<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

DIY 10w led
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Vene

PostPostano: 6.5.2012. ned. 19:51    Naslov: DIY 10w led Citirajte i odgovorite

Slagao neku rasvjetu na viksi pa poslikao.
10w led warm white + led driver.
Led stavljen na hladnjak od laptopa, nisam mjerio temp ali ovak na prvu sto sam isprobao ne grije se bas nesto.
Molim preporuke za pasivni hladnjak za 20w led? Da li je hladnjak od procesora P4 dovoljan? Da li je netko probavao?

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Slv

PostPostano: 6.5.2012. ned. 20:14    Naslov: Re: DIY 10w led Citirajte i odgovorite

palac

ja sam radio i 10 i 20W
ali sam na kraju na hladnjake stavio i usporene ventilatore jer se dosta grijalo

usporeni su toliko da se ne čuje da vrte s cca dva metra
[Vrh]
Vene

PostPostano: 6.5.2012. ned. 20:21    Naslov: Re: DIY 10w led Citirajte i odgovorite

discover je napisao/la:
palac

ja sam radio i 10 i 20W
ali sam na kraju na hladnjake stavio i usporene ventilatore jer se dosta grijalo

Koje hladnjake si stavljao za 10w a koje za 20w? Zar od P4 nije dovoljno da ohladi 20w bez venta? Mislim ipak to je mrcina od hladnjaka. Lako ja stavim vent i smanjim voltazu da bude besuman samo sto to mi uzme previse prostora obzirom da planiram napravit flood light od kucista reflektora koji je bio 500w.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 6.5.2012. ned. 20:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

koliki mi treba led iznad stola u blagavaoni, koliki u kuhinju i koliki u dnevni boravak. Prostorije nisu pregrađene. Dakle jedan otvoren prostor.

I kolko koštaju ovakve vaše ?
I koliki im je životni vijek
[Vrh]
MP

PostPostano: 6.5.2012. ned. 20:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako drive-aš LED-icu sa nazivnom strujom na pasivnom hladnjaku mislim da trebaš 20*20 cm pasivni hladnjak.
ja sam stavio 7*8 cm sa protokom zraka kroz rebra.
Temperatura hladnjaka nebi trebala biti veća od 65°C.
Tebi je Hladnjak iznad diode i zatvoren je , da staviš ventilator puno bi dobio.
Ideja za luster ti je super palac
[Vrh]
Vene

PostPostano: 6.5.2012. ned. 20:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:
koliki mi treba led iznad stola u blagavaoni, koliki u kuhinju i koliki u dnevni boravak. Prostorije nisu pregrađene. Dakle jedan otvoren prostor.

I kolko koštaju ovakve vaše ?
I koliki im je životni vijek

To ti je sve relativno kako kome pase, npr. ja na viksi imam ovo sto vidis 10w, i to mi je kao za boravak cca 25m2. To mi je OK, obzirom da sam na solaru off grid uvijek se treba malo prilagoditi. Doma u stanu tesko da bi mi to bilo dosta.
Najbolje da si uzmes lumene za referencu, 100w volframska ti je davala oko 1700 lumena, ova sto ja imam 10w led ti daje oko 800 lumena.
To neka ti bude otprilike orijentir, inace od 20w led mozes ocekivat nekih 1400-1800 lumena. Bar tako proizvodjaci tvrde.

Cijena preko ebaya
10w cca 7$
20w cca 10$
Naravno uz to ti trebaju jos i driveri...
[Vrh]
MP

PostPostano: 6.5.2012. ned. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Mrax

sumnjam da ih nisi vidio - http://www.artas.hr/rasvjeta/LED.htm

do sada sam kombinirao dvije 10W za far na Bicu , nisam previše experimentirao sa LED rasvjetom u kući , otprilike jedna LED-ic od 6W mijenja žarulju od 40W , mali je problem sa spektrom boje (nekome to ne smeta) i sa kutem pokrivanja svjetla - tak da sam za far koristio leće , moraš malo experimentirati.
[Vrh]
Vene

PostPostano: 6.5.2012. ned. 20:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

MP je napisao/la:
Ako drive-aš LED-icu sa nazivnom strujom na pasivnom hladnjaku mislim da trebaš 20*20 cm pasivni hladnjak.
ja sam stavio 7*8 cm sa protokom zraka kroz rebra.
Temperatura hladnjaka nebi trebala biti veća od 65°C.
Tebi je Hladnjak iznad diode i zatvoren je , da staviš ventilator puno bi dobio.
Ideja za luster ti je super palac

Ovdje govoris o 20w ledu i flood light projektu jel tako?
Inace ne mogu nikako u kuciste zgurat i ventilator, eventualno onda da busim rupe iza pa ga namontiram da stoji iz vana, a kako bi to bilo vanjsko svjetlo na senzor iako bi stajalo natkriveno mislim da bi vremenske prilike i prasina brzo ubile vent.

Sad kad si mi ovo sve rekao poceo sam sumnjati da mi ni ovaj od laptopa nije dovoljan za 10w led koji sam slozio u plafonjeru... Mad
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 6.5.2012. ned. 21:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

MP je napisao/la:
@Mrax

sumnjam da ih nisi vidio - http://www.artas.hr/rasvjeta/LED.htm

do sada sam kombinirao dvije 10W za far na Bicu , nisam previše experimentirao sa LED rasvjetom u kući , otprilike jedna LED-ic od 6W mijenja žarulju od 40W , mali je problem sa spektrom boje (nekome to ne smeta) i sa kutem pokrivanja svjetla - tak da sam za far koristio leće , moraš malo experimentirati.

Vidio sam. I samo ne znam koliko mi treba.
[Vrh]
MP

PostPostano: 6.5.2012. ned. 21:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Govorim za 10W LED koje koristim - uzeo u Artasu prema specifikaciji bi trebo imati hladnjak od 46500mm^2 hladnjaka , no to naravno ovisi o specifikaciji LED-ice koju koristiš i hladnjaku koji koristiš.
možda ti je najbolje stavit neku sondu za mjerenje temperature na hladnjak i vidjet koju temperaturu postižeš po meni nebi trebala biti veća od 65°C , sa većom temperaturom se skraćuje životni vijek same LED-ice .
[Vrh]
Vene

PostPostano: 6.5.2012. ned. 21:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

MP je napisao/la:
Govorim za 10W LED koje koristim - uzeo u Artasu prema specifikaciji bi trebo imati hladnjak od 46500mm^2 hladnjaka , no to naravno ovisi o specifikaciji LED-ice koju koristiš i hladnjaku koji koristiš.
možda ti je najbolje stavit neku sondu za mjerenje temperature na hladnjak i vidjet koju temperaturu postižeš po meni nebi trebala biti veća od 65°C , sa većom temperaturom se skraćuje životni vijek same LED-ice .

Ides, 20x20cm za 10w led, morat cu to izmjerit sa necim onda obavezno, ovak od oka mi se to cini overkill za 10w.
Na kojem tocno mjestu mjeris temp za ledicu da dobijes realnu temp?
[Vrh]
Slv

PostPostano: 6.5.2012. ned. 21:16    Naslov: Re: DIY 10w led Citirajte i odgovorite

Vene je napisao/la:
discover je napisao/la:
palac

ja sam radio i 10 i 20W

Koje hladnjake si stavljao za 10w a koje za 20w? Zar od P4 nije dovoljno da ohladi 20w bez venta? Mislim ipak to je mrcina od hladnjaka. Lako ja stavim vent i smanjim voltazu da bude besuman samo sto to mi uzme previse prostora obzirom da planiram napravit flood light od kucista reflektora koji je bio 500w.

neznam točno ok kojeg su cpua bili al su bili dosta veliki,
sad nemogu ni izmjerit jer su namontirani neda mi se skidat plafonjere...

testiraš tako da ostaviš barem sat vremena ledicu da radi i ako nakon toga temperatura nije prevelika onda je ok...

btw na ebaju sam placao oko 4$ 10W...
[Vrh]
MP

PostPostano: 6.5.2012. ned. 21:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

izmjeri na samom hladnjaku što bliže ledici a da ne dotakneš ledicu , treba pričekat dok temperatura prestane rasti , odnosno dok se ne ustali , ili pak ostavi 1h da radi pa izmjeriš..
[Vrh]
Vene

PostPostano: 6.5.2012. ned. 21:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK, thx...
[Vrh]
Vene

PostPostano: 23.7.2012. pon. 20:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izmjerio 50C, dakle sve 5, ne grije se... palac
[Vrh]