O ovima je riječ:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xvictron+battery+monitor.TRS0&_nkw=victron+battery+monitor&_sacat=0
[Vrh]
mmuscet

PostPostano: 9.8.2015. ned. 11:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za ovakve male sisteme dovoljan je analogni voltmetar direktno na akku ako ga nam na regulatoru, sve nepotrebno izbaciti i naravno puno deblje zice od akku do invertera. Obavzno osigurac izmedu akku i invertera ako ga nema na inverteru, najbolje rastalni od 100A.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 12.8.2015. sri. 10:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo danas mjereno pod ukupnim opterečenjm od 20-21A. Preko invertera spomenuta pumpa za vodu a direkt na 12V friđ, punjenje moba i laptopa.

Naponi: -na bateriji 12,48V
-ispred watmetra 12,17V
-iza watmetra 12,04V
-ulaz invertera 11,92V

Nakon desetak minuta rada kablovi od baterija do watmetra (cca 110 cm) lagano zagrijani, ostali hladni. Tijekom mjerenja sunce guralo u baterije 12 - 13 A.

Do sljedečeg dolaska moram nabaviti jače kablove za inverter i ići će direkt na baterije. Molim mišljenje može li onda ovaj "ostatak" instalacije na 12V ostati kao sada sa 6 mm2 i watmetrom? Tu mi ostaje friđ, mob, laptop i rasveta s ledicama i kad je sve zajedno prikopčano ne struja prelazi 10A.
[Vrh]
Gec

PostPostano: 12.8.2015. sri. 10:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stvar je tu vrlo jednostavna, ako su preveliki padovi napona nećeš moći iskoristiti puni kapacitet baterije jer će ti se trošila isključivati radi podnaponske zaštite. Pad napona ovisi o duljini i debljini kablova te kvaliteti spoja, na sva ova pitanja možeš sam najbolje odgovoriti sa instrumentom u ruci jer mi ovdje ne znamo cjelokupnu sliku instalacija, duljine itd.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
grrga

PostPostano: 12.8.2015. sri. 11:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle izgubio si 0,6V na 20A ili 12W. Izračunaj sam koliko bi to bilo na 60 ili 80A.

Pri 40A bi pad napona bio oko 1,2V ili oko 50W a to je već fini grijač.
Na većem opterećenju bi se vjerojatno i inverter žalio na nizak napon.

Kad tad ćeš povući maksimalnu snagu iz invertera i onda sve treba tako i dimenzionirati.

Probaj kablove od invertera spojiti direkt na akumulatore (sa tih 0,5-0,6 m koliko si dobio) i ponovi mjerenje u istim uvjetima, dakle 20A i mjeriš na akumulatoru i na inverteru.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 25.6.2016. sub. 09:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zbog nekih neprilika, nažalost nisam bio na gruntu skoro sedam mjeseci! Uglavnom baterije me dočekale na naponu od 12,12 do 12,15 V s čime sam zadovoljan jer sam se pribojavao da će se više isprazniti za vrijeme mirovanja s obzirom da je sve bilo "rastavljeno" i tako prezimilo.

Uglavnom nosači panela su napravljeni i uskoro će paneli biti na krovu tako da će sistem ostat u pogonu da održava napunjene baterije. Pojavila se ideja za sljjedeću zimu kada 4-5 mjeseci nebude nikoga, skinem panele ( 2x120W ) i nabavim jedan panel od 10 - 20 W koji bi ostavio u zimskom periodu na krovu radi održavanja baterija napunjenima.

Da li je to dobra ideja ili?

Mislio sam nabavit ovako nešta: http://www.ebay.com/itm/282049821187?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

BTW - poslušan grrgin savjet od prošle godine i sad invrter spajam direktno na baterije s njegovim kablovima duljine 30 -35 cm.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 19.8.2017. sub. 06:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dulje vrijeme nisam ništa pisao jer sve radi ok. Preko zime ostavio 1 panel na krovu fako da su baterije cijelo vrijeme bile napunjene.

Jedini problem koji mi se pojavio da na - polu bakrene trake kojom su povezane baterije se pojavio oksid oko vika na dvije baterije. Zna li netko šta bi mogao biti uzrok tome?
[Vrh]
Pero

PostPostano: 19.8.2017. sub. 07:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Galvanska korozija, a i kondenzacija vlage...

Uzmi plastic sprej, dobro očisti oko vijaka i prešpricajspojeve vijaka i bakrene trake.
Umjesto spreja možeš i premazati vazelinom ili sličnom zaštitnom masti.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 20.8.2017. ned. 10:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno na savjetu. Za vazelin znam, to sam radio na autima ali dosada nisam imao iskustva s ovakvim baterijama pa me malo brinulo da se nešta čudno ne događa obzirom da nisu svi spojevi oksidirali.
Ima li možda utjecaja to što sam koristio Inox vijke za spoj? Može li se i gdje nabaviti bakrene M8 vijke? Vjerujem da su bolji za takve spojeve.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 5.9.2018. sri. 17:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eto mene opet nakon godinu dana Smile Sustav mi radi OK ali mi se u kolovozu pojavio problemčić s nedovoljnim dopunjavanjem zbog svakodnevnih poslijepodnevnih nevera i oblaka! Dogodilo mi se to da je nakon 11 - 12 dana takvog vremena napon baterija pao na 11,4 V šta ne bi bilo tragično, ali frižider mi ima zaštitu od preniskog napona baterija i neće se pokrenuti kad je napon ispod 11,6 V.

Uglavnom razmišljam o nabavci još jednog ili dva panela ( sada 2 x 120W ) pa me zanima bi li bilo bolje te dodatne panele spojiti preko zasebnog regulatora jer postojeći od 30A mislim da bi bio premali. Ima li kakve veze ako na iste baterije u paralelu spojim još jedan regulator i par panela?

BTW, ima li tko viška koji panel za 12V sustav?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 6.9.2018. čet. 14:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

brzi66 je napisao/la:
Eto mene opet nakon godinu dana Smile Sustav mi radi OK ali mi se u kolovozu pojavio problem�i� s nedovoljnim dopunjavanjem zbog svakodnevnih poslijepodnevnih nevera i oblaka! Dogodilo mi se to da je nakon 11 - 12 dana takvog vremena napon baterija pao na 11,4 V �ta ne bi bilo tragi�no, ali fri�ider mi ima za�titu od preniskog napona baterija i ne�e se pokrenuti kad je napon ispod 11,6 V.

Uglavnom razmi�ljam o nabavci jo� jednog ili dva panela ( sada 2 x 120W ) pa me zanima bi li bilo bolje te dodatne panele spojiti preko zasebnog regulatora jer postoje�i od 30A mislim da bi bio premali. Ima li kakve veze ako na iste baterije u paralelu spojim jo� jedan regulator i par panela?

Mozes paralelno vise regulatora na baterije.

11.6V je vec skoro prazan i prenisko za olovni akumulator - za dulji vijek baterija idealno bi bilo da napon ne pada ispod 12.2V (cca. 50% prazan).

Druga opcija je imati mali agregat koji u slucaju takvih duzih oblacnih razdoblja upalis na par sati kad napon baterija padne i tako dopunis akumulatore (ne vidim problem ako tako upalis jednom svakih 7 dana).
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 6.9.2018. čet. 15:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cose"]
brzi66 je napisao/la:

11.6V je vec skoro prazan i prenisko za olovni akumulator - za dulji vijek baterija idealno bi bilo da napon ne pada ispod 12.2V (cca. 50% prazan).
.

kako koja baterija razlika u SOC postoji,najbolje za stanje provjerit od proizvođaća
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 6.9.2018. čet. 18:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baterije su 4x https://www.blueboxbatteries.co.uk/dyn/filemanager/yuasa-swl3300.pdf taako da koliko se ja razumijem do 10,8 V se slobodno prazne?

Da li je pala cijena MPPT regulatora? Isplati li mi se za dva dodatna panelakupovati tako nešto ili jednostavno uzmem još jedan klasični regulator.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.9.2018. ned. 10:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

brzi66 je napisao/la:
Baterije su 4x https://www.blueboxbatteries.co.uk/dyn/filemanager/yuasa-swl3300.pdf taako da koliko se ja razumijem do 10,8 V se slobodno prazne?

Ako baterije praznis 100% DoD onda je to 10.8V - ali to ne zelis raditi:

"If a lead-acid battery is discharged 100% every time it is used, for example, its electrolyte will quickly degrade compared to if it were only discharged to a maximum of 50%."

https://www.solarchoice.net.au/blog/depth-of-discharge-for-solar-battery-storage
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Stranica 7 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.