<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električna vozila i ekologija
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
schumacher

PostPostano: 15.2.2015. ned. 11:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Već sad imaš uređaja koji uspješno prikazuju tvoju poziciju na sasvim drugom mjestu.
Svesti poreze na jednadžbu sa samo jednom varijablom nije najsretnije rješenje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Roman

PostPostano: 16.2.2015. pon. 10:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije dobro biti tako radikalan. Po tebi bi svi vlasnici Tesle, modela S nadrapali puno više od benzinskih malih autića. Ja mislim da nije problem u masi vozila, ja bih više dao naglasak na to koliko automobil direktno utjeće lokalno na kvalitetu zraka. Proizvodnja energije može biti izmještena iz gradova i biti ekološka; solarne elektrane, vjetroelektrane, hidroelektrane, geotermalne elektrane itd. ali je bitno kako ljudi žive na mjestima guste naseljenosti i kakva je kvaliteta zraka.

Osim toga gdje bi išli ti novci od silnih poreza i kazni. Da li bi se upotrebljavali za razvoj ekologije ili bi završili kao "nenamjenska sredstva" u državnim džepovima a ekologiju tko šljivi.

Po meni je nekako nelogično ograničavati proizvodnju enegrije iz OIE sa nekakvim birokratskim kvotama. Trebalo bi dopustiti svakome tko želi i ima mogućnosti proizvoditi energiju za svoje potrebe a ako ima viška slati u zajednički sustav. Cijena neka bude jedinstvena a ne povlaštena ali procedura neka bude jednostavna i laka. Tada nebi padalo na pamet političarima kojekavi plomini i termoelektrane na ugljen u Pločama. Smile A osim toga možda bi imali energije i za izvoz. Znam da će sada netko reći da bi tu onda bio sukob interesa krupnog kapitala pohlepnog profita ali to bi trebalo iskorjeniti.

Što se tiče ograničenja brzine tu se slažem jer se ipak pokazalo da je brzina najveći uzročnik nesreća. Promet bi tekao fluentno i na autocesti sa 90 km/h i u gradu sa 30. Jurcanje u gradu od semafora do semafora ne donosi nikakvu korist samo štetu u dodatnom bespotrebnom zagađenju.
Razgovarao sam i sa Sašom Cvetojevićem vlasnikom Tesle S i on mi je rekao da jednim punjenjem po autocesti ne može doći do Splita ali po staroj cesti dolazi bez problema. Zaključak je, brzina previše troši energije a ušteda vremena je neracionalno mala. Sa 90 km/h na autocesti promet bi bio sigurniji a ljudi bi došli na cilj možda pola sata kasnije. Smile
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 16.2.2015. pon. 12:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad si ti radikalan.
Tom brzinom u gradu protok prometa bi bio mizeran a za dolazak na odredište u malo ozbiljnijem gradu umjesto sata bi koristio kalendar.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 16.2.2015. pon. 12:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

To sam mislio figurativno ali i kada realno pogledaš i podijeliš pređenu kilometražu sa potrebnim vremenom za taj put s obzirom na semafore, gužvu, ne dobiješ prosječnu brzinu veću od 30 km/h. Evo primjera: ja do posla imam 2,9 km a tamo stignem za 8 min to ti je 2900 m/480 s = 6,04 m/s x 3,6 = 21,75 km/h prosječne brzine. Very Happy Prema tome 30 km/h je jurnjava u mom slučaju. Smile
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 16.2.2015. pon. 13:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prosjek?
Je li to ono sa sarmom;netko jede samo meso a netko samo zelje Smile
[Vrh]
inch

PostPostano: 17.2.2015. uto. 10:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

bicikl s kabinom grijanom..to je najlakša verzija prometala i najekonomičnija.
druga opcija je javni voz, ali od toga većina zazire.

najskuplja opcija vožnje bi bili osobni helikopteri, ali to ima i niz prednosti, samnjene gužve i veća mobilnost.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 17.2.2015. uto. 13:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebalo bi vidjeti da li je javni prijevoz druga najpovoljnija opcija. U Zagrebu je cijena karte 10 kn a za te novce ja se vozim oko 120 km u svom električnom automobilu. Dobro ako uračunamo registraciju i održavanje koje je stvarno minimalno opet je jeftinije korištenje. No ako uračunamo cijenu auta i akumulatora onda se situacija mijenja. Tj. trebalo bi proračunati koliko bi se godina mogao voziti u javnom prijevozu sa godišnjom kartom za cijenu jednog električnog vozila. No tu je ipak udobnost, neovisnost te lakša mogućnost prijevoza stvari. No u gradskom prometu je velika mana i prepreka korištenju automobila parkiranje, nema parkirnog mjesta a ako ga i nađeš često puta je toliko udaljeno od cilja da na kraju ideš tramvajem od auta do cilja. Parkiranje je i višestruko skuplje nego vožnja električnim automobilom a sa javnim prijevozom nema tih problema. Sada ti budi pametan pa odluči kako ćeš ići do cilja. Smile

Ja u principu u centar grada ne idem autom ako imam cilj u samom centru, zbog opisanih problema. Tu po suhom i toplom vremenu koristim bicikl. Ako bih išao sa nekim tko treba nešto nabrzaka obaviti onda bih kružio najbližim kvartom dok ta osoba ne obavi svoje i onda ga pokupim na dogovorenom mjestu. Smile
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 17.2.2015. uto. 15:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Trebalo bi vidjeti da li je javni prijevoz druga najpovoljnija opcija. U Zagrebu je cijena karte 10 kn a za te novce ja se vozim oko 120 km u svom električnom automobilu. Dobro ako uračunamo registraciju i održavanje koje je stvarno minimalno opet je jeftinije korištenje. No ako uračunamo cijenu auta i akumulatora onda se situacija mijenja. Tj. trebalo bi proračunati koliko bi se godina mogao voziti u javnom prijevozu sa godišnjom kartom za cijenu jednog električnog vozila. No tu je ipak udobnost, neovisnost te lakša mogućnost prijevoza stvari. No u gradskom prometu je velika mana i prepreka korištenju automobila parkiranje, nema parkirnog mjesta a ako ga i nađeš često puta je toliko udaljeno od cilja da na kraju ideš tramvajem od auta do cilja. Parkiranje je i višestruko skuplje nego vožnja električnim automobilom a sa javnim prijevozom nema tih problema. Sada ti budi pametan pa odluči kako ćeš ići do cilja. Smile

Ja u principu u centar grada ne idem autom ako imam cilj u samom centru, zbog opisanih problema. Tu po suhom i toplom vremenu koristim bicikl. Ako bih išao sa nekim tko treba nešto nabrzaka obaviti onda bih kružio najbližim kvartom dok ta osoba ne obavi svoje i onda ga pokupim na dogovorenom mjestu. Smile

zar se plača parking u zagrebu Very Happy
sječam se ja dobrih vrimena kad se i nije plačao parking.u Splitu u centru 150-200 metara pješke ja ne plačam parking.uvik se nađe koje mjesto među zgradama.
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 17.2.2015. uto. 15:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još malo pa ćeš se i tih slobodnih mjesta samo sjećati Smile
[Vrh]
Roman

PostPostano: 17.2.2015. uto. 15:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno tako, ja se sjećam do prije par godina se pred mojom zgradom uvijek moglo naći mjesta za parkiranje a sada je katastrofa, auti posvuda po travnjacima, pločnicima, uz cestu i gdje se smije i gdje se nesmije. Srećom sam ja to predvidio pa sam na vrijeme nabavio garažu u svojoj zgradi koja sada zlata vrijedi i za parkiranje i za punjenje. Smile Mnogi su mi govorili pa što će ti garaža, skupa je, rađe si kupi nešto drugo a na kraju je ispala odlična investicija u kvalitetu života. No, zanimljivo je da u našoj zgradi ima 8 garaža ali samo nas 3-je koristimo garažu za pravu svrhu, držanje auta. Ostali ili nemaju aute ili drže otpad u garaži.
[Vrh]
inch

PostPostano: 17.2.2015. uto. 19:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

zamisli naprave tramvaje koji imaju vagon za bicikliste, samo se navezeš i voziš, siđeš i nastaviš pedalirati...to je baš ono rješenje za kineske gradove.

za parkiranje auta (vidio u SF al se radi na tome i real) su izmislili stalaže, robot ulovi auto i stavi ga na policu.

ili nekakvi vodoravni lift, zađeš u kutiju i ono te odveze od A via B

u nekoj nerealnoj fikciji transporta imaš vrata uđeš u neki kao hodnik, ideš do drugih vrata i iziđeš...crvotočina kao.
[Vrh]
tossa

PostPostano: 17.2.2015. uto. 20:22    Naslov: Re:xxx... Citirajte i odgovorite

lijepo je to STAR TREK- TELEPORTACIJA....moj kolega (ekonomist) je izračunao (sve relevantne podatke cjene -troškovi amortizacije i slično) sa dobivenim podacima koje je dobio od nekih radnika prometa da bi sav javni prjevoz u splitskoj županiji bio rjesen sa jedinstvenom cijenom od 7,5kn (sadasnje su 11-13-16-18 i vise po zonama)po putniku bez obzira dali se vozili 2-3-ili 40km. u kalkulacije je dodao 15% češći vozni red svih linija koje ima promet-split i to svi autobusi su na diezel. cijena je usprkos raznim uhljebima od raznih stranaka sta bi tek bilo da su autobusi novi i da se riješimo uhljeba. jedina nepovoljna kalkulacija u ovome je da penzioneri nemaju besplatne karte. mislim da bi ova kalkulacija u zg bila jos povoljnija
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.