<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Mala obiteljska elektrana - paneli i kolektori
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
max

PostPostano: 2.7.2015. čet. 21:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Onda sve kužiš Smile Kolika je snaga potrošača toliko se i proizvede na PV ako je više od PV modula onda iz akumulatora potrbita razlika, ali ne više nego je max. snaga kombi invertera. Problem je kad su potrošači veće snage od on-grid invertera, a akumulatori prazni, ali ako je dobro optimiziran sustav nebi trebalo biti problema Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
solar3

PostPostano: 3.7.2015. pet. 22:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

ijac je napisao/la:
I tako dosao je dan kad se analogno brojilo zamjenilo digitalnim Riz-ebt308, e sad je elektrana van pogona. Trebat ću nešto smislit na off-gridd..izgleda

ovak nesto ili ima ko bolji prijedlog

http://www.ebay.com/itm/3-V-Hybrid-Inverter-with-build-in-48V-DC-and-AC-MPPT-charge-controller-UPS-/131479260328?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1e9cc64ca8

Za utjehu, nisi jedini digitaliziran! Confused
Ja sam stavio nešto takvo kao što si planirao 3KV na 24V i za sada radi sve OK. Ovaj prima napon panela do 60V (isto kao što su radili 500G) i 50A struje. Paneli su mi bili složeni na oko 52V praznog hoda tako da mi je sve odgovaralo.
Mislim da bi na taj sa MPPT regulatorom mogao složiti 2,1KW panela.
Ima takvih invertera koji mogu raditi po 2 - 3 u parleli za veću snagu, na žalost ovaj moj nema tu mogučnost.
Evo detalja o toj spravi: http://www.solarno.hr/Files/Uputstvo%20za%20upotrebu%20SOLE%20UNI%201-5KVA.pdf
[Vrh]
ijac

PostPostano: 6.7.2015. pon. 12:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="solar3"
Za utjehu, nisi jedini digitaliziran! Confused
Ja sam stavio nešto takvo kao što si planirao 3KV na 24V i za sada radi sve OK. Ovaj prima napon panela do 60V (isto kao što su radili 500G) i 50A struje. Paneli su mi bili složeni na oko 52V praznog hoda tako da mi je sve odgovaralo.
Mislim da bi na taj sa MPPT regulatorom mogao složiti 2,1KW panela.
Ima takvih invertera koji mogu raditi po 2 - 3 u parleli za veću snagu, na žalost ovaj moj nema tu mogučnost.
Evo detalja o toj spravi: http://www.solarno.hr/Files/Uputstvo%20za%20upotrebu%20SOLE%20UNI%201-5KVA.pdf[/quote]

Koji je tvoj imaš li link , koliko panela(W) , baterija(Ah), koliko kWh prizvedeš

I ja sam bliže tome hibridnom , jedino dal cu 24 il 48V sistem
[Vrh]
solar3

PostPostano: 6.7.2015. pon. 21:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam složene 3 grupe panela i to ovako:
1 panel 240W mono 60 ćelija napon oko 32V, tome su u seriju dodana 2 panela 80W 20V, a koji su međusobno spojeni u paralelu.
Na te 3 grupe dodano je još 3 panela po 100W koji su spojeni serijski i onda još jedna serija 3 panela 80W 20V.
Na inverteru sam vidio maksimalnu struju punjenja 36A. Baterija je za sada samo oko 5 KWh. Neke potrošače sam prespojio na inverter, neke još planiram. Osim toga planiram i nekoliko sklopki da mogu birati npr. za perilicu i klimu hoću li vući struju iz baterija ili mreže. Proizvodnju precizno nisam mjerio jer to još sve nije gotovo ali prema satu u usporedbi sa prethodnom potrošnjom imao sam nekih 60 KWh veću dnevnu potrošnju i nekih 40 KWh manju noćnu tarifu. Bit će to još bolje kada sve kompletiram kako treba. Uglavnom baterije su do 13 - 14 sati pune onda uključujem klimu ili perilicu tako da paneli ne stoje u leruuuu!!!! skace od srece
Na inverteru je isključen mrežni punjač tako da su paneli isključivi izvor energije. Kod preopterečenja inverter se prebaci na mrežu, a kad potrošnja malo padne vrati se na panele i baterije tako da je to OK.
Radi zaštite baterije stavio sam da se na 23V baterija prebaci na mrežu. Ovo se u 30 dana dogodilo 4 ili 5 puta, jednostavno treba još baterija.
Uostalom nije cilj apsolutna neovisnost nego ušteda pa je i to zadovoljavajuće. Evo taj 3000 je: http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/SOLE-UNI-3/sole-uni-3000-pretvaracregulatorpunjac
Uff al su im digli cijenu??!?? Embarassed
[Vrh]
ijac

PostPostano: 6.7.2015. pon. 22:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti na pojašnjenju,
Ak sam dobro skužio to je nekih 940 W u panelima, ak si zadovoljan sa inverterom onda je to to...pojačaš malo akumulatore i autonomija bude veca.

Ja ču probati iskoristiti svojih 2170 W panela , a za to je ipak 48 V sistem primjereniji. <obvih dana se bacam u radove. Znači traži se kupac za mrežni inverter koji radi vrhunski
[Vrh]
Gec

PostPostano: 6.7.2015. pon. 22:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vrlo nezgodna situacija Ijac, tko zna možda to i mene čeka jer ovaj moj sistem dnevno praši preko 12 kwh. Rata mi je smanjena ispod polovice i trenutno sam opet u preplati cca 300 kn. Naravno da trošim koliko se da, plinski bojler sam isključio i grijem vodu na struju, klima se ne štedi a perilice sve rade preko dana.
Kod off grid sistema treba izmjeriti sve parametre: koliko se troši koje tarife i posebno izmjeriti potrošnju po potrošačima. Treba maksimalno zamijeniti skuplju tarifu vlastitom proizvedenom energijom. Baterije moraju imati bar dvostruki kapacitet od dnevne proizvodnje. Nema nikakvog smisla ako ne možemo pohraniti svu proizvedenu energiju.
Lijepo je imati inverter od 10 kw no to abnormalno košta, neke potrošače treba zanemariti i neka ostanu spojeni na mrežu kao recimo pečnica, pegla, jači motori koje povremeno koristimo i sl. Glavni potrošači su male snage ali koji rade dugo: frižideri, škrinje, TV i komp. Njih treba grupirati na jedan inverter. Uglavnom nema tu jeftinog rješenja i treba dobro razmisliti kako to sve posložiti prema vlastitim potrebama a svako kučanstvo ima svoje specifičnosti. Neka trošila treba preko uklopnih tajmera uključivati kada nam najbolje odgovara. Meni ovi gore kombinirani inverteri ne igraju jer imam visok napon sa panela tako da ću morati tražiti druga rješenja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
solar3

PostPostano: 7.7.2015. uto. 15:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gec je napisao/la:
Vrlo nezgodna situacija Ijac, tko zna možda to i mene čeka jer ovaj moj sistem dnevno praši preko 12 kwh. Rata mi je smanjena ispod polovice i trenutno sam opet u preplati cca 300 kn. Naravno da trošim koliko se da, plinski bojler sam isključio i grijem vodu na struju, klima se ne štedi a perilice sve rade preko dana.
Kod off grid sistema treba izmjeriti sve parametre: koliko se troši koje tarife i posebno izmjeriti potrošnju po potrošačima. Treba maksimalno zamijeniti skuplju tarifu vlastitom proizvedenom energijom. Baterije moraju imati bar dvostruki kapacitet od dnevne proizvodnje. Nema nikakvog smisla ako ne možemo pohraniti svu proizvedenu energiju.
Lijepo je imati inverter od 10 kw no to abnormalno košta, neke potrošače treba zanemariti i neka ostanu spojeni na mrežu kao recimo pečnica, pegla, jači motori koje povremeno koristimo i sl. Glavni potrošači su male snage ali koji rade dugo: frižideri, škrinje, TV i komp. Njih treba grupirati na jedan inverter. Uglavnom nema tu jeftinog rješenja i treba dobro razmisliti kako to sve posložiti prema vlastitim potrebama a svako kučanstvo ima svoje specifičnosti. Neka trošila treba preko uklopnih tajmera uključivati kada nam najbolje odgovara. Meni ovi gore kombinirani inverteri ne igraju jer imam visok napon sa panela tako da ću morati tražiti druga rješenja.

Potpuno se slažem! palac
Baterija treba više, jasna je stvar ali za baterije treba lova tako da će dogradnja sustava ići postepeno. Prema meni poznatim činjenicam za 1KW panela bi bilo dobro imati baterija za spremiti 12 KWh onda bi proizvodnja bila potpuno iskorištena.
[Vrh]
max

PostPostano: 7.7.2015. uto. 15:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baš ćeš u zimi sa 1kW PV panela narokati 12kWh pa bilo i sunčano, ali je ipak 80% posto vremena tmurno i maglovito Sad Dade se dobro optimizirati snaga PV modula sa potrošnjom i kapacitetom akumulatora ovisno o godišnjem dobu kao i potrošnji.
[Vrh]
solar3

PostPostano: 7.7.2015. uto. 15:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Baš ćeš u zimi sa 1kW PV panela narokati 12kWh pa bilo i sunčano, ali je ipak 80% posto vremena tmurno i maglovito Sad Dade se dobro optimizirati snaga PV modula sa potrošnjom i kapacitetom akumulatora ovisno o godišnjem dobu kao i potrošnji.

Mogu li se dobiti kakvi parametri kako bi to bilo najbolje optimizirati?
[Vrh]
max

PostPostano: 7.7.2015. uto. 18:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa postoji puno toga na internetu ali uludo. Najbolje je imati konkretne podatke o "potrošnji" i "proizvodnji" PV energije; koje je, nadam se ijac logirao Smile Kad se imaju konkretni podatci na lokaciji vjeruj nije problem optimizirati ovako samo naklapamo: kad bi bilo ili kad bi trošili ili ...
[Vrh]
Hrile

PostPostano: 8.7.2015. sri. 09:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Pa postoji puno toga na internetu ali uludo. Najbolje je imati konkretne podatke o "potrošnji" i "proizvodnji" PV energije; koje je, nadam se ijac logirao Smile Kad se imaju konkretni podatci na lokaciji vjeruj nije problem optimizirati ovako samo naklapamo: kad bi bilo ili kad bi trošili ili ...

Evo konkretno kod mene,u igri su 10 panela 240w,Growat HF 2500.

Proizvodnja zadnjih godinu dana:
06-14-315kwh
07-14-320kwh
08-14-312kwh
09-14-173kwh
10-14-187kwh
11-14-68kwh
12-14-76kwh
01-15-68kwh
02-15-111kwh
03-15-267kwh
04-15-311kwh
05-15-312kwh
06-15-327kwh

Maksimalna proizvodnja 15,5kwh

Prosjećna za sunčanog dana od 4-9 mjeseca 13-14kwh

Po zimi,bogu za plakati ali maximala zna biti 7kwh.

Gec,meni je bila kontrola HEP-a,ali srećom poznanik.

Žmirio je ali mi je rekao da ukoliko budu konstantne pretplate,morati će ponovo doći a onda netko i ne bude žmirio.

Bilo im je čudno jer mi je odnos skupe i jeftine struje pao na 4:1 u odnosu na jeftiniju struju,a u biti sam potrošio 122kwh skuplje struje u 6 mjeseci.

Zato sam ovo ljeto izbacio plin i trenutna potrošnja je na mjesećnoj bazi 5m3.Sve živo se radi na struju.Klima, bojler,kuhanje....
Trenutno sam od 4 mjeseca potrošio 250kwh skuplje struje.

OFF mi nije baš u interesu,ali ako do njega dođe idem na 48V.5 kw(4) hibrid a akumulatore ću kupovati kako ću imati novaca.
[Vrh]
max

PostPostano: 8.7.2015. sri. 21:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još da napišeš potrošnju struje po mjesecima (iako je bolji podatak ako je veća rezolucija od mjesečne npr. dnevna da ne idem u cjepidlačenje - satna) Smile Za dobru optimizaciju potrebito je ista rezolucija i potrošnje i proizvodnje (što manji delta t), dovoljno je dnevna proizvodnja/potrošnja
[Vrh]
Gec

PostPostano: 8.7.2015. sri. 22:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hrile"]
max je napisao/la:

Evo konkretno kod mene,u igri su 10 panela 240w,Growat HF 2500.

Gec,meni je bila kontrola HEP-a,ali srećom poznanik.

Žmirio je ali mi je rekao da ukoliko budu konstantne pretplate,morati će ponovo doći a onda netko i ne bude žmirio.

Bilo im je čudno jer mi je odnos skupe i jeftine struje pao na 4:1 u odnosu na jeftiniju struju,a u biti sam potrošio 122kwh skuplje struje u 6 mjeseci.

Zato sam ovo ljeto izbacio plin i trenutna potrošnja je na mjesećnoj bazi 5m3.Sve živo se radi na struju.Klima, bojler,kuhanje....
Trenutno sam od 4 mjeseca potrošio 250kwh skuplje struje.

Tu smo negdje, ja sam od obračuna potrošio 290 kwh skuplje a omjer mi je 1:1,7 u korist jeftinije.
Koliko ti je sada po ovim vručinama proizvodilo dnevno? Meni je pik bio oko 1700W a proizvodnja maksimalno 12,3 kwh na 2 kw panela. Ipak temperatura radi svoje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Hrile

PostPostano: 9.7.2015. čet. 07:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Još da napišeš potrošnju struje po mjesecima (iako je bolji podatak ako je veća rezolucija od mjesečne npr. dnevna da ne idem u cjepidlačenje - satna) Smile Za dobru optimizaciju potrebito je ista rezolucija i potrošnje i proizvodnje (što manji delta t), dovoljno je dnevna proizvodnja/potrošnja

Moja ti je normalna potrošnja dnevne struje otprilike 8kwh.

To je u biti višegodišnji prosjek.To je normalno bez bojlera na struju i špareta na struju, kojega sada žena forsira.
[Vrh]
Hrile

PostPostano: 9.7.2015. čet. 07:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

[/quote]Tu smo negdje, ja sam od obračuna potrošio 290 kwh skuplje a omjer mi je 1:1,7 u korist jeftinije.
Koliko ti je sada po ovim vručinama proizvodilo dnevno? Meni je pik bio oko 1700W a proizvodnja maksimalno 12,3 kwh na 2 kw panela. Ipak temperatura radi svoje.[/quote]

1,7----14,2kwh---pik 1794W
2,7----13,9kwh---pik 1824W
3,7----14,1kwh---pik 1870W
4,7----14,1kwh---pik 1880W
5,7----14,1kwh---pik 1793W
6,7----12,5kwh---pik 1678W
7,7----13,5kwh---pik 1742W
8,7----13,3kwh---pik 1703W

Nisam još skužio kako se tu slike stavljaju,lijepo bi bilo vidjeti growatowu statistiku-
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 8 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.