<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

MO Svirko e-bike
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
svirko

PostPostano: 5.8.2012. ned. 01:22    Naslov: MO Svirko e-bike Citirajte i odgovorite

Pozdrav iz Mostara!
Ljudi bili ste upravu! Ovo je zarazno, čista uživancija. Već dugo se nisam osječao ovako tj. kao dijete.

Započeo sam samo-gradnjom (ustvari sklapanjem gotovih dijelova) elektro-bicikla. Razlog gradnje e-bikea je to što dnevno imam sa svojim autom veliki broj kratkih vožnji koje traju od 2 do 5 minuta. Mjesečno prelazim sa autom cca 1000 km sa prosječnom potrošnjom goriva od 10-11l/100 km.
Za početak gradnje imam slijedeću podlogu:
Nabavio sam bicikl Capriolo Anolis http://bike.capriolo.com/bicikle/anolis-0 sa ramom 26'' x 23'' s tim da sam na njega stavio silk gume za grdsku vožnju.
Već imam tri seta slijedećih baterija: YUASA REW 45-12 (8 kom) i CSB HR 1234W F2 (5 kom).
Također posjedujem i dva kvalitetna punjača 48V sa strujom do 12A. Znači u prvoj fazi sam se definitivno odlučio za olovo i napon od 48V.
Mana je što punjači nisu prenosivi već ču ih držati odvojeno na dvije lokacije gdje provodim najviše vremena. Neki manji prijenosni punjač ću naknadno nabaviti. Posjedujem i odgovarajući shunt za mjerenje struje i pretvarač koji će mi mV na displeju prikazati kao A ali otom potom….
Od e-bikea očekujem slijedeće:
domet do 20 km po ravnom I brzinu do cca 30 km/h. Većinom (90% mojih relacija) se krećem između tri točke ABC s tim da su točke B I C od kuće A mi udaljene 5km a B i C one su međusobno udaljene 10 km. Možda bi se par puta godišnje zaputio na relaciju od 12km u jednom smjeru nakon čega bi uslijedilo dopunjavanje. Na putu nema značajnijih uzbrdica.
Očekujem da će vremenom moji zahtjevi i porasti da će me početi zanimati izleti na okolna brda ali do tada ću dobro poznavati svoj bike i pravovremeno osigurati odgovarajuću bateriju. Želio bih da se set baterija može jednostavno skidati i mijenjati. Uvijek bi jedan set bio kući na punjaču a drugi na biciklu.
Imam trenutno 82 kg, visok 1,86m , nisam u nekoj zavidnoj formi ali nisam ni za baciti.

Danas sam sastavio svoju prvu radnu verziju stroja i uživao. Ovo je drama. Vozikao sam se po gradu I uživao. Moram još smisliti kako ću kutiju izvest (u opciji je izrada od lima ili od prokroma, prerada vodokotlića  , ima još nekih ideja pa ćemo vidjeti šta će ispasti. Za sada je provizorij. Vaga kaže ukupno 30,1kg.
Evo par slika:
Na punjaču:

U izradi:

Baterija:
[IMG=http://img703.imageshack.us/img703/2661/20120804355.jpg][/IMG]
[IMG=http://img525.imageshack.us/img525/1316/20120804353.jpg][/IMG]

Punjač:
[IMG=http://img72.imageshack.us/img72/5824/20120804360.jpg][/IMG]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
creatin

PostPostano: 5.8.2012. ned. 09:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo ti je baterija na skakljivom mjestu, odnosno odmah do kotaca, cim naletis na neku vecu rupu ili rubni kamen, vilica ti moze napraviti veci hod i baterija ce biti u kontaktu s kotacem.
[Vrh]
tomislav

PostPostano: 5.8.2012. ned. 10:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

...također svo blato, i kamenje sa puta udarati će o baterijski pak. Znam iz iskustva jer sam vožnjom of-road po makadamu-kaldrmi-šljunku zaradio par masnica ispod koljena od udara kamenja koje iskače ispod kotača, a i taj dio rame mi je uvijek najprljaviji i najblatniji ( moram nabaviti te štitnike već jednom )
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
svirko

PostPostano: 6.8.2012. pon. 10:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uvažavam primjedbe, izradu kutije ću probati rješiti čim prije. Do tada uživam u gradskoj vožnji.
[Vrh]
tomislav

PostPostano: 6.8.2012. pon. 11:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za grad je ok
[Vrh]
qtm

PostPostano: 6.8.2012. pon. 12:42    Naslov: kutija Citirajte i odgovorite

Samo uživaj majstore, nema većeg gušta od vožnje na elefutriku! palac Jedino ti je ovo s baterijama koma... blato, kiša, rupe. Znam kak je to kad se nešto slaže pa se želi čim prije isprobati kak radi a poslije picajzlat. Mislim da je 375 kn poštena cijena za artas kutiju kad gledaš utrošak vremena, materijala i konačni rezultat. Svaka čast ekipi koja ima iskustva pa radi sa stakloplastikom i čime već pa ispadne super....
[Vrh]
z.1

PostPostano: 7.8.2012. uto. 00:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam je morao raditi jer sam stavio 4 baterije od 12 Ah, što ne stane u Artasovu, ali inače se je ne isplati raditi a još se uz nju dobije i unutarnja instalacija, utičnica za punjač i bravica. To sam sve morao iskreirat sam, nije da je nešto strašno teško ali uzme dosta vremena.
Ako već mora bit s trakom bar stavi baterije NA cijevi, a ne ISPOD, da se to složit na više načina
[Vrh]
svirko

PostPostano: 7.8.2012. uto. 02:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok rješiti ću nekako to.
Ispod sam išao jer sam htio da je što niže. Točak nisam puno gledao, ipak novi sam u svijetu bicikla, prije struje ga praktično nisam ni imao.
Danas sam se malo sekao pa ispod baterija stavio tanku plastiku (U dio sive instalacijske kanalice) i sve prekrio folijom u boji bicikla. Ne izgeda loše ali nije dobro radi temperature baterije. Ostatak folije čuvam za kutiju. Ako ništa ne našupam do kraja GO u artasa kupiti ću je. Ipak bi volio to sam rješiti pa da za lovu kupim punjač u artasa koji bi nosio sa sobom. Ovi moji benning 48V 12A nisu baš mobilni.
[Vrh]
MP

PostPostano: 7.8.2012. uto. 22:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

digni to olovo samo gore u ramu , za prvu ruku učvrsti na isti način , ovak kako ti stoji na prvoj grabi letiš prek volana..

Dobrodošao u svijet na baterije Very Happy
[Vrh]
svirko

PostPostano: 8.8.2012. sri. 15:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Verzija dva:

Baterija se sada može lako skidati i stavljati. U izradi je baterija pak2. Iskoristio onaj isti komad tvrđeg lima, savio ga na L i na njega složio baterije koje sam učvrstio sivom trakom. Paše u milimetar kada se stavi u ram za gradsku vožnju ga ne bih morao ni vezati kako je čvrsto. Dodatno sam ga učvrstio sa par vezica. Ipak ću prvo kupovati punjač pa tek onda kutiju koja će biti za bateriju pak 3.
[Vrh]
svirko

PostPostano: 13.8.2012. pon. 21:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam upozanao lošiju stranu biciklizma, e-bicikl je imao prvi udes. Recimo da je dobra strana nisam bio ja na biciklu . Loša strana posudio kolegi da proba, nakon 100m punog gasa u krivini kontao zakočiti misleći da je na poniju (nožnom kočnicom).... Dobro izderao i ruke i noge, završio u hitnoj. Šteta na biciklu prema ovom nebitna, oštećena oba roga, uništen zadnji mjenjač i savijeno˝uho˝tj mala aluminijska pločica na koji je montiran zadnji mjenjač , izderana zadnja guma, izgrebana jedna baterija (da sam imao kutiju bila bi u milijon komada). Popodne je bicikl popravljen a kolega u zavoju i barem tjedan bolovanja. Sad
[Vrh]
tomislav

PostPostano: 13.8.2012. pon. 22:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

...a je daješ bic svakome. Sad ...pa to je opasna naprava, ako se ne pazi. Čak i ja nakon prijeđenih 4400 km, još uvijek radim neke greške jer potcijenjujem snagu i brzinu bica, ali sam do sada imao više sreće nego pameti...
[Vrh]
svirko

PostPostano: 3.9.2012. pon. 20:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prođe prvi mjesec dana da imam e-bike. Generalno zadovoljan, otprilike prema očekivanjima.
Svaki dan idem s njim na posao po 4 km u jednom smjeru plus koristim ga kad god idem sam tj otprilike svako drugi dan jos po 10 dodatnih km. Tu se može dodati uživanje u krstarenju sa bajkom kada se pridružim lokalnim biciklistima.
Potrošnja goriva srezana za 40%, ipak imam dvoje klinaca pa se moj benzinac sa potrošnjom od 10l ne može lako izbjeći. Generalno zadovoljstvo je puno veće nego ušteda.
Postigao sam željeni cilj dobio sam domet od 20 km po ravnom, dalje nisam stigao ići. Maksimalno što sam išao (uz pomoć vjetra je 49km/h). Jedan dan sam probao uz malo ozbiljnije brdo ali je olovo brzo izdahnulo i od tada mi se domet skratio na 10km. Vikend sam ga držao na punjaču ali 10km i dalje ostaje. Mjerenje potrošnje u vožnji za sada nemam osim što povremeno kontroliram potrošnju struje Kada se steknu uvjeti nabavljam LiFePO4 jer već imam želju obići lokalna brda.
Privremeno prelazim na rezervni set baterija, a ovaj ću vjerojatno za vikend ili kad uhvatim slobodan balkon te kada me djeca puste dodatno ispitati (napuniti, izmjeriti unutarnju impedanciju, provjeriti među veze i ispitati raspoloživi kapacitet). Programin Torkel 860 i meggerov bite 3 su već na balkonu spremni. Nakon toga ču točno znati šta se od olova može očekivati.
Drugi problem je što u zadnje vrijeme iz stražnjeg točka periodično čujem zvuk nešto kao ˝CAK˝ (koliko vidim ništa s vana ne dira, zvuk se javlja i kada otkačim kočnice). Čini mi se da je iz motora.
[Vrh]
tomislav

PostPostano: 3.9.2012. pon. 20:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda žbice ?
[Vrh]
svirko

PostPostano: 3.9.2012. pon. 20:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam nisam još skonto, izgledaju sve zdrave, malo su labavije nego na prednjoj felgi.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.