<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Još jedan ispočetka
Idite na 1, 2, 3 ... 41, 42, 43  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 12:30    Naslov: Još jedan ispočetka Citirajte i odgovorite

Cijenjeno društvo!
Nisam našao topice predviđene za predstavljanje novih članova, pa ću to učiniti ovdje. Zovem se Mario Šarić, imam 50 godina (i 4 dana...), živim i radim u Sesvetskom Kraljevcu. Stolar sam i imam obrt - izrađujem pločasti namještaj po mjeri.
Na ovaj sam forum sinoć nabasao slučajno i na spavanje otišao teko oko 4:00 ujutro. Čak sam se i sa ženom posvađao, jer me svakih pola sata dolazila tjerati u krevet.
Dakle...
Zanima me ovo jako i upustio bih se u avanturu. I to već ove zime. Imam veliku (staru) radionicu iza kuće, s gijanjem, strujom itd. Dakako, iskustva u ovim vodama nemam baš ni malo. Novca još manje. No, uvijek su me zanimale... ma što zanimale... opčinjale su me "nemoguće misije". Jedna od većih je i "nemoguća" prerada jedrilice od 8 m u motorni brodić i to - s vanbrodskim motorom. Ako nekoga zanima, saga počinje ovdje:
http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=8&t=922

Nakon stotinjak stranica ruganja i ismijavanja (ali i nesebične pomoći), sve je uspješno završeno ovdje:
http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=8&t=922&start=1380#p86859

a onda i okrunjeno ovdje:
http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=128&t=10798

U ovom su postiću linkovi i na video:
http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=128&t=10798&start=75#p231279

Potom sam se upustio u samogradnju CNC-a i to od - otpadne iverice. Ne mogu naći forum na kojemu postoje podrobniji opisi ali i ovdje ima nešto:
http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=57&t=9530

I tako... sad bih se primio elektromobila. Unatoč tome što već desetak sati buljim u ovaj forum, ipak nisam našao odgovore na neka početnička pitanja. No, najprije zahtjevi:
1. Autić bi mi trebao za prijevoz jedne osobe po gradu. Možda bi se desilo da cca 1% kilometraže bude prevozio dvije osobe.
2. Budući da živim na krajnjem istoku grada (tabla ZAGREB mi je točno pred kućom), domet bi trebao biti pedesetak km, da mogu do Gajnica i natrag (recimo)
3. Dio vožnje će svakako biti obilaznica na kojoj je min. dopuštena brzina 60 km/h - pa bi to ujedno bio i minimalan zahtjev za brzinu
4. U konačnici bi to trebalo biti najmanje kuna po kilometru, pa me zanima najlakši automobil (tico, maruti...) ne znam koji je najlakši..
5. Kad već (u slučaju potrebe) ne može poletjeti iznad krovova grada, onda nemam više zahtjeva...

E, sad najavljena pitanja:
Najprije - koji auto (vidi zahtjev 4)? Trabant je plastični i vjerojatno najlakši, ali ipak računam na određeni broj kilometara. Pa se tu postavlja i pitanje trajnosti ostalih dijelova (ovjes, getriba, ležajevi...) I je li autić bolje tražiti na njuškalu ili obilaziti auto-otpade?
Nadalje, koji motor? Naravno, u skladu s mojim zahtjevima. Šnjofao sam nešto po internetu te motore, pa polovne viličare i onda nabasao na ovakav post:

"Pitanje je kaj s atestom ako je motor premotan na druge podatke nego na pločici.E, ustvari Dompa-ev ima u e-bubi trofazni AC motor pa njega pitaj.Inače Ac motori imaju bolju iskoristivost,(s vektorskim upravljanjem efikasnost im je preko 90% skoro na cijelom rasponu okretaja) ,nema održavanja četkica i kolektora :Uglavnom motor je ok."

Ne znam čiji je post, nek se autor ne ljuti. No, znači li to da s nekim inverterom (čime li već...) autić mogu pogoniti i normalnim trofaznim motorom za izmjeničnih 380V? Ili sam nešto krivo razumio...

Spoj motora i getribe je sljedeće pitanje. Saznao sam da su getribe benzinaca lošije zbog nepovoljnog prijenosa. Odnosno, da bi se mogle s istim motorom postizati i veće brzine kad bi zupčanici bili drugačiji. Zanima me može li se to preduhitriti spojem preko remenica. Dakle, između motora i getribe dvostruki (ili trostruki - radi proklizavanja) klinasti remen tako da je remenica na motoru nešto veća. Je li to tkogod pokušao i kakve eventualne nove probleme otvara ta kombinacija? Ili čak lanac i lančanici?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima. Dok ih čekam, surfam po njuškalu u potrazi za autićem...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, nađoh ovo:

http://www.njuskalo.hr/auti/suzuki-maruti-elektro-oglas-8810729

Ne znam prepoznati kakve su baterije, ali prema cijeni su vjerojatno olovne. Kupiti nove baterije i - vozi.

Ali to nije zanimljivo...

P.S.
Je li to neki ovdašnji forumaš?
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 30.8.2013. pet. 13:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
Evo, nađoh ovo:

http://www.njuskalo.hr/auti/suzuki-maruti-elektro-oglas-8810729

Ne znam prepoznati kakve su baterije, ali prema cijeni su vjerojatno olovne. Kupiti nove baterije i - vozi.

Ali to nije zanimljivo...

P.S.
Je li to neki ovdašnji forumaš?

TAko je, to je "ovdašnji" forumaš :-D
Imaš njegov i post u oglasima. Što se tiče motora, imaš kolegu iz velike gorice koje prodaje odličan končar motor od 5kw, te zapi kontroler. Također pogledaj u oglasima. Jedno vrijeme je čak prodavao "polu-složen" automobil, Clio točnije, trebalo ga je još malo dotjerati za regu, pa možeš vidjeti s njim da se dogovrite za sve, mislim daje ukupna cijena bila oko 20ak tisuća kuna. Ovaj oglas koji si našao, ima olovne baterije, i ima dosta malu potrošnju, sad kako bi se snašao na zagrebačkoj aveniji, nisam baš siguran.
Što se tiče auta donora, ja bi ti preporučio ovo http://www.njuskalo.hr/oldtimer-auti/renault-dauphine-gordini-oglas-7344353

Znam da je cijena ogromna, ali imaš kompletan autić, koji sigurno nije truo nigdje, a s novim pogonom, to ej praktički novi auto.

Ako imaš još pitanja samo udaraj Very Happy
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 13:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Auto je super i zanimljiv jako. Ali ipak je to oldtimer. Služi za povremeno pokazivanje. Ja bih se vozio. Puno bih se vozio (zato me i zanima struja). I u toj vožnji zasigurno ponekad zdrobio žmigavac ili far... gdje bih našao drugi za tog prastarog renolića? Takve aute izvezeš tu i tamo na neku smotru i čuvaš ga kao oko u glavi. Ja bih sa svojim radio...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 30.8.2013. pet. 14:07    Naslov: Re: Još jedan ispočetka Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
I tako... sad bih se primio elektromobila. Unatoč tome što već desetak sati buljim u ovaj forum, ipak nisam našao odgovore na neka početnička pitanja. No, najprije zahtjevi:
1. Autić bi mi trebao za prijevoz jedne osobe po gradu. Možda bi se desilo da cca 1% kilometraže bude prevozio dvije osobe.
2. Budući da živim na krajnjem istoku grada (tabla ZAGREB mi je točno pred kućom), domet bi trebao biti pedesetak km, da mogu do Gajnica i natrag (recimo)
3. Dio vožnje će svakako biti obilaznica na kojoj je min. dopuštena brzina 60 km/h - pa bi to ujedno bio i minimalan zahtjev za brzinu
4. U konačnici bi to trebalo biti najmanje kuna po kilometru, pa me zanima najlakši automobil (tico, maruti...) ne znam koji je najlakši..
5. Kad već (u slučaju potrebe) ne može poletjeti iznad krovova grada, onda nemam više zahtjeva...

Kao prvo dobrodosao, a za brod jedan veliki respekt - super odradjeno. palac

Sto se auta tice, prvo je jako bitno dobro odrediti potrebe: do Gajnica kroz grad ima oko 25km, a po obilaznici blizu 40km. Ako tamo nema mogucnosti punjenja onda baterije treba dimenzionirati za ukupni put tamo i natrag tj. 50-80km. Isto tako treba uzeti u obzir i neku rezervu (barem nekih 20-30%) za slucaj da treba jos nesto obaviti ili ici obilazno radi radova na putu. S obzirom da za dupli put treba i duplo vise baterija koje nisu jeftine, nije losa opcija tamo pronaci opciju za punjenje.

Izbor auta je stvar osobnog ukusa i mogucnosti - netko voli oldtimere, netko Trabante, netko prostranost i udobnost... Laksi auto je prednost, ali ne i sveto pismo - osobito ako ce vecina ciljane voznje biti po brzim prometnicama sa manje stani-kreni (energija za odrzavanje stalne brzine ovisi o otporu zraka, a masa treba vise energije kod ubrzavanja).

Motor i kontroler su druga najvaznija stvar nakon baterija i o njima je ovdje vodjeno jako puno rasprava - ako pojednostavimo, ajmo reci da je Rade Koncar motor iz vilicara i ZAPI H2 kontroler siguran izbor. Rade je malo tezi motor, tako da bas nije zgodan za skroz male aute tipa Tico a onda u obzir dolazi i mali Golden. Obadvoje sa kontrolerom se moze nabaviti do 1k EUR.

Baterije su najbitniji dio elektricnog vozila - puno ljudi krece sa idejom "ma olovo bu meni dosta dobro" i onda skuzi kako su se gadno zeznuli. Jedina upotrebljiva opcija su litijske baterije - 4-5x lakse od olova istog kapaciteta, daju stvarno taj kapacitet koji na njima pise i normalno se mogu upotrebljavati i po zimi (olovu kapacitet padne vise od pola na -5 stupnjeva). Kad su vec tako super, onda sa njima ima i jedan problem - u startu kostaju dosta vise od olova, ali dugorocno su puno isplativije radi 10-20x veceg broja ciklusa koje mogu dati.

Moja prerada Punta na struju je pri kraju, pa se mozemo dogovoriti za kavu sad prek vikenda - oba dana sam popodne u garazi.
[Vrh]
tossa

PostPostano: 30.8.2013. pet. 14:07    Naslov: dobro nam došellll Citirajte i odgovorite

pozdravi iz splita... nadam se da nećeš stati nakon dosta čitanja ovog foruma.. ono sto ti treba ..imas na forumu.. male i velike automobile.. mozes samo kopirati ili pokusati izmisliti neko novo rijesenje.. od malih auta na forumu su ti renol-5, AX-disel(veća brzina sa istim motorima nego na benzincima), tiko, suzuki maruti, opel corsa, a i opel kadet ti je u lakoj kategoriji iako je veći od ostalih.......... do super brzog bmv-ea jedino sto tebi treba drugačije nego na pojedinim autima je litj-baterije..zbog dometa.. a one su ti za uradi sam vise od cijele prerade malog auta.. biraj od jeftinih rade končara do uvoznih-skupih već namijenjenih za EV vozila..pa do motora bez četkica.... samo čitaj forum.... i naći ćeš što ti treba...puno uspijeha
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
tossa

PostPostano: 30.8.2013. pet. 14:14    Naslov: ide Citirajte i odgovorite

eto ga na ...maliodpalube imaš veliku pomoć samo odeš platiš jedno piće i imas preduslove za odluku...... moj ti je savijet ako si ozbiljan idi vidi odluči bojlu pomoć za E-vozilo nećeš naći pa uzivaj...a mislim da ćeš ti uskoro i na more sa EV autićem
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
Zex
Gost

PostPostano: 30.8.2013. pet. 15:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Upozorenje za forum - najveće zlo svih foruma pojavilo se i ovdje. Zove se Mali od Palube ili skraćeno MoP. Čovjek postavi pitanje, ignorira odgovore i na kraju napravi po svome. Ne bi bilo ništa loše u tome da na kraju ne ismijava sve koji su mu dali najdobronajernije i iskrene savjete. Dakle ne trudite se, što god mu predložili naići ćete na ismijavanje vaših ideja, pogotovo ako nešto govorite iz iskustva. To će biti krajnje ismijano.
Za one koji su kliknuli na njegove linkove evo i druga strana priče. Odgovara mu iskusni profesionalni pomorac u podužem postu, izvadio sam bitno a mogu i dati link:

'Mislim da cijela navalna inzinjerija foruma a i sire jos uvijek ne zna kako ti i zasto uopce plovis sa tom "moto-kleti" po Jadranu s vanbrodskim i jos za rijecne pontone namjenjenim motorom. Da se vratimo na neku stranicu 10 ili slicnu u ovoj temi gdje te svi normalni nagovaraju, a neki i doslovce mole da ih poslusas da uzmes neki dizel, unutrasnji od 2-3 cilindra i plovis normalno, sigurno i ekonomicno kao cijeli Mediteranski svijet. Stovise - izvaljao si cijelu porodicu s neestetskim brodom izmaknutog balansa i prosao miljama u poprilicnom stresu ("..plovio bih samo po bonaci i u miru..") , od vidanja reglera u motor knauf-sarafom, odbijajuci se po molovima i promasivao grote za milimetar, vezao se po lucicama i molima kao cerga kozu, i vrlo uspjesno nagrdio i ismijao neku kakvu-takvu forumsku pomorsku kulturu, a da o ekologiji tvojeg stila "hop-preko-bande" kemijskog WC-a bolje da niti ne komentiram.
Ako vec pitas za savjet onda mi je skroz nejasno zasto si napravio to sto jesi od relativno solidnog broda, kojega cak i da ga sad nekome poklonis - taj bi te odmah tuzio. Svaka cast za veli trud i ulog ali...to se tako ne radi.

Zadnja promjena: Zex; 9.9.2013. pon. 02:55; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 15:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najprije zahvaljujem na odgovorima.

@Cose
Gajnice sam bubnuo onako. Posao mi je takav da se stalno vrzmam po gradu po kojekakvim adresama. Što se auta tiče - nemam ukus. Najbitnije je što manje kuna po kilometru. To mi je baš po ukusu. Gledao sam malo fiate - uniće. Imam jednoga za radionu koji ide na plin. Svi ga ganjaju i nitko ne vodi o njemu računa... a on ide.. ide... ide... k'o mazga. Kad jednoga dana stane, sahranit ću ga sa svim počastima i podići mu spomenik.
Gdje se to može nabaviti taj Končar motor i taj kontroler (totalna sam neznalica)?
Za barerije mi je jasno da su srce svega i da tu nema šparanja. Bit će nove, bit će litijske i bit će ih onoliko koliko god treba.
No, tu se postavalja jedno pitanje na koje nisam našao odgovor. Svi koji ovdje govore o potrošnji, govore samo o watima i kilovatsatima. Nisam našao podatak koliko u cijeni jednoga kilometra vožnje ima ulogu i cijena baterija u odnosu na njihov broj ciklusa. Pojednostavljeno, nakon određenog broja kilometara (ciklusa) treba kupiti nove, vrlo skupe baterije. Kad se ta cijena podijeli s brojem kilometara... ispadne nešto. Koliko je to - nešto? I da li to nešto potrošenih 9 kn/100 km podiže na 20 kn/ 100 km?
Za susret se još javim danas. Naime, ovaj se vikend slavi 50-ti rođendan. Sutra dopodne radim, a popodne spremam klopu za feštu. U nedjelju je ekipa na ručku i sigurno se neće tako brzo razići. Sve u svemu, najbolje bi mi odgovarala nedjelja ujutro. Ako ne, onda bilo koji drugi dan - kad god ti kažeš. (Uzgred rečeno, jako zahvaljujem na pozivu...)

@tossa
Problem je na ovome forumu (kao i na svim sličnim forumima) što odgovori postoje, ali ih nije lako naći među postovima. I onda se desi da se u potrazi za jednim odgovorom izrodi još barem deset novih pitanja i na kraju više i ne znam što sam tražio. Zato molim da se nitko ne ljuti (a pogotovo ne moderatori) ako postavim pitanje na koje negdje već postoji odgovor.
Što se getribe benzinca tiče, to sam već gore spomenuo. Je li to moguće "preduhitriti" nekim remenima ili lancem između motora i getribe i tako povećati broj okretaja getribe (i kotača)? Odnos remenica bi se dao lako izračunati, a koliko sam razumio - obrtnog momenta ne nedostaje (svi kreću u drugoj).

Opet novo pitanje:
Što je od grijanja obavezno kod atestiranja? Kabina, vjetrobran ili i jedno i drugo? Vidio sam raspravu o Webasto grijačima. Je li netko nekad pokušao s plinom? Onim običnim, kućanskim, propan-butan u bocama?
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 15:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zex je napisao/la:
Upozorenje za forum - najveće zlo svih foruma pojavilo se i ovdje. Zove se Mali od Palube ili skraćeno MoP. Čovjek postavi pitanje, ignorira odgovore i na kraju napravi po svome. Ne bi bilo ništa loše u tome da na kraju ne ismijava sve koji su mu dali najdobronajernije i iskrene savjete. Dakle ne trudite se, što god mu predložili naići ćete na ismijavanje vaših ideja, pogotovo ako nešto govorite iz iskustva. To će biti krajnje ismijano.
Za one koji su kliknuli na njegove linkove evo i druga strana priče. Odgovara mu kapetan duge plovidbe u podužem postu, izvadio sam bitno a mogu i dati link:

'Mislim da cijela navalna inzinjerija foruma a i sire jos uvijek ne zna kako ti i zasto uopce plovis sa tom "moto-kleti" po Jadranu s vanbrodskim i jos za rijecne pontone namjenjenim motorom. Da se vratimo na neku stranicu 10 ili slicnu u ovoj temi gdje te svi normalni nagovaraju, a neki i doslovce mole da ih poslusas da uzmes neki dizel, unutrasnji od 2-3 cilindra i plovis normalno, sigurno i ekonomicno kao cijeli Mediteranski svijet. Stovise - izvaljao si cijelu porodicu s neestetskim brodom izmaknutog balansa i prosao miljama u poprilicnom stresu ("..plovio bih samo po bonaci i u miru..") , od vidanja reglera u motor knauf-sarafom, odbijajuci se po molovima i promasivao grote za milimetar, vezao se po lucicama i molima kao cerga kozu, i vrlo uspjesno nagrdio i ismijao neku kakvu-takvu forumsku pomorsku kulturu, a da o ekologiji tvojeg stila "hop-preko-bande" kemijskog WC-a bolje da niti ne komentiram.
Ako vec pitas za savjet onda mi je skroz nejasno zasto si napravio to sto jesi od relativno solidnog broda, kojega cak i da ga sad nekome poklonis - taj bi te odmah tuzio. Svaka cast za veli trud i ulog ali...to se tako ne radi.

???

Molim moderatore da ovdje malo interveniraju.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 30.8.2013. pet. 15:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

@zex ima tu dosta takvih ljudi, i ne samo ovdje več i na drugim forumima gdje ja sudjelujem. Čovjek se registrirao, lijepo predstavio, pokazao što je radio, i pristojno zatražio pomoć. Nebi ga trebalo odmah napadati, i zato, molim te, da više ne spominješ takve stvari, čisto da tema nebi prešla u prepucavanje.

