<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

E-MONOCIKL
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
inch

PostPostano: 27.7.2007. pet. 19:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prof. Baltazar je napisao/la:

"Sve sto moze biti izumljeno, vec je izumljeno." - upravitelj patentnog ureda SAD-a, 1901.g.
"Ljudi nikada nece letjeti" i sl.

Malo tko se danas usudi postaviti svoja (tako kategoricka) ogranicenja i stati iza njih kao ti. ;]

A sto se tice bicikle...ziroskopski efekt igra svoju ulogu, ali da je bas sve u tome, ne bi se ljudi toliko dugo trebali uciti voziti je i - na kraju krajeva - ne bi bilo moguce stajati uspravno na bicikli na mjestu. A moguce je, kao sto je i dobrom roleru moguce stajati na samo jednoj roli. Kljucni cimbenik nema veze s ziroskopijom: zove se ravnoteza. Koliko klaun ima dodirnih tocki s tlom kad se popne na visoke stake? Ali sve je to daleko iznad minimuma stabilnosti obzirom da ljudi bez ikakvih posebnih problema nauce voziti monocikl i voze ga vec dugo dugo...tehnicki, nije istina da imaju samo jednu dodirnu tocku s podlogom, ali nije bas ni daleko.

gotovo sve se može napraviti...čuo sam za tog upravitelja ali isto tako 90% patenata je neostvarivo ili nikoga ne zanimaju.

bitna su realno ostvariva riješenja ili ona koja svaki čovjek može koristiti...u konkretnom slučaju ljudi bi trebali biti uvježbani kao u cirkusu žongleri itd...čovjek koji nema kondicije i nije fizički spreman takav bi pao ko kruška - ima veze sa centrom u mozgu za ravnotežu jer je se radi o padanju na leđa ili na nos - kod bicikla je druga ravnoteža, lijevo-desno...nevidim svrhu vožnje na jednom kotaču - navedi mi barem neke prednosti koje ti vidiš - ja ništa nevidim osim teško upravljivog i nesigurnog vozila... Rolling Eyes
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inch

PostPostano: 27.7.2007. pet. 19:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

dodatak - promaklo mi...

ustvari sve četiri strane moraju biti u ravnoteži treba sjediti i balansirati na vrhu igle i pri tome se krettai naprijed Confused
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 28.7.2007. sub. 08:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
inch je napisao/la:
8="Oldtimer kotac ovog "monocikla" sastoji se ustvari od 3 ili 4 kotaca.
inch je napisao/la:
...dok bicikl drži žiroskopski efekt i zato stoji..
STA? Surprised Surprised Surprised

.

može on bit širok i 200 ali ako je sic u osi, badava, ode ti na leđa.

a vidim kako ovi na Segwayu stalno padaju na ledja smijeh2 plazi jezik
Bicikl dok stoji u ravnotezi drzi samo osoba koja manipulira njim. Vjerujem da je ovaj "jednotockic" stabilan dok god se krece.
Vjerojatno ce bit upotrebljiv pri brzinama do nekih 10 -15 km/h a tako brzo hodati bas i nece ici Wink O stednji nogu da i ne govorim.
[Vrh]
inch

PostPostano: 28.7.2007. sub. 09:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oldtimer je napisao/la:

a vidim kako ovi na Segwayu stalno padaju na ledja smijeh2 plazi jezik
Bicikl dok stoji u ravnotezi drzi samo osoba koja manipulira njim. Vjerujem da je ovaj "jednotockic" stabilan dok god se krece.
Vjerojatno ce bit upotrebljiv pri brzinama do nekih 10 -15 km/h a tako brzo hodati bas i nece ici Wink O stednji nogu da i ne govorim.

e ali on ima koliko znam dva žiroskopa i senzore koji ga stalno održavaju u vodoravnom položaju...segwai je ok. nemam šta reći loše o njemu.

