<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Još jedan ispočetka
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 41, 42, 43  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 16:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

miko je napisao/la:
Ja sam gazda od Marutija, ako si zainteresiran auto je na prodaju, može u dijelovima a može i u kompletu pa slaži sam od početka. imam DC i AC verziju pa biraj.

br telefona 092/1779561

Iako sam svjestan toga da, kad bih sad krenou slagati identično sve ovo što ti prodaješ, da bih potrošio vjerojatno puno više nego što ti tražiš za gotovu stvar. Ali u ovom slučaju nije to - to. Nije čar kupiti gotovo. Baš o tome se i radi. U svakom slučaju zahvaljujem.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 16:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
Večina ljudi tu je pristojna i hoće pomoći, vidiš neki te več pozivaju da vidiš njihove radove.

Sva je prilika da ću se upustiti u sve to ove zime. Iza kuće imam staru radionicu u kojoj bi se moglo prerađivati barem pet malih auta istovremeno. Pa u skladu s ovim tvojim citiranim... a i s postovima koje sam nalazio i u kojima ljudi kukaju da nemaju prostor... da ih je zatrpao snijeg... itd... nudim ovu svoju radionicu na korištenje. Dvije ili tri glave će u vikend-mozganjima uvijek biti pametnije od jedne. Jedino... radionicu treba očistiti.

P.S.
Da ne bi netko pomislio... ponuda je bez ikakve naknade. Čak ni za struju (bože sačuvaj).
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 30.8.2013. pet. 16:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pazi što nudiš, možda te čak uhvatim za riječ smijeh1
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 16:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
Pazi što nudiš, možda te čak uhvatim za riječ smijeh1

Možeš doći sutra...
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 30.8.2013. pet. 17:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

VladoK je počeo prvo sa remenicama ali je brzo odustao zbog vibracija i buke.
Pogledaj ovdje:
http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=61
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 30.8.2013. pet. 17:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da trebaš još puno da čitaš i da se informišeš (ne samo na ovom forumu , iako je u ovu svrhu ubedljivo najbolji i najinformativniji na prostoru zapadnog Balkana), da bi konkretizovao probleme na koje ćeš naići.
Ne znam zašto misliš da su menjači sa benzinaca spori , jer kod svakog menjača postoje razne brzine. Većina ljudi koji su u preradi ostavili menjač u pogonskom sistemu nikad ne koristi prvu brzinu , a neki čak ni drugu , jer obrtni moment el. motora sasvim lepo podnosi opterećenja višeg stepena prenosa. Jedina upitna stvar je spojnička osovina , koja može stradati , ukoliko se pretera sa rečenim obrtnim momentom (realno - zavisi od izbora vozila/menjača i el motora , odnosno sistem kvačila , ukoliko ostaje na vozilu). Druga stvar kod toga je , pošto je prerada u pitanju ,nigde ne piše da se mora zadržati menjač od istog vozila - možeš koristiti bilo koji drugi , koji ti odgovara (po prenosnom odnosu i robustnosti) , a da fizički može da stane u izabrano vozilo- svakako ćeš morati proći atest ,a prepravke su neminovne (mislim na nosače i kačenje motora i menjača) , te to nije problem. Na internetu možeš pronaći podatke o prenosnim odnosima menjača skoro svih mogućih automobila i sam proračun je lako izvesti (u smislu krajnje brzine). Rešenje sa remenicama ( a pre lančanicima) je , po meni , pogrešno - mnogo je lakše koristi motor sa većim brojem obrtaja (u startu tražiš adekvatni tvojim potrebama) , nego gubiti efikasnost i snagu (a samim tim i domet) upotrebom dodatnih prenosa.
Srećno !
[Vrh]
Cose

PostPostano: 30.8.2013. pet. 21:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
No, tu se postavalja jedno pitanje na koje nisam našao odgovor. Svi koji ovdje govore o potrošnji, govore samo o watima i kilovatsatima. Nisam našao podatak koliko u cijeni jednoga kilometra vožnje ima ulogu i cijena baterija u odnosu na njihov broj ciklusa. Pojednostavljeno, nakon određenog broja kilometara (ciklusa) treba kupiti nove, vrlo skupe baterije. Kad se ta cijena podijeli s brojem kilometara... ispadne nešto. Koliko je to - nešto? I da li to nešto potrošenih 9 kn/100 km podiže na 20 kn/ 100 km?

Dobro dimenzionirane LiFePo4 baterije bi trebale izdrzati preko 200 tisuca km - podijeljeno sa troskom nabave to izlazi oko 2 EUR / 100km. To u verijanti da baterije tada umru - sto nije slucaj nego pocnu gubiti dio kapaciteta, tako da na 250 tisuca mozda budes imao 70%, a na 300 tisuca 60% originalnog kapaciteta.

Tu postoji i jedan drugi moment - takve racunice se ne rade za obicne aute, recimo kupis novi auto za 20k EUR i nakon par godina on vrijedi 10k. Tih 10k gubitka vrijednosti se ne racuna u potrosnju, kao i redoviti servisi, vanredni popravci ili veliki servisi kad na 100-150k km treba istresti vecu hrpu love.

Moja racunica za manji gradski auto je da on kosta cca. 100kn/100km - elektricni bi trebao biti minimalno 3x isplativiji.

Za susret se još javim danas. Naime, ovaj se vikend slavi 50-ti rođendan. Sutra dopodne radim, a popodne spremam klopu za feštu. U nedjelju je ekipa na ručku i sigurno se neće tako brzo razići. Sve u svemu, najbolje bi mi odgovarala nedjelja ujutro. Ako ne, onda bilo koji drugi dan - kad god ti kažeš. (Uzgred rečeno, jako zahvaljujem na pozivu...)

Na zalost, samo sam popodne u garazi jer supruga ima radni vikend pa je moja sihta prije podne - eventualno kratka kava u nedjelju oko 10h, ali bez garaze.

Opet novo pitanje:
Što je od grijanja obavezno kod atestiranja? Kabina, vjetrobran ili i jedno i drugo? Vidio sam raspravu o Webasto grijačima. Je li netko nekad pokušao s plinom? Onim običnim, kućanskim, propan-butan u bocama?

Auto treba imati grijanje kojim se moze odmagliti vjetrobransko staklo - nije uvjet da mora moci zagrijati kabinu. Najcesce varijanta je elektricni grijac zraka koji se montira u prednju armaturu, a moj Punto bi trebao imati Webasto ako ne iskoci neki problem.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 30.8.2013. pet. 22:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

mjenjači nisu problem, problem su elektromotori koji nemaju snagu za brzine preko cca 100kmh.
baterije na toj brzini brže se troše a ionako te zanima brzina oko 80kmh tako da priče o getribama stvar kompliciraju bez potrebe.
na 96v i peglica ide 80kmh , svaki auto sa 5 brzina može ubrzati do cca 90-100kmh u ovim našim verzijama jeftinih motora.......
osim ako ne planiraš potrošiti brdo love Confused
želje koje si naveo mogu se ostvariti za cca 5000 eur od nule do reg. auta.
za sada se ne trebaš zamarati grijanjem prednje šajbe nego odrediti auto koji bi bio zgodan za preradu, kupiti kontroler i motor i početi spajati.
getriba obavezno ostaje, sve drugo komplicira stvar do neisplativosti a pogon remenjem je u najmanju ruku čudan!
obavezno trebaš ići na sistem od 96V i prema tome kupuj komponente.
auto do 800-900kg je ok.
imaš u ponudi od mkarlija motor i kontroler, to je jako dobra cijena a i bez obzira na cijenu većinom se teško nađe jeftin kontroler i motor.
baterije svakako lifepo4 , ja sam prošle godine imao olovo a sada litij, razlika je prevelika u svemu.
Dakle, ako možeš platiti cca 5000eur i šarafiti par mjeseci imat ćeš solidan gradski autić palac
Ostale kombinacije nebih preporučio!
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 22:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

@pedjamil
Naravno da treba puno čitati. Upravo to i radim. Tezu da su prijenosi na beznincima sporiji i tako neprikladniji za elektromotore sam na ovom forumu pročitao barem na deset mjesta. Iako to nije ništa novo. To što se prva i druga ne koriste - upravo to potkrepljuje tezu da bi s tolikom okretnim momentom najmanji zupčanik mogao biti još manji, odnosno broj okretaja kotača još veći. Što se tiče korištenja nekog drugo mjenjača - pa iapk je cilj da cijela priča bude što je moguće jednostavnija. Sve prerade s mjenjačem, koje sam vidio u ova dva dana, bile su "direktne", odnosno bez remenja ili lanaca. Vjerojatno to nije bez razloga...
A što se tiče motora... bira se u okviru nekog fonda koji nije beskrajan. Tek se u okviru toga fonda pronalaze najbolje karakteristike.
@Cose
Ako je to 200-300 tisuća km, onda priča štima. To je manje-više vozni vijek i nekog manjeg autića koji košta 8-9 000 €.
Ja bih volio vidjeti tvojega puntića. Nadam se da neću smetati i da ti neću oduzeti puno vremena. Možda se sutra upijem izvući oko 18:00. Pošalji mi SMS-om ili na PP broj mobitela ili me nazovi na 098 282 557, da se dogovorimo.

Još mi jedan dobar autić pada na pamet - twingo. Moja ga bolja polovica vozi već deset godina, prešao je 200 000 km i... skoro pa da nije ni gumu probušila.
[Vrh]
tossa

PostPostano: 31.8.2013. sub. 00:29    Naslov: Re: elektro auto.. Citirajte i odgovorite

tvingo.. lagan..ali mala nosivost..ocim ako misliš brašlers motor ugraditi ili neki uvozni mali DC a jak.. za končara nije
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
dmeter

PostPostano: 31.8.2013. sub. 11:33    Naslov: Re: Još jedan ispočetka Citirajte i odgovorite

Cijenjeno društvo!

Nakon stotinjak stranica ruganja i ismijavanja (ali i nesebične pomoći), sve je uspješno završeno ovdje:
http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=8&t=922&start=1380#p86859

daj čita sam skoro pa sve,tvoje postove komentare sam preskaka pa sam možda preskočija
na kojoj strani si ipak odlučija izbacit unutrašnji dizel motor i ići na vanbrodski
kako si uspija jeftino kupit solidnu jedrilicu za male pare.
Pošto imam i imao sam drvene brodove,
da ti se nebi ono desilo sa šperpločom opet evo ti malo biblije za buduće projekte
Ariš (Larix europaea) izvor samo Srednja Evropa
izrada palube, oplate, nadgrađa, kobilice, hrptenice i pasma brzih brodica, jarbola. Izvrsno je za lameliranje.

Bagrem (Robinia pseudoacacia) može domače
izradu klupa, sjedala, zrcala, krmenih rebrenica, palaca za vesla.

Bor alepski (Pinus hallepensis) cili mediteran
izrada rebara, oplate i jarbola.

Bor crni (Pinus nigra) Južni mediteran osim turske (crvi)legendarni je bija korčulanski
izrada palube, oplate, nadgrađa, podnica, pregrada, ograda i jarbola.

Bor obični (Pinus silvestris)
izrada podnica, jarbola, oplate i ograda

Bor planinski (Pinus montana) kao i bor obični

Brijest (Ulmus campestris)
izrada rebara i koljena manjih brodova, glava kormila, razme, sponja, oplata palube, kobilice, štitne kobilice, pramčane statve, protustatve, vojeva gaza, rebara, rebrenica, krmenih umetaka, zrcala, koljena glavne palube, grotla, proveza uzvoja, bokobrana i za unutrašnje uređenje

Bukva (Fagus silvatica)
vesla, unutrašnja oplata, osovine kormila, a rjeđe kobilice, statve i protukobilice

Crnika - česmina (Quercus ilex)
izrada kobilice, statve, rebara, ruda kormila, palaca za vesla, bitava.

Čempres (Cypressus sempervirens)
Služi za izradu palube, vanjske oplate

Murva - dud bijeli (Morus alba)
izrada rebara, zrcala, oplate manjih luksuznih brodova, kormila, koluti, statve, protustatve, razme

Grab (Carpinus betulus) dijelovi interiera zaštičeni od sunca samo detalji puca

Hrast kitnjak (Quercus sessiliflora)

izrada rebara, vanjske i unutrašnje oplate, kobilice, hrptenice, statve, proveze, razme, grotala, temelja motora, bitve, bokobrana

Hrast lužnjak (Quercus pedunculata)
Primjena kao i za hrast kitnjak

Hrast medunac (Quercus pubescens)
prirodno zakrivljeni komadi služe za izradu koljena, rebara i sl.

