<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Centralno na piljevinu
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 30.1.2014. čet. 07:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Novi centrometalov od 1000 l košta ravno 5000 kn. I osnovna mu je namjena - ušteda energenta (drva). Još dok sam radio preinake, razmišljao sam o njemu, ali mi je bilo, ali mi je bilo previše dati 5000 kn da bih šparao energent koji mi je ionako besplatan. Zato sam napravio primitivni pufer - opet dvije bačve od 200 l i u svakom spirala od alupex cijevi. Na povratnom vodu imam termostatski prekidač i miš ventil s motorićem. Ako mi temperatura povratnog voda prelazi 60 st. onda motorić okrene miš ventil i prije povratka u kotao preusmjeri vodu na dodatno hlađenje u moj "pufer". I voda u bačvama se u početku grijala na nekih 40-tak stupnjeva. No, jednom sam za probu to isključio, tek toliko da vidim koliko sam blizu eventualnom pregrijavanju. Nije se desilo ništa i moj je pufer ostao konstantno isključen.

@grrga
Što je to diferencijalni termostat i kako radi?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
solar3

PostPostano: 30.1.2014. čet. 13:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tu je tema o diferencialnom termostatu: http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=144&postdays=0&postorder=asc&start=60&sid=7ac98e5cdb4e7520165b4188b6136e6d
Možda bi Pero mogao nacrtati i jednostavnije rješenje? palac
[Vrh]
grrga

PostPostano: 30.1.2014. čet. 14:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Diferencijalni termostat radi točno to što si naveo. Mjeri temperaturu vode u kolektorima (kod tebe u centralnom) i u bojleru sa toplom vodom. Ako je prva temperatura veća od druge za zadani broj uključuje relej na koji je obično spojena pumpa ali može biti i bilo šta drugo.

Npr staviš razliku 5°C, u bojleru imaš 30° a u centralnom 32° i ventil je zatvoren. Poraste temperatura u peći i dođe npr do 60°. Na 35 je već otvorio ventil i stalno je otvoren dok je temperatura u peći veća za 5° od bojlera.

Ako se voda u bojleru ugrije na npr. 50° a ti si svoju peć zaboravio naložiti i temparatura počne padati sa 60° na manje na 55° će zatvoriti ventil prema bojleru.

Na termostatu podešavaš samo razliku temparature između 2 senzora.
[Vrh]
edding

PostPostano: 30.1.2014. čet. 17:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
Novi centrometalov od 1000 l košta ravno 5000 kn. I osnovna mu je namjena - ušteda energenta (drva). Još dok sam radio preinake, razmišljao sam o njemu, ali mi je bilo, ali mi je bilo previše dati 5000 kn da bih šparao energent koji mi je ionako besplatan. Zato sam napravio primitivni pufer - opet dvije bačve od 200 l i u svakom spirala od alupex cijevi

Baš to sam napisao u prijašnjim postovima: ti to možeš sam (napraviti CAS) Very Happy
Druga stvar mi je bila na pameti; ako imaš CAS, možeš imati termostat u nekoj od soba i grijati se kako želiš....
Uz to koja bačva piljevine manje....

Cijena je takva, ali tu su termometri (više od nekoliko), atest na pritisak, cinčanje, izvodi za instalaciju, termoizolacija....

164 kg, nije made in PRC Smile
[Vrh]
zega

PostPostano: 30.1.2014. čet. 18:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Diferencijalni termostat radi točno to što si naveo. Mjeri temperaturu vode u kolektorima (kod tebe u centralnom) i u bojleru sa toplom vodom. Ako je prva temperatura veća od druge za zadani broj uključuje relej na koji je obično spojena pumpa ali može biti i bilo šta drugo.

Npr staviš razliku 5°C, u bojleru imaš 30° a u centralnom 32° i ventil je zatvoren. Poraste temperatura u peći i dođe npr do 60°. Na 35 je već otvorio ventil i stalno je otvoren dok je temperatura u peći veća za 5° od bojlera.

Ako se voda u bojleru ugrije na npr. 50° a ti si svoju peć zaboravio naložiti i temparatura počne padati sa 60° na manje na 55° će zatvoriti ventil prema bojleru.

Na termostatu podešavaš samo razliku temparature između 2 senzora.

ovo je povoljno sa senzorima...
http://www.ebay.com/itm/Differential-Thermostat-solar-heating-hot-water-with-sensors-/300787018812?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item46084dac3c
Shema koju je postao Max nema totalnu kontrolu nad razlikom temperature (ima podesavanje temperature prebacivanja), ima odredjenu histerezu radi zastite relaya ali nema podesivi raspon...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Caca

PostPostano: 30.1.2014. čet. 19:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima more primjera sa Arduinom koji je stvarno jeftin... Evo ovog je složio tu netko iz HR.

http://ucdesignplay.blogspot.com/2012/11/update-to-differential-thermostat.html
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 30.1.2014. čet. 21:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Arduino sam je vec skuplji od ovog sa e-baya (nije slovenski) na to dodaj salter kutiju display, napajanje i sve sto ide...
No usprkos svemu bih mu radije prepoprucio arduino projekt jer je full jednostavan za napravit i bolji je, da ne pricam da moze naucit nesto vema korisno!
Umjesto arduina preporucam Teensy 3.0 koji je dosta jeftiniji od arduina (19$) vs slovenski izvor za 25eur a potpuno je kompatibilan sa Arduino softwareom i jezikom (ja ih rabim stalno).
Da ne spominjem da ima 2 Analog in sa 16bit rezolucijom (13-14enob) i ARM cortex4 mikro na 48MHz ili 75Mhz na 3.1 (80c skuplji i ima 2 prava DAC izlaza)
[Vrh]
Caca

