<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

NISSAN SUNNY EV
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lisicakm

PostPostano: 9.7.2014. sri. 08:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

miko je napisao/la:
Koliko sam do sada vidio čim napon čelije pređe 3,43V baterije se jako brzo napune do 3,65V, pošto nemam još BMS punim ih do 3,5V, kada čelije dođu do 3,43 za 10 minuta su na 3,5V a za još par minuta dođu na 3,65V, da imaš za usporedbu ja ih sada naravno punim u seriji sa nekih 16A.

Romane

ja sam stavio 48 čelija u paralelu, sve su se balansirale tako dva tjedna nažalost bez punjača, nakon dva tjedna napon na svakoj čeliji je bio 3,32V. Stavio sam ih u auto i priključio na punjač da ih napunim, tada sam vidio nešta nelogično, jedna raste brže od druge, jedna ide na 3,35...36 a druga stoji na 3,32V i tako došla prva čelija na 3,5V ja isključim punjenje, krenuo u vožnju kad na jednoj napon pada po sekundi 0,01V, vratim se kući da ih ponovno napunim, kad opet ista priča, nakon te egzibicije idem izvaditi tu čeliju gdje napon pada i imao sam šta vidjeti čelija se nabušila, sva sreća pa je to samo bila jedna čelija. Jedna čelija me je koštala 90Eur Sad

Posudio sam od kolege Cosea punjač i sve izbalansirao i ispeglao za neka dva tjedna, stalno gledam da si uzmem takav jedan punjač ali nikako da skupim lovu, zato savjet svima OPREZ.

Sa ovakvim punjačem sam ja punio i mogu reči sve 5, nema inidkator koliko je W ušlo u baterije niti koliki je napon ali on sam isključi kada dođe na 3,65V

http://www.ev-power.eu/Chargers-6V-to-36V/Charger-3-6V-18A-for-LiFePO4-cells-1-cell.html

Baterije ste dobili po cijeni olova nije skupo dati još 50 eur pa imati pravi punjač. Ako netko nemože toliko uložiti ja ću otkupiti od njega taj punjač nakon što napuni svoje čelije (naravno po umanjenoj cijeni).

Hm..
Kad se ulogiraš i staviš u košaricu ispadne 100 eu... Ipak malo previše za jednu čeliju....
Našao sam na e-bayu ovaj , http://www.ebay.com/itm/Charger-for-Single-LiFePO4-Battery-3-65V-10A-JCSC10-/110633118587?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item19c23f6b7b&vxp=mtr

10A je isto čist dost..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy

PostPostano: 9.7.2014. sri. 09:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne treba komplicirati, isti posao je obavio i moj Imax samo što treba bolje kontrolirati punjenje, uzeti si malo vremena. Mjerio sam napon nakon svake serije punjenja od 2h i sad kad mi je došao do 3,65 smanjujem struju punjenja na 0,5A da se fino napuni do 3,75V i može se tako jedino treba malo visiti na tome, ali za 100$, koliko bi me došao pravi punjač, mi nije problem Very Happy
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.7.2014. sri. 09:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
miko je napisao/la:
Sa ovakvim punjačem sam ja punio i mogu reči sve 5, nema inidkator koliko je W ušlo u baterije niti koliki je napon ali on sam isključi kada dođe na 3,65V

http://www.ev-power.eu/Chargers-6V-to-36V/Charger-3-6V-18A-for-LiFePO4-cells-1-cell.html

Hm..
Kad se ulogiraš i staviš u košaricu ispadne 100 eu... Ipak malo previše za jednu čeliju....
Našao sam na e-bayu ovaj , http://www.ebay.com/itm/Charger-for-Single-LiFePO4-Battery-3-65V-10A-JCSC10-/110633118587?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item19c23f6b7b&vxp=mtr

10A je isto čist dost..

Takav 18A punjac sam uzeo kod Ratka (Neteko d.o.o.) - bio je nekih 480kn sa PDV-om.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.7.2014. sri. 09:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
Malo mi ovo neobično kod punjenja baterija s 3,3 na 3,6 trebalo mi je 6 sati strujom od prosječno 2A s mojim "glupim" imaxom b6 i to postavkama za lipo jer na life puni do 3,6 i sad mi je objavio da su pune kad sam ga probao priključiti da provjerim da li ide. Baterije ću inicijalno puniti do 3,75 kako je savjetovao grrga, ali malo mi to prebrzo ide s tim punjačem i tim strujama. Koliko su one pune na 3,3V? Upravo sam štopao i u 5min je napon porasao s 3.6 na 3.65 uz struju 1A,je li to normalno? (govorim o punjenju 24P)

Kod LiFePo4 baterija napon nije dobar pokazatelj stanja!

Po naponu mozes znati jedino kada je baterija skoro puna ili skoro prazna, a 80% kapaciteta se nalazi u rasponu 3.2-3.3V, osobito kad mjeris bez opterecenja na celiji. Odokativno iznad 3.5V u celije udje oko 5% kapaciteta, a najduze stoji oko 3.35V.

Zato je potreban instrument za mjerenje utrosene struje kako bi znao koliko ti je jos ostalo i zato je baterije potrebno napuniti u paraleli, da im se izjednaci napunjeni kapacitet.

Isto tako bi baterije trebalo tako paralelno napuniti sto kasnije tj. neposredno prije nego ih budes stavljao u auto (da se opet ne razidju s kapacitetom dok stoje).
[Vrh]
Roman

PostPostano: 9.7.2014. sri. 09:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

DompaEV je napisao/la:
Kao prvo, svim sretnim kupcima cestitam na uspjesnoj kupnji! Smile palac

Roman je napisao/la:
Ja ipak neću pokušavati takvu ekzibiciju iako imam jamara punjač sa 5 A jer ipak mojih 70 čelija spojenih u paralelu dalje 3,2 V i 3500 Ah a sa tih 0,5 A punjenje bi trajalo teoretski 7000 sati. Nemam ja strpljenja toliko čekati Smile

Kada nabavim BMS spojit ću ih u 32S 2P i puniti sa punjačem 96 V 16 A pa će to ispasti samo nekih 10-tak sati. Koliko sam vidio sve imaju napon od 3.33 V što je vrlo dobro a neka i balancer odradi svoj posao.

Otkad se tebi tako jako pocelo zuriti? Upitnik
Bolje to balansiranje napravi kako spada i kako ti svi savjetujemo stari sad dok su baterije jos "citave" i izvan auta.
Nije to takav veliki posao kao sto se cini, a pristedjet ce ti para i zivciranja.
Kad si vec uspio nabaviti te baterije po super cijeni (upola nego sto sam ja svoje platio, a ta cijena je vec bila jako dobra), stvarno bi bilo glupo da sad ijednu pokuris jer ti nemas strpljenja toliko cekati.

I malo ti matematika ne stima - ako je punjac od 5A (kako si prvo naveo) onda je to 700 sati.

Ako vec nemas jaci punjac, a zuri ti se, onda proces punjenja mozes ubrzati tako da nabavis staro PC napajanje (toga se nadje gotovo svuda, doma u furdi ih imam nekoliko) i spojis izlaz 5V na paralelni spoj svih 70 baterija ("+5V" na prvu bateriju, a "-" na zadnju). Ako se PC napajanje iskljucuje jer mu je 3,33V (na koliko su baterije sad) prenizak napon trosila, onda treba spojit jednu ili dvije malo jace diode u seriju, pa ce se "pribrati".
Malo bolje napajanje moze dati i 30A na 5V izlazu, sto ce reci manje od stotinjak sati ako su baterije potpuno prazne (sto se cini da nisu). Ako ti ni to nije dovoljno brzo nabavi jos koje napajanje pa spoji i to u paralelu Mig
Proces punjenja na ovaj nacin nikako ne ostavljaj bez nadzora, a pogotovo ne preko noci ili dok si na poslu.
Obavezno mjeri napon svako toliko (npr. svakih 1h), pa kad dodje do 3,5V pocni mjerit svakih pola sata ili cesce. Na 3,6V odspoji PC napajanje i spoji taj svoj jamara punjac.
Ostavi to tako bar dan-dva i baterije ce se ispeglati.

BMS u kojeg bi ti ulozio toliko povjerenja nije napravljen za takvu vrstu balansiranja koja sad tebi inicijalno treba, on se koristi samo za zavrsno balansiranje celija, kad su sve vise manje gotovo potpuno pune.

Dompa, nisam imao pojma da je u startu takva zezancija sa litijem i tim inicijalnim balansiranjem no sada shvaćam da to tako mora biti ako se hoćeš na litij voziti. Smile Dompa, jesi li u Zagrebu pa bi se mogli dogovoriti da dođeš do mene sa tim PC napajanjem a ja ću u međuvremenu spojiti sve čelije u paralelu. No, bojim se da neće biti dovoljno spojnica pa mogu li koristiti malo deblju žicu od npr 4 mm2 umjesto spojnica kako bih to izbalansirao. Druga stvar koja me zanima je da li onda mogu mjeriti napon samo na jednoj čeliji ako su sve spojene paralelno ili trebam pikati svih 70?
Treće i najvažnije, ako spojim taj moj jamara punjač na 1s sa 5A strujom mogu li ga bez nadzora ostaviti tih 700 sati dok sam na godišnjem (čitaj moru) ili treba čučati pored njih? Ima li možda netko 70 tak spojnica viška za posuditi dok se ne izvede to inicijalno balansiranje?
[Vrh]
Roman

PostPostano: 9.7.2014. sri. 09:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

DompaEV je napisao/la:
Kao prvo, svim sretnim kupcima cestitam na uspjesnoj kupnji! Smile palac

Roman je napisao/la:
Ja ipak neću pokušavati takvu ekzibiciju iako imam jamara punjač sa 5 A jer ipak mojih 70 čelija spojenih u paralelu dalje 3,2 V i 3500 Ah a sa tih 0,5 A punjenje bi trajalo teoretski 7000 sati. Nemam ja strpljenja toliko čekati Smile

Kada nabavim BMS spojit ću ih u 32S 2P i puniti sa punjačem 96 V 16 A pa će to ispasti samo nekih 10-tak sati. Koliko sam vidio sve imaju napon od 3.33 V što je vrlo dobro a neka i balancer odradi svoj posao.

Otkad se tebi tako jako pocelo zuriti? Upitnik
Bolje to balansiranje napravi kako spada i kako ti svi savjetujemo stari sad dok su baterije jos "citave" i izvan auta.
Nije to takav veliki posao kao sto se cini, a pristedjet ce ti para i zivciranja.
Kad si vec uspio nabaviti te baterije po super cijeni (upola nego sto sam ja svoje platio, a ta cijena je vec bila jako dobra), stvarno bi bilo glupo da sad ijednu pokuris jer ti nemas strpljenja toliko cekati.

I malo ti matematika ne stima - ako je punjac od 5A (kako si prvo naveo) onda je to 700 sati.

Ako vec nemas jaci punjac, a zuri ti se, onda proces punjenja mozes ubrzati tako da nabavis staro PC napajanje (toga se nadje gotovo svuda, doma u furdi ih imam nekoliko) i spojis izlaz 5V na paralelni spoj svih 70 baterija ("+5V" na prvu bateriju, a "-" na zadnju). Ako se PC napajanje iskljucuje jer mu je 3,33V (na koliko su baterije sad) prenizak napon trosila, onda treba spojit jednu ili dvije malo jace diode u seriju, pa ce se "pribrati".
Malo bolje napajanje moze dati i 30A na 5V izlazu, sto ce reci manje od stotinjak sati ako su baterije potpuno prazne (sto se cini da nisu). Ako ti ni to nije dovoljno brzo nabavi jos koje napajanje pa spoji i to u paralelu Mig
Proces punjenja na ovaj nacin nikako ne ostavljaj bez nadzora, a pogotovo ne preko noci ili dok si na poslu.
Obavezno mjeri napon svako toliko (npr. svakih 1h), pa kad dodje do 3,5V pocni mjerit svakih pola sata ili cesce. Na 3,6V odspoji PC napajanje i spoji taj svoj jamara punjac.
Ostavi to tako bar dan-dva i baterije ce se ispeglati.

BMS u kojeg bi ti ulozio toliko povjerenja nije napravljen za takvu vrstu balansiranja koja sad tebi inicijalno treba, on se koristi samo za zavrsno balansiranje celija, kad su sve vise manje gotovo potpuno pune.

Dompa, nisam imao pojma da je u startu takva zezancija sa litijem i tim inicijalnim balansiranjem no sada shvaćam da to tako mora biti ako se hoćeš na litij voziti. Smile Dompa, jesi li u Zagrebu pa bi se mogli dogovoriti da dođeš do mene sa tim PC napajanjem a ja ću u međuvremenu spojiti sve čelije u paralelu. No, bojim se da neće biti dovoljno spojnica pa mogu li koristiti malo deblju žicu od npr 4 mm2 umjesto spojnica kako bih to izbalansirao. Druga stvar koja me zanima je da li onda mogu mjeriti napon samo na jednoj čeliji ako su sve spojene paralelno ili trebam pikati svih 70?
Treće i najvažnije, ako spojim taj moj jamara punjač na 1s sa 5A strujom mogu li ga bez nadzora ostaviti tih 700 sati dok sam na godišnjem (čitaj moru) ili treba čučati pored njih? Ima li možda netko 70 tak spojnica viška za posuditi dok se ne izvede to inicijalno balansiranje?
[Vrh]
riba

PostPostano: 9.7.2014. sri. 09:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možeš s običnom žicom, napon u početku neće biti isti na svim ćelijama, dapače treba dosta da se izjednače. Ostaviti možeš samo ako taj punjač zna prestati na 3.6 V.

Lifepo4 je dosta nezgodan, tko se želi voziti na njega mora poduzeti neke mjere, ili se oprostiti od novaca.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.7.2014. sri. 10:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Treće i najvažnije, ako spojim taj moj jamara punjač na 1s sa 5A strujom mogu li ga bez nadzora ostaviti tih 700 sati dok sam na godišnjem (čitaj moru) ili treba čučati pored njih?

Bez nadzora smijes ostaviti samo pravi single-cell punjac koji ce se zaustaviti na 3.65V - PC napajanje nikako ne smije ostati ukljuceno duze vrijeme bez nadzora (kao sto je Dompa i napisao).
[Vrh]
BB

PostPostano: 9.7.2014. sri. 12:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ili to sve ponijeti na more

pa imati baterije na slanu vodu Very Happy
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 9.7.2014. sri. 12:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose: Taj dio mi nije bio potpuno jasan, znači 80% kapaciteta je do 3,2-3,3V

Roman: Ja sam namotao oko svakog terminala žicu od 1.5mm2 i osim nešto manje struje punjenja nema nuspojava i ako su u paraleli ne moraš pikati svaku ćeliju posebno jer ništa novo nećeš saznati prije nego je odvojiš od ostalih jer moraju imati isti napon.

Riba: Na koliko sad treba prestati puniti prvi put na 3,6 ili na 3,75?

Trenutno punim na isti način kao prije samo smanjujem struju da lakše kontroliram punjenje. Sad sam na 3,72V kod struje od 0,3A-mislio sam do 3.75V kako kaže grrga pa pustiti da odstoje do stavljanja u auto tako u paraleli.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.7.2014. sri. 12:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
Riba: Na koliko sad treba prestati puniti prvi put na 3,6 ili na 3,75?

Trenutno punim na isti način kao prije samo smanjujem struju da lakše kontroliram punjenje. Sad sam na 3,72V kod struje od 0,3A-mislio sam do 3.75V kako kaže grrga pa pustiti da odstoje do stavljanja u auto tako u paraleli.

Ja sam svoje baterije punio na 3.65V - nisam imao sa cime napraviti ono inicijalno punjenje na 4.00V koje se ponegdje spominje, ali nisam bas ni nasao neko posteno objasnjenje potrebe za time.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 9.7.2014. sri. 13:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 9.7.2014. sri. 22:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
Cose: Taj dio mi nije bio potpuno jasan, znači 80% kapaciteta je do 3,2-3,3V

recimo, imaš punu bateriju, napunjenu na 3,55V (kao što ja punim svoje) ,dodaš prvi put gas i napon na svima padne na oko 3,30 i tako se voziš većinu vremena , kreću sa 3,30 do 3,20 i to je ubiti napon koji najčešće vidiš.
Slično je i kada se pune,satima stoje na 3,20-3,35 i onda odjednom dođu kraju.
osim u zimi ,onda je napon manji, ali sve to skužiš svakodnevnim korištenjem.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 10.7.2014. čet. 01:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Motor ide konačno na remont
Prednji lager je totalno prozujao tako da ga treba promjenit , al zadnji je OK .
Jel i njega treba mijenjat? , vi ste ga mijenjali ?

[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 10.7.2014. čet. 21:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas odmašćen , opran minivashem, osušen grijalicom , ošmirglan, iznutra djelomično namazan antikorzinom , prebojan dvokomponentnom temeljnom i crnom mat bojom. Očišćen bakar i četkice.
Kao nov Smile
Kupio sam i lagere , al mi nejde baš sa skidanjem... ... Ima tikove
manji još nekako , veći baš i ne ...

Prednji lager je 25x52x15 , a zadnji 35x72x17, tko nezna Razz , nisam ni ja prije

[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 5 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.