<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sustav za vikend
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
brzi66

PostPostano: 9.2.2014. ned. 12:47    Naslov: Sustav za vikend Citirajte i odgovorite

Eto i ja si počeo slagat sustav za rasvjetu, laptop i hladnjak. Uglavnom sustav bi se koristio u ljetnim mjesecima u Dalmaciji i prioritet bi bilo da pogoni hladnjak, dok bi rasvjeta i laptop radili maximalno 2-3 sata dnevno.

Zasada sam ovdje na forumu nabavio 2 monokristalna panela od 120W svaki. S obzirom da se zasada na lokaciji boravi cca mjesec dana godišnje, od toga max 15 dana kontinuirano nebih ulagao u pravi MPPT kontroler nego bih išao na PWM. Našao sam dva modela s LCD-om koji me zanimaju pa bih molio vaše mišljenje i ako netko zna koja je osnovna razlika među njima, iako na skupljem piše da je MPPT - baš ne vjerujem u to.

Zanima me kakva je sada situacija s domačim tržištem invertera čisti sinus 1000W, koji su preporučljivi a od kojih treba bježat.

Zasada bih (još godinu ili dvije) koristio auto akomulator 100Ah dok ne izdahne i dok ne nabavim solarne baterije pa bi sistem bio zasada na 12V, a nabavkom drugi baterija bih se prebacio na 24V, pa bi inverter trebao podržavati 12/24 V.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
brzi66

PostPostano: 9.2.2014. ned. 13:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koji sam ja glavom o zid

Pitam vas za mišljenje o kontrolerima punjenja a ne stavim linkove Very Happy

Evo ga: http://www.ebay.com/itm/171193992168?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=470315911156&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

i ovaj bi navodno bio MPPT: http://www.ebay.com/itm/121118905347?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Uspoređivao sam im specifikacije i skoro iste su. Največaralika im je u težini (70gr).
[Vrh]
max

PostPostano: 9.2.2014. ned. 19:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

PWM 12V/60A iliti nekih 720W PV modula ljeti jedan dan na Jadranu napuni 1000Ah akumulator, wow, opako, ali čemu ?
Održivost, optimizacija ....
PS Starter olovni akumulatori nemaju ni 50% deklariranog kapaciteta Wink
Hladnjak A+ i bolji troši ispod pola kWh dnevno tako da dobrim izborom komponenata ....
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 9.2.2014. ned. 21:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma gledao sam onaj PWM od 30A. Ako bi sustav radio na 12V, dva panela po 120W u idealnom slučaju bi mogli dati 20A, pa sam zato gledao PWM od 30A, da ostane nekakva "rezerva".
Znam da olovni akomulator nije idealno rješenje, ali žao da ode u "staro željezo" dok još radi. Inače mi je zadnje 3 godine služio za rasvjetu i laptop a dopunjavan je sa PV modulom od 60W.
[Vrh]
max

PostPostano: 9.2.2014. ned. 21:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moš mislit da 120W PV modul daje više od 7A biti ćeš sretan ako ćeš sa PWM izvući više od 6A Wink
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 9.2.2014. ned. 23:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma OK, znam, ali mislim da ne smeta ako je regulator malo jači (ili smeta?), a nije isključeno da bi naknadno dodao još koji PV modul. Imate li vi kakav prijedlog koji regulator bi uzeo, s time da bih volio da ima displej za očitanje napona i struje.

Koji inverter bi mi preporučili za pouzdan rad i pogon hladnjaka? Rasvjeta je led i ide direkt na 12V, tako da bi inverter koristio za hladnjai i laptop.
[Vrh]
max

PostPostano: 10.2.2014. pon. 11:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj solarni regulator što predlažeš nema mogućnost mjerenja struje, samo napona akumulatora i temperature (?). Za takve snage PV modula ipak je bolji izbor MPPT regulator oni pak imaju tražena mjerenja i podatniji su za kasnija proširenja. Teško je danas preporučiti dobar inverter, a da nije skup jer ako se ima sreće i jeftini kinez radi bez prijekorno.
[Vrh]
solar3

PostPostano: 10.2.2014. pon. 18:14    Naslov: Re: Sustav za vikend Citirajte i odgovorite

[/quote]Zanima me kakva je sada situacija s domačim tržištem invertera čisti sinus 1000W, koji su preporučljivi a od kojih treba bježat.[/quote]

Ne kupuj jeftin kineski koji ima samo naljepnicu 1000W a nutra niš.
Moja preporuka je inverter sa soft startom. Meni se ta spravica jako dopala. palac Sad pitanje je kako naći takav, a da podržava 12 i 24V. A da obavezno treba paziti kolika mu je potrošnja u praznom hodu i pri malom opterečenju.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 10.2.2014. pon. 23:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da vidim da jako malo invertera ima 12/24 V ulaz tako da budem morao odlučiti na koji napon bude radio pa onda suziti izbor. Dosta toga sam pročitao na ovom forumu i što više čitam više sam zbunjen Sad
Inverter bih u svakom slučaju uzimao "pravi sinus" i koliko vidim kod nas ih večina nudi po 1200 do 1700 kn, sad neznam jel se ti ubrajau u kategoriju "jeftini kinez" ili ne, a gledam i Cotek kod Artasa koji je prilično skuplji od ovih prvih, pa neznam jel toliko i kvalitetniji ili u čemu je razlika?
Jel Cotek ima toliko "kvalitetniju" struju, dulji vijek trajanja ili se na kraju sve ipak svede i namalo sreće?
[Vrh]
solar3

PostPostano: 11.2.2014. uto. 15:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za inverter do 1,5KW nije problem može ići na 12 ili 24V, za jači bi trebalo ići na 24V. Važno je tu i koji akomulatori se koriste, koji im je kapacitet, koja max. struja pražnjenja. Dva ili više "slabijih" akomulatora u paraleli riješili bi sve na 12V. Tu bi se onda na 12V mogla riješiti rasvjeta halogenkama, ledicama ili štednim žaruljama tako da inverter ostaje slobodan za druge potrošače.
[Vrh]
mmuscet

PostPostano: 11.2.2014. uto. 15:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

brzi66 je napisao/la:
Da vidim da jako malo invertera ima 12/24 V ulaz tako da budem morao odlučiti na koji napon bude radio pa onda suziti izbor. Dosta toga sam pročitao na ovom forumu i što više čitam više sam zbunjen Sad
Inverter bih u svakom slučaju uzimao "pravi sinus" i koliko vidim kod nas ih večina nudi po 1200 do 1700 kn, sad neznam jel se ti ubrajau u kategoriju "jeftini kinez" ili ne, a gledam i Cotek kod Artasa koji je prilično skuplji od ovih prvih, pa neznam jel toliko i kvalitetniji ili u čemu je razlika?
Jel Cotek ima toliko "kvalitetniju" struju, dulji vijek trajanja ili se na kraju sve ipak svede i namalo sreće?

koliko sam razumio trazi se inverter koji bi podrzavo 12v i 24v a takvog cete jako tesko naci. Svakako preporucam odmah ici na 24v i uzeti cotek
( dobivate najvise za tu cijenu)
Ja ga koristim vec nekoliko godina u radu je 24/7/365 i nikakvih problema nije bilo.
[Vrh]
strelicar

PostPostano: 11.2.2014. uto. 20:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

gdje sve kod nas ima u ponudi COTEK invertera...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
max

PostPostano: 11.2.2014. uto. 20:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa valjda u ARTAS-u, nećeš valjda kod konkurencije kupovati
[Vrh]
solar3

PostPostano: 11.2.2014. uto. 20:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije zlato sve što sija!
Kako to da ovaj nov ne radi?
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 12.2.2014. sri. 00:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve više mislim da budem ostao na 12V jer rasvjeta mi je na 12V a i za laptop imam auto-punjač. Na inverter bih pogonio jedino hladnjak i jednom u 5-6 dana bi uključivao pumpu za vodu (300W).
Pročitao sam onu temu o prednostima večeg napona i sve mi je jasno, ali s obzirom na mooje potrebe vjerujem da je 12V sasvim OK. Kada bih išao na 24V morao bih baterije vezati u seriju, a onda mi ostaje problem kako povezati rasvjetu i ostalo što koristim na 12V.
Jučer sam u jednom centru vidio vhladnjak koji bi mi odgovarao veličinom, a mislim da ima dobre karakteristike za slorani sistem:

http://www.homecenter.rs/Proizvod/46765/FRIZIDER-WMT-503-WHIRLPOOL

Potrošnja: 119 kWh/godina, šta mislite?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 1 / 7.

Forum(o)Bir: