<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Naponski regulator s promjenjivim ulazom.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mrax

PostPostano: 9.5.2013. čet. 08:12    Naslov: Naponski regulator s promjenjivim ulazom. Citirajte i odgovorite

Treba mi IC koji može raditi u opsegu s promjenjivim ulaznim naponom od (Blizu50V do (blizu 100V), a da mu je izlaz kad se namjesti stalan. (regulirano)54V
Dakle bez obzira na varijaciju ulaza mora držati izregulirani napon.
Prvo sam mislio sa LM317AHV koji ide do 60V ulaz, ali mislim da se ne može postaviti da je izlaz stalan???
Ako može, onda mi je on alternativa.
Ima ko bolji prijedlog
http://uk.farnell.com/fairchild-semiconductor/lm317ahvt/ic-ldo-volt-reg-57v-1-5a-to-220/dp/1564497
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 9.5.2013. čet. 08:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

S ovim regulatorom lako namjestiš izlazni napon, a ulaz može ići onda i do 100V.
Samo, zaboravi da ćeš iz njega izvući i 1A kod veće razlike napona između ulaza i izlaza, a i za manje struje ćeš morati imati malo jače hlađenje...
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 9.5.2013. čet. 22:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš li neki prijedlog bolji?
[Vrh]
Pero

PostPostano: 9.5.2013. čet. 23:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko ampera ti treba?
U svakom slučaju, ako je već samo 1A, isplati se ići na DC/DC buck ili flyback konverter...
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 9.5.2013. čet. 23:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

zadovoljilo bi me 10A, ali bi 15 bilo idealno.
IC-ovi se ne mogu spajati serijski.... malo naivno pitanje, ali pitam...(mislim na naponske regulatore)
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 9.5.2013. čet. 23:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li ovaj.
LM5116

http://www.ti.com/lit/gpn/lm5116
[Vrh]
Pero

PostPostano: 10.5.2013. pet. 01:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj može, ali pogledaj malo datasheet te vidi da li si sam u stanju proračunati shemu...
Za ovako veliku snagu trebalo bi ići na tzv. bipolarni flyback ili na push-pull sistem. Buck konverter za snage preko 500W baš i nije prikladan...

Što ti je zapravo izvor napona? Solarni paneli?

Meni je došla ideja da rješavam punjenje baterije na biciklu pomoću solarnih panela ali tako da svaki panel ima svoj boost konverter (12-18V na 58.4V) ali tako da radi u MPPT modu (dok ne dosegne završni napon pri punjenju baterije). Na takav način ne bih toliko gubio kod djelomičnog zasjenjenja pojedinih panela. Doduše, umjesto ovog tvog procesora sam namjeravao ići na PIC12F683...
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 10.5.2013. pet. 23:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da ne bih sam mogao proračunati shemu.
Da za solarni panel je.
Treba mi jednostavniji način od skupog MPPt-a za punjenje baterija koje su malo više udaljene od kuće, ali i da može raditi sa pumpom za vodu, a bez baterija. Paneli su 75V. Iisto je prisutan problem zasjenjivanja zbog vegetacije.
Imao sam negdje časopise svjet elektronike, i tamo je bila regulacija napona sa Atmelom.
Ne mogu je naći, no miskim da je vrlo moguća regulacija kao kod mppt-a.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 11.5.2013. sub. 05:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj preciznije podatke o tim panelima, treba znati najveći napon otvorenog kruga (VOCmax), Napon pri max snazi (Vpmax), struja pri najvećoj snazi (Ipmax) te struja kratkog spoja panela (Iscmax).
Da se napraviti MPPT i s dsPICom. Wink
S dsPIC30F4011 (s kojim imam podosta iskustva) se lako napravi MPPT regulacija za sedam neovisnih ulaza - to upravo sada sebi slažem i projektiram...

