<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Centralno na piljevinu
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 19.1.2014. ned. 21:53    Naslov: Centralno na piljevinu Citirajte i odgovorite

Nije baš besplatno i nije na rubu znanosti ali...

Evo i mene! Nakon dužeg izbivanja...
Elektični auto sam sasvim zapostavio, ali vrlo intenzivno sam se bavio drugim energetskim projektom - složio sam centralno grijanje na piljevinu. Nemojte da vas ove fotkice zbune. Znam da sve izgleda kao uradak Grunfa iz onog stripa, ali izgled vara. Naime, sve je automatizirano i ima sve moguće zaštite od pregrijavanja i eventualne eksplozije kotla. Budući da mi je prostor za kotlovnicu bio vrlo mali (1.5 m X 1.7 m), grijanje nisam mogao izvesti onako kako se to radi - puž za doziranje, miješanje piljevine, silos, ciklon itd... Zato sam pribjegao onom starom stolarskom sistemu s bačvama:

http://www.youtube.com/watch?v=fIlOamR9wAg

Kupio sam stari kotao na ložu i pripadajući rezervar za ložu. Od rezervara (2000 l) sam napravio kućište peći. U donji dio idu dvije bačve (opet od lože - one od 200 l), a u gornjem je smješten cijeli kotao. Nakon nešto malo porođajnih muka sad se mogu pohvaliti da sve funkcionira, što bi fraza rekla, iznad svih očekivanja. Prekjučer sam od svoje ružnije polovice prvi put u životu čuo da joj je vruće i... "daj malo priguši tu peć...". To još nismo doživljavali u našoj kući. Naime, ja svaku zimu provedem tako da sam u dnevnom boravku gol do pojasa i jedva čekam ljeto da mogu malo uključiti klimu i ohladiti se.
Da ne duljim, jedna bačva u 24 h održava temperaturu oko 26-28 stupnjeva. Riječ je o cca 180 m2 grijanog prostora. Najtoplije je kod sina u tavanskoj sobi. Zvao me da dođem pogledati termometar... 33 stupnja (?!).
Jedini problem mi je priprema tople vode. Naime, pažljivi će promatrač na fotkama primijetiti pločasti izmjenjivač za pripremu tople vode, ali na ovim proljetnim temperaturama stvar ne funkcionira najbolje. Da bih imao baš pravu toplu vodu za tuširanje, voda u kotlu mora biti barem 45-50 stupnjeva. No, budući da je cijela skalamerija u prizemlju kuće, za tu temperaturu vode sama peć isijava toliko topline da po kući bude sauna i svi se bune... Sve u svemu, najveći dio vremena temperaturu vode u kotlu održavam na 40, a onda voda za tuširanje bude hladnjikava... Pravo i konačno rješenje bi bio pufer. Doduše, neki primitivni sam napravio, također od bačava, ali tek kao zaštita od pregrijavanja. Pošteni, koji bi radio pod tlakom, mi je preskup. 5000 kn. I osnovna mu je namjena da štedi gorivo (drva), tako da mi je 5000 kn puno za uštedu goriva koje mi je ionako besplatno. Ljetnu pripremu tople vode ću napraviti na sunce. Kad stisne poštena zima, onda će voda u kotlu ionako biti oko 60 stupnjeva, pa priprema tople vode za tuširanje neće biti problem. Jedino za ovakve dane moram nešto smisliti. Ako i ne smislim, nema veze, jer trenutna potrošnja plina mi je oko 1m3 dnevno (4 kn).

Obilje kilowata iz ove jedne bačve piljevine me ponukalo da razmišljam i o proizvodnji struje na piljevinu. Cijeli ovaj show s grijanjem me je stvarno koštao malo (cca 6000 kn). 5 kw fotonaponskog sistema bi koštalo barem 5 puta više. A besplatnih kilowata iz piljevine ionako imam u izobilju. Dakako, treba i neki motor koji bi toplinu pretvarao u struju. Nabasao sam na ovo:

http://www.perforum.info/index.php?topic=274.0

Ima o tom motoru milijun podataka na netu, ali nigdje baš nisam našao da netko doma njime proizvodi struju. Je li to moguće? Bi li motor za potrebe jednog kućanstva trebao biti velik kao autobus? Je li ikad itko u kućnim uvjetima proizvodio struju drukčije od fotonaponskih panela?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 20.1.2014. pon. 02:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da Stirling engine, odlicna stvar, zelim ti svu srecu ako ces ga sam izradit i rado cu sudjelovat u raspravi, a kupovni je odvratno skup...
Rijetko ko radi cak i skolske modele pokazne igracke (ne znam nikog u HR) a kamo li nesto solidno sto moze generirat par KW no ti se cinis tvrdoglav (brodica) pa mozda...
Efikasnost je solidna ako je temperaturna razlika velika sto mi se cini da kod tebe nece biti slucaj...
Preporucam ove knjige
http://stirlingbuilder.com/ besplatno za skinuti i ovaj forum nije za bacit!
http://stirlingengineforum.com/viewforum.php?f=1
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
mika_vk

PostPostano: 20.1.2014. pon. 13:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja se grijem na piljevinu vec dvije godine, i potrosim nekih 100 eura godisnje na grijanje. (obicna pec piljevara)

Zanima me ta pec sa puzom i ventilatorom... jel imas kakvu shemu? ubijam se naci negdje na netu, ali nista ne mogu naci....
[Vrh]
solar3

PostPostano: 20.1.2014. pon. 14:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanimljivo palac
Taj mali motorić vrti ko lud na prazno, pitanje je kako bi se ponašao da mora tjerati generator. Tu će biti problem osim konstrukcije motora i kako regulirati potreban broj okretaja.
[Vrh]
edding

PostPostano: 20.1.2014. pon. 20:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo ideja koju sam našao dok su članci u "Home power magazine" bili besplatni;
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect
Naravno, prije 15-tak godina mi ništa nije dalo poseban rezultat, ali sama ideja mi ne izgleda loše.
Googlam malo, i izgleda da ima gotovih npr. Peltier-a, a jel to vrijedi Confused
http://www.everredtronics.com/EN/TEM/thermoelectric.generator.html?gclid=CM7SgKGvjbwCFQdY3godqDQAJg
[Vrh]
zega

PostPostano: 20.1.2014. pon. 22:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm efikasnost samo 6% no prvo to je stres na TEG, drugo jednostavno je do bola a i sad ih ima jeftinih...
Izrada Stirlinga je zez i skupa, ovo se cini super, naslazes ih hrrpetinu plus super radi na maloj razlici temperature...
Ako bi utukao u peltiere kojih 1000eur, mozda bi mogao dobiti koji KW u cistom peltier materijalu ispada 1W po 1eur
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
solar3

PostPostano: 20.1.2014. pon. 23:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

TEC1-12706 Heatsink Thermoelectric Cooler Peltier Cooling Plate Module 12V 60W - ima ih ispod 2,5 dolara po komadu 4*4 cm pločica hladi do -30, a grije do +70, može biti zanimljivo za e-vozila (Složiti više komada na kakav aluminij i evo klime). Ako to zagrijavamo ili hladimo proizvodimo struju, je iskoristivost slaba ali zgodno za poigrati se. palac
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 21.1.2014. uto. 08:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Piljevina jest manje-više beusplatna, ali manipulacija njome baš i nije. Zato i određena iskoristivost igra ulogu. Ako treba kamion piljevine za oprati jednu vešmašinu, onda bi to bilo samo zanimljivo, ali nikako ne i isplativo.

@mika_vk
http://www.youtube.com/watch?v=KtIilEsU3OQ
http://www.youtube.com/watch?v=X2qVouXq-Wo
http://www.youtube.com/watch?v=dUKLBPcO9u0

Čini se jednostavno, ali i nije baš. Treba složiti automatiku za doziranje i zaštitu od zapaljenja u transportnom pužu. Piljevinu iznad puža treba svako malo promiješati, jer inače puž napravi šupalj tunel. Problem je i što bi za cca 30 kW trebao prostoriju 3x3 m. Nesabijena piljevina zauzima barem dvostruko više mjesta nego ova moja, sabijena u bačve.
[Vrh]
edding

PostPostano: 21.1.2014. uto. 18:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Hm efikasnost samo 6% ...

Da, bila bi mala iskoristivost ako ga hladiš vanjskom temperaturom.
Ali ako griješ recimo sanitarnu vodu (s hladnom stranom) nema bacanja energije...
Samo je pitanje isplativosti Very Happy
[Vrh]
mika_vk

PostPostano: 23.1.2014. čet. 00:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gledao sam more tih filmica, ali nigdje ne mogu naci pravu shemu... to sa puzom i zapaljivanjem se da srediti tako sto puz gura na neku visinu sa koje "toboganom" sklizne dole..
Al nigdje nisam nasao bas shemu kako to napraviti, koja brzina, koji omjeri, koji upuhivac zraka i ostalo, a da idem kemijati sam... niti volje, niti para, niti zivaca...
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 24.1.2014. pet. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što je ovo?

http://www.youtube.com/watch?v=PE_B68jrI0A
[Vrh]
Cose

PostPostano: 24.1.2014. pet. 22:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
Što je ovo?

http://www.youtube.com/watch?v=PE_B68jrI0A

Proizvodnja bio-plina zagrijavanjem drveta bez prisustva zraka (wood-gas) - bilo je negdje na forumu o Svedjanima koji su tako preuredili auto i vozili se na drva.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 24.1.2014. pet. 22:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

To kužim... otprilike kao peći na pirolizu. No, ovo čudo je očito nastalo u samogradnji. Kasnije sam malo čačkao i našao podosta filmića i članaka. Doduše, još nisam stigao pregledati i pročitati... možda netko zna odmah, bez pustih sati proučavanja - je li to dobar smjer u ovome mome kontekstu (struja od besplatne piljevine)? Ako netko zna za neki dobar link. Dakako, mislim isključivo na samogradnju... Što zbog love, a što zbog gušta. Ipak je Nikola Tesla iz mog kraja...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 25.1.2014. sub. 01:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
To kužim... otprilike kao peći na pirolizu. No, ovo čudo je očito nastalo u samogradnji. Kasnije sam malo čačkao i našao podosta filmića i članaka. Doduše, još nisam stigao pregledati i pročitati... možda netko zna odmah, bez pustih sati proučavanja - je li to dobar smjer u ovome mome kontekstu (struja od besplatne piljevine)? Ako netko zna za neki dobar link. Dakako, mislim isključivo na samogradnju... Što zbog love, a što zbog gušta. Ipak je Nikola Tesla iz mog kraja...

Ovdje probaj skuziti koliko to trosi:

http://www.vedbil.se/tekniskse.shtml

Kaze 120 "litara" drva na 100km - ako auto trosi 8 litara to znaci da je litra benzina 15 "litara" drva. E sad sto je to "litra" drva...

Inace, iz litre benzina agregat proizvede oko 2-2.5kWh struje.
[Vrh]
darma

PostPostano: 25.1.2014. sub. 16:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

120 litara drva bi trebalo biti 0,12 m3, ili ti cca 70 kg drva.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.