PostPostano: 30.1.2014. čet. 22:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Žega kineski klon, tko još kupuje original smijeh1 Nano je nekih 7$ LCD 1602 i2c 6$ Dallas temp senzor DS18B20 2kom 3$ i s tim zabava može početi. Ostalo, kutija, SSR ili relej za pumpu/ventil po volji. Uglavnom nije puno novaca a veći je gušt kad sam složiš. Možda se preko vikenda i sam poigram, nisam dugo ništa slagao Very Happy
[Vrh]
Caca

PostPostano: 31.1.2014. pet. 00:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda bi se trebao angažirat, dobru cifru ima! Shocked

http://www.njuskalo.hr/elektronski-uredaji/univerzalni-diferencijalni-termostat-oglas-8024187
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 31.1.2014. pet. 10:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kupio sam ovoga http://www.aliexpress.com/item/Digital-Solar-water-heater-temperature-controller-solar-system-thermostat-EW-801AH-1/821593705.html samo još nije isproban.
[Vrh]
zega

PostPostano: 31.1.2014. pet. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima super cifru za gotovu stvar (jeftino je), nadam se da moze prezivljavat od takvog posla ( http://www.njuskalo.hr/korisnik/fbonacic ), vidim po zovi iza 5 da i dalje radi za nekoga tako da jos mu ne ide dovoljno dobro da moze zivjet od toga (kao http://sper.hr/ npr)...
A ako zelis maksimalno usparati mozes koristiti i Attiny 84/85 u projektu koji je ispod 5kn (tako sam ja u jednoj pumpi) ovdje samo onda moras radit svoju stampu i sve ostalo nemres samo pospajat zice, no ako se primas ovako neceg stampu moras ionako napravit tako da ti dodje na ustedu kak god okrenes
http://highlowtech.org/?p=1695...
Nakon toga mozes i krenut sa AVR studiom (5 trenutno) za sve AVR mikrace a SDK je napravljen sve jednostavnije, sve je slicnije Arduinu ali je kod puuno bolje optimiziran za neke stvari...
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 5.2.2014. sri. 23:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pod stropom te moje mini-kotlovnice temperatura zraka prelazi 50 stupnjeva. Danas sam malo eksperimentirao. Kupio sam mali ventilator (onaj 100 mm promjeara za WC) i nekoliko kanalizacijskih cijevi 110 mm. Ventilator sam provizorno ugradio u cijevi tako da je usis (vrh cijevi) pod samim stropom, gdje je ta visoka temperatura, a ispuh na podu u hodniku. Radi okej i zrak koji ispuhuje je čak topliji od onoga kojega ispuhuje neka električna grijalica (kalorifer). No, kad još jednom cijevi pokušam taj ispuh odvesti 3 m dalje, kroz vrata od sobe u prizemlju, ispuh postane osjetno slabiji, a i temp. se osjetno smanji. Dakako, sve je dobro zabrtvljeno i nema puhanja na spojevima. Pitanje glasi: treba li mi jači i veći ventilator ili još jedan isti ovakav negdje na samom ispuhu? Hoće li dva ista ventilatora u istoj cijevi zbrojiti svoj učinak ili će količina i brzina zraka ostati isti bez obzira na broj ventilatora? Dakako, ako ventilatorići isti...
[Vrh]
max

PostPostano: 6.2.2014. čet. 10:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ventilacija baš i nije tak jednostavna kako se na prvi tren čini, he, he
Pitanje: druga cijev 3m je ugrađena u drugu sobu koja je zatvorena ili je u istoj prostoriji ? ako je u drugoj prostoriji onda trebaš pored upuhivanja toplog zraka imati i ispuh hladnog inače nula bodova. Kad si u istoj prostoriji onda nema problema sa duljinom cijevi....
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 6.2.2014. čet. 20:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma druga je prostorija, ali cijev je samo položena na pod kroz otvorena vrata. Otvorena tek tih desetak cm da prođe cijev.
Sve u svemu, danas je ventilatorić gotovo sasvim prestao puhati. Radi... vrti se, ništa nije zaštopano, ali na kraju cijevi tek nešto malo strujanja. Definitivno trebam jači ventilator.
[Vrh]
zega

PostPostano: 7.2.2014. pet. 07:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

O kao je MAX u pravu, ali isto vrijedi i za vodu...
Imas "krivi" ventilator, on je dizajniran za maksimalan protok i ugradjuje se na stranicu najcesce nikakve cijevi (koje pruzaju otpor), tako da osigurava velik protok ali minimalnu razliku tlaka...
Za cijevi trebas takozvani centrifugalni ventilator, plus ti otezavas posao jer tjeras topli zrak dolje to vec samo po sebi ima odredjeni otpor, pa jos ako je druga soba bez povrata kao sto max spominje onda nula bodova cak ni sa centrifugalnim...

Uglavnom centrifugalni ventilator najcesce proizvodi vece razlike tlakova i time omogucava da mozes pumpat zrak u sustavu sa zracnim kanalima (duct)...
Nis posebno samo nemoj koristiti propelerski ventilator za takve svrhe...
Ima u samoboru jedan sto radi po narudjbi turbinske ventilatore, i jedan u blatu (Pichler) http://www.pichler-co.hr/asortiman.php
A nadje se toga i na hrelicu dosta !
Very Happy Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 3 / 4.

Forum(o)Bir: