<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Grijanje u EV preradi
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
MP

PostPostano: 27.2.2014. čet. 20:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

onda ti je bolje stavit samo grijač bez ventilatora , vent ostavit originalni (spojen ko i do sada) , na grijač umjesto motora dodaš još nekaj cekas žice.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dc74

PostPostano: 13.10.2014. pon. 07:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dolaze hladnija jutra, pa su krenuli razgovori o grijanju u nekim samogradnjama(polo,punto), ali ja mislim da je bolje u ovoj temi imati sve na jednom mjestu.
Naime pred nekoliko godina sam rastavljao neku mikrovalku i na njoj sam vidio 2 grijača 110 V spojena u seriju - mislim da je mikrovalka imala grill opciju.
Ako ti grijači na 110 V mogu ispeći pile možda bi na 96 V(72 V) mogli malo ugrijati i auto.
Neznam koja im je snaga i dali su to PTC, ali se lako mogu nabaviti i isprobati.
Ako je netko već probao ili zna nešto više neka napiše iskustva.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Cose

PostPostano: 13.10.2014. pon. 11:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
Dolaze hladnija jutra, pa su krenuli razgovori o grijanju u nekim samogradnjama(polo,punto), ali ja mislim da je bolje u ovoj temi imati sve na jednom mjestu.
Naime pred nekoliko godina sam rastavljao neku mikrovalku i na njoj sam vidio 2 grijača 110 V spojena u seriju - mislim da je mikrovalka imala grill opciju.
Ako ti grijači na 110 V mogu ispeći pile možda bi na 96 V(72 V) mogli malo ugrijati i auto.
Neznam koja im je snaga i dali su to PTC, ali se lako mogu nabaviti i isprobati.
Ako je netko već probao ili zna nešto više neka napiše iskustva.

Kako dolazi hladno vrijeme tako cemo u praksi vidjeti ponasanje raznih varijanti grijanja, njihovu efikasnost i dostatnost.

Ovo iz mikrovalne sigurno nije PTC i taj grijac moze postici jako visoke temperature. Osim termostata i paznje kako montirati da ne ne zapali nesto, trebalo bi mu dodati i rebra za bolji transfer topline na zrak koji ce prolaziti preko njega. Vidi kako izgleda grijac za Kadeta:

[Vrh]
Roman

PostPostano: 13.10.2014. pon. 11:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni je jedan kolega električar slovenac predložio fen za viklanje kose koji ima mogućnost 110 ili 220 V, kaže da je isprobano dobro iako ima samo 300 W grijanja, ali treba dva komada a to je 600 W. To je zanimljiva ideja i možda dobro primijenjiva u Traubeku. No nije mi jasno kako može raditi na DC. Zar nije unutra AC elektromotorić ili je DC preko Greatza?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.10.2014. pon. 11:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Meni je jedan kolega električar slovenac predložio fen za viklanje kose koji ima mogućnost 110 ili 220 V, kaže da je isprobano dobro iako ima samo 300 W grijanja, ali treba dva komada a to je 600 W. To je zanimljiva ideja i možda dobro primijenjiva u Traubeku. No nije mi jasno kako može raditi na DC. Zar nije unutra AC elektromotorić ili je DC preko Greatza?

Fen koji na 110V ima 1500W ce na 72V imati 650W - i rade direktno na DC, ne treba nikakvu dodatnu elektroniku. Jedino sto bi bilo dobro spojiti da se pali/gasi preko solid-state releja jer ce od iskrenja vrlo brzo otici prekidac na fenu.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 13.10.2014. pon. 11:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super, znači jedini bi nedostatak bio što bi bio jako bučan pa bi kvario dojam vožnje u električnom autu. Smile
[Vrh]
klavirstimer

PostPostano: 13.10.2014. pon. 11:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:

Takodje na predlog prijatelja spojio sam AC-DC koji ima input od 110-220 (punjac od nekog starog mob.) na 50V od Lifepo4 i na izlazu dobip lepih 6V za svetlo na biciklu Smile
[Vrh]
dc74

PostPostano: 13.10.2014. pon. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za kvalitetno grijanje po velikoj hladnoći ipak bi bio poželjan webasto i to ugradnja nakon atesta.
Starii Zaporožeci su imali zračno hlađenje motora i mali webasto na benzin za grijanje putničkog prostora - to je bio jedan od pouzdanijih dijelova na tom autu koji je dobro grijao, samo neznam koliko je benzina trošio s obzirom na "zdelano v SSSR".
U to vrijeme nije bilo elektronike, pa mislim da ga nije problem natjerati da radi kao neke webasto uređaje iz novijih vozila.
Ima jedan i na njuškalu za 150 kn
http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/webasto-benzinac-oglas-9964167
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lisicakm

PostPostano: 13.10.2014. pon. 16:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Webasto ne prolazi na atestu ???
Ja sam ga mislio odmah ugradit pa što bude bude... već je spremno i čeka.. sad neznam... Jel zna netko dal bi pustili ili ne ?? il još uvijek ne ..
[Vrh]
Cose

PostPostano: 14.10.2014. uto. 11:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
Ja sam ga mislio odmah ugradit pa što bude bude... već je spremno i čeka.. sad neznam... Jel zna netko dal bi pustili ili ne ?? il još uvijek ne ..

Ne vidim razloga zasto ne bi prosao Webasto kao koncept - jedino sto imas dodatne komplikacije oko rezervoara i cijevi za dovod goriva koji moraju biti dobro izvedeni i s odgovarajucim dijelovima da ne bi bilo "A ova boca od CocaCole koja sluzi kao rezervoar - u kojem vozilu se to serijski ugradjuje?".
[Vrh]
BB

PostPostano: 14.10.2014. uto. 15:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
lisicakm je napisao/la:

Ne vidim razloga zasto ne bi prosao Webasto kao koncept - jedino sto imas dodatne komplikacije oko rezervoara i cijevi za dovod goriva koji moraju biti dobro izvedeni i s odgovarajucim dijelovima da ne bi bilo "A ova boca od CocaCole koja sluzi kao rezervoar - u kojem vozilu se to serijski ugradjuje?".

I dadneš mu kod ispod čepa... smijeh smijeh1 smijeh2
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 14.10.2014. uto. 21:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
lisicakm je napisao/la:

smijeh1 smijeh1
A dobro , nebi baš rezervoar od boce coca cole , al mogao bi uzet nppr neki rezervoar od tekučine za brisače npr... Smile
[Vrh]
grrga

PostPostano: 14.10.2014. uto. 21:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:

smijeh1 smijeh1
A dobro , nebi baš rezervoar od boce coca cole , al mogao bi uzet nppr neki rezervoar od tekučine za brisače npr... Smile

To bi garantiralo nedobivanje atesta zgog neatestirane posude za gorivo.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 14.10.2014. uto. 21:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam ipak više za el. grijanje.
puno je tu prednosti, pojačati baterije sa kwh za potrošnju grijanja , čini mi se ipak najidealnije nakon što se razvrte sve kombinacije.
pošteni webasto koji će pouzdano raditi košta gotovo koliko i baterije potrebne za grijače.
a taj "višak" baterija u toplim danima koristi dometu Smile
webasto dosta komplicira stvari, sam uređaj traži prostor, cijevi od vode,rezervar za vodu,rezervar za naftu, auspuh, tankanje nafte,smrad ispuha.......a svi ti dijelovi nemogu biti bilo gdje, svaki traži određen položaj.
2 žice i grijač na mijestu unutarnjeg kilera su daleko jednostavniji a to što el. grijač grije odmah daje mu veliku prednost, bar meni na jutarnjim kraćim rutama palac
[Vrh]
MP

PostPostano: 14.10.2014. uto. 21:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
Ja sam ipak više za el. grijanje.
puno je tu prednosti, pojačati baterije sa kwh za potrošnju grijanja , čini mi se ipak najidealnije nakon što se razvrte sve kombinacije.
pošteni webasto koji će pouzdano raditi košta gotovo koliko i baterije potrebne za grijače.
a taj "višak" baterija u toplim danima koristi dometu Smile
webasto dosta komplicira stvari, sam uređaj traži prostor, cijevi od vode,rezervar za vodu,rezervar za naftu, auspuh, tankanje nafte,smrad ispuha.......a svi ti dijelovi nemogu biti bilo gdje, svaki traži određen položaj.
2 žice i grijač na mijestu unutarnjeg kilera su daleko jednostavniji a to što el. grijač grije odmah daje mu veliku prednost, bar meni na jutarnjim kraćim rutama palac

palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Sljedeća
Stranica 10 / 12.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.