<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Punjač u autu 72V s generatorom
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tomy

PostPostano: 13.2.2013. sri. 14:41    Naslov: Punjač u autu 72V s generatorom Citirajte i odgovorite

Pozdrav, htio bih napraviti punjač za auto koji će puniti na mreži i u vožnji da pomaže preko generatora i služi kao range extender ili neka vrsta hibrida.

Kontroler može do 80V, motor je Rade, a ostalo bi htio što jednostavnije-minimalizam.

pa sam mislio 230/80V toroid trafo 20A, grec i kondić na izlazu i tako puniti u vožnji direktno s agregata da baterije služe kao buffer, a na mrežu bi spajao preko vremenskog prekidača ovisno o napunjenosti baterije.

Trebalo bi funkcionirati, ali svoje znanje o elektrotehnici (srednja škola) nisam baš previše upotrebljavao pa me zanima da li tko ima kakvu ideju na što bi tu trebalo paziti i kakve probleme mogu očekivati. Napon od oko 13V po akumulatoru je premalen za punjenje...
Hvala!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 13.2.2013. sri. 15:12    Naslov: Re: Punjač u autu 72V s generatorom Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
pa sam mislio 230/80V toroid trafo 20A, grec i kondić na izlazu i tako puniti u vožnji direktno s agregata da baterije služe kao buffer, a na mrežu bi spajao preko vremenskog prekidača ovisno o napunjenosti baterije.

Trafo od 1k6VA košta, nema kontrole nad akumulatorima (a koji akumulatori ??) Mislim punjač je daleko jeftinije rješenje...
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 11.9.2013. sri. 13:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nabavio sam mali generator koji mogu montirati ispod haube. Jednostavne,a nepoderive izrade koji bi dopunjavao baterije u slučaju da ostanu bez energije. Ideja je da se to učini bez trafa samo grecom na izlazu i direktnim spojem preko osigurača na baterije. Podesan izlazni napon bih dobio reguliranjem pobudnog napona rotora step up pretvaračem s 12V pomoćne baterije.

http://www.ebay.com/itm/300933289543?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Napon pobude orginala je 25V za 220V, isprobao sam da na 12V pobude daje 65V na izlazu, još nisam pod opterećenjem. Na motoru generatora ima izlaz od 12V koji bih spojio na pomoćnu bateriju da je dopunjava i da se ne isprazni zbog pobude generatora.
Je li bi to tako funkcioniralo?
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 6.10.2013. ned. 11:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovih dana sam razmišljao o range extenderu na autu i umesto originalnog generatora na 220V, motor bi se mogao povezati sa alternatorom premotanim na viši napon ili sa tri kamionska alternatora povezana na red, kako bi direktno pogonili motor i punili baterije. Tako bi se izbegli gubici sa pretvaranjem sa 220V na 72V.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 6.10.2013. ned. 13:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Ovih dana sam razmišljao o range extenderu na autu i umesto originalnog generatora na 220V, motor bi se mogao povezati sa alternatorom premotanim na viši napon ili sa tri kamionska alternatora povezana na red, kako bi direktno pogonili motor i punili baterije. Tako bi se izbegli gubici sa pretvaranjem sa 220V na 72V.

Razmisljao sam dosta o tome i sve se nekako vraca na to da su gotovi agregati siroko dostupni i prihvatljive cijene. Sa samogradnjom je puno problema koje treba rijesiti (prematanje na manji napon, regulacija okretaja, peglanje struje...) a dobar switcher punjac ima efikasnost oko 90% sto skupa sa cinjenicom da ionako treba dimenzionirati agregat da radi na 60-70% maksimalne snage ne bi trebao biti problem.
[Vrh]
solar3

PostPostano: 6.10.2013. ned. 14:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
Nabavio sam mali generator koji mogu montirati ispod haube. Jednostavne,a nepoderive izrade koji bi dopunjavao baterije u slučaju da ostanu bez energije. Ideja je da se to učini bez trafa samo grecom na izlazu i direktnim spojem preko osigurača na baterije. Podesan izlazni napon bih dobio reguliranjem pobudnog napona rotora step up pretvaračem s 12V pomoćne baterije.

http://www.ebay.com/itm/300933289543?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Napon pobude orginala je 25V za 220V, isprobao sam da na 12V pobude daje 65V na izlazu, još nisam pod opterećenjem. Na motoru generatora ima izlaz od 12V koji bih spojio na pomoćnu bateriju da je dopunjava i da se ne isprazni zbog pobude generatora.
Je li bi to tako funkcioniralo?

Koliko sam razumio ti možeš dobiti na izlazu agregata 80V ili koliko ti treba, ovisno koliko V daš na pobudi? Onda bi na izlazu samo promjenio napon iz izmjeničnog u istosmjerni. E sad da taj napon ne bi varirao ja bi ubacio ovo http://www.ebay.com/itm/600W-DC-DC-10-60V-to-12-80V-Boost-Converter-Step-up-Module-Power-Supply-/161084849397?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item258167bcf5
To ja imam i spravica je super, može se precizno podesiti izlazni napon i amperaža. Napon izlaza ostaje konstanatan bez obzira na variranje ulaza, izlaz koliko sam ja provjerio ide do 94V, a maksimalna snaga mu je 600W što i nije tako loše.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 6.10.2013. ned. 15:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pre sam imao neku ideju oko korišćenja alternatora za generatorsko kočenje na rednom jednosmernom motoru, ali sam odustao kad sam nabavio Zapija. Pre toga sam uradio par eksperimenata sa alternatorom i došao do sledećih zaključaka.

1. Regulator alternatora teži da održi zahtevanih 14V, bez obzira na broj obrtaja (sa brojem obrtaja raste izlazna struja).
2.Naponskim razdelnikom između +B kraja i ovog povratnog voda se mogu dobiti i veći naponi.
3.Kada se povratna žica raskači, maksimalni napon koji se može postići je oko 30V jer se u alternatorima koriste ispravljačke Zener diode koje odsecaju napon preko 30V ako regulator strada, kako se ne bi oštetila autoinstalacija usled previsokih napona.

Motori za agregate su projektovani za 3600 ob/min a kod nas se vrte na 3000 ob/min što je malo za alternator, tako da bi trebalo koristiti prenos preko kaiša sa odnosom 2:1 ili više. Dva kamionska alternatora bi se lako mogla spreguniti na red (potrebno je odvojiti minus od mase) i sa modifikovanim povratnim vodom lako bi mogli da obezbede 72V i više za direktan pogon vozila. Trebalo bi samo voditi računa o ripple struji koja je velika zbog sinusnog napona, ne znam kako bi ona uticala na baterije.

Što se regulacije gasa agregata tiče, mislim da u ovakvom slučaju nije ni potrebna (treba da bude dovoljno velik gas da se proizvede željeni izlazni napon), može se zadati neka vrednost gasa i višak energije koje motor ne potroši će ići u bateriju, koja je pomagati kad motor treba da povuče veće struje.
[Vrh]
zega

PostPostano: 6.10.2013. ned. 22:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ripple nije problem, stovise pozeljan je u desulfatizaciji, vecina jeftinih punjaca ima samo greatz i trafo, sto daje veliki ripple na normalnom punovalnom ispravljanju sa greatzom, dok alternator ima trofazni ispravljac sa puno manjim rippleom, uostalom to smo vec pokrili!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Tomy

PostPostano: 6.10.2013. ned. 22:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se s pesovićem, onaj setup koji je njemu na umu može proizvesti puno više struje (oko 20A recimo) koja je važna za naše potrebe, ali je puno kompliciranije i skuplje za izvesti. Treba premotati ili povezati više alternatora što nije jeftino, a zahtjeva i nešto znanja da se sve skupa ne raspadne kod upotrebe.
Ovo s mijenjanjem napona pobude mi se čini jednostavnije i elegantnije rješenje, ali je struja puno manja (5-10A - ovisi o generatoru koji stane ispod haube).
Tako je Solar3, pobudnim naponom bi regulirao izlazni-nabavio sam takav DC- DC da ga koristim za solarno nadopunjavanje baterije pa ću ga probati upotrijebiti za kontrolu izlaznog napona generatora. Došao mi je step up kojim ću regulirati pobudni napon pa ću probati sve spojiti u utorak da vidim radi li zamišljeno.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 6.10.2013. ned. 23:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ustvari generator na agregatu ima potpuno isti princip rada kao i alternator na autu, tako da se on može prepraviti, nije potrebno petljati se sa kamionskim alternatorima. Poželjno je da agregat bude trofazni, mada su svi snaga preko 3kW uglavnom trofazni. Najverovatnije se mora premotati kako bi se dobila puna snaga pri nižim naponima. Takođe potrebno je i prepraviti regulator pobude na rotoru i dodati diodni most na izlazu.