Jasen (Fraxinus excelsior)
koristi se za izradu nadgrađa, vesala, klupa, sjedala, zrcala, bokoštitnica, statvi, oplata paluba, unutrašnjih pregrada, rukohvata, sitne drvene opreme, kuhanih rebara (savijenih), stepeništa, bitava i namještaja

Javor (Acer pseudoplatanus)
izrada klupa, sjedala i brodskog namještaja

Jela (Abies pectinata)
izrada jarbola, kopalja, unutrašnjeg uređenja, pregrada poklopaca grotala, podnica na brodicama te za pomoćne svrhe izrade šablona, skela

Kesten (Castanea sativa)
izrada unutrašnjeg uređenja

Oskoruša (Sorbus domestica)
izrada kobilice, rebra, bitve, te klinovi i koluti

Rogač (Ceratonia siliqua)
izradu rebara manjih brodova, statve, protustatve

Smreka (Picea excelsa)
izrada jarbola, križeva, kopalja, oplata brodica, trenica palube, sponja, proveza, sjedala, pregrada, brodskog namještaja

UVOZNE VRSTE BRODOGRAĐEVNOG DRVA
Iroko afrički,kayxa afrički mahagonij,mahagonij,indiski teac,Makore.TEac burma,Meranti,Moabi,Okume,Sapeli,

Priprema drva
Ispilati trupce na traženu debljinu
Složiti ih na letvice od jele(ili čega ima 20x20 25x25)
razmak letvica max 60 cm
razmak između dasaka 2-3 cm
ostaviti na suhome bez sunca 5-6 i više godina i prirodno polako sušit
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 31.8.2013. sub. 11:35    Naslov: Re: Još jedan ispočetka Citirajte i odgovorite

dupli post
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 2.9.2013. pon. 10:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

@dmeter
Fulao si forum...

Jučer sam bio kod Cose. Najprije mu zahvaljujem na gostoprimstvu, srdačnosti, strpljenju i nesebičnosti u odgovorima na sva moja zapitkivanja. Autić mu je fenomenalan. U meni se već pomalo kristaliziraju neke konačne odluke. Končar motor 5kw i ZAPI će biti najvjerojatnija opcija:
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=4543
No, surfajući po svim mogućim temama naišao sam i na postove u kojima se kaže da se takav motor može nabaviti za cca 1000 kn, a kontroler je netko (ne sjećam se više tko) nabavio za 200 €. Zajedno s onim vragom na kojega ide sajla od gasa (ne sjećam se više kako se i to zove).
Mkarli17, nemoj se ljutiti, ne pokušavam ti ovime skidati cijenu. Sasvim je logično da svak od nas želi proći što povoljnije, pa ne zamjeri...
Još postoji nedoumica oko auta. Bio sam siguran da će to biti renault 4, a onda je Cosa jučer poljuljao tu moju sigurnost. Naime, kad se već spremam u avanturu, onda je bolje ipak uzeti neki moderniji automobil (lupkanje i zveckanje, aerodinamika, ergonomija u kabini...) Sve je to u modernijem autu bolje napravljeno nego u nekome iz osamdesetih. I u pravu je. Jednako je tako za očekivati da će konačan proizvod dulje trajati, ako je noviji. Doduše, kad je renault 4 u pitanju, moglo bi se diskutirati o trajnosti u odnosu na neki noviji autić.
Sve u svemu, razmišljam i o puntiću. Baš zato što ga Cosa radi, pa bi bilo lakše nekom utabanom stazom. Zbunjuje me težina. Jučer mi je rekao da mu je puntić težak cca 950 kg. Na netu sam našao na nekoliko mjesta da je renolić oko 650 kg. To je vrlo velika razlika, pa je za očekivati i velikih pedesetak posto više autonomije za istu konfiguraciju motor-kontroler-baterije. Ipak je 300 kg puuuno manje za vući po cesti.
Eto, to su početnička razmišljanja, u fazi u kojoj je tek 5% konaca u rukama.
[Vrh]
cvetko

PostPostano: 2.9.2013. pon. 10:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mladi meštre slijedi svoj put jer tvoja promišljanja samo ti možeš pratiti smijeh1
Svaka ČAST na hrabrosti,uz tebe če ovi jesenski dani brže proći palac
[Vrh]
tossa

PostPostano: 2.9.2013. pon. 10:55    Naslov: Re: elektro auto.. Citirajte i odgovorite

ako misliš na tviga njegova nosivost je 350kg koje kg vise manje što je nedovoljno za rade-baterije osim ako ti je dvije osobe dostatno..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 41, 42, 43  Sljedeća
Stranica 2 / 43.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.