<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Još jedan ispočetka
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 40, 41, 42, 43  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 7.11.2013. čet. 15:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Osigurac na minusu i osigurac na plusu rijese vecinu potencijalnih problema - ali i dalje nece biti izoliran.

Mogu li to biti obični kućni osigurači, oni koji su međusobno vezani. Najčešće služe za trofazne motore - ako se sruši jedna faza, sruše se sve tri. Meni (neznalici) se čini da je stvar ista. Amperi su amperi, bilo izmjenični ili istosmjerni. Na jedan osigurač ide + pol, na drugi - pol. Prvi koji se sruši, istovremeno ruši i onoga drugoga.

@Cose
Je li to ovaj pretvarač?
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=4462&postdays=0&postorder=asc&start=0

Zanima me izlazni napon...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
svirko

PostPostano: 7.11.2013. čet. 15:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Osigurač ne rješava sve. Slažem se sa Ribom da treba biti izolirani DC/DC pretvarač. U autu je u 12V dio razvoda izveden tako da je minus uzemljen (spojen na šasiju). Prvi scenario što mi pada napamet da ako pretvarač nije izoliran time bi bio minus velike baterije (npr 96V) na masi, nebi bilo dobro da npr pri prolazu kroz lokvu ili iz nekog drugog banalnog razloga dođe do kratkotrajnog zemljospoja tj. dodira plusa sa masom. To bi bio kratki spoj, osigurač pregara auto ostaje bez pogona....
Inače u izoliranim DC sistemima mislim da je osigurač obavezan i na plusu i na minusu (koriste se dvopolni automati). Već smo pričali da glavni sistem (baterija 96V) mora biti izoliran. Meni se stalno mota u glavi da sredinu baterije uzemljim pa bi na krajevima baterije imao -48 i +48V. Ovi naponi mi puno ljepše i sigurnije izgledaju za elektro auto. Mogao bi se čak i izvesti nadzor izolacije DC sustava prema šasiji. Povremeni dodir plisa ili minusa prema masi nebo bilo nošta strašno... Šta mislite električari o ovome?
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 7.11.2013. čet. 16:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno zašto auto ostaje bez pogona ako izgori osigurač(i) između DC-DC pretvarača i malog akumulatora 12 V. Prekida se samo veza između njih... I kritične su samo te dvije žice koje idu prema malom akumulatoru. Tu bi trebalo povesti više računa o izolaciji, tako da se ne može desiti da bilo koja od njih dirne masu automobila. Mislim da je to izvedivo... "dihtaju" kablovi i spojevi pod morem, tako da dvije tanke žice s max 30 A ne bi bilo problem dobro izolirati. Jedino ako postoji još neka kvaka za koju ne znam...
[Vrh]
svirko

PostPostano: 7.11.2013. čet. 16:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislio sam na kratki zemljospoj plusa velike baterije.... što je realno da će se dešavati u eksploataciji
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 7.11.2013. čet. 16:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

svirko je napisao/la:
Mislio sam na kratki zemljospoj plusa velike baterije.... što je realno da će se dešavati u eksploataciji

Ispričavam se ako pilim... ali opet mi nije jasno. Zar nije kratki zemljo-spoj plusa od 96 V problem bez obzira na to je li DC-DC pretvarač izoliran ili ne?
[Vrh]
svirko

PostPostano: 7.11.2013. čet. 17:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne piliš, pod kratki mislio sam kratkotrajni
Ako je pretvarač izoliran (tada je minus velike baterije u zraku) i dodir plusa na masu (karoseriju) nije puno opasan (to nije kratki spoj).
Ako pretvarač nije izoliran tada je i minus velike baterije na masi pa i kratkotrajni dodir plusa sa karoseriom predstavlja kratki spoj. Kratki spojevi na našim baterijama daju puuuno ampera i to je opasno.

Nadopuna: Povlačim ovu ideju sa uzemljenjem sredine baterije, ja sam pobrkao dva različita rješenja, možda jedino uzemljiti preko nekog većeg otpora pa da mogu pratiti stanje izolacije DC sustava (mjerim +48V i -48V ), bez uzemljenja mi napon pliva u zraku i ne mogu ga mjeriti u odnosu na masu (karoseriju). Nema ništa od ovog razmišljanja naprazno , uskoro se i ja predstavljam sa projektom...
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 7.11.2013. čet. 17:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uf...
Što konačno da kupim? I gdje? Vraćamo se na početak. Da bude izolirano i da daje van barem 13.5 V, da bi se dopunjavala baterija od 12 V. Na forumu su sva razmišljanja o običnom alternatoru, spojenom remenom i remenicom sasječena u korijenu. Pruža li alternator uvijek isti otpor (fizički otpor okretanju), bez obzira na napunjenost/ispražnjenost baterije? Ili, ako je baterija puna i alternator nije pod opterećenjem, energija potrebna za njegovo okretanje je zanemariva?
[Vrh]
MP

PostPostano: 7.11.2013. čet. 18:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
MP je napisao/la:

ako ti probije DC-DC pretvarač - moglo bi doći do zapaljenja instalacija , zavrijao bi ti olovni acu koji bi vrlo rado napravio BUM , a da ne govorimo da bi se oštetile ćelije itd...
.

Sve je ovo točno....ali to spriječi obični osigurač Cool

nisam našao bržih osigurača od poluvodića , a nerijetko sam našao nepregoreni osigurač
već samo je povećal otpor.
ipak se slažem da bi to trebal rješit osigurač , ali ko bu riskiral par kila ojra .
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 7.11.2013. čet. 18:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

MP je napisao/la:
nisam našao bržih osigurača od poluvodića , a nerijetko sam našao nepregoreni osigurač
već samo je povećal otpor.
ipak se slažem da bi to trebal rješit osigurač , ali ko bu riskiral par kila ojra .

Ako to mogu biti obični kućni osigurači, oni nisu pretjerano skupi. Stavim tri dvopolna, jedan za drugim... jedan će valjda odreagirati svoje na vrijeme i s voljom. Nije vrag da baš sva tri (odnosno svih 6) u istom strujnom krugu zakažu.
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 7.11.2013. čet. 19:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nadam se da ovi koji izdaju ateste čitaju ovo Smile Možda ulete s kojim pametnim savjetom.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 7.11.2013. čet. 19:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za jednosmerne napone se uglavnom koriste topljivi osiguraci, mislim da se automatski osiguraci ne bi smeli koristiti. Jednosmerni napon je nezgodan za prekidanje jer se stvara elektricni luk koji moze zavariti kontakte automatskog osiguraca pa do prekidanja nece ni doci.
[Vrh]
svirko

PostPostano: 7.11.2013. čet. 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Glavni osigurač treba biti odgovarajuči topljivi, a na npr odcjepu prema DC/DC pretvaraču, odcjepu za grijanje, odcjepu prema punjaču može biti i odgovatajuči automatski dvopolni na kome je naznačeno da može za DC napone, na nekim je bitno sa koje se strane priključuje + a sa koje -. Takva rješenja redovno koristim u 48V i 220V DC razvodima.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 7.11.2013. čet. 20:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zex je napisao/la:
Nadam se da ovi koji izdaju ateste čitaju ovo Smile Možda ulete s kojim pametnim savjetom.

To im treba predložiti na tom prvom sastanku (Cose, pamti ili piši). Nek se logira netko od njih ili nek se logiraju kao CVH. To bi nam ovdje zlata vrijedilo.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 7.11.2013. čet. 20:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Za jednosmerne napone se uglavnom koriste topljivi osiguraci, mislim da se automatski osiguraci ne bi smeli koristiti. Jednosmerni napon je nezgodan za prekidanje jer se stvara elektricni luk koji moze zavariti kontakte automatskog osiguraca pa do prekidanja nece ni doci.

Ako su to opet oni obični, kućni, onda su još jeftiniji. Jedino što su glomazni i ne mogu biti u paru.
[Vrh]
mkarli17

PostPostano: 7.11.2013. čet. 20:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
Zex je napisao/la:

To im treba predložiti na tom prvom sastanku (Cose, pamti ili piši). Nek se logira netko od njih ili nek se logiraju kao CVH. To bi nam ovdje zlata vrijedilo.
ja se toplo nadam da ne čitaju(počet če izmišljat toplu vodu)osigurači koje pominjete nisu pogodni za istosmjernu struju.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 40, 41, 42, 43  Sljedeća
Stranica 41 / 43.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.