<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pitanje za budućnost
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Drago-Zg

PostPostano: 20.7.2008. ned. 09:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.clean-auto.com%2Fspip.php%3Farticle4603&hl=hr&ie=UTF8&sl=fr&tl=hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mihaelj

PostPostano: 21.4.2009. uto. 09:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako zamislimo da bi u hrv. jednog dana bilo milijun el. vozila i recimo svako od njih bi se punilo svaki drugi dan pritom trebajuci snagu od 3kw na period od 8 sati. To bi bilo: 500000 vozila preko noci koja bi vuklo 3kw struje da napune baterije.
Dakle: 500 000 * 3KW=1,5GW na 8 sati.
Nije li to sadasnja razina potrosnje el. energije u HRV?
Gubici u distribuciji su cca 5%.
Otkud nam tolke zice da napunimo sva vozila?
Mislim da nema sanse da imamo samo baterije u vozilu i da to napajamo iz centralne mreze.
I ovo sto se sad prica o suncanim olujama i smetnjama u el. mrezi. Nekako mi se ne cini da je dobro igrati samo na elektricnu kartu Sad
[Vrh]
turbo

PostPostano: 21.4.2009. uto. 09:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne trebaš se brinuti,jer će do tog jednog dana kada svi budu imali el. aute, proizvodnja u hrvatskoj bar duplo narasti,a osim toga postojat će "pumpe" kao sad benzinske na kojoj će se baterije napuniti za 10 minuta,pa će i udar na električnu mrežu biti ravnomjerniji.
[Vrh]
BB

PostPostano: 21.4.2009. uto. 12:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

ni benzinci i dizelaši nisu preko noći zavladali, trebalo im je 100 god.
A baš zato što smo toliko oslonjeni na naftu nam i trebaju e-vozila, da se dio potrošnje prebaci na el energiju pa nam nafta duže može trajati. Ja, recimo, još ne mogu zamisliti da kamion ide 2500 km na struju, a štedljiviji kamioni troše oko 30 l/100 km.
Zato mislim da će budućnost nositi jednu veliku energetsku raznovrsnost, a želja svih nas je da elektrika bude dominanta.
[Vrh]
m2

PostPostano: 21.4.2009. uto. 19:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
A baš zato što smo toliko oslonjeni na naftu nam i trebaju e-vozila, da se dio potrošnje prebaci na el energiju pa nam nafta duže može trajati. Ja, recimo, još ne mogu zamisliti da kamion ide 2500 km na struju, a štedljiviji kamioni troše oko 30 l/100 km.
Zato mislim da će budućnost nositi jednu veliku energetsku raznovrsnost, a želja svih nas je da elektrika bude dominanta.

Jedino što stoji na putu EV vozilima pogotovu ovima za vožnju po gradu je nepostojanje masovne i jeftine proizvodnje današnjih baterija LiPO kemije (naftna idustrija polako ali sigurno gubi nadzor nat time - Kina) Svaki put kad zakočimo ili promjenimo brzinu u okoliš imitiramo čestice sa kočnica i kvačila čisto sumljam da kad bi time izložili labolatoriske štakore da bi se dobro proveli. Što je sa uljima iz kočnica, motora, amortizera, voda iz hladnjaka, reciklaža moš´ mislit pogotovo u ljepoj našoj (jedna kap motornog ulja u toni vode i ta voda nije više za piće).Svega ovog nebi bilo u potpuno "elektrificiranom" EV
Kočnice: http://www.autoportal.hr/200901074590/Nove-tehnologije/Elektriene-koenice-adut-za-sigurnost/menu-id-72.html
Amortizeri:http://www.autoblog.com/tag/regenerative+braking/
Kad današnja "Hybrid-na" vozila budu imala ovako nešto:
http://peswiki.com/index.php/Directory:Linear_Combustion_Electromagnetic_Engines
onda ih se može zvati hiridnima do tada uz sav trud inženjera moj dojam je, da je to "sklepano" zbog imiđa a ne zbog čišćeg ispuha.
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 21.4.2009. uto. 20:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:
BB je napisao/la:

Jedino što stoji na putu EV vozilima pogotovu ