<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pomoć oko opreme
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Bojan3000

PostPostano: 7.2.2018. sri. 14:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Bojan3000 je napisao/la:
Dmetar napisao da je preporučljivo da ne idu u istu cijev plus i minus da je potrebno barem 3mm razmaka zbog magnetskog polja?

Kakva su Vaša iskustva?

DA ali ja sam pričao za veče napone 300-800V .

Taj podatak mi je pobjegao što znači da u mom slučaju može jedno uz drugo.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mihaelj

PostPostano: 8.2.2018. čet. 09:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto se invertera tice, ja sam se odlucio za viktronov 1kW feniks model jer sam trazio inverter koji je u radu vrlo tih.
Ovaj je glasan npr. poput laptopa kad radi punom snagom. Ventilator se pali samo kad je potrebno. Nikakvo zujanje se ne cuje tokom rada.
Unutrasnjost mi djeluje vrlo robustna za inverter snage 1kw.

Isto ima Ve.Direct port, ali nisam nasao da se preko njega nemoze paliti i gasiti inverter, te viktronova aplikacija ne daje podatak o izlaznim amperima kako se vidi na nekim starijim screenshotovima vec ima samo polukruzni graf sa zeleno-zuto-crveno zonama koje inidiciraju stupanj opterecenosti invertera. Kod punjaca se preko Ve.Directa moze paliti i gasiti charger sto je korisno kod maintenance-a. Isti BT dongle moze se koristiti i za inverter i za punjac, ali ne istovremeno.

Za Ve.Direct proizvodjac sam navodi linkove na razne open source projekte na Git-u, na bazi php i arduino:
https://www.victronenergy.com/live/open_source:start#vedirect_mppt_solar_chargers_and_bmv_battery_monitors
[Vrh]
Bojan3000

PostPostano: 29.3.2018. čet. 13:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nabavio sam za početak akumulator 170 Ah u planu je da nabavim još jedan koji će možda biti 100Ah s obzirom da spajam u paralelu 12v ne bih trebalo biti problema, ono što me zanima iz pretvarača gdje spojiti kablove na veći ili manji akumulator ? isto pitanje za kablove od akumulatora prema inverteru?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 30.3.2018. pet. 06:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bojan3000 je napisao/la:
Nabavio sam za početak akumulator 170 Ah u planu je da nabavim još jedan koji će možda biti 100Ah s obzirom da spajam u paralelu 12v ne bih trebalo biti problema, ono što me zanima iz pretvarača gdje spojiti kablove na veći ili manji akumulator ? isto pitanje za kablove od akumulatora prema inverteru?

o bit če problema.recimo isprazniš 200ah i taj prvi je na 40% a drugi od 100 AH na 0% i tako par desetaka puta i taj od 100 AH u kontejner za recikiranje.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 30.3.2018. pet. 08:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Bojan3000 je napisao/la:
Nabavio sam za po�etak akumulator 170 Ah u planu je da nabavim jo� jedan koji �e mo�da biti 100Ah s obzirom da spajam u paralelu 12v ne bih trebalo biti problema, ono �to me zanima iz pretvara�a gdje spojiti kablove na ve�i ili manji akumulator ? isto pitanje za kablove od akumulatora prema inverteru?

o bit �e problema.recimo isprazni� 200ah i taj prvi je na 40% a drugi od 100 AH na 0% i tako par desetaka puta i taj od 100 AH u kontejner za recikiranje.

Akumulatori u paraleli se medjusobno balansiraju (po naponu), tako da ne vidim kako bi to bilo moguce?

Kod mene u Puntu su tako bili povezani paketi baterija 100Ah i 50Ah koji su nakon potrosenih 100Ah imali jednake napone celija na oba paketa (po tvojoj teoriji bi 50Ah paket trebao biti skroz prazan).
[Vrh]
Bojan3000

PostPostano: 30.3.2018. pet. 09:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
Bojan3000 je napisao/la:
Nabavio sam za po�etak akumulator 170 Ah u planu je da nabavim jo� jedan koji �e mo�da biti 100Ah s obzirom da spajam u paralelu 12v ne bih trebalo biti problema, ono �to me zanima iz pretvara�a gdje spojiti kablove na ve�i ili manji akumulator ? isto pitanje za kablove od akumulatora prema inverteru?

o bit �e problema.recimo isprazni� 200ah i taj prvi je na 40% a drugi od 100 AH na 0% i tako par desetaka puta i taj od 100 AH u kontejner za recikiranje.

Akumulatori u paraleli se medjusobno balansiraju (po naponu), tako da ne vidim kako bi to bilo moguce?

Kod mene u Puntu su tako bili povezani paketi baterija 100Ah i 50Ah koji su nakon potrosenih 100Ah imali jednake napone celija na oba paketa (po tvojoj teoriji bi 50Ah paket trebao biti skroz prazan).

Ja sam laik ali sam vec negdje procitao ovo sto je Cose napisao da u paraleli mogu razliciti aku. Ako ne moram sad ne bih kupovao jos jedan 170ah
[Vrh]
Bojan3000

PostPostano: 30.3.2018. pet. 10:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://tinypic.com/r/x364x1/9

Spojio komponente i testiram , paneli samo naslonjeni na zid pod 45 stupnjeva prema jugu 12h. Ovo je prikupljanje u 10h ujutro
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 31.3.2018. sub. 09:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
Bojan3000 je napisao/la:

imaš bačvu od 170 litara i jednu 100 litara Povezane su na dnu i spojene u jednu cijev T spojnicom.

Potrošiš 200 litara vode koliko ima u jednoj bačvi koliko u drugoj. Isto tako punjenje.

Problema ima kod novih baterija,istog proizvođača,iste serije u paraleli i stalno su u floatu.
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 31.3.2018. sub. 12:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Cose je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
Bojan3000 je napisao/la:

imaš bačvu od 170 litara i jednu 100 litara Povezane su na dnu i spojene u jednu cijev T spojnicom.

Potrošiš 200 litara vode koliko ima u jednoj bačvi koliko u drugoj. Isto tako punjenje.

Problema ima kod novih baterija,istog proizvođača,iste serije u paraleli i stalno su u floatu.

Nisam elekričar, ali se ipak razmem nekaj u te šarafe i mislim da ti ta usporedba ne igra kod struje,
jer kaj bi se dogodilo kad se akumulator od 50 Ah isprazni a onaj od 150 je još na pol pun??
Vezani u paraleli, po tome ispada da onaj od 50 bi šlusiral onog od 150??
Ili bi se ispraznil do točke kad više povratka u život nema?
U praksi se to ne događa, koliko sam imal prilike uvjeriti se.
Ne znam ja kakva je teorija u tom slučaju, ali kod mog kolege takva kombinacija radi već godinama bez ikakvih vidljivih nuspojava.
[Vrh]
niram69

PostPostano: 31.3.2018. sub. 16:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Analogija je neprecizna.
Korektniji analogon bi bio slijedeći - dvije bačve, različitog volumena ali iste visine! Dakle, ispraznit će se istovremeno.
Model također objašnjava što se događa ako crpljenje energije prelazi granicu izdašnosti jednog izvora. (recimo veća bačva ima cijev većeg promjera).
Trošenje jest nejednako u vršnim opterećenjima, no kako se ona smanjuju na razinu ispod maksimalnog protoka manje cijevi, stvar se samobalansira (zakon o spojenim posudama)).