probaj od tačaka uzeti kotače - dva uzmi i pričvrsti jedan uz drugi napravi konstrukciju sic i balansraj pa ćeš vidjet da nije lako, a kamoli još skrenuti u zavoju ili kočiti ili ići niz nizbrdicu s takvim vozilom...a onaj jednokotačni bicikl iz cirkusa (mislim da ti i baltazar mješate situaciju jer ovo vozilo pokreće motor), on je relativno lak za naučiti voziti jer ima pedala direkt na osovini kotača i onda kad sjediš možeš lako balansirati...neznam možda bi se moglo ali trebaju isto senzori koji bi održavali okomitu osu stalno okomito - a imaš onda problema sa mjestom za sve to strpati od elektronike senzora itd. dok segwai sve to ima u najnižoj točki težišta i još stojiš na svemu tome... Rolling Eyes
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 28.7.2007. sub. 11:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

gotovo sve se može napraviti...čuo sam za tog upravitelja ali isto tako 90% patenata je neostvarivo ili nikoga ne zanimaju.

bitna su realno ostvariva riješenja ili ona koja svaki čovjek može koristiti...u konkretnom slučaju ljudi bi trebali biti uvježbani kao u cirkusu žongleri itd...čovjek koji nema kondicije i nije fizički spreman takav bi pao ko kruška - ima veze sa centrom u mozgu za ravnotežu jer je se radi o padanju na leđa ili na nos

Zasto se kod automobila podrazumijeva i smatra bogomdano obuka u trajanju od nekoliko desetaka sati koja k tome jos kosta (sad vec) preko 7 tisuca? Bilo koje novo ili alternativno prijevozno sredstvo mora biti odmah vozivo i super intuitivno i, naravno, jeftino, ali za automobil to nista ne mora vrijediti. On moze biti proizvoljno slozen, nespretan za parkirati, smrtonosan za ostale sudionike u prometu, slabo pregledan (u odnosu na manje vise sva ostala vozila), ali nitko to ne uzima za zlo.
Mislim da nema nista lose u tome da prijevozno sredstvo zahtjeva neko (razumno) vrijeme obuke.

inch je napisao/la:
- kod bicikla je druga ravnoteža, lijevo-desno...nevidim svrhu vožnje na jednom kotaču - navedi mi barem neke prednosti koje ti vidiš - ja ništa nevidim osim teško upravljivog i nesigurnog vozila... Rolling Eyes

Mislim da je vrlo, vrlo vazno razviti prijevozna sredstva do 10kg koja nisu veca od kolica za namirnice iz trgovine. Razlog je jednostavan: ako ce javni promet preuzeti znacajniju ulogu u gradskom prijevozu (a od srca se nadam da hoce i ne pricam samo o Zagrebu), onda je vazno da se one krajnje, kratke dionice moze lako i brzo (npr. 15km/h) prijeci, a da se vozilo moze unijeti sa sobom u autobus, metro (Split ce izgleda biti prvi hrvatski grad s metroom - bravo Splite!), vlak, tramvaj i sl.
Neki primjeri takvih vozila su skejt na el. pogon, segway bi to mogao postati kroz 3-4 godine (kad dobrano smrsavi i malo se smanji)...i monocikl. Nista od toga mi se ne cini pretjerano prakticno, pogotovo u primorskim gradovima (neravan teren, cesto tijesne ulice, povremeni jaki vjetar), ali me veseli sama cinjenica da uopce ima vozila u toj kategoriji.
[Vrh]
inch

PostPostano: 28.7.2007. sub. 19:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

...to vozilo nikad neće zaživjeti u širokoj primjeni...kladim se u 100€ sa svakim od vas Very Happy

romobil bi bio ok. umjesto segvaia, lagan je a ima nisko težište...a može i potegnuti i valjalo bi da ide do kojih 50km/h, ono kaciga i nema šanse da se ubiješ a brzo surfaš gradom...
[Vrh]
inch

PostPostano: 28.7.2007. sub. 19:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je vrlo, vrlo vazno razviti prijevozna sredstva do 10kg koja nisu veca od kolica za namirnice iz trgovine.

to su realno ipak malo previsoki standardi Rolling Eyes

znaš ti koliko je to desetak kila, nema tog materijala koji je tako lak a da zadovoljava funkcionalne kriterije pa tu je onda i pogon, samo motor i baterija su u idealnom slučaju desetak kila...
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 28.7.2007. sub. 20:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

to su realno ipak malo previsoki standardi Rolling Eyes

znaš ti koliko je to desetak kila, nema tog materijala koji je tako lak a da zadovoljava funkcionalne kriterije pa tu je onda i pogon, samo motor i baterija su u idealnom slučaju desetak kila...

Opet "ne moze se".
Prije 20 godina "nije se moglo" napraviti LiPo bateriju pa se danas moze.
150Wh litijska baterija (1kg) + 250W el. motor s prijenosom (cca. 2 kg) su danasnja tehnologija...da ne pricamo sto ce biti dostupno za 5 ili 10 godina. Romobil od polikarbonatnih vlakata je zaista cudna ideja, ali ne bi morao biti tezi od 2-3 kg. Daleko od toga da to vidim kao ideal prijevoza, ali svaki dan nicu novi prototipovi...
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 28.7.2007. sub. 20:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
Oldtimer je napisao/la:

Vjerujem da je ovaj "jednotockic" stabilan dok god se krece.

e ali on ima koliko znam dva žiroskopa i senzore koji ga stalno održavaju u vodoravnom položaju...segwai je ok. nemam šta reći loše o njemu.
kako znas da ovaj monocikl nema i ziroskop i inklinometar? [/quote]

inch je napisao/la:

probaj od tačaka uzeti kotače - dva uzmi i pričvrsti jedan uz drugi napravi konstrukciju sic i balansraj pa ćeš vidjet da nije lako, a kamoli još skrenuti u zavoju ili kočiti ili ići niz nizbrdicu s takvim vozilom...a onaj jednokotačni bicikl iz cirkusa (mislim da ti i baltazar mješate situaciju jer ovo vozilo pokreće motor), on je relativno lak za naučiti voziti jer ima pedala direkt na osovini kotača i.... možda bi se moglo ali trebaju isto senzori koji bi održavali okomitu osu stalno okomito - a imaš onda problema sa mjestom za sve to strpati od elektronike senzora itd. dok segwai sve to ima u najnižoj točki težišta i još stojiš na svemu tome... Rolling Eyes
Nemoj ti meni sad sa kotacima od tacaka i tezistem dolje Smile Ako je vise teziste lakse je balansiranje u voznji , probaj sa metlom ili lopatom Smile
a elektronika je sve manja i manja Very Happy Ne znam sta ce bit od toga svega ali vjerujem da ce monociklnac svoj krug ljudi kao sto su nasli na pr , pony bicikl, rollschuhe, scateboard, romobil.
[Vrh]
inch

PostPostano: 28.7.2007. sub. 20:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Opet "ne moze se".
Prije 20 godina "nije se moglo" napraviti LiPo bateriju pa se danas moze.
150Wh litijska baterija (1kg) + 250W el. motor s prijenosom (cca. 2 kg) su danasnja tehnologija...da ne pricamo sto ce biti dostupno za 5 ili 10 godina. Romobil od polikarbonatnih vlakata je zaista cudna ideja, ali ne bi morao biti tezi od 2-3 kg. Daleko od toga da to vidim kao ideal prijevoza, ali svaki dan nicu novi prototipovi...

to si ti rekao - 'ne može se'

može se sve... postoji neno tehnologija, postoje legure aluminija, postoji kelvar...a koliko bi takvo vozilo ond akoštalo u izlogu dućana? kao oni bicikli koji teže tri kg. a koštaju od tisuće eura...to o materjalima muči i svemirski program, traži se super lagan a da je čvrstoća veća nego kod čelika i ostalih šire dostupnih materijala...

(ovaj problem muči i mene - radim na šasiji automobila... i čelik otpada a aluminij se teško spaja)
[Vrh]
inch

PostPostano: 28.7.2007. sub. 20:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oldtimer je napisao/la:
Nemoj ti meni sad sa kotacima od tacaka i tezistem dolje Smile Ako je vise teziste lakse je balansiranje u voznji , probaj sa metlom ili lopatom Smile
a elektronika je sve manja i manja Very Happy Ne znam sta ce bit od toga svega ali vjerujem da ce monociklnac svoj krug ljudi kao sto su nasli na pr , pony bicikl, rollschuhe, scateboard, romobil.

metla i lopata je drugi primjer - balansira se ispod težišta Rolling Eyes (samo težište se miče)
a ovaj bicikl je obrnuta situacija - kud ćeš s emicati ako sjediš gore iznad ležaja osovine i kotača? ionako si zauzet sa sjedenjem a i držanjem ravnoteže u sve tri dimenzije...

elektronika je sve manja ali u praktičnom konstruiranju dolazi do kompromisa pa još pa još i na kraju dođe i do kršenja teoretske prvotne ideje...to mi se događa svako malo i ljute me pomalo ti zakoni fizike Very Happy
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 29.7.2007. ned. 02:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

može se sve... postoji neno tehnologija, postoje legure aluminija, postoji kelvar...a koliko bi takvo vozilo ond akoštalo u izlogu dućana? kao oni bicikli koji teže tri kg. a koštaju od tisuće eura...to o materjalima muči i svemirski program, traži se super lagan a da je čvrstoća veća nego kod čelika i ostalih šire dostupnih materijala...

(ovaj problem muči i mene - radim na šasiji automobila... i čelik otpada a aluminij se teško spaja)

Ne znam kako da te razuvjerim.
Vozim biciklu koja ima 40 kg, a ti mi ne vjerujes da se vozilo koje bi imalo 4x manji kapacitet baterija, 4x slabiji motor i koje je od pocetka projektirano da bude minimalisticko (a la romobil) - ti mi ne vjerujes da to vozilo moze biti 4x lakse? Ne pricam ja tu o nikakvim svemirskim materijalima, ako hoces. SiliconePower baterije, kineski motor i CroMoly rama bicikle.
[Vrh]
inch

PostPostano: 29.7.2007. ned. 11:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam kako da te razuvjerim.
Vozim biciklu koja ima 40 kg, a ti mi ne vjerujes da se vozilo koje bi imalo 4x manji kapacitet baterija, 4x slabiji motor i koje je od pocetka projektirano da bude minimalisticko (a la romobil) - ti mi ne vjerujes da to vozilo moze biti 4x lakse? Ne pricam ja tu o nikakvim svemirskim materijalima, ako hoces. SiliconePower baterije, kineski motor i CroMoly rama bicikle.

kolika je cijena takve rame bisikla? Rolling Eyes
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 29.7.2007. ned. 15:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

SiliconePower baterije, kineski motor i CroMoly rama bicikle.

kolika je cijena takve rame bisikla? Rolling Eyes

Ne bih znao, ali modernije, novije i skuplje aluminijske rame mogu se kupiti za cca 1200 kn...da ne pricamo o tome da su te rame napravljene da izdrze terenske spustove i sl. naprezanja, za razliku od romobila koji ne treba to podnositi.
Zaista ne vidim u cemu je problem...osim u raspolozivoj ponudi, jasno. Smile
[Vrh]
inch

PostPostano: 29.7.2007. ned. 18:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bih znao, ali modernije, novije i skuplje aluminijske rame mogu se kupiti za cca 1200 kn...da ne pricamo o tome da su te rame napravljene da izdrze terenske spustove i sl. naprezanja, za razliku od romobila koji ne treba to podnositi.
Zaista ne vidim u cemu je problem...osim u raspolozivoj ponudi, jasno. Smile

to onda i nije tako skupo...ali ja i dalje tvrdim da ono vozilo na jednom kotaču nemože biti uporabno korisno širem krugu ljudi već traži vještinu kao da voziš skejt...što sam bio već i objasnio u svojim ranijim izlaganjima i analizama tog vozila...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 2 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.