Problem sa napajanjem na 220V osim smanjene efikasnosti je i snaga punjača koja najčešće nije toliko velika da direktno može pogoniti elektromotor nekom zavidnom brzinom.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 8.10.2013. uto. 21:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedini problem je da 3kW generator ne stane ispod haube Sad osim ako imaš kamiončić. Najviše oko 1.5kW bi išlo, a ostaje i problem smještaja baterija.
Isprobavao sam danas generator tako da sam mijenjao uzbudni napon...struja iz akumulatora (DC-DC konverter na 24V) je davala na izlazu relativno stabilan napon od 210-230V.
Probao sam upotrijebiti onaj izlaz na motoru koji daje 11-12V izmjenično i spojio ga preko greca na pobudu...dobivao sam vrijednosti napona od 110- 250V što je malo čudan raspon - trebalo bi smisliti neki regulator.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 9.10.2013. sri. 09:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod mog Renaulta 4 bi se našlo mesta za Range Extender ispod prednje haube, pošto imam prednju i zadnju grupu baterija koje su sada popunjene sa olovom. U budućnosti, kad strada olovo, razmišljao sam da na mesto zadnje grupe baterije smestim LiFe 96V kapaciteta 100Ah, a napred range extender. Preskupo bi bilo ići na neke veće baterije 200Ah i više zarad dometa, jer se neće uvek koristiti u fullu. Računam da ću moći da spakujem Hondin 4.2 KVA agregat ispod haube, koji sa premotavanjem neće neće izaći više od 300Evra. Hondin agregat GX200 koji je uglavnom koristi na agregatima troši 0.4 L /kWh, tj oko 4.5 L benzina na 100 pređenih kilometara (pri 120Wh/km).

Kod pobude treba regulisati struju sve dok pobuda ne ode u zasićenje, tad će izlazni napon biti konstantan iako se povećava pobuda. Verovatno treba probati sa manjim naponima pobude, do 12V.
[Vrh]
MP

PostPostano: 9.10.2013. sri. 09:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Kod mog Renaulta 4 bi se našlo mesta za Range Extender ispod prednje haube, pošto imam prednju i zadnju grupu baterija koje su sada popunjene sa olovom. U budućnosti, kad strada olovo, razmišljao sam da na mesto zadnje grupe baterije smestim LiFe 96V kapaciteta 100Ah, a napred range extender. Preskupo bi bilo ići na neke veće baterije 200Ah i više zarad dometa, jer se neće uvek koristiti u fullu. Računam da ću moći da spakujem Hondin 4.2 KVA agregat ispod haube, koji sa premotavanjem neće neće izaći više od 300Evra. Hondin agregat GX200 koji je uglavnom koristi na agregatima troši 0.4 L /kWh, tj oko 4.5 L benzina na 100 pređenih kilometara (pri 120Wh/km).

Kod pobude treba regulisati struju sve dok pobuda ne ode u zasićenje, tad će izlazni napon biti konstantan iako se povećava pobuda. Verovatno treba probati sa manjim naponima pobude, do 12V.

ispravite me ako griješim , znači stavio bi struju u auto , dodao range extender (agregat) ... sve skupa najmanje 5K eura , a i dalje bi trošio najmanje 4,5l benzina na 100 km , radio redovne servise itd.
Shocked
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 9.10.2013. sri. 10:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Range extender bi se samo uključivao kad bi se baterije skroz ispraznile, što bi bilo u slučaju sa vožnjama preko 70-80km, koliko bi se moglo očekivati od LiFe baterije 96V 100Ah. Range extender bi se koristio samo u 10% vožnji, možda i manje (ako se negde krene dalje pa nema mogućnosti da se usput negde dopune baterije). Potrošnja od 4.5L se odnosi samo kad je Range Extender u funkciji, tako da se ta potrošnja ne bi osetila na prosečnom nivou, a značajno bi se povećala autonomija vozila. Cilj korišćenja range extendera je ne da se na njega kontinualno vozi, već da se izbegnu situacije da morate moliti nekoga da vam da malo struje, ili prijatelja da vas šlepa. Težina agregata snage 3 do 4kW je oko 40kg, što i nije mnogo. Većina proizvođača EV ima u ponudi Range extendere, oni takva EV nazivaju Plug-In Hybrid.

Jedino što me buni je što proizvođači preporučuju česte zamene ulja, koje se kreću od 25 do 50 časova rada. Ako bi se npr. ulje menjalo na 40 časova rada, to bi pri brzini od 50km/h odgovaralo na 2000 pređenih kilometara, tj pošto se range extender koristi u 10% slučajeva, to je nakon ukupno pređenih 20000 km, što i nije neki trošak za 0.5L ulja.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 9.10.2013. sri. 11:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali svakako bi ga trebalo vaditi kad ti ne treba... Mislim da je prikolica trenutno najbolje rješenje. I dizel pogon, radi lož-ulja. O tome ja razmišljam. U pitanju je samo snaga. Ako krećem na put od 300 km, a u baterijama imam 80 km, kolika mi je snaga potrebna, pod uvjetom da se agregat upali odmah, u polasku?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.