<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Direktno punjenje baterija - ima li smisla?
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 4.6.2020. čet. 12:29    Naslov: Direktno punjenje baterija - ima li smisla? Citirajte i odgovorite

Pozdrav ekipo,

slazem jedan portabilni solarni sustav sa 100W 16V panelom (32 celije) i LiFePo4 baterijama 50Ah sa pripadajucim BMS-om (sve to u koferu za alat) preko kojega ide praznjenje i punjenje. Baterije se pune na 14.4-14.8V, a BMS brine o tome da iskljuci punjenje kad su baterije pune ili neka celija ode previsoko s naponom.

S obzirom na to, da li bi bolje bilo direktno spojiti panel na BMS i tako puniti baterije ili bi svejedno trebalo staviti neki DC step-down da smanji napon sa 16V na 14.8V?

Gledam kako da pojednostavim cijelu pricu, a sa direktnim spojem panela na BMS bi se dobilo nesto na iskoristivosti jer nema gubitaka na PWM/step-down.
Ili sam promasio ceo futbal? Very Happy

Hvala!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy B.

PostPostano: 4.6.2020. čet. 21:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam 4S li-ion (vjerojatno Panasonic NCR18650PF) i spojen direktno panel iz nekog VW ili Audi.

Stavio sam neki kineski BMS, malo testirao BMS prije nego sam to osposobio čisto da budem siguran da će prekinuti sve na vrijeme.

Nikada ne napuni preko 15.8V i sve radi super.

Za LiFePO4 su malo nezgodni naponi, za 4S je malo previsok napon, za 5S prenizak...
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 4.6.2020. čet. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

I imam još nešto sa step down, isti takav panel koji preko step down puni 1S.
Puni 1S, jer je fotoaparat spojen direktno na te ćelije.
Služi za nekakav time lapse i radi savršeno, jedino ne znam koliki su gubici zbog step down.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 5.6.2020. pet. 23:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy B. je napisao/la:
Za LiFePO4 su malo nezgodni naponi, za 4S je malo previsok napon, za 5S prenizak...

Ne kuzim sto hoces reci - ovdje je jedini problem kojeg vidim to sto baterije nece imati ono konacno zasicenje punjenja, sto je doslovno svega par posto. Znaci nema ono kad napon dodje do 3.6V po celiji, pa onda drzi napon i polako pada struja nego BMS samo odreze punjenje kad neka celija naraste preko 3.7.
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 6.6.2020. sub. 07:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Htjedoh reći: 16 V / 4S = 4V; 16 V / 5S = 3.2V
[Vrh]
Cose

PostPostano: 6.6.2020. sub. 15:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy B. je napisao/la:
Htjedoh reći: 16 V / 4S = 4V; 16 V / 5S = 3.2V

BMS se brine o tome da zaustavi punjenje kada clanci dodju do 3.7V, tako da veci napon ne bi trebao biti problem.

A prije toga bi trebalo biti sve Ok i po nekoj mojoj racunici dobijes punu iskoristivost panela bez gubitaka na pretvaracu - osobito ako paralelno trosis struju za vrijeme punjenja sto ce u ovom sustavu biti slucaj (baterija pogoni mali 12V trolling motor na camcu, a solarni panel pomaze u voznji i/ili puni bateriju)
[Vrh]
Pero

PostPostano: 6.6.2020. sub. 16:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno je da nemaš gubitaka na pretvaraču, ali imaš gubitaka na izvoru, tj. panelima jer ne rade optimalno...

Najgore je kad je baterija skoro prazna, tj. kad je najniži napon.

BMS nije dizajniran da radi kao regulator punjenja, dizajniran je da zaštiti bateriju u ekstremnim uvjetima (bilo prekomjerno pražnjenje, bilo prekomjerno punjenje).

Slučaj prazne baterije:
2.5V * 4 =10V, panel 16V.
Ukoliko je baterija prikopčana direktno, bit će na panelu nepotreban pad napona preko 5V te već imaš gubitke preko 30%.

