<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pomoć oko opreme
Idite na 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mrki

PostPostano: 2.2.2014. ned. 16:15    Naslov: Pomoć oko opreme Citirajte i odgovorite

Pozdrav
Nakon proučavanja ovog foruma i svojih planova za fotonaponski sustav trebala bi mala pomoć oko izgradnje sustava.
Sustav mi je namijenjen za vikendicu koju koristim od proljeća do zime cca 2 vikenda/mj. Trenutno imam agregat benzinski 2,8 KW dva UPSa 1100VA te 6 kom GEL akumulatora od 74 Ah. Dnevna potrošnja bi mi iznosila oko 600 - 1200W. Recimo da bih trenutno uzeo panele do 600 Wp zanima me kakav bi mi MPPT trebao i koji kvalitetni inverter od 2000W čisti sinus radio bih 24V sustav. Bitno mi je da je oprema dosta kvalitetna. Kak je netko davno rekao "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino" Pise . I nisam baš siguran kako ukomponirati ovaj ostatak opreme kaj imam.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 2.2.2014. ned. 17:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je dnevna potrošnja nekih 1.2 kWh tj. max 2.5kWh 2 dana vikendom tj tjedno onda nema potrebe stavljati PV 600W jer oni ljeti za dan priskrbe više nego dovoljno energije nego je tjedna potrošnja. Zimi u 2 tjedna duplo manji moduli priskrbe dovoljno energije tako da se treba posvetiti akumulatorima radi autonomnosti.
[Vrh]
mrki

PostPostano: 3.8.2015. pon. 20:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo da nadopunim ovaj post.....

Nakon godinu dana kupljeno je

9 kom PV panela 200Wp
Inverter SoleUNI plus 24V 3000VA
14 kom. AGM 12V 73Ah

Nakon početnog ulaganja od 3 panela zahtjevi za potrošnjom su se povečali i to abnormalno.... draga hoče vešmašinu i bojler za toplu vodu...

Naime osposobiti bojler je bio malo veći izazov jel je potrošnja grijača oko 1800 - 2000 W.... kako nebi radio opterečenje preveliko na akumulatore serijski sam spojio na grijač diodu 10A i prepolovio potrošnju, a povčao vrijeme grijanja tople vode što funkcionira odlično sa vremenskim relejom.
Naime vremenski relej je narihtan da pali bojler od 11-16h zajedno sa kombinacijom vrlo osjetljivog luxomata (dijelovi u chipoteki niti 60Kn),a luxomat je dodan radi naoblake.

Za oko 16 dana u 6mj. se uspjelo izvuči iz sustava oko 120kWh....
Zanima me dali je netko u 24V sutavu stavljao balansere baterija za zaštitu od prepunjavanja.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 3.8.2015. pon. 20:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

mrki je napisao/la:

Naime osposobiti bojler je bio malo veći izazov jel je potrošnja grijača oko 1800 - 2000 W.... kako nebi radio opterečenje preveliko na akumulatore serijski sam spojio na grijač diodu 10A i prepolovio potrošnju, a povčao vrijeme grijanja tople vode što funkcionira odlično sa vremenskim relejom.
Naime vremenski relej je narihtan da pali bojler od 11-16h zajedno sa kombinacijom vrlo osjetljivog luxomata (dijelovi u chipoteki niti 60Kn),a luxomat je dodan radi naoblake.

Zanima me dali je netko u 24V sutavu stavljao balansere baterija za zaštitu od prepunjavanja.

Grijati toplu vodu sa sunčevom energijom s tim da se koriste prvo skupi solarni paneli s iskoristivosti od max 15% da bi se to pohranilo u superskupe akumulatore i tada uz gubitke to pretvarati u AC struju i da bi se koristija omski grijać.
nemam rijeći,jednostavno sam bez teksta.

molim te kaži mi zašto nisi koristija uređaj koji ima 50% iskoristivosti na primjer ovaj.

http://www.asel.hr/cjenik_vakumski_kolektori.php#tlacni_integrirani
ili barem ovaj http://www.njuskalo.hr/bojleri/protocni-plinski-bojler-vaillant-propan-butan-boca-oglas-13278160
[Vrh]
mrki

PostPostano: 3.8.2015. pon. 21:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

trenutno me financije ograničavaju i ovo je privremeno rješenje... valjda će dogodine vakum na krov i kanta od 250L. Uz toliki višak struje od 4 - 9mj svejedno mi je na što ju trošiti tako da 3-4kWh dnevno i nije neki problem pa nebum valjda sunce štedil Smile u zimsko razdoblje se voda grije na agregat... jedino za te vakumske kolektore još od niti jednog trgovca nisam dobio nikakvu točnu informaciju vezano za grijanje vode u zimskim mjesecima svi mi bacaju neke teorije ali...
[Vrh]
zega

PostPostano: 4.8.2015. uto. 00:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

I perilicu spojiti na toplu vodu iz solara...
Ajde moze preko mjesalice. Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
dmeter

PostPostano: 4.8.2015. uto. 09:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

mrki je napisao/la:
jedino za te vakumske kolektore još od niti jednog trgovca nisam dobio nikakvu točnu informaciju vezano za grijanje vode u zimskim mjesecima svi mi bacaju neke teorije ali...

Odakle oni da to znaju, Je li ti kad odeš u trgovinu građevinskog materijala i kupuješ ploćice pitaš hiće li se te ploćoce uklopiti u boje koje želi recimo tvoja žena.
Posao trgovca je kazati garantne rokove,cijenu i skroz osnovne karakteristike proizvoda
[Vrh]
mmuscet

PostPostano: 4.8.2015. uto. 10:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

mrki je napisao/la:
jedino za te vakumske kolektore još od niti jednog trgovca nisam dobio nikakvu točnu informaciju vezano za grijanje vode u zimskim mjesecima svi mi bacaju neke teorije ali...

Ja imam 80 cijevi na jednom solarnom sistemu i 16 cijevi na bazenu od 150l sve kupljeno u aselu i ja sam prezadovoljan .
Ovih 80 cijevi je spojeno na kombiniranom bazenu od 850 l(700 + 150)bazen u bazenu i korisim zimi za pomoć centralnom grijanju a ljeti sve za toplu vodu.
Nisu ovisni o vanjskoj temperaturi jedino o sunčevom zracenju pa griju čak i po oblačnom vremenu ali jasno ne puno.
[Vrh]
Gec

PostPostano: 4.8.2015. uto. 13:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

mrki je napisao/la:
pitanje je da li si u kontinentalnom ili primorskom dijelu....na kontinentu zaboravi grijanje vode zimi. Računa se da je moguće 60 % vremena godišnje grijati toplu vodu. Na moru je druga priča kako mmuscet kaže. Ti vakuumski su super stvar samo treba dobro dimenzinirati sustav inače po ljeti zna biti problema sa pregrijavanjem.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
max

PostPostano: 4.8.2015. uto. 14:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma koji vakuumski, kad danas kupiš jeftinije PV Wink Jedina prednost vakuumskih je efikasnost i nikaj drugo, sve ostalo je na strani PV. Četvrta sezona od kako su u funkciji (vakuumski) i lagano žalim (ali prije par godina PV su bili preskupi, danas jeftiniji nego pokrov).
[Vrh]
BB

PostPostano: 4.8.2015. uto. 21:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima i varijanta stare bojlerčine ofarbana u crno (za ljeto, kod povećane potrošnje tople vode) Very Happy
[Vrh]
zega

PostPostano: 4.8.2015. uto. 22:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Ma koji vakuumski, kad danas kupiš jeftinije PV Wink Jedina prednost vakuumskih je efikasnost i nikaj drugo, sve ostalo je na strani PV. Četvrta sezona od kako su u funkciji (vakuumski) i lagano žalim (ali prije par godina PV su bili preskupi, danas jeftiniji nego pokrov).

Tooo!!
Samo sam taj dan cekao!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
mrki

PostPostano: 7.8.2015. pet. 07:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gec je napisao/la:
mrki je napisao/la:
pitanje je da li si u kontinentalnom ili primorskom dijelu....na kontinentu zaboravi grijanje vode zimi. Računa se da je moguće 60 % vremena godišnje grijati toplu vodu. Na moru je druga priča kako mmuscet kaže. Ti vakuumski su super stvar samo treba dobro dimenzinirati sustav inače po ljeti zna biti problema sa pregrijavanjem.

kolika se temperatura vode postiže na područiju ZGa recimo zimi po sunčanom danu oko -5?
[Vrh]
Gec

PostPostano: 7.8.2015. pet. 07:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

mrki je napisao/la:
Gec je napisao/la:
mrki je napisao/la:

kolika se temperatura vode postiže na područiju ZGa recimo zimi po sunčanom danu oko -5?
dovoljna, bitno je da ima sunca, ćak i ispod oblaka malo griju, no problem je kad danima nema sunca, magle, snijeg i sl, kao što sam rekao računaj 60% vremena da ćeš imati toplu vodu od kolektora u kontinentalnom dijelu Hr.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
solar3

PostPostano: 7.8.2015. pet. 14:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

mrki je napisao/la:
Evo da nadopunim ovaj post.....

Nakon godinu dana kupljeno je

9 kom PV panela 200Wp
Inverter SoleUNI plus 24V 3000VA
14 kom. AGM 12V 73Ah

Nakon početnog ulaganja od 3 panela zahtjevi za potrošnjom su se povečali i to abnormalno.... draga hoče vešmašinu i bojler za toplu vodu...

Možeš li molim te objasniti koju točno diodu si stavio i kako i gdje si to spojio, ja imam isto takav inverter i dosta puta imam viška struje pa bi ju htio skuriti na bojleru. Bojler sam stavio novi KONČAR 80l - grijač 2KW jer mi je stari prije 3 dana procurio. Bojler ima izmjenjivač koji će preko zime grijati vodu iz centralnog grijanja i toplinske pumpe sistema uradi sam.
Imam gretz diode 50A 1000V vjerovatno bi to bilo dobro. Evo takve su: http://www.ebay.com/itm/50A-1000V-Metal-Case-High-Current-Diode-Bridge-Rectifier-KBPC5010-New-/290565361804?hash=item43a70b908c
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sljedeća
Stranica 1 / 12.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.