<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Elektro Trabi!
Idite na 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Roman

PostPostano: 14.9.2007. pet. 13:54    Naslov: Elektro Trabi! Citirajte i odgovorite

Poštovani foumaši,

Ja sam Roman iz Zagreba, novi sam ovdje, malo sam gledao taj forum prije nego sam se registrirao. Do sada sam uspio stupiti u kontakt sa Vladom i popričali smo o našim projektima.

Naime ja sam još 2004 godine nabavio auto Trabant 601 bez motora sa ciljem da ga preradim u električno vozilo jer me je to oduvijek privlačilo (još od 1982 kada sam vidio električni fićo u SAM-u). U međuvremenu sam uspio nabaviti i elektromotor „Balkancar“ 45V, 7,5 KW na 2200 o/min Tada sam zapeo na kontroleru i akumulatorima. To je tako stajalo sve do ove godine kada sam ponovno dobio volju i ugradio sam elektromotor preko prirubnice na postojeći mjenjač. Ostavio sam i kuplung kako bih mogao u slučaju izvanrednih situacija pri eksperimentiranju brzo i lako odvojiti motor od kotača.

Zatim sam dobio na posudbu kontroler Curtis i potenciometar O-5K. Također sam nabavio i akumulatore 6V 160 Ah velikih dimenzija i mase oko 35 kg svaki. Našao sam idealno mjesto za 4 akumulatora ispod zadnjeg sjedišta i probao eksperimentalno vožnju na 24 V direktnim spojem motora i akumulatora preko tiristora i kontaktora (kojim gasim tisistor). Stvar je pojurila u 4 brzini čak oko 25 km/h. To je bilo oduševljavajuće pa sam stavio još četiri akumulatora na mjesto suvozačevih nogu i istim spojem jurio sam po kvartu i do 60 km/h.

Time sam ostvario svoj cilj glede brzine Smile a autonomiju nisam mogao izmjeriti budući da auto nije registriran a policija nikad ne spava. Smile

Sada predstoji još dovršetak projekta ali i najteži dio izrade nosača za akumulatore u motornom prostoru u koji bi smjestio četiri a četiri ispod zadnjeg sjedišta. Time bih dobio dobar raspored težina i nisko težište. Jedino je problem što u motornom prostoru ima idealno mjesto za četiri akumulatora na mjestu bivšeg rezervoara goriva i ispred njega, no u tom slučaju težina bi bila veća na desnoj strani motornog prostora a ja kao vozač na lijevoj strani nebih to mogao kompenzirati jer sam težak manje nego dva akumulatora. Tako da se bojim da bi auto visio na jednu stranu.

Isprobao sam i kontroler koji sam dobio na posudbu (čovjek ga neće prodati). No tu je slijedilo razočaranje jer ja njemu na ulaz 48 V a on meni na izlaz pri punom "gasu" 36 V max. Na kontroleru je nešto prepravljano i zato mislim da je to problem a osim toga pri startanju motora jako zuji ali ne iz kontrolera nego iz motora? Da li je to normalno? To sam probao tako da su akumulatori i kontroler bili izvan vozila a motor je u vozilu i vrtio sam ga u leru.
Ipak prema ampermetru potrošnja struje za pokretanje je daleko manja preko kontrolera nego direktnim spojem.

Sada mene zanima da li je na ovom forumu još netko iz Zagreba tko se ili upustio u avanturu prepravke ili bi svojim znanjem i iskustvom želio pomoći da dovršim taj projekt. Najviše me zanima ima li netko tko zna ili je već radio neki jednostavni kontroler koji bi mogao upotrijebiti u trabiju. Isto tako me zanima DC-DC konverter sa 48 na 12 V za svjetla i signalizaciju. (za sada imam obični 12 V akumulator u tu svrhu).

Nama, samograditeljima je i problem propis da se po danu moraju imati upaljena svjetla jer to brzo pojede akumulator a onda žmigavci neće raditi. Ja sam u dućanu našao 12 V led žarulje slične onima halogenim za rasvjetu. One troše samo 1,2 W a svjetle zadovoljavajuće pa sam ih mislio ugraditi kao "dnevna svjetla" na auto. Dobro bi služila i za zadnje pozicije a možda čak i za stop svjetla. Kao žmigavci nebi moglo jer automat ih nebi poznao.

No prije svega trebao bih pomoć bravara ili nekoga tko je vičan varenju kako bi složili nosače akumulatora u motornom prostoru, slične onima kako je to napravio VladoK.

Evo toliko za sada od mene i nadam se da ću uz vašu pomoć dovršiti projekt.

Pozdrav, Roman, dipl. ing. Prometa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 14.9.2007. pet. 15:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba ti pretvarac da mozes raditi sa normalnim uredjajima (nesto sto je tihi radio vladi 40-100V na 12V barem 20-30A), a automat za zmigafce se napravi elektronski...
Ja bi to pogledao i pomogao koliko mogu (elektronika pretezno)
Cak bi se ufao veoma izdasno te instruirati da se napravi kontroller, toliko znam samo nemam previse vremena pogotovo za pilati kutije, busiti rupe i sl, elektroniku bi radio i usparao bi puno nofca...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Drago-Zg

PostPostano: 14.9.2007. pet. 16:04    Naslov: Re: elektro Trabi! Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Poštovani foumaši,

No prije svega trebao bih pomoć bravara ili nekoga tko je vičan varenju kako bi složili nosače akumulatora u motornom prostoru, slične onima kako je to napravio VladoK.

Evo toliko za sada od mene i nadam se da ću uz vašu pomoć dovršiti projekt.

Pozdrav, Roman, dipl. ing. Prometa

Pozdrav spreman sam ti napraviti te nosače. Javi mi na PP ako si zainteresiran Popravlja auto Busi == vozi auto
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.9.2007. pet. 16:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro nam dosao Roman! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
VladoK

PostPostano: 14.9.2007. pet. 20:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Poštovani foumaši,

Ja sam Roman iz Zagreba, novi sam ovdje, malo sam gledao taj forum prije nego sam se registrirao. Do sada sam uspio stupiti u kontakt sa Vladom i popričali smo o našim projektima.

Bok, Bok
Romane ovako: Ja ti ustupam svoj višak profila da napraviš nosaće za akumulatore.
Nemam ti na žalost vremena to pripasivati i variti.
Ako bude frke s tvojim kontrolerom "curtis" - budeš ti dodao akumulatore i digao napon, a ja ti posudim svoj regulator koji radi 100% dobro.
Za sada toliko, moram skratiti da se naspavam slijedi mi par dana velikih poslova... berba grozdja itd...
Ćujemo se.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 15.9.2007. sub. 10:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na pokazanom interesu za pomoć. Vlado, ja bih rado otkupio tvoj višak profila jer ih baš i nisam vidio u Zagrebu po dućanima, a to je i dobar izgovor da dođem do tebe u Varaždin i pogledam tvoju Toyotu ili još bolje ako ti imaš posla u Zagrebu pa sa Toyotom (ako je spremna) poneseš profile i dođeš do mene pa pogledaš trabija.

Drago tebi također hvala na ponudi za varenje profila i pomoći oko ugradnje, ja sam zainteresiran za to ali još neznam kako se šalje poruka na pp?

Zegi isto tako hvala na ponuđenoj pomoći u elektronici, to bi mi jako olakšalo put do završetka jer sigurno nisam toliko vičan elektronici kao ti.

Isto tako zahvaljujem administratoru e-vozila na dobrodošlici.

Ja bih najviše volio kada bi se mi kao ekipa našli kod mene u garaži jedan vikend (predlažem drugi 22/23.rujna) pa vidjeli skupa što sam ja do sada napravio i što se još da napraviti da završim projekt a možemo se eksperimentalno provozati po parkingu direktnim spojem :-))

Sada moram ići ali tipkamo se dalje u ponedjeljak

Pozdrav svima!
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 15.9.2007. sub. 19:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav Romane, dobio tvoj pp.
Ove profile kakve je koristio Vlado imam i ja ( profili za stalaže ) zato nema nikakve brige Smile Nego me malo mući ta težina akumulatora pa se bojim da budu preslabi i da budemo morali iči sa jačim profilima.
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 16.9.2007. ned. 20:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vrlo vrlo interesantno palac
Danas sam bio sa Romanom da uzmemo mjere za nosače i odma je pala probna vožnja. Smile Stvarno me iznenadio Trabi sa svojim elektrićnim pogonom i snagom. Na Trabiju je sve spartanski i treba još dosta rada na njemu ali ljudi on vozi. Najviše me fasciniralo ovo : Trabi je težak 600 kg , 8 akumulatora svaki 35 kg je 280 kg . Roman je 70 kg , a ja sram me reći pa bum napisal 115 kg ( sami mišiči ) Kad to zbrojimo to je skoro 1100 kg. I sad ono fascinirajuče, garaža je u podrumu velike stambene zgrade i da se izađe iz nje treba se popeti uz nagib koji je stvarno stvarno visok i velik. A Trabi je to izvukao bez ikakvih problema. Ni sad nemogu vjerovati da je Trabi tako jak. Zapravo Roman planira ovaj vikend nekakvo okupljanje pa koga zanima bilo bi dobro da dođe i vidi kako radi Trabi Smile
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 16.9.2007. ned. 21:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
Vrlo vrlo interesantno palac
Danas sam bio sa Romanom da uzmemo mjere za nosače i odma je pala probna vožnja. Smile Stvarno me iznenadio Trabi sa svojim elektrićnim pogonom i snagom. Na Trabiju je sve spartanski i treba još dosta rada na njemu ali ljudi on vozi. Najviše me fasciniralo ovo : Trabi je težak 600 kg , 8 akumulatora svaki 35 kg je 280 kg . Roman je 70 kg , a ja sram me reći pa bum napisal 115 kg ( sami mišiči ) Kad to zbrojimo to je skoro 1100 kg. I sad ono fascinirajuče, garaža je u podrumu velike stambene zgrade i da se izađe iz nje treba se popeti uz nagib koji je stvarno stvarno visok i velik. A Trabi je to izvukao bez ikakvih problema. Ni sad nemogu vjerovati da je Trabi tako jak. Zapravo Roman planira ovaj vikend nekakvo okupljanje pa koga zanima bilo bi dobro da dođe i vidi kako radi Trabi Smile

palac (Nije šala, ha?: 45V, 7,5 KW na 2200 o/min)
Nego opalite koju slikicu za nas koji smo udaljeni od metropole.
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 16.9.2007. ned. 21:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vlado a da vidiš samo egzotiku kako Roman to vozi mislim na sistem između akumulatora i elektromotora Very Happy Meni ti tu nije ništa jasno Sad
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.9.2007. ned. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka cast Trabiju kaj vas je izvuko iz garaze.. palac Very Happy

Mene zanima..cujemo se jos Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
VladoK

PostPostano: 17.9.2007. pon. 08:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drago-Zg je napisao/la:
Vlado a da vidiš samo egzotiku kako Roman to vozi mislim na sistem između akumulatora i elektromotora Very Happy Meni ti tu nije ništa jasno Sad

Ha, ha, ha sada si bar vidio neke od prednosti elektro pogona s istosmjernim serijskim elektromotorom (uh koja kombinirana rečenica Wink )

(Pisao sam ja o tome puno ranije:
Ako crkne regulator, getribu prešaltaš u ler, spojiš ga direktno na akumulatore i ide kao cirkular. To s AC motorom baš i ne bi išlo.)

Nego meni je iz VŽ dosta udaljeno do ZG, zato moram i ja s tim biti strpljiv, bude se i za to pokazala prilika.

Ne mogu a da ti ne pohvalim izbor smajlica, super mi je onaj mehanicar ispod auta, super! palac
[Vrh]
..:: Tihi ::..

PostPostano: 17.9.2007. pon. 10:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav Roman!

Svida mi se ideja da ostavis postojecu getribu i kuplung (isto ko i Vlado).

Zujanje iz motora se cuje zbog kontrolera. Stvar je da kontroler radi na nekoj frekvenciji i onda cujes tu frekvenciju u motoru samom.
Trebalo bi podici frekvenciju na kontoleru.

A, kakvim si instrumentom mjerio da na izlazu daje 36V max?
Naime, izlazni signal nije istosmjeran, a ni "klasicni izmjenicni" (pri tome mislim na 50Hz sinus). Tako da ga ne mozes mjeriti diretno obicnim instrumentima.
Ako sa obicnim instrumentom mjeris na DC-u, on ce pokazati dosta manje. A, i sa AC bude razlike.
To trebas mjeriti ili osciloskopom ili tkz. True RMS mjernim uredajima (oni bez obzira na oblik i frkevenciju napona, daju efektivnu vrijednost tog napona).
Moguce je da kontroler radi na 90% duty cycle-u, pa od tuda razlika.

Mislim da bi se to dalo rijesiti.

Dalje, ova ideja za LEDice - to definitivno podrzavam.
Mozes ih i za zmigavce staviti - ili se automat preradi ili se napravi elektronski.
Preradivao sam vec par puta automate zmigavaca - samo se poslozi povratna veza sa shunta na izlazu.

Kroz koji tjedan cemo ugrati DC-DC pretvarac sa 72V (50-100V) na 12V (13.8V) u Vladinu Toyotu, pa cemo vidjeti kako radi i ako sve bude OK, nudim ti se da i tebi izlemim jedan.

Zadnja promjena: ..:: Tihi ::..; 17.9.2007. pon. 10:47; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Roman

PostPostano: 17.9.2007. pon. 10:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok društvo,

evo vidjeli ste i sami kako je Drago podjelio sa nama svoje utiske sa probne vožnje. On još nije skužio moj eksperimentalni način upravljanja ali bude nije to ništa komplicirano i egzotično kako se čini.

Naime za eksperiment sam spojio direktno akumulatore 48V na motor. Pri tome sam koristio obični kontaktor i neobični 600 A tiristor na hladnjaku velikom ko kuća (za ptice Smile )

E sada njemu je egzotika to što dolje imam nožni prekidač kojim uključujem kontaktor a sa običnim tipkalom (prekidačem) za zvonce dajem napon na gate tiristora. To su ustvari kao dva prekidača serijski spojena. Prvo moram uključiti kontaktor nožnim prekidačem (tipkalom) a kada njega uključim samo kratko piknem tipkalo za zvonce kako bi upalio gate na tiristoru. Kada pustim nožni prekidač istovremeno se i ugasi tiristor i onda sve ponovno da bi išlo dalje. Confused

Time sam dobio to da nema iskrenja kod direktnog spoja jer gate od tiristora ne iskri a kontaktor se prije toga uključuje na "prazno". Iskrit bi eventualno moglo pri otpuštanju kontaktora ali kako je u seriji i tiristor on se ugasi u djeliću sekunde i tako da nema niti iskrenja na kontaktoru.

Evo, pokušao sam objasniti malo kako to ide. Za eksperiment se pokazalo dobrim ali za stalnu upotrebu je ipak bolje preko kontrolera jer troši manje struje za pokretanje. E, da još nešto fini lagani start dobivam zahvaljujući tome što sam ostavio kuplung pa nema trzanja i skakanja pri kretanju.

Evo, tko je shvatio, shvatio je a tko nije neka dođe vidjeti u subotu ili nedjelju. Smile

Pozdrav, Roman!
[Vrh]
Roman

PostPostano: 17.9.2007. pon. 10:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tihi, drago mi je da si se i ti javio. Istina ja sam mjerio izlazni napon sa običnim DC voltmetrom, alii to mi nije bilo dosta pa sam stavio i 48V žarulju koja je svjetlila dosta manje nego na direktnom spoju a isto tako se i motor vrtio dosta manje nego direktno. Ne znam što je problem i ako se da rješiti još bolje. Ja sam prvenstveno smislio da tjeram motor preko kontrolera do tih tzv. 36V a nakon toga da sa nekakvom kemijom otkantam kontroler i spojim direktno motor na akumulatore. To bi vjerujem hodalo ali je dosta komplicirano za izvesti. Ako imaš vremena ovaj vikend i u Zagrebu si slobodno dođi pogledati i kontroler i traubek. Smile

Bok, Roman!
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Sljedeća
Stranica 1 / 23.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.