<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Stari solarni kolektori
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kamikaza123

PostPostano: 27.5.2013. pon. 17:57    Naslov: Stari solarni kolektori Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima Smile

Molio bi vas za savjet i pomoć. Nisam baš viješt s kolektorima.

Na jednom objektu se nalaze solarni kolektori stari 30-ak godina. Vjerojatno neke njemačke proizvodnje. Unutra su cijevi pospajane kao ovdje http://www.zelenaenergija.org/blobs/9ec7ae5e-52f2-47f9-98c9-bd1a7e09573c.jpg. Znači nije spirala ili ko zmija. nek samo 10-ak cijevi od dole prema gore. I sad nije na to zavarena limena ploča, nek od gore izgleda ko hladnjak za vodu od auta.

Sveukupno je 6 kolektora, svaki ima oko 2m2. Zaboravio sam pogledati dal gornja cijev prethodnog ide na donju sljedećeg, znači serijski ili su im spojene sve cijevi gore i dole.

Prije dvije godine zamjenjena je regulacije i spremnik. Sad je unutra Centrometal STEB 600 i pumpna grupa Caleffi solar. Mislim da ova. http://www.caleffi.us/caleffi/en_US/Site/Products/Catalogue~850~850_DN-details/include/~applications~catalog~serie.jsp/posizione/conformita/args/sezione/Family070_SOLAR_Pump_stations/path/2~255~255_056-details/include/~applications~catalog~serie.jsp/index.sdo. Jako je tjesno pa nisam mogao vidjeti još neke podatke.

Problem je da su dobici gotovo zanemarivi. I u planu je zamjena kolektora za 6 komada Centrometal CPK 7210N Alu.

U četvrtak kad sam bio kod njih, vrijeme je bilo lagano oblačno i temperatura kolektora je bila 27°C. Rijetko kad uopče dođe do 35°C. Izmjerio sam temperaturu na izlazu iz zadnjeg kolektora i stvarno je tolko. Dok je polazna temperatura iz spremnika bila 25°C. Do krova ima oko 15m cijevi od 3/4". Čelična za vodu i nisam siguran dal je izolirana i u zidu. Ovo kaj se vidi je.

Primjetio sam da je protok preveliki. Trenutno je 9 l/min. Dal bi 5 bilo optimalno?

Sad me muči i da su oni spojeni paralelno pa voda samo jednom prođe kroz njih. Jer nisam više siguran kak su spojeni. Al tak imaju od gradnje kuče i u početku je bilo dobro. Osim ak su majstori to prespojili prije dvije godine.

Lokacija je Hrvatsko zagorje. Interesira me prvenstveno dal je spremnik od 600l dovoljno za 6 Centrometalovih pločastih? Jer je u principu odlučena kupnja novih.

A interesira me i dal 30 godina stari kolektori mogu dati nešto koristi. Kroz koji dan idem opet tamo pa na kolko staviti protok? Odmah ću i vidjeti dal treba možda odzračiti. I ak imate savjet što još pogledati i probati.
Pretpostavljam da su krivo spojeni pa uz veliki protok uopče ne stignu predati energiju vodi.

Oprostite na dužoj poruci Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mmuscet

PostPostano: 27.5.2013. pon. 18:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

vjerovatno ti voda ide samo kroz jedan kolektor, jer bez obzira na starost tu se nema sto pokvariti.
[Vrh]
zega

PostPostano: 27.5.2013. pon. 19:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cuj veliki protok znaci malu razliku temperature ulaz/izlaz kolektora, manji protok ti daje vecu razliku ali ukupna energija je slicna, jer ce ti se voda visoke temperature zacas promjesat u spremniku i to je to...
Barem imas manje gubitke na dovodnim cijevima koristeci tako velik protok...
12 kvadrata je dosta i trebalo bi to fino radit, provjeri da li voda ide kroz se kolektore i temperature...
Nekaj drugo ne stima a ovak na daljinu je to tesko...
Da imas termalnu kameru za cas bi vidio koji kolektori (ili dijelovi kolektora) su prevruci tj gdje voda ne prolazi...
Paralelno je ok ako su balansirani...
Kupit nove dok nisi ustanovio problem je bezveze, i nove kupujes samo ako si pozitivan da su stari zastopani ili probuseni...
Toliko kolektora 600l vode zakipi na vruc ljetni dan ak vodu ne trosis.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
arteho

PostPostano: 27.5.2013. pon. 21:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo matematike

Toplotna snaga kolektora:
P=Q/t, gde je Q isporucena toplotna energija u vremenskom intervalu t

Q=m*c*DT, gde je m masa vode, c specificna toplota vode c=4189J/kg*K
DT razlika izlazne i ulazne temperature.

U tvom slucaju je, koliko sam razumeo:
t=60s
m=9kg, priblizno
DT=35-25=10K
Q=9kg*4189j/kgK*10K=377010J, dakle priblizno 377kJ

P=377kJ/60s=6.283kJ/s , kako je 1W=1J/s, onda je
P=6,28kW

Ukupna povrsina kolektora je 12m2, ako vrlo grubo uzmemo da je prosecna snaga toplotnog zracenja 0,8kW/m2 (maksimalno 1kW/m2), i imajuci u vidu da nagib kolektora nije idealan, recimo sa faktorom 0.9, dakle efektivna povrsina je nesto manja, kao i stepen korisnog dejstva od oko optimistickih 0.8, dobijamo

P=12m2*0.9*0.8kW/m2=8.64kW

Koliko sam razumeo, nije bio bas preterano suncan dan, tako da je zracenje bilo verovatno 20tak procenata manje, sto ce reci da se sve apsolutno uklapa u teoretski proracun.

Ukoliko se protok smanji 2 puta povecace se razlika temperatura takodje 2 puta. U principu je bolje ici na sto nizu temperaturu u kolektorima jer je tada veci stepen korisnog dejstva (manji su gubici toplote usled nize temperature)

Ja licno tu ne bih nista dirao sto se tice protoka, a mislim da ni novim kolektorima neces dobiti neki bolji rezultat.
Mislim da ce biti dovoljno oprati staklo na kolektorima, kao i dobro isprati sistem vodom, i onda ga ponovo napuniti.

Sto se tice kapaciteta bojlera, imas formule pa mozes sve sam da izracunas, a ukoliko se ne snalazis slobodno se obrati.

Pozdrav
[Vrh]
kamikaza123

PostPostano: 28.5.2013. uto. 20:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam opet pogledao stanje. Kolektori su pospajani kao na slici. Temperatura na mjestu SENZOR je bila 27°C a povrat iz spremnika 23°C. Koliko sam vidio ovaj način spajanja ima problema s time da je obično protok u srednjim modulima jako mali. Nadalje, namješteno je da se pumpa pali kad je za 5°C toplija voda u kolektoru od spremnika. I sad kad se voda zagrije. Pumpa se upali. Radi 10s i već ova hladnija voda dođe do senzora i ugasi se. Kroz minutu dvije se opet pali. Znači kolektori su trnutno praktički van upotrebe. Prema tome kako ste rekli voda vjerojatno prolazi samo kroz jedan.

Kako izbalansirati protok? Neka zamisao je na mjestima gdje sam stavio žutu crtu presječi cijev i začepiti. Tak da bude dva paralelno pa 3 serije. Ili nabaviti 6 regulatora protoka i spojiti novi dovod ispod kolektora i onda da svaki dobiva vodu preko regulatora?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 28.5.2013. uto. 22:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

kamikaza123 je napisao/la:

Danas sam opet pogledao stanje. Kolektori su pospajani kao na slici. Temperatura na mjestu SENZOR je bila 27°C a povrat iz spremnika 23°C. Koliko sam vidio ovaj način spajanja ima problema s time da je obično protok u srednjim modulima jako mali. Nadalje, namješteno je da se pumpa pali kad je za 5°C toplija voda u kolektoru od spremnika. I sad kad se voda zagrije. Pumpa se upali. Radi 10s i već ova hladnija voda dođe do senzora i ugasi se. Kroz minutu dvije se opet pali. Znači kolektori su trnutno praktički van upotrebe. Prema tome kako ste rekli voda vjerojatno prolazi samo kroz jedan.

Kako izbalansirati protok? Neka zamisao je na mjestima gdje sam stavio žutu crtu presječi cijev i začepiti. Tak da bude dva paralelno pa 3 serije. Ili nabaviti 6 regulatora protoka i spojiti novi dovod ispod kolektora i onda da svaki dobiva vodu preko regulatora?

ovo šta si ti zamislija nije pravilno spajanje .kolektori su pravilno spojeni.
ako budete mjenjali kolektore zanima me ako želite prodati vaše stare.

nebi bilo loše da i slikaš kolektore.
[Vrh]
kamikaza123

PostPostano: 29.5.2013. sri. 05:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam da onak nebi bilo pravilno. I da je sad prav spojeno, al ne funkcionira. To sam mislio samo prusmjeriti na neko serijsko.
Ili spojiti serijski. Odspojiti sve kolektore međusobno i povuću nove cijevi zeleno.
Ili paralelno al dodati svakom regulator protoka. Narančasta crta.

Ili neki drugi prijedlog kako sada izbalansirati. Jer ovo sad ne funkcionira. Pumpa se pali i ugasi se prije nek je uopče voda došla u spremnik.

Zasad namjeravam da ove osposobimo i da ostanu na krovu.
Kupnja novih ide, al bi onda proširili sustav.
[Vrh]
arteho

PostPostano: 29.5.2013. sri. 08:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam da onak nebi bilo pravilno. I da je sad prav spojeno, al ne funkcionira. To sam mislio samo prusmjeriti na neko serijsko.
Ili spojiti serijski. Odspojiti sve kolektore međusobno i povuću nove cijevi zeleno.
Ili paralelno al dodati svakom regulator protoka. Narančasta crta.

Ili neki drugi prijedlog kako sada izbalansirati. Jer ovo sad ne funkcionira. Pumpa se pali i ugasi se prije nek je uopče voda došla u spremnik.

Zasad namjeravam da ove osposobimo i da ostanu na krovu.
Kupnja novih ide, al bi onda proširili sustav.

Prvi post nisam najbolje shvatio, ali proracun se odnosi otprilike na ono sto bi trebalo da se dobije iz sistema. Ovde je sve mnogo bolje objasnjeno.
Ukoliko bi se isekli crveni vodovi izmedju kolektora i preko ventila svaki od kolektora spojio na sabirnicu, moglo bi se izvrsiti maksimalno precizno balansiranje, jer se moze precizno meriti izlazna temperatura pojedinacnog kolektora.

1. Koliki je histerezis - razlika temperature paljenja i gasenja pumpe?

Ukoliko je on vrlo mali ili ga nema, cim krene cirkulacija, tj. vrlo malo padne temperatura, pumpa ce se iskljuciti. Tek ako ceo sistem radi sa bar 25 do 30 posto pune snage, kod protoka od 9l/min, moze da odrzi razliku od 5C, inace ce se pumpa stalno ukljucivati i iskljucivati.

2. Kolektori kroz koje nema protoka vec nakon nekoliko minuta na suncu bice veoma topli, 60-90C a mozda i vise, tako da se na taj nacin mogu odrediti oni koji ne rade. Najverovatniji uzrok je vazduh u sistemu, dakle treba dobro odzraciti ceo sistem.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 29.5.2013. sri. 09:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

U dalmaciji kolektori za par minuta provriju ako nema protoka. Čas posla ode temperatura preko 100°C. Pošto je sistem nekad dobro radio to samo govori da je sve napravljeno kako treba. Vjerojatno nešto spriječava protok vode kroz sve kolektore.
[Vrh]
BB

PostPostano: 29.5.2013. sri. 10:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neki kamenac ili nešto slično?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 29.5.2013. sri. 10:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

vjerovatno zrak u sistemu.zrak se mora ispuštati barem mjesečno
[Vrh]
arteho

PostPostano: 29.5.2013. sri. 10:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
vjerovatno zrak u sistemu.zrak se mora ispuštati barem mjesečno

Kod mene na najvisoj tacki gornje sabirnice stoji automatsko odzracno lonce tako da se sve samo odzraci
[Vrh]
kamikaza123

PostPostano: 29.5.2013. sri. 14:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima automatski odzračni lončić. Kod izlaza iz zadnjeg kolektora.

Može sad pitanje o protocima. Ako se spoji kako je prikazano zeleno na slici. I svakom kolektoru stavi regulator protoka, tako da se može izbalansirati. Koliko onda staviti protok? Ak je 1l/min kroz svaki, a kak čitam u kolektorima ima 1,5-2 l tekućine onda se to jako brzo promjeni. I ta voda koliko je tople u kolektorima ostane zapravo u cijevi. Jer je cijev 1" u dužini od nekih 15 m. Znači u nju stane 30 l/vode.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 29.5.2013. sri. 15:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

koji je vjerovatno dao svoje i vrijeme mu je za zamjenu
[Vrh]
arteho

PostPostano: 29.5.2013. sri. 16:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može sad pitanje o protocima. Ako se spoji kako je prikazano zeleno na slici. I svakom kolektoru stavi regulator protoka, tako da se može izbalansirati. Koliko onda staviti protok? Ak je 1l/min kroz svaki, a kak čitam u kolektorima ima 1,5-2 l tekućine onda se to jako brzo promjeni. I ta voda koliko je tople u kolektorima ostane zapravo u cijevi. Jer je cijev 1" u dužini od nekih 15 m. Znači u nju stane 30 l/vode.

Za celu pricu nije bitan sadrzaj vode u sistemu. Ako je protok 9l/min, u idealno balansiranom sistemu bi kroz svaki kolektor islo 1,5l/min.

Toplotna snaga je proporcionalna brzini protoka i razlici temperatura.

Dakle, smanjenjem protoka dobija se veca razlika temperature, ali snaga ne zavisi od toga.

Ne treba se zamarati protokom, nego raskaciti cevi i isprati kolektore prikljucivanjem na vodovodnu mrezu, proveriti da li ima protoke kroz sve kolektore ( moraju pri protoku vode biti priblizno iste temperature), zameniti odzracno lonce koje je sigurno zaglavilo, i sve lepo ponovo napuniti vodom i istestirati, a onda mesavinom vode i glikola, i nece biti vise problema
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.