<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Centralno na piljevinu
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 25.1.2014. sub. 16:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ili cca 30 kn... ali ono što se paušalno naziva "metar" drva (1 m3) zapravo je cca 0.7 m3 kad bi se mogao izbaciti zrak. Vjerojatno je i ovih 120 l računato baš tako... sve u svemu s drvima nije jeftino. Ali piljevina je besplatna. Dobro... malo ima troškova manipulacije (utovar, istovar, prijevoz...)
Ovo je zanimljivo:

http://www.youtube.com/watch?v=F258s13UxfY
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 26.1.2014. ned. 23:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobra stvar je sto onda ugljen koji ti ostane nakon sto dobijes plin mozes koristiti za grijanje iduce runde.
[Vrh]
BB

PostPostano: 27.1.2014. pon. 10:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Dobra stvar je sto onda ugljen koji ti ostane nakon sto dobijes plin mozes koristiti za grijanje iduce runde.

Ima i pametnije upotrebe za drveni ugalj Very Happy
[Vrh]
grrga

PostPostano: 27.1.2014. pon. 11:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Ima i pametnije upotrebe za drveni ugalj Very Happy

Ako je drvenu ugljen dobiven od destilacije piljevine onda nema. Roštilj se ne loži piljevinskim ugljenom, morao bi praviti briket.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 28.1.2014. uto. 09:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo da kratko izvjestim da moje centralno s odličnim uspjehom polaže sve ispite. Iskreno, ni samom mi nije jasno kako i zašto, ali s jednakom potrošnjom piljevine (jedna bačva 200 l / 24 h) održava jednako visoku temperaturu u kući sada, kad je zahladilo, kao i onih dana kad je vani bilo 15 iznad nule...
Kad dopustim da u sistemu temperatura vode naraste na 60, najhladnije je kod kćeri u prizemlju - 23 stupnja. No, to je zato što ona ne želi držati vrata od sobe otvorena, jer... u hodniku i na stubištu bude 30 st.
Vrata dnevnog boravka i kuhinje su stalno otvorena i temperatura je 25-26. Sinoć oko 22 h je bila 27.
Sinova soba je na tavanu i kroz otvoreno stbište sva toplina ide k njemu u sobu. Ako ostavi otvorena vrata, onda i u njegovoj sobi brzo dođe do 30 stupnjeva.
(Sve navedene vrijednosti su mjerene - doduše nekim jeftinim termometrom, ali mislim da ne fula puno...)
Sad kad je malo stisla zima, kako sam i pretpostavio, tople vode ima više nego dovoljno, jer uglavnom više ne prigušujem peć.
No, ipak se pojavio problem. U namjeri da preduhitrim snijeg požurio sam s izradom preše za piljevinu. Nabavio sam 12 bačava i taj dan sam htio napuniti i pripremiti svih 12. No, nakon sedme mi se izlizao navoj na preši (sad ide bolji sistem - na klinove). Uglavnom, sad su mi ostale još dvije pune, a prognoza je opet snježna. Trebao bih danas ponovno napuniti sve bačve, ali je problem što do radionice (gdje punim i gdje je preša) imam cca 20 m neočišćenog smrznutog snijega, koji je tvrd kao beton. Bačve, dakako, ne mogu nositi, nego ih vozim na kolicima. Mogu nositi vreće s piljevinom, ali onda moram puniti u hodniku, a to ne dolazi u obzir, jer se žestoko praši. Sve u svemu, morat ću snijeg čistiti krampom ili se od preksutra grijati na plin...
[Vrh]
tarzan

PostPostano: 28.1.2014. uto. 12:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

danas 30, sutra -5 Very Happy Cool

mali od palube, SPAŠAVAJ kako god znaš i umješ Smile najbolje da ih valjaš ....
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 29.1.2014. sri. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uf...
Jučer sam napunio 11 bačava. Treba mi cca 15 min za jednu bačvu. Dosta vremena izgubim na kojekava probavanja s prešom, pa ravnanje bačava da lijevak za piljevinu dobro sjedne. Trpam lopatom za snijeg, ali i to ću riješiti nekim velikim silosom za piljevinu. Sve u svemu, vjerujem da ću to ubrzati na ccca 5 min za jednu bačvu...
Topla voda ipak ne funkcionira kako treba Mad . Recimo, jutros je voda u kotlu bila 40 i to nije dovoljno za tuširanje, jer se na pločastom izmjenjivaču izgubi barem 10 stupnjeva. Morat ću raditi neki akumulacijski bojler pod tlakom. Razmišljam o sljedećem:
1. dvije bačve od 200 l jedna na drugoj, zavarene da čine rezervar 400 l
2. u njih uronjen stari pocinčani hidrofor cca 180 l - on bi bio pod tlakom
3. ulaz hladne vode iz mreže odozdo u taj hidrofor, izlaz tople na vrhu
4. oko hidrofora spirala od alupex cijevi, spojena u sistem grijanja kao i svaki drugi radijator - spirala također pod tlakom
4. bačve napunjene vodom i one nisu pod tlakom
5. sve izvana dobro izolirano staklenom vunom
6. troputni miš ventil s cijevnim termoprekidačem koji pušta vodu iz centralnog kroz spiralu samo ako prijeđe 50 stupnjeva
7. kad voda padne ispod 50, cijevni termostat oduzme struju na jednoj fazi motorića od miš ventila i relej pusti struju na drugu fazu i time zatvori miš ventil

E, sad... muči me nekoliko stvari. Najprije, ovi cijevni termostati koje sam ugrađivao na centralno su vrlo neprecizni, odnosno imaju velik pali-gasi raspon. Recimo, glavna pumpa mi se uključi na 50 stupnjeva, a gasi se na cca 35. Ima li neki termostat koji bi taj raspon smanjio na 2-3 stupnja? Primjerice, pali na 50, a gasi na 48?
Nadalje, povremeno mi voda u centralnom dosegne i 75 stupnjeva. Takva će voda vrlo brzo ugrijati bačve i bojler u njima. Recimo da sve ugrije na 70 stupnjeva. Tad bih ja rado da se miš ventil zatvori i da ne pušta više vodu u spiralu ako je hladnija od one u bačvama, jer će na taj način oduzimati već nakupljenu toplinu. Kako to riješiti... odnosno kako napraviti neki automatski sistem koji će skužiti da je voda u sistemu centralnoga hladnija od one u bačvama i onda zatvoriti ventil. I obrnuto... kad sistem skuži da je voda u centalnom toplija od one u bačvama, da onda otvori ventil, ali samo ako je preko 50 stupnjeva? Molim neku ideju...

Cijela ta skalamerija od bačva bi bila na tavanu, pa bih tu "stajaću" vodu u bačvama ljeti grijao kolektorima koji bi bili na balkonu jednu etažu niže od tavana. Tako da zapravo računam na otvoreni termosifonski sistem. Dakako, vodu iz kolektora bih preko zime ispuštao.
[Vrh]
zega

PostPostano: 29.1.2014. sri. 11:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kupi si moderni PID termostat sa termoparom ili sto vec odaberes (primaju sve) mozes podesit sve parametre, i tipicno kosta 20$, ovaj ja imam REX C100 i kostao je 13$ i kad se koristi PID koji uci radi fenomenalno, za EL. podno grijanje, skuzio je set temp, overshoot i sve nagibe promjene , tako da sad radi na principu sporog pwm-a cujem da klikce svakih par minuta dok grijanju treba preko pol sata da zagrije, znaci modulirao je snagu da mi je temp. poda konstantna nema valovitosti u temperaturi ispod 1c je...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
maliodpalube

PostPostano: 29.1.2014. sri. 17:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem, Zega...
Čime to čudo mjeri temperaturu vode? Ima li neku sondu... osjetnik... nešto za uroniti u vodu ili prisloniti na cijev od centralnoga?
Ostaje još pitanje kako riješiti otvaranje ventila ako je temp. vode u bačvama niža od temp. vode u sistemu centralnoga? Jasno mi je da tu treba neka elektronika koja će "izračunati" razliku, ali ja s elektronikom nisam baš na "ti".
Zapravo, to i ne mora biti miš ventil koji preusmjerava protok, već normalni elektroventil koji ima samo dva stanja: otvoreno i zatvoreno. Ako je temp u sistemu veća od 50 i ako je ujedno i veća od temperature u bačvama, onda ventil dobije struju i otvara. U svim drugim kombinacijama je zatvoren...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 29.1.2014. sri. 17:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da bi tebi pomogao običan diferencijalni termostat.
[Vrh]
edding

PostPostano: 29.1.2014. sri. 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Opet samo ideja Umjetnik
Na duže staze treba razmišljati o sličnom; http://www.centrometal.hr/cas/
Malomodpalube je nešto slično mačji kašalj, a 1-2 m3 vode, može biti odličan amortizer za svakojake vremenske uvijete (i uštedu piljevine) Very Happy
[Vrh]
edding

PostPostano: 29.1.2014. sri. 20:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nadalje, povremeno mi voda u centralnom dosegne i 75 stupnjeva. Takva će voda vrlo brzo ugrijati bačve i bojler u njima. Recimo da sve ugrije na 70 stupnjeva. Tad bih ja rado da se miš ventil zatvori i da ne pušta više vodu u spiralu ako je hladnija od one u bačvama, jer će na taj način oduzimati već nakupljenu toplinu. Kako to riješiti... odnosno kako napraviti neki automatski sistem koji će skužiti da je voda u sistemu centralnoga hladnija od one u bačvama i onda zatvoriti ventil. I obrnuto... kad sistem skuži da je voda u centalnom toplija od one u bačvama, da onda otvori ventil, ali samo ako je preko 50 stupnjeva? Molim neku ideju...

Stvarno dugački postovi, pa nažalost ne pročitam sve Sad
Možda može pomoći http://www.centrometal.hr/3-putni-termostatski-ventil-esbe-vtc-512-531/ Confused
[Vrh]
zega

PostPostano: 29.1.2014. sri. 21:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

edding je napisao/la:
Opet samo ideja Umjetnik
Malomodpalube je nešto slično mačji kašalj, a 1-2 m3 vode, može biti odličan amortizer za svakojake vremenske uvijete (i uštedu piljevine) Very Happy

Samo reci cijenu pa ce ti se odgovor sam dati...
Ja sam imao neki talijanski elektricni bojler sa izmjenjivackom sa spiralom 100lit kostao je oko 1000kn...dobra stvar
[Vrh]
edding

PostPostano: 29.1.2014. sri. 22:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
edding je napisao/la:
Opet samo ideja Umjetnik

Samo reci cijenu pa ce ti se odgovor sam dati...
Ja sam imao neki talijanski elektricni bojler sa izmjenjivackom sa spiralom 100lit kostao je oko 1000kn...dobra stvar

Maliodpalube će to sam Very Happy
Cijenik je na http://www.termometal.hr/proizvodi/centrometal/akumulacijski-spremnici-centrometal-cas/ i nije jeftino, ali po mojem vrijedi
Smile

Samo za ruralna područja:
Uz to da ne miješamo kruške i jabuke, plin je gotovo nemoguće platiti prosiječnom plaćom u RH....
Drva, i u ovom slučaju piljevina, su lako dobavljivi....
Ako ne želiš pakao u kući na +10 C, ili ozebline na -10 C, i konstantno obilaženje ložišta, poželjno je da imaš akumulacijski spremnik.
Možeš povremeno grijati kuću na +30 C, iako za to nema potrebe. A možda postoji mogućnost da tu energiju akumuliraš, i iskoristiš po potrebi Confused
Spremnik traje 20-tak godina, i to je neprocjenjivo, a tek luksuz koji imaju oni koji se griju preko toplane Rolling Eyes
[Vrh]
zega

PostPostano: 30.1.2014. čet. 04:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slazem se taj spremnik je prava stvar, ali cijena nije pogotovo ako to mozes jeftinije ili sam!
No vec sam pisao o tome.
A vjerujem da mali od palube kako je krenuo...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 2 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.