<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tražim mali savjet za eventualnu samogradnju

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
voorhas

PostPostano: 26.9.2013. čet. 12:45    Naslov: Tražim mali savjet za eventualnu samogradnju Citirajte i odgovorite

prvenstveno pozdrav svim samograditeljima na forumu i svaka cast za sve sto radite, ima super projekata respekt

nego, da se i ja malo prikljucim raspravi malo jer imam neke djelove pa bi me zanimalo bi li se sto od njih moglo napraviti.

dakle, imam doma neispravna invalidska kolica, i na njima imaju dva ovakva motora 24V 150 W

[img]http://imgur.com/oaQEzL4[/img]

i kontroler sa kojega imaju dva izlaza, po jedan za svako motor.
motori i sve sto se tice pogona je radilo zadnji put kad sam provjeravao,
jedino od ovog sto bi meni trebalo od komponenti je sustav za davanje gasa na vozilu, naravno pod uvjetom da motori i kontroler rade jer ih nisam probivao ima vise od dvije godine.
cijeli sustav je 24 V ( dva velika akomulatora bila u njemu)

e sad dolazi na red moje pitanje. dali bi se od ovih komponenti dalo sto napraviti, nesto tipa romobil kakav, da mi domet bude nekih 20-30 km,
na 24V, bez nekog veceg petljanja po elektronici?. znaci brzina mi nije toliko vazna a i mislim da ni kolica nisu isla brze od nekih 15tak na sat.

ako bi takvo nesto napravio sluzilo bi mi za odlazak na posao ljeti i kada je ljepse vrijeme u jesen ili proljece, znaci da s punjenjem baterija imam domet nekih gore navedenih 20-30 km
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 26.9.2013. čet. 21:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po mom mišljenju ideja nije dobra. Invalidska kolica su skupa stvar i puno ljudi ih treba a ne može si ih priuštiti, bar ne nova. Ja bi ih prodao nekome kome su potrebna da si ih sredi ili ih popravio pa prodao ispravna. Novca bi se sigurno skupilo za neku samogradnju.
[Vrh]
voorhas

PostPostano: 26.9.2013. čet. 22:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjeruj mi ne bih postavljao ovo pitanje da ne znam da se stvarno ne mogu popraviti. Otac mi je u kolicima pa znam kako je zahebano doci do njih.
Kolica su stara preko deset godina, firma koja ih je radila ne postoji vec duze vrijeme, rezevnih djelova nema ili je nemoguce doci do njih,
a svi majstori kojima smo slali kolica (dva iz splita jedan u zg) su rekli sa de ne moze ili ne isplati popravljati-preskupo jer bi se novi djelovi trebali izradjivati ispocetka.
Pitam samo zbog toga jer mi je steta da barem motori ako vrijede za nesto propadaju.
Cisto me interesiralo bi li se sto uspjelo izvesti od ovih djelova (motori barem),ako ne za nosta drugo cisto da ih iskoristom za nesto konstruktivno
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 26.9.2013. čet. 23:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mogao bi od toga napraviti vjetrenjaču ako imaš stalne magnete unutra Smile

Za baterije bi mogao staviti hobbyking ciglice 8S malo je veći napon, ali trebalo bi ići kao ludo. A koliko je okretaja motor?
[Vrh]
voorhas

PostPostano: 26.9.2013. čet. 23:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

O motorima neznam nista osim da su 24V 150 W,i da su svicarski proizvod. Prema njihovoj web stranici pretpostavljam da su njihovi motori za specijalne namjene.
(Invalidska kolica, razni radni strojevi)
Takodjer pretpostavljam da motor nema naki veliki broj okretaja, ali mozda se varam, posto na motoru nema informacije o tome.
[Vrh]
BB

PostPostano: 27.9.2013. pet. 10:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nevjerujem da je to za vjetrenjaču, najvjerovatnije je prenos preko puža (a to znači prilično visok broj obrtaja motora i da se puž ne može koristiti kao ubrzanje motora nego samo za usporenje osovine)

Pokušaj napraviti neki gusjeničar. imaš dva motora i svaki na po jednu gusjenicu. ešto kao vozilo za zabavu. moglo bi savladavati velike nagibe i klizavu podlogu.
ili još bolje, da napraviš stair climber za tvog oca

Nešto kao ovo http://www.youtube.com/watch?v=Kt-1tZwUZL8

možeš da adaptraš kolica ili da napraviš kao poseban sistem koji se prikači za kolica.
[Vrh]
voorhas

PostPostano: 27.9.2013. pet. 13:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prijnos nije preko puza, prije ne spojen direkt na felgu od kolica pa zato pretpostavljam da nema veliki broj okretaja
Ili ima neku redukciju izvedenu na neki nacin (neznam jer nisam nista otvarao i rastavljao kolica)
Zna li itko ista o tim motorima (micro motors ag). O ovom mome nisam nasao bas nesto informacija na netu
[Vrh]
kruska

PostPostano: 27.9.2013. pet. 14:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Očito više ne proizvode taj model ali to bi bilo ovo :
"Spur Gear Motor"
DC motors with permanent magnets in combination with straight or angular spur gear are simple, robust solutions with a high effienciency level.

http://www.micromotor.ch/go/?action=DocDownload&doc_id=10174
[Vrh]
voorhas

PostPostano: 28.9.2013. sub. 22:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo samo sa nadopunim malo temu sa ovim slikama, mozda ce kome dati na uvid kako motori izgledaju i kako su spojeni na gume/felge
I mozda kakvu novu ideju kako eventualno iskoristiti motor

[img]http://m.imgur.com/JQjvT9t[/img]

[img]http://m.imgur.com/vmCnT2N[/img]
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.10.2013. uto. 12:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ideje:

http://www.evalbum.com/2826
[Vrh]
Prethodni postovi: