<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Tesla model X
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
creatin

PostPostano: 22.4.2016. pet. 17:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

I ljudi su glupi pa zive Smile prezivjet ce i Tesla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BB

PostPostano: 25.4.2016. pon. 14:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo mi se čini sve kao softverski problemi. dakle kao mobilni telefon, reinstaliraj novu verziju i piči...

Skoro se meni sa mojom robom desilo (invertori) da moramo ubaciti novi firmware. I od tada nisu se više pojavljivali problemi...
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 21.10.2016. pet. 06:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://mashable.com/2016/10/20/tesla-drives-itself-to-work/?utm_cid=hp-h-7#NFgS9vtAfkqQ
[Vrh]
mike20

PostPostano: 21.10.2016. pet. 06:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo je impresivno. AL se vidi da vozaču ipak nije svejedno, ruke su mu uz sami volan.
Al koliko bi on mogao izreagirati rukama kad bi morao protiv servo motora u volanu
[Vrh]
debeli

PostPostano: 21.10.2016. pet. 07:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa valjda se auto pilot isključi čim dodirneš volan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 21.10.2016. pet. 08:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

A joj to bi bilo zanimljivo....da ti neda da napravis nesto po svom. Kao one Toyote koje se nisu dale zaustaviti. Mislim da su svi naucili nesto iz toga.

Zadnja promjena: stjepan; 21.10.2016. pet. 10:52; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
miko

PostPostano: 21.10.2016. pet. 08:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Novi softver kaže da ruke moraju biti stalno na volanu (ima senzor u volanu) da nebi slučajno nekom palo na pamet otići u gepek tjekom vožnje. Čim ti pomakneš volan isključuje se auto pilot.
[Vrh]
Apex

PostPostano: 21.10.2016. pet. 12:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Velika korist od autopilota kad moras pazit ko i inace. Dobro, to su sami poceci i uskoro ce vjerojatno biti zabranjeno dirat volan Very Happy to jest, nece ga biti.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 21.10.2016. pet. 13:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene samo zanima ako moraš držati ruke na volanu jer ima sensor kako će onda autopilot okretati volan koji ti držiš. Tu može biti neugodnih situacija I opasnih po život. Tu ima još puno problema za rješiti.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 21.10.2016. pet. 13:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na gore navedenom videu se lijepo vidi da volan nije potrebno držati niti dirati. Čovjek pokazuje napredak koji su ostvarili i naravno da ima ruke u blizini da u slučaju problema preuzme kontrolu. To što su pokazali nije gotov proizvod i pitanje je koliko je uopće testirano u "live" situacijama, te je ovo vrlo vjerojatno snimka prvog (ili nekog od ranijih) pravog testa. Svatko imalo priseban će imati ruke milimetar od volana u takvoj situaciji.

Kako god bilo, lijepo je vidjeti da se konkurencija zahuktava te da se radi na takvoj tehnologiji. Ja osobno mislim da će broj nesreća, prometnih gužvi i općenito sranja na cestama biti DALEKO manji u trenutku kad većina auta bude vozila bez intervencije vozača.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 21.10.2016. pet. 14:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se sa time da bi autopilot mogao doprinjeti sigurnosti prometa ako bude usavršen do velike pouzdanosti. Autopilot neće divljati I šiziti na druge vozače, držati će pravilan razmak I imati oči na sve strane, neće razgovarati na mobitel, pisati poruke I zadnje ali ne manje važno neće nikada biti pijan za volanom. Smile

Može li mi netko objasniti kako taj autopilot zna kada je križanje pa uspori, kako čita znakove I kako zna da je crveno svjetlo na semaforu.

Ipak mislim da autopilot neće nikada moći samostalno ići u pretjecanje jer jenostavno neće biti dovoljno agresivan vozač da mu je onaj ispred njega prespor I ide mu na "živce". Very Happy
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 21.10.2016. pet. 14:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:

Može li mi netko objasniti kako taj autopilot zna kada je križanje pa uspori, kako čita znakove I kako zna da je crveno svjetlo na semaforu.

Machine learning.

Znaju sve, i preticati, i detektirati radove na cesti, pjesaka koji hoda uz rub ceste (tamo gdje nebi smio), ostecenja na cesti i vise manje sve ostalo.

Za malo vise informacija predlazem pogledati ovo

https://www.ted.com/talks/chris_urmson_how_a_driverless_car_sees_the_road?language=hr

a dalje guglati machine learning, driverless cars itd. Na netu ima podosta snimki google-ovog driverless auta koje prikazuju kako vozi i kako vidi situaciju oko sebe te kako reagira na nepredvidjene situacije.
[Vrh]
Apex

PostPostano: 21.10.2016. pet. 20:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Autonomna tehnologija je fascinantna, ali tko ce od toga na kraju profitirari? Toliko ulaganja radi malo vise komfora krajnjeg korisnika? Evo jedan zanimljiv clanak o tome koliko je zgodno da vozilom moze bilo tko upravljati, ako je informaticki sposobniji.
http://driving.ca/auto-news/news/will-your-autonomous-self-driving-car-kidnap-you
[Vrh]
BB

PostPostano: 21.10.2016. pet. 21:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

da ja čekam kad će njemu koji osigurač izgoriti ili bag proraditi? ili virus promijeniti logiku čitanja znakova?

Mad
[Vrh]
Apex

PostPostano: 21.10.2016. pet. 22:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo su dosta ozbiljne situacije o kojima clanak govori, ali jedna od trivijal osti koja mene smeta je i sama cinjenica da oni preko noci mogu promijeniti neke postavke auta, ne znam. Biti ce zanimljivo vidjeti kako ce se autopilot razvijati, ali sve vodi k tome da cemo imati smartcar, a koliko ce to unaprijediti zivot, to je drugo pitanje. A i el auti generalno sami za sebe nisu od nikakve vrijednosti ako na tom polju budemo manje zagađivali, a unistimo sve sume Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.