<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

E-Renault4
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
arteho

PostPostano: 22.7.2013. pon. 18:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najpre presovati, a zatim sve lepo zalemti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pesovic

PostPostano: 3.8.2013. sub. 23:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima, večeras sam probao auto sa ZAPI H2 600A kontrolerom, fenomenalno ide. Ostalo je prethodno podešavanje potenciometra gasa pa je auto kretao tek kada je papučica gasa stisnuta do pola, a kod poda je dolazio svega do 70% napona pune skale (povezaću se za kontrolerom preko laptopa pa reprogramirati potenciometar). Ubrzanje je odlično, kroz ulicu od 200m sam postizao brzine reda 40 do 50km/h, iz baterije je povlačeno maksimalno 50tak Ampera. Regen radi odlično, po otpuštanju papučice gasa malo jače koči i vraća 20tak Ampera u bateriju (i to ću malo morati da smanjim prilikom konfiguracije). Po blagom pritisku kočnice, kada se aktivira mikroprekidač, koči kao da ste stisli kočnicu do patosa. Prešao sam oko 4km, stavio baterije da se pune, u njih je vraćeno oko 1kWh prema kućnom meraču potrošnje. Kočnice su bile malo zaribale od stajanja i gume nisu bile doduvane, kad se auto utegne očekujem da će trošiti i manje, plus vožnja je bila sa čestim start/stopovima kroz susedne ulice.
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 4.8.2013. ned. 05:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac
[Vrh]
Argor

PostPostano: 4.8.2013. ned. 21:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sretno s projektom. palac
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 4.8.2013. ned. 22:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac
Gume slobodno na veći pritisak od propisanog. Vozio sam ga minimalno na 2,1 prednje i 2,5 zadnje. Ove današnje gume su drugačija mješavina nego one kad su pisali priručnik za održavanje.
[Vrh]
BB

PostPostano: 5.8.2013. pon. 07:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle "pobjednik vremena" (kao nekad sa reklame) u pravom smislu te riječi palac [/list]
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 10.8.2013. sub. 10:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tragajući po Interentu za sličnim konverzijama četvorke naleteh na ovu sa solarnim pogonom, koja je prokrstarila od Đenove do Dakara. Nažalost nema nekih tehničkih detalja osim što vidim da je u pitanju LiFePo4 baterija.

http://www.propelleronlus.org/blog/index.php?category=2
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.8.2013. sub. 17:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Tragajući po Interentu za sličnim konverzijama četvorke naleteh na ovu sa solarnim pogonom, koja je prokrstarila od Đenove do Dakara. Nažalost nema nekih tehničkih detalja osim što vidim da je u pitanju LiFePo4 baterija.

Nigdje ne pise, ali ovako izgleda kao da ima oko 1kW solarnih panela na krovu.
[Vrh]
max

PostPostano: 10.8.2013. sub. 17:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Nigdje ne pise, ali ovako izgleda kao da ima oko 1kW solarnih panela na krovu.

smijeh
Osim ako nisu efikasni preko kvantne teorije Wink
Koja je max. širina vozila ?? oćeš reć da je krovna površina katrice preko 7m2 ??
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 10.8.2013. sub. 18:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po slobodnoj proceni dimenzije konstrukcije su 2 m širina i 3 m dužina (značajno prevazilazi širinu vozila koja je negde oko 1.6 m). Dakle 6m2, tj negde oko 1kWp. Ne znam da li ste primetili, na pratećem vozilu postoji desetak panela snage barem 3-4 kWp, i ono služi za dopunu baterija kada oba vozila stoje.
[Vrh]
kruska

PostPostano: 10.8.2013. sub. 20:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:

baš mi se nekak dopadaju one papagajke i odvijač stavljeni preko baterija, samo provociraju havariju Rolling Eyes
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 10.8.2013. sub. 20:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

izgleda kao da su djeca probala sklepati solarni auto u tjedan dana...
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 10.8.2013. sub. 20:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
baš mi se nekak dopadaju one papagajke i odvijač stavljeni preko baterija, samo provociraju havariju

Ako se bolje pogleda vidi se da je preko baterija postavljen pleksiglas, tako da nema opasnosti od kratkog spoja.

Po meni nema nekog smisla uopšte eksperimentisati sa solarnim panelom na krovu, suviše je mala snaga panela koji bi mogli postaviti pošto krov ima površinu max. 2 do 3 m2, što odgovara snazi od oko 0.5kW. A i težina i dodatni aerodinamični otpor bi pojeli svu proizvedenu energiju tokom vožnje, tako da bi opet bili na nuli. Ljudi to samo stave da dodaju neki ekološki dojam vozilu. Ideja sa pratećim vozilom je pak bolja, ono ima znatno više panela, a i čini mi se da stvara znatno manji aero otpor u odnosu na one panele na krovu Renoa 4.

Mnogo bolja stvar bi bila recimo solarna nastrešnica, mada pitanje je šta raditi sa energijom kada voizilo nije parkirano pod nastrešnicom, verovatno bi se mogla skladištiti u neke olovne baterije pa da se iz njih dodunjavaju batrije u vozilu kada se ono uparkira.
[Vrh]
zega

PostPostano: 10.8.2013. sub. 21:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliki otpor zraka stvaraju paneli ovako orijentirani skupa sa nosecom konstrukcijom?
NE dovoljno da ne mogu pokretat sami sebe, pogotovo sto taj auto vjerovatno nije vozio brze od 50-60 (tako izgledaju ceste i auto)...
Projicirana povrsina panela u smijeru strujanja zraka je minimalna, ovako oko puta palac ja bi rekao dodaju 200W tereta kroz aerodinamicne otpore, a mozda i ne s obzirom na ravan straznji kraj cetvorke, ovaj previjes bi mogao u biti poboljsat aerodinamiku (sedan efekt)...
Ako su paneli 2x3m (fakat strse sa vozila) to je 6 m^2, uz 15% moze doseci 900W, na dobiti si, i uzmi u obzir tamo gdje se on vozio sunce upada pod kutem koji je puno blizi pravom kutu nego u odnosu na nasu geografsku sirinu!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
dmeter

PostPostano: 11.8.2013. ned. 01:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Koliki otpor zraka stvaraju paneli ovako orijentirani skupa sa nosecom konstrukcijom?
NE dovoljno da ne mogu pokretat sami sebe, pogotovo sto taj auto vjerovatno nije vozio brze od 50-60 (tako izgledaju ceste i auto)...
Projicirana povrsina panela u smijeru strujanja zraka je minimalna, ovako oko puta palac ja bi rekao dodaju 200W tereta kroz aerodinamicne otpore, a mozda i ne s obzirom na ravan straznji kraj cetvorke, ovaj previjes bi mogao u biti poboljsat aerodinamiku (sedan efekt)...
Ako su paneli 2x3m (fakat strse sa vozila) to je 6 m^2, uz 15% moze doseci 900W, na dobiti si, i uzmi u obzir tamo gdje se on vozio sunce upada pod kutem koji je puno blizi pravom kutu nego u odnosu na nasu geografsku sirinu!

izgleda da su paneli SPR-440NE-WHT-D 1,32 kwp 73v x 19,5A
dimenzije panela 2,06 metar x 1,05 metara 2,16 m2 20,35 efikasnosti
ali kako su ih nabavili nije mi jasno. Paneli su inače proizvode od poliranih
wafera od PC procesora koji su sa greškom i prodaju se za reciklažu
čistoča 100%
ali za ovakve stvari je bolje nGAP/InGaAs/Ge solarne čelije sa kutnom baypas diodom za svaku čeliju zalipljene direktno na auto efikasnost 30 %
Lowest solar cell mass of 84 mg/cm2
ops i mislija sam odakle im ovi paneli ipak su sirotinja imaju 3 panela po 230 W i to poly u pustinji pameta izbor i još da je inžinjer moš mislit.
0,69 kw njihov izbor a moj bi bija iste dimenzije 1,32 kw
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 2 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.