<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Naponski regulator s promjenjivim ulazom.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
max

PostPostano: 13.5.2013. pon. 14:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Volija bih vidjet to olovo koje će trajati 10+ godina...
Naročito kada ideš na deep cycle, tj. kada želiš to temeljito prazniti.

Možeš kod mene OPzS blizu 10 godina, a nema još nikakvih znakova starenja (gubutka kapaciteta), vode nisam još doljevao. Neću pisati da o OPzS brine ipak kvalitetniji punjač Smile Iskoristivost je ipak nešto viša od 70% i to je jedina mana ako zanemarimo novac spram LiFe, a pitanje je dali će LiFe izdržati 10.god Koliko vidim nitko nedaje garanciju više od 3 g. dočoim za OPzS se može nać i sa 7+ godina jamstva.
DOD do 80% rijetko kada (dalje ne dozvoljava punjač) prosječno 50% a za to se ima garancija od preko 7000 ciklusa ...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 13.5.2013. pon. 14:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Volija bih vidjet to olovo koje će trajati 10+ godina...
Naročito kada ideš na deep cycle, tj. kada želiš to temeljito prazniti.

Zato sam napisao "dobro dimenzionirano olovo" - sto znaci da ga imas toliko da ne cijedis do kraja nego koristis max 50% DOD. Osim toga, ni LiFe isto ne voli da ga cijedis do kraja...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.5.2013. pon. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
DOD do 80% rijetko kada (dalje ne dozvoljava punjač) prosječno 50% a za to se ima garancija od preko 7000 ciklusa ...

7000 ciklusa = skoro 20 godina uz 1 ciklus dnevno. Fino. palac
[Vrh]
Pero

PostPostano: 13.5.2013. pon. 20:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Max, kako ti olovo podnosi poluprazno stanje? Računam na to kada dulji period nemasunca, a baterija skoro prazna...
LiFe odlično podnosi poluprazno stanje, doduše ne dozvoljavam DOD preko 90%.
Imam stari 12V sistem i dalje u pogonu (5 godina), Beren baterije: dvije po 130Ah te još jedna od 200Ah. Pražnjenje tih baterija je dozvoljeno isključivo za LED rasvjetu a primjećujem da kad sunca nema po dva tjedna da im napon uredno pada na nekih 12.0V... Namješteno mi je iskapčanje na nekih 11.5V, srećom, još do sada se nije desilo da mi isključi...
Rekao bih da je kapacitet baterija pao ispod 40%, najviše zbog toga što zimi baterija skoro nikad se ne stigne napuniti...

Lijepo bi bilo da mogu normalno trošiti energiju iz baterije i drugi dan uredno napuniti, ali onda pored predimenzioniranih baterija moram imati predimenzionirane panele...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.5.2013. pon. 23:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Lijepo bi bilo da mogu normalno trošiti energiju iz baterije i drugi dan uredno napuniti, ali onda pored predimenzioniranih baterija moram imati predimenzionirane panele...

Zato vele da treba - gdje postoje uvjeti - kombinirati PV sa vjetrom ili vodom. Agregat isto ima smisla kod off-grid sustava, a ovako se vise isplati tih par suhih mjeseci ne koristiti akumulatore nego mrezu.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 14.5.2013. uto. 05:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš pravo, treba bih kombinirati s vodom, kakva je kiša padala proljetos u Rijeci, bilo bi struje na bacanje... Very Happy

Nažalost, kako živim u gradu, a oko mene su tri nebodera, nema mogućnosti za neku normalnu vjetrenjaču jer vjetar tako naglo mijenja smjer da ne vjerujem da bi to podnijela bilo koja vjetrenjača osim možda onih s vertikalnom osovinom.

Sad znaš zašto sam išao na LiFe, njemu ne smeta ako stoji (polu)prazan danima...
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 14.5.2013. uto. 07:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

A zašto ne složiš da se olovo dopunjava (po potrebi) noću na mreži i to s punjačom koji ima funkciju desulfatizacije?? U pravilu za solare treba koristiti OPzS članke + punjenje s funkcijom desulfatizacije i nemaš brige 20+g. Ista stvar je i autima , AGM i gel stavljati u auto je bačeni novac:Zna se kakve se olovne baterije koriste za trakcijsku namjenu.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 14.5.2013. uto. 09:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Nažalost, kako živim u gradu, a oko mene su tri nebodera, nema mogućnosti za neku normalnu vjetrenjaču jer vjetar tako naglo mijenja smjer da ne vjerujem da bi to podnijela bilo koja vjetrenjača osim možda onih s vertikalnom osovinom.

Sad znaš zašto sam išao na LiFe, njemu ne smeta ako stoji (polu)prazan danima...

To kada su baterije poluprazne je ocito razdoblje kada nema ni smisla koristiti solar.

Slicno kao i projektiranje off-grid sustava za zimski worst-case od par tjedana - ako ides na "cisto" rjesenje, trebas tone i tone baterija (i kosta brdo love). Ili prihvatis da kompromis pa takva razdoblja prebrodis agregatom koji radi 2-3h dnevno da dopuni baterije.
[Vrh]
max

PostPostano: 14.5.2013. uto. 10:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, nažalost akumulatori nisu rješenje (ma kakvi bili) Sad za sad ne vidim alternativu agregatu tj fosilnom gorivu placko
osim možda ako proizvedu el. akumulator od nekih 3kWh/kg odnosno 3kWh/l sa 10000 ciklusa skace od srece 20kW u PV mi i nije neka alternativa da pregrmim zimu jer ipak treba i adekvatni kapacitet olova
[Vrh]
Pero

PostPostano: 14.5.2013. uto. 11:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po meni, nije bitno koliko kWh po kg ili po litri...
Problem je da nađeš akumulator kojem ne smeta da stoji skoro do kraja iscijeđen i preko 20 dana, a da mu to ne škodi toliko.

Sad znaš za razlog zašto sam se prebacija na LiFe. Wink
LiFe izgubi napon po ćeliji i ispod kritične granice od 2V, a i dalje nema zamjetni gubitak kapaciteta. To sam se sam vlastitim mjerenjima uvjerija. Cool

Da mi je taj offgrid jedini izvor struje pa da moram paliti generator da dopunim bakteriju za vrijeme mračnih dana - drugačije bih i ja razmišljao...
S obzirom da me zanima sistem koji će nešto dati van a da ne traži puno intervencija, krenuo sam na LiFe. Ne pada mi na kraj pameti da članove moje familije sada idem obučavati oko održavanja olovnih baterija, a volim svoju nezavisnost od mreže, tj. da ako mi isključe struju i na sedam dana da ne moram brinuti...

Na kraju, najveće vršne snage s panela sam vidija upravo zimi, siguran sam da je to zbog dovoljno niske temperature. Zašto bih to isključivao???

Moje je mišljenje da je najbolja solarna baterija ona koja ima dovoljno veliku iskoristivost te kojoj ne smeta da ostane danima prazna. Bilo bi lijepo da bude jeftina, ali...
[Vrh]
max

PostPostano: 14.5.2013. uto. 12:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh, sad kaj se baterija (akumulatora) tiče i to olovnih (12V) : imam jednu na testiranju ... ne samo da joj vadim dušu naime kad je iscjedim do kraja ispod 4V onda je žicom spojim u kratki spoj Very Happy pa je držim dan dva i ponovo napunim na 12 V i zamisli - radi , cijena 30% viša od običnih i to zbog toga jer je samo jedan proizvođač i to kinez
[Vrh]
Cose

PostPostano: 14.5.2013. uto. 12:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Da, nažalost akumulatori nisu rješenje (ma kakvi bili) Sad za sad ne vidim alternativu agregatu tj fosilnom gorivu placko

Agregat moze raditi na wood-gas ilitiga plin dobiven iz drva, tako da se mogu kompletno izbjeci fosilna goriva. Wink

[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 14.5.2013. uto. 14:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Max kaj to isprobavaš olovo-kristal baterije?? Ako se baterije pokažu tak dobre na kraju testiranja reci koje sU
palac
[Vrh]
max

PostPostano: 14.5.2013. uto. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, za sad imam 7.2Ah koje mjenjam u UPS-ovima, Obično ne traju ni godinu dana ... ove kristalične su na početku (tek koji mjesec u real live) ... ako izdrže 2 godine puna kapa ...
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 14.5.2013. uto. 15:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Već dugo planiram to testirati u elektro pogonu na biciklu. Ne u svrhu pogona za bicove jer je tu litij najbolji nego ak se pokažu dobre- za el auto.Moraju trajati duplo dulje od AGM blokova ili približno kao semi traction tubularne npr .LEOCH GTF (litij je preskup zasada). Jako sam skeptičan ali ak ne probam neću znati.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.