Nisam znao da se rade paneli s tako visokim naponom...
Bilo bi zgodnije da su s 36 ćelija jer se tada lako složi MPPT boost regulator za 24V bateriju ili više.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 12.5.2013. ned. 13:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Max. rated output (WP)100
Max. mains voltage (V)75
Max. mains current (A)1,34
No-load voltage (V)100
Short circuit current (A)1,66
Max. system voltage (V)1000
Module effiency (%)
6,35
Standard test conditions
Radiation: 1000W/m², AM: 1.5, temperature: 25 °C
[Vrh]
Pero

PostPostano: 13.5.2013. pon. 07:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nažalost, trenutno radim MPPT boost na 58.2V ili na 29.1V gdje je izvor 18V panel (Artas 85Wp, 36 ćelija mono). To bi služilo za punjenje LiFe paketa, 29.1V/200Ah za kućni inverter te 58.2V za bicikl i skuter, višak bi se predavao u grid invertere (Artas 500G). Cool
Više mi se sviđa da svaki pojedini panel ima svoj MPPT kontroler nego da ih spajam u seriju i onda gubim zbog zasjenjenja pojedinog panela.

Nažalost, ovaj moj projekt se ne dade prilagoditi lako i za tvoje potrebe jer je tada problem napajanje elektronike, što onda iziskuje još jedan flyback regulator (za 5 i 12V) a što meni ne treba s obzirom da imam ulaz na 18V (max 22V u otvorenom krugu).

Kao što sam napisao prije, idem na jedan dsPIC, koji će imati šest nezavisnih MPPT trackera. Znam da to čudno izgleda, ali kako su oko mene neboderi, to je jedini način da ne gubim previše zbog sjena.
[Vrh]
max

PostPostano: 13.5.2013. pon. 07:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

Kao što sam napisao prije, idem na jedan dsPIC, koji će imati šest nezavisnih MPPT trackera. Znam da to čudno izgleda, ali kako su oko mene neboderi, to je jedini način da ne gubim previše zbog sjena.

Nije to nikaj čudno čak što više već postoje PV moduli sa integriranim MPPT kontrolerom pa umjesto da iz spojne kutije vire DC žice ono AC 230V Smile
[Vrh]
Pero

PostPostano: 13.5.2013. pon. 08:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa sad, mene ti ne zanima integrirani grid inverter već da s time punim LiFe bateriju kao glavno skladište energije. LiFe ima puno manji koeficijent gubitka energije od olova, a nije zanemarivo ni to da je puno trajnija. Cool

Daklem, prvo puniti bateriju, a tek onda višak slati u mrežu. Za sada sam složio bateriju 8S25P (Headway 38120S), tj. 26V/250Ah, što mu dođe preko 6kWh kapacitet. To namjeravam proširiti na barem 10kWh. Very Happy

Po mojoj računici iz LiFe paketa mogu povratiti skoro 90% uložene energije što predstavlja barem dvostruko manje gubitke od gubitaka u olovnim baterijama.

Kada riješim još ostale probleme (26V/13V konverter za automatiku, 26V/58.4V konverter za EV te pristojan battery monitor, rješavam se olovnih solarnih baterija i starog 12V solarnog sistema). Wink
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.5.2013. pon. 10:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Po mojoj računici iz LiFe paketa mogu povratiti skoro 90% uložene energije što predstavlja barem dvostruko manje gubitke od gubitaka u olovnim baterijama.

Da li taj manji gubitak opravdava visestruku cijenu litija u odnosu na olovo? Za razliku od auta/bicikla gdje vuces velike struje i bitna ti je razlika u tezini - u kucnoj upotrebi nije problem parsto kila vise ili manje, a struje su C20 ili manje. Koliko vidim, dobro dimenzionirano olovo traje preko 10-15 godina, pa ni trajnost nije problem.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 13.5.2013. pon. 13:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Volija bih vidjet to olovo koje će trajati 10+ godina...
Naročito kada ideš na deep cycle, tj. kada želiš to temeljito prazniti.

LiFe mi uredno sada radi, nemam ama baš nikakve brige oko tih baterija, a ne moram niti dopunjavati vodu (što se isto tako lako zaboravi)...
S druge strane, iskoristivost od >90% na LiFe nije uopće usporediva s iskoristivošću olova <70%...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.