<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sustav za vikend
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
solar3

PostPostano: 15.3.2015. ned. 23:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da tako kako si napisao ubaci između i gotovo. Imam ja isti takav, radi dobro. palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
brzi66

PostPostano: 15.3.2015. ned. 23:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

solar3 je napisao/la:
Da tako kako si napisao ubaci između i gotovo. Imam ja isti takav, radi dobro. palac

palac Hvala na brzom odgovoru!
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 27.5.2015. sri. 19:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle evo jedan kratak sažetak! Moj sustav je od 18-tog u pogonu i mogu reć da sam prilično zadovoljan! Dakle jako puno (da ne kažem sve) što znam sam saznao na ovom forumu i veliko hvala svima koji svoja iskustva i znanje dijele s nama neukima, a posebno inima koji su uvijek strpljivo odgovarali na postavljena pitanja.
Znači sustav se sastoji od 2 X 120 W panela kupljeni rabljeni od jednog forumaša, SOLAR 30 kineskog regulatora s LCD displejem i 4 x Yuasa SWL3300 baterije i Watt metar. Od trošila imam frižider direktno na 12V (vuče 40-45W), rasvjeta s 1W HI-power led diodama po 4 komada vezana u seriju i opet na 12V, laptop 3-4 sata dnevno i dva „pametna“ telefona.
Kao što znamo zadnjih 9 devet dana nije baš nit bilo sunca ali sve radi bez greške. Kada su baterije spojene na regulator pokazivale su napon od 12,8 V iako po mom multimeru pokazuje 13 V. S obzirom da i spomenuti Watt meter pokazuje isto 12,8, računam da je mulltimer neispravan. Uglavnom sve ove dane najmanji napon koji sam uspio očitat je 12,4 V. Prekjučer sam se ugodno iznenadio kada je nakon oblaka izašlo sunce, temperatura je bila oko 16 stupnjeva i u jednom trenutku sam uspio ulovit da paneli guraju 20,7 A u baterije!!! Značu ili kinez laže ili su paneli koje imam u stanju dat nešta više struje nego su deklarirani.
Uglavnom jako sam zadovoljan, još samo da složim nosače panela za krov jer mi sad stoje na zemlji naslonjeni na brdo šodera i malo posložim instalaciju za rasvjetu da na nešto liči.
[Vrh]
solar3

PostPostano: 27.5.2015. sri. 23:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super! palac
Ako je baterija na multimetru (instrumentu) loša kod mjerenja napona obično pokazuje veći napon nego što on stvarno je.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 28.5.2015. čet. 07:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Netko mi rekao da je neki elektrolit u pitanju jer kad ga uključim vrti neke bezvezne cifre po displeju prije nego pokaže 0 a bateriju sam probao zamijeniti i nije pomoglo. Uostalom kupljen je 2008 godine u Pevecu za 70 kn pa mislim da je zaslužio mirovinu Smile
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 7.8.2015. pet. 20:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ovih dana mi napokon postalo jasno ono šta svi pričaju o visokoj temperaturi i slaboj učinkovitosti!

Dok mi u svinju i lipnju za sunčanih dana napon nije padao ispod 13,7 V zadnja dva dana sam sretan ako nagura 13,1 V i 13,5 - 14 A od max 20(u teoriji).
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 8.8.2015. sub. 13:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam malo radio jer je sve bilo sklepano zbrda zdola pa sam sve poslagao na jednu ploč da to na nešto liči. Pa da se malo pohvalim Smile

[Vrh]
mmuscet

PostPostano: 8.8.2015. sub. 15:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno samo s kojim kabelom napajaš inverter.
moglo se to puno bolje palac
[Vrh]
grrga

PostPostano: 8.8.2015. sub. 16:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

mmuscet je napisao/la:
Nije mi jasno samo s kojim kabelom napajaš inverter.
moglo se to puno bolje palac

nick je "brzi" smijeh1
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 8.8.2015. sub. 20:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma star je u tome da mi je to prvi a kak ljudi kažu #prvi mačići se u vodu bacaju" Very Happy

Ipak sam ovdje na godišnjem pa nisam želio previše vremena gubiti, a i bio sam ograničen s alatom i priborom jer mi je prva bolje opskrbljena trgovina cca 30 km.

mmuscet - inverterski kablovi, kao i oni od frižidera su pod vijcima koji su kablom od 6 kvadrata spojeni na watmetar, pa onda opet sa 6 kvadrata na baterije s time da je odmah iza "+" pola kučište s 40A rastalnim (auto) osiguračem.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 8.8.2015. sub. 20:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

25mm2 od akumulatora do pretvarača bi već bilo OK. Tu struje mogu biti i preko 100A.
Dobro da si stavio relativno slab osigurač da ne bude paljevine.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 8.8.2015. sub. 22:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probao sam pilu od 710 W i ona vuče 30A bez opterečenja a kad pilim povremeno invertet zapišti. Osnovna namjena mu je pumpa za vodu od 250 W koja ide bez problema. Zasad osigurač drži i nije nijedan otišao, iako je prilikom isprobavanja pile radio i friđ koji je direkt na 12V, ali sve preko tog osigurača.
Mislim da bi 25mm2 bilo ipak pretjerivanje jer oovi kablovi iz invertera do vijaka su 10 ili 12 mm2 a ti su došli u kompletu uz njega.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 8.8.2015. sub. 23:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

brzi66 je napisao/la:
Probao sam pilu od 710 W i ona vuče 30A bez opterečenja a kad pilim povremeno invertet zapišti. Osnovna namjena mu je pumpa za vodu od 250 W koja ide bez problema. Zasad osigurač drži i nije nijedan otišao, iako je prilikom isprobavanja pile radio i friđ koji je direkt na 12V, ali sve preko tog osigurača.
Mislim da bi 25mm2 bilo ipak pretjerivanje jer oovi kablovi iz invertera do vijaka su 10 ili 12 mm2 a ti su došli u kompletu uz njega.

10 ili 16 mm2 je ok ali za dužinu pola metra koliko si i dobio. Čim je dužina veća kvadraturu treba dozati da se smanji gubitak.
Uključi npr tu pumpu i hladnjak pa probaj mjeriti napon na akumulatoru, prije watmetra, iza watmetra i na ulazu u inverter. Struja nek bude 30-35 A.
Ostavi sve da radi par minuta pa probaj da li su žice tople.

Ali - ako ćeš koristiti samo 250W onda ti je dosta i ovako palac
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 9.8.2015. ned. 07:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na savjetu. Budem probao tako mjeriti napone. Malo me zbunjuje i što su prilično tanke žice na watmetru a navodno mjeri do 60V i do 100A. Kako te njegove žice onda podnose jače struje? Ili bi inveter bilo pametnije direkt na baterije?
[Vrh]
grba

PostPostano: 9.8.2015. ned. 10:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

brzi66 je napisao/la:
Hvala na savjetu. Budem probao tako mjeriti napone. Malo me zbunjuje i što su prilično tanke žice na watmetru a navodno mjeri do 60V i do 100A. Kako te njegove žice onda podnose jače struje? Ili bi inveter bilo pametnije direkt na baterije?

Jesu tanke ali su i kratke... Na tako kratko moze da propusti 100a bez problema.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 6 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.