<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

LED rasvjeta za OFFGRID kuću
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mrax

PostPostano: 30.12.2012. ned. 20:15    Naslov: LED rasvjeta za OFFGRID kuću Citirajte i odgovorite

Evo prvo skice tlocrta iz dva pogleda.

Dakle veliki dnevni boravak, blagavaona i kuhinja, dječja soba i spavaća soba.
Na kuhinji nema prozora. Nije mi se dalo prepravljati. Kuća će biti gotova nadam se do kraja 2013. godine. Pod krovom sa stolarijom... Smile

Zanima me vaše mišljenje u vezi rasvjete, s obzirom da ne smije puno trošiti, a ipak mora biti dobra zbog učenja i pečenja kolača smijeh

Isprobao sam svakakve žarulje sa ebaya i ne želim više isprobavati svakakva sranja.

Volio bih da se uključi Artas u raspravu sa svojim emiterima i ZEGA jer mi se čini da zna dosta.

Prvenstveno me zanima koliko 10W Bijela od 920Lm pokriva i koliko može kvalitetno osvijetliti. Može li ostati na stropu, ili je trebam spuštati.

Sa žarulja bih mogao odvoditi toplinu u rekuperator zraka, pošto će biti postavljena izmjena zraka.

Moja vizija (dnevni boravak tek općenito ugodno osvijetljen, stol u blagavaoni kvalitetno, a kuhinja neko općenito svijetlo + pod elementima za radnu plohu.Dječja soba, bolje svijetlo, spavaća, ambijentalno,)
Skužio sam da nažalost boja zidova jako utječe na led rasvijetu pa će zidovi morati biti čim svijetlije nijanse.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mrax

PostPostano: 30.12.2012. ned. 22:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Standardna žarulja 100W ima 1380Lm ako se ne varam.
Tu se najbolje uklapa Artasova 15W Bijela 1088Lm što onda ispada kao 90W žarna, s time da je boja oko 6000 °K. Malo vuče na plavkasto iako je sve preko 5000 °k kao dnevno svijetlo.
Druga verzija je Topla bijela sa 4000°K i 1057 Lm.
Znači li to da ova LEDica zadovoljava potrebe iznad stola u blagavaoni?

Isto tako LED od 10W(920Lm) bi zamjenio 75W žarulju od 900Lm što bi trebalo biti dovoljno za ambijentalnu rasvijetu u dnevnom boravku ili kuhinji.

Sad je pitanje, trebam li 4000°K ili 6000°K?

Ako griješim sa ovim svime recite.

Kako se napajanje namjesti na željeni napon, ili to ide automatski kad je već 9-48V.
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 31.12.2012. pon. 00:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

kombinacija jedne i druge - indirektno palac
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 31.12.2012. pon. 00:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
kombinacija jedne i druge - indirektno palac

Probaj mi malo pojasniti. Misliš da ne osvijetljavam direktno sa LED icom?
[Vrh]
dklari

PostPostano: 31.12.2012. pon. 03:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam jednu od 20W 4000K (artasovu)i prilično bijelo svijetli, mislio sam njome zamjeniti šparnu 30W, bio sam razočaran jer je puno slabije osvjetljavala prostor, i što je najbitnije , nije baš za direktno osvjetljenje , prilično grize za oči, jaki intenzitet iz male točke . Nema dugo u firmi objesio preko 120 led lampi 130W 5000K, istina, one otprilike mjenjaju živinu 400W(kad su nove) i zbilja daju puno lumena ali opet grizu za oči, tako da led baš i nije za direktno osvjetljenje. Za razliku od šparne ili neonske koja ne svjetli jako ali ima površinu pa time i daje dosta lumena. Meni su one puno ugodnije nego led , ali i led se da prilagodit. To je samo moje viđenje trlja oci
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 31.12.2012. pon. 03:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Okreneš LED da svijetli u strop..
[Vrh]
zega

PostPostano: 31.12.2012. pon. 04:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve je to jako individualno, boja i intenzitet, no...
Danje svijetlo (podne, ljeto) ti ima temperaturu boje 5780K ALI ona se mjenja tokom dana, i pomice se prema crvenom navecer i ujutro, tako da nije prirodno imati 5000-6000K navecer, a nije ni zdravo.
Plava lose djeluje na nas jer supresira lucenje melatonina koji nas cini pospanim, hladna LED je bogata plavom, tj sve LED su bogate plavom jer se plava LED koristi kao "pumpa" za "fosfor"-scintilator, samo je omjer plave i zracenja iz fosfora odredjuje omjer plavo-crveno i time temperaturu boje, po noci svjetlo bi trebalo biti vise prema crvenom (red shifted) 3000-4000K na to smo navikli od zarnih niti, a i u prirodi kad sunce zalazi spektar se takodjer pomice prema toj vrijednosti s obzirom na kut upada u atmosferu i debljino zracnog omotaca koji mora presjeci, pa se boja mjenja (rayleigh scattering, raman scattering...).
Intenzitet, nekom je ok malo slabije netko zeli "betlehem", osobno iznad stola u kuhinji imam 50W CFL-a mjesana hladna i topla to ok svijetli...
Ali racunaj otprilike koliko svjetla zelis sa kvalitetnim CFL-om toliko ces morat stavit i LED, jedina prednost ledice je duzi radi vijek...
Ako je lampa dobra odvodjenje topline je rijeseno hladilom i tu ne moras brinuti...
Dobra lampa kosta...
Sto se tice point source problema, isto vrijedi i za halogenke i zarne niti, samo onda to rijesavas difuznim/reflektiranim svijetlom, od stropa recimo, jedini je problem sto ce strop morat pofarbat za veoma reflektivnom bojom a ta boja je VEOMA nezahvalna jer za cas se vide efekti prljanja (pozuti)...
Ovdje je najbjelje sto se isplati staviti marchmallow white, ali za to ces morat konzultirat molere, dobar moler bi morao znati preporucit nesto...
Znaj da ces time izgubiti na intenzitetu pa se pripremi na to...
Najbolje sto mozes kupiti (IMO) je CREE ali ni kineski proizvodjacinisu za baciti, problem je referenca.
Trebao bi uloziti u fotospektrometar i testirat puno lampi, kad bi barem netko imal website sa svim tim lampama vec istestiranim i kad bi stavio sliku lampe,izvor, i spektar da nas postedi ovih beskrajnih kupovina smeca jer vecina je smece ali vecina je sa tim smecem zadovoljna.
Najeftiniji posteni USB spektric sa kojim radim ti je ASEQ LR1 (750$) ostali (ocean optics, stari cary, HP, shimatzu...su jednostavno tako skupi da to nema smisla)
Zgodna stvar je sto je pokazao ripple u odzivu na kojeg sam ga ja upozorio kad sam kupio jedan od prvih LR1 spektrica da to mora rijesit...
Nije ni znao da mu je odziv "grbav"...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Slv

PostPostano: 31.12.2012. pon. 10:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

schumacher je napisao/la:
Okreneš LED da svijetli u strop..

palac
[Vrh]
Cose

PostPostano: 31.12.2012. pon. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Sto se tice point source problema, isto vrijedi i za halogenke i zarne niti, samo onda to rijesavas difuznim/reflektiranim svijetlom, od stropa recimo, jedini je problem sto ce strop morat pofarbat za veoma reflektivnom bojom a ta boja je VEOMA nezahvalna jer za cas se vide efekti prljanja (pozuti)...

CFL i zarna nit emitiraju svjetlost u 3 dimenzije skoro pa 360 stupnjeva dok LED emitira samo u jednom smjeru, pa je tu velika razlika u primjeni za osvjetljenje prostora.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 31.12.2012. pon. 14:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tada kao prvo, mislite da trebam ići na LED do 4000°K? Drugo, ako bih išao na odbijenu svijetlost, tada bih morao ići sa jačom snagom zbog gubitaka loše refleksije sa zida-stropa.
[Vrh]
MP

PostPostano: 31.12.2012. pon. 14:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

4000K već polako spada u neutral white , mom oku je to najugodnije , ali je individualno.
6000k nije nikako prirodno , najbolje je prostor osvjetliti sa više manjih izvora odbijanjem od bijelog stropa ili zida , po meni ne treba povećavati jačinu , isprobaj sa običnim halogenim tijelima.
[Vrh]
turbo

PostPostano: 31.12.2012. pon. 14:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.philips.hr/c/led-light-bulbs/led-17-w-75-w-standardno-grlo-topla-bijela-8718291192947/prd/;jsessionid=22D1F32E56ECCF46943E5FD170763F08.app102-drp3

http://www.led-resource.com/2012/09/philips-l-prize-award-winning-led-bulb-review/
http://www.amazon.com/Philips-423244-10-Watt-60-Watt-L-Prize/dp/B007RKVT4C/ref=pd_cp_hi_0

Remote fosfor.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 31.12.2012. pon. 14:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

S obzirom da će na tržištu na kraju ostati samo LED ili neke nove tehnologije, ne mislim ići na halogena tijela.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 31.12.2012. pon. 14:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

turbo je napisao/la:
http://www.philips.hr/c/led-light-bulbs/led-17-w-75-w-standardno-grlo-topla-bijela-8718291192947/prd/;jsessionid=22D1F32E56ECCF46943E5FD170763F08.app102-drp3

http://www.led-resource.com/2012/09/philips-l-prize-award-winning-led-bulb-review/
http://www.amazon.com/Philips-423244-10-Watt-60-Watt-L-Prize/dp/B007RKVT4C/ref=pd_cp_hi_0

Remote fosfor.

Ne djelujemi dobar odvodnik topline. Mislim da treba težiti čim većoj dugovijećnosti proizvoda, no tada tvrtka nema prosperitet.
[Vrh]
MP

PostPostano: 31.12.2012. pon. 15:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:
S obzirom da će na tržištu na kraju ostati samo LED ili neke nove tehnologije, ne mislim ići na halogena tijela.

mislio sam samo za probu negdje ak si u prilici da vidiš razliku između direktnog i reflektirajućeg osvjetljenja.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 1 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.