Primjerice 50W panel, 16Vmppt: slijedi da panel pri 16V more dati 3A.
Ako baterija je na 10V, teoretski bi to iznosilo 4.8A pri 50W, a direktnim spojem baterije na panel ta struja pada na ~3.1A.
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 7.6.2020. ned. 06:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ Cose: nisam stručnjak za to sve i ne želim pametovati i davati savjete, samo sam dao primjer što i kako sam ja složio, čisto da radi i meni radi dobro za ono za što mi treba.

BMS ne koristim da prekida punjenje i ne čini mi se to kao odlična ideja.
Vjerojatno će to super raditi i vjerojatno se nikada ništa neće desiti, ali sam nekako mirniji kad znam da BMS nije jedini "okidač".

@ Pero: može kakav link gdje se može proučiti što se tu točno događa i zašto se to sve događa.
Ne znam skoro ništa oko PV i MPPT, ali me zanima jer planiram nekada staviti koji panel na krov i sve ostalo što ide uz to...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 7.6.2020. ned. 13:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
@ Pero: može kakav link gdje se može proučiti što se tu točno događa i zašto se to sve događa.
Ne znam skoro ništa oko PV i MPPT, ali me zanima jer planiram nekada staviti koji panel na krov i sve ostalo što ide uz to...

Nema tu nekih linkova, koristim standardne proračune step-down konvertera...

Ukratko, možeš očekivati u uskom rasponu napona iskoristivost i preko 90%, a step down sa 16V (maksimalna izlazna snaga panela) na 10V, možeš računati na skoro 50% veću struju i to je to...

U praksi se da složiti rezonantnim konverterima iskoristivost i preko 95%...

U biti, najviše koristim: http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/smps_e.html, najbolji izvor (za mene) u proračunu tih sklopova...
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 7.6.2020. ned. 13:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo oko step down mi je jasno, valjda Very Happy

ali ovaj dio "Ukoliko je baterija prikopčana direktno, bit će na panelu nepotreban pad napona preko 5V te već imaš gubitke preko 30%" mi baš nije jasan
[Vrh]
Pero

PostPostano: 8.6.2020. pon. 03:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako kratko spojiš panel, struja neće toliko porasti, tj. porasti će do struje kratog spoja, koja je max 20% veća od struje pri max snazi.

U kratkom spoju je napon 0V te je izlazna snaga isto toliko, tj. 0W.

Ako panel pri max snazi treba imati na izlazu 16V, a pri takvoj struji na skoro praznoj bateriji je svega 10V, koliki će onda napon biti kada bateriju spojiš direktno na panel?

Bit će tih ~10V, a ne 16V. Struja će biti neznatno veća od deklarirane struje pri max snazi, ali proizvedena izlazna snaga će pasti.

MPPT kontroler nije ništa drugo nego DC/DC konverter kojim se upravlja tako da se iskoristi najveća moguća izlazna snaga panela, napon na bateriji ovisi o njenom stanju napunjenosti te o iznosu struje punjenja.

Očito je dovoljno kontroleru mjeriti struju punjenja baterije te promjenom parametara pretvarača tražiti najveću moguću struju punjenja baterije jer ionako ne more utjecati drugačije na napon baterije.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.6.2020. pon. 13:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero, ako sam dobro shvatio ovo sto si napisao - onda mi u cijeloj prici nece pomoci niti obicni DC/DC jer se kod njega mora fiksirati napon (recimo na 14.4V, sto opet nece biti dobra iskoristivost kad su prazne baterije) nego bas mora biti MPPT koji stalno trazi idealne postavke za svoj ugradjeni DC/DC ovisno o trenutnom stanju panela i baterije.
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 8.6.2020. pon. 14:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ Pero: Hvala!

@ Cose: ja imam predimenzioniran panel i zbog toga nisam uopće razmišljao o ti 20-30% gubitaka, možda je i kod tebe slična situacija
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.6.2020. pon. 15:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy B. je napisao/la:
@ Cose: ja imam predimenzioniran panel i zbog toga nisam uopće razmišljao o ti 20-30% gubitaka, možda je i kod tebe slična situacija

Kod mene bas obratno - dobro ce doci svaka dodatna efikasnost u sustavu.
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 8.6.2020. pon. 16:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokušao sam bacit koju ideju i možda nekako pomoći...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.