//Marin

P.S. Osobna opservacija - čini mi se da LIFePO baterije vole paralelu (kao da se baterije međusobo paze i pomažu). Domagojeva buba je devetu godinu bez BMS-a!!! (25S2P)
[Vrh]
Bojan3000

PostPostano: 31.3.2018. sub. 18:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probat cu upariti jos jednu 170 Ah ako ne onda sto blize navedenom. Sunca jako slabo vec tri dana tj nikako da ga uhvatim od 11h- 13h kada je vjerovatno nsjjace stalno je u tom terminu oblacno pa ne uspjevam prikupit vise od 4A ili 150w.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 31.3.2018. sub. 19:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

niram69 je napisao/la:
P.S. Osobna opservacija - čini mi se da LIFePO baterije vole paralelu (kao da se baterije međusobo paze i pomažu). Domagojeva buba je devetu godinu bez BMS-a!!! (25S2P)

Dodatni slabiji paket (50Ah) u Puntu je stabilizirao pad napona po hladnom -
Winstonice su znale roniti i do 80V na jacim strujama, a nakon paralele se ne sjecam da sam vidio ispod 90V.

Tako da mogu potvrditi - LiFePo4 vole paralelu. Very Happy
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.4.2018. ned. 22:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

dak0001 je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
Cose je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
Bojan3000 je napisao/la:

Nisam elekričar, ali se ipak razmem nekaj u te šarafe i mislim da ti ta usporedba ne igra kod struje,
jer kaj bi se dogodilo kad se akumulator od 50 Ah isprazni a onaj od 150 je još na pol pun??
Vezani u paraleli, po tome ispada da onaj od 50 bi šlusiral onog od 150??
Ili bi se ispraznil do točke kad više povratka u život nema?
U praksi se to ne događa, koliko sam imal prilike uvjeriti se.
Ne znam ja kakva je teorija u tom slučaju, ali kod mog kolege takva kombinacija radi već godinama bez ikakvih vidljivih nuspojava.

E ja sam vidija više puta,novi sistem ni dana u radu Slovenski stručnjaci to napravili,probano i otišla gospoda jedni u Sloveniju drugi u zagreb i odu kvragu baterije od 45000 kn u recikliranje. Jedna loša čelija sve usrala.Ni jednu sezonu to nije radilo.Završili na sudu naravno. Svaki put sam odustao od posla,a inače su me na pravaru i zvali kao ponuda za solarni sistem.

Ps
I meni na brodu su 4x 105 ah u paraleli isti datum proizvodnje nakon 3 godine možda još izdrže 1 godinu,ako budem imao sreče,lani usrid sezone sam morao isklučit temperaturnu kompezaciju. Idem na LIFE ali treba mi 300 ah blokovi
ali morat ču se zadovoljit ovim

https://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/12V-2-4kW-LiFePO4-yacht-set-with-200Ah-cells-BMS-mobile-monitoring.html
[Vrh]
Bojan3000

PostPostano: 11.4.2018. sri. 10:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bojan3000 je napisao/la:
Probat cu upariti jos jednu 170 Ah ako ne onda sto blize navedenom. Sunca jako slabo vec tri dana tj nikako da ga uhvatim od 11h- 13h kada je vjerovatno nsjjace stalno je u tom terminu oblacno pa ne uspjevam prikupit vise od 4A ili 150w.

Evo novog momenta ipak će uz 170 ah ići još jedan od 100 ah
[Vrh]
Pero

PostPostano: 12.4.2018. čet. 04:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
I meni na brodu su 4x 105 ah u paraleli isti datum proizvodnje nakon 3 godine možda još izdrže 1 godinu,ako budem imao sreče,lani usrid sezone sam morao isklučit temperaturnu kompezaciju. Idem na LIFE ali treba mi 300 ah blokovi
ali morat ču se zadovoljit ovim

https://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/12V-2-4kW-LiFePO4-yacht-set-with-200Ah-cells-BMS-mobile-monitoring.html

Davore, LiFe 200Ah ima više spremljene energije od 420Ah olovo.
Usput, LiFe bateriji ne smeta ako stoji dulje vrijeme poluprazna (za razliku od olovne, koja brzo propada).
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Sljedeća
Stranica 11 / 12.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.