@mop Na dnu početne stranice imaš oglasnik, pogledaj tamo imaš jedan končar motor od 5kw. Što se tiče ovih drugih motora koji su ti spominjali, pogledaj stranicu http://goldenmotor.com/ kod njih imaš male BLDC motore, koji su jako lagani, a i imaju visoku efikasnost. Polovne češ teško naći, ja sebi tražim jednog več duže vrijeme, što po oglasnicima što po ebay-u, ali nedaju ih ljudi baš. Na dotičnoj stranici imaš i kontroler, i večinu toga što trebaš za preradu. Što se tiče baterija, preporučio bi ti uvoz iz Češke http://www.ev-power.eu/ a tamo ćeš nači i dosta dijelova za preradu.

Što se tiče izračuna, malo tko će ti moći dati neke dobre izračune, prvo moraš znati koji motor, koji auto ćeš raditi, na koliko će motor raditi 72v, 48V, 144V a onda na kraju, još i koje ćeš baterije koristiti, te sve uskladiti da dobiješ približne brojke. Ovako bacanje napamet, nema smisla. Osim toga, spominješ tico-a, ako misliš njega, za iskustva pitaj druge forumaše, mislim da je tico več par puta bio prepravljan..
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 30.8.2013. pet. 15:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, s velikim zadovoljstvom pratit ću razvoj. Pripremite se na najgore, nemojte poslije reći da vas nisam upozorio Wink
[Vrh]
miko

PostPostano: 30.8.2013. pet. 15:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam gazda od Marutija, ako si zainteresiran auto je na prodaju, može u dijelovima a može i u kompletu pa slaži sam od početka. imam DC i AC verziju pa biraj.

br telefona 092/1779561
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 30.8.2013. pet. 15:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
@zex ima tu dosta takvih ljudi...

...kao i onih poput zexa. Da je barem napisao svoj nick s onog foruma, kad se već nije predstavio punim imenom i prezimenom..

r005w3lt je napisao/la:

Što se tiče izračuna, malo tko će ti moći dati neke dobre izračune, prvo moraš znati koji motor, koji auto ćeš raditi, na koliko će motor raditi 72v, 48V, 144V a onda na kraju, još i koje ćeš baterije koristiti, te sve uskladiti da dobiješ približne brojke. Ovako bacanje napamet, nema smisla. Osim toga, spominješ tico-a, ako misliš njega, za iskustva pitaj druge forumaše, mislim da je tico več par puta bio prepravljan..

Tek od noćas čitam prve retke o svemu. Mislim da se nismo razumjeli... Izrčun bi bio kad svi parametri budu poznati, to se razumije. Ja samo pitam je li načelno moguć takav spoj. Sve prerade koje sam vidio napravljene su tako da je spoj motora i getribe fixan - preko iskrojene željezne ploče koja zatvara zvono od getribe. Na taj način motor direktno u getribu prenosi svoj broj okretaja - za benzince premalen, ali s puno više okretnog momenta nego što treba. Može li se to riješiti remenicama. Dakle, jedna remenica na motoru (veća) i jedna manja na getribi. Omjer bi se, dakako, izračunao kad bi se znalo koja je getriba i koji motor u pitanju... to je jasno.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 30.8.2013. pet. 16:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

PA dali je moguće, vjerovatno jest, u teoriji, ali u praksi, neznam baš.
Možda bi bilo bolje da se nađe neko vozilo koje ima i dizelsku varijantu, pa samo zamjeniš mjenjač od dizelske verzije.
ALi, ja nemam iskustva s tim, javit će ti se več netko tko ima malo više.

Što se tiče ovih gore postova, zanemari ih, lijepo i pristojno po svemu, i sve će lako iči. Večina ljudi tu je pristojna i hoće pomoći, vidiš neki te več pozivaju da vidiš njihove radove.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 41, 42, 43  Sljedeća
Stranica 1 / 43.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.