<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Elektro pasara
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zex
Gost

PostPostano: 31.7.2013. sri. 07:53    Naslov: Elektro pasara Citirajte i odgovorite

Drvena pasara 5 metara.
Ugrađena dva solarna panela u vidu tende, svaki po 150W.
Ugrađen MPPT regulator punjenja, neki jebački američki, pronađen neispravan na otpadu i popravljen Cool
Baterija 190 Ah AGM, ganc nova, dobivena u kompenzaciji, ne znam cijenu.
Motor Yamaha M18 ( http://www.nauticexpo.com/prod/yamah...518-54191.html )
Na motoru promijenjeni freshwater dijelovi i udaren primer i koper za more, također prikačeno par cinkova za žrtvu Posejdonu.

Rezultati:
5 sati neprekidne vožnje po današnjem danu koji je obilovao suncem, punjenje je konstantno oko 16A a motor toliko troši na putnoj brzini.
Putna brzina je 3.6 čvorova, za tu tešku barku više nego dovoljno, a uostalom i za potrebe i namjenu barke (teška panula, lov gofa i zubatca gdje je 90% brzine od 1 do 1.5 čvora). S obzirom na planirani režim upotrebe (2 -3 sata dnevno) mislim da od sada plovim besplatno...

Prednosti:
Klik na ručicu i krećeš se. Kretanje je nečujno što također mislim da će doprinijeti uspjehu u ribolovu (molim unaprijed, neka nitko ne poželi sretno ). Pretpostavljam da više nema potrebe vaditi bateriju iz barke i dopunjavati je doma.

Nedostatci:
U odnosu na brodsku tehniku korištenu u iste svrhe ovo djeluje nježno i krhko. Možda se naviknem ali za sada mi Torpedo sa svojim taka-taka nekako pouzdanije zvuči. Motor je namijenjen za slatku vodu, prepravke su učinjene ali vidjet ćemo vremenom koliko je to efikasno. Kombinacija more i struja jebeno je ubitačna.

Planovi:

Staviti još panela koliko god je moguće....

Slike (stetiku zanemarite, ovaj put funkcija je bila na prvom mjestu):

abc

[Vrh]
eugen

PostPostano: 31.7.2013. sri. 08:08    Naslov: a Citirajte i odgovorite

bravo majstore palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anonymous coward

PostPostano: 31.7.2013. sri. 09:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

respekt
[Vrh]
grrga

PostPostano: 31.7.2013. sri. 10:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam da li pecaš sa štapovima ali kod nas se kaže "serem ti se na štapove" Cool , pošto se ne smije želiti sreća
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 31.7.2013. sri. 11:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala svima na reakcijama.
Lovim većinom na ruku, osim na tune ali za tu svrhu koristim drugi brod Wink
Mala je greška gore u tekstu, baterija je 180 Ah GEL a ne 190 AGM. Mislim da je to samo bolje, nikako lošije.

Nakon par dana iskustva su izuzetno pozitivna, motor u svakom momentu ima full snagu. Prije, bez kolektora, brzo bi baterija iz full pune pala u neki radni režim gdje bi motor radio ali ne bi dosegao taj full... Činjenica, sad je barka bila vani, pobrušena i stavljen je novi koper pa ti također utiče na lakoću kretanja ali ipak čuje se da motor radi veselije. Samim time i ja sam veseliji Smile
[Vrh]
Alex1

PostPostano: 31.7.2013. sri. 11:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super složeno, važno da služi svrsi
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
BB

PostPostano: 31.7.2013. sri. 12:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

E sad ću ja da pitam nešto "nevažno". Kakav je osjećaj hladovine ispod panela, to jest da li je bolje nego tenda?
[Vrh]
max

PostPostano: 31.7.2013. sri. 14:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

malo ulječem... PV panel barem 14% transformira u el. energiju za razliku od tende i sl. tako da sigurno ode manje u toplinu Smile
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 31.7.2013. sri. 14:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kompa ni tenda ni panel ne štite od ovoga pakla koji je ovih dana. Ako aludiraš na grijanje kolektora i uticaj istih na moju ćelu, nisam primjetio nikakvu razliku, čak što više pošto na pasari do sada nisam imao nikakvu tendu s panelima mi je čak i hladnije Wink

Čekam dalja smislena pitanja...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 31.7.2013. sri. 16:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo jedan smislen prijedlog - pričvrsti mppt u gornju zonu da slučajno ne dođe u domet valovima. Iznad akumulatora izgleda da ima dosta mjesta a ako se mppt ne grije ni plastična kutija ne bi bila na odmet.
[Vrh]
MP

PostPostano: 31.7.2013. sri. 17:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako stojiš s panelima i burom , jesi li predvidio brzu demontažu , projekt je super palac
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 31.7.2013. sri. 17:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

@grrga - mppt je montiran s unutarnje strane zrcala, nema šanse da ga zapljusne val. To je na slici ispod stražnje bijele klupice:

MP - To me prilično brine, inox cijevi su fi 20 sa pojačanjima u uglovima ali ako bura zapuše sve je to preslabo. Jedino pozitivno je to da je vez u vali koja je jako zaklonjena i u kojoj ni bura ni jugo nemaju uticaja pa se nadam da neće bit frke.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 31.7.2013. sri. 17:54    Naslov: Re: Elektro pasara Citirajte i odgovorite

Zex je napisao/la:
Drvena pasara 5 metara.
Ugrađena dva solarna panela u vidu tende, svaki po 150W.
Ugrađen MPPT regulator punjenja, neki jebački američki, pronađen neispravan na otpadu i popravljen Cool
Baterija 190 Ah AGM, ganc nova, dobivena u kompenzaciji, ne znam cijenu.
Motor Yamaha M18 ( http://www.nauticexpo.com/prod/yamah...518-54191.html )
Na motoru promijenjeni freshwater dijelovi i udaren primer i koper za more, također prikačeno par cinkova za žrtvu Posejdonu.

Odlicna prerada - osim sto paneli daju dovoljno struje za normalnu voznju, imas jos i u bateriji rezerve za 8+ sati voznje bez sunca. palac

Negdje u podsvijesti polako pripremam projekt za solarni lifeboat - par kW solarnih panela, tona-dvije baterija i strujni agregat kao backup. Na takvom brodu bi se moglo zivjeti veci dio godine bez potrebe za vanjskim energentima i odlaska na benzinsku.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 31.7.2013. sri. 17:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zex je napisao/la:
MP - To me prilično brine, inox cijevi su fi 20 sa pojačanjima u uglovima ali ako bura zapuše sve je to preslabo. Jedino pozitivno je to da je vez u vali koja je jako zaklonjena i u kojoj ni bura ni jugo nemaju uticaja pa se nadam da neće bit frke.

Paneli su polozeni vodoravno tako da imaju minimalan otpor - jedino da dodas jos dijagonalnu sipku na bocnim stranama za dodatno ukrucenje konstrukcije (npr. od iza-dolje do naprijed-gore).
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 31.7.2013. sri. 18:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma ne, tu dolaze sajle prema provi i krmi ukoso, kao za bimini tendu. I nema straha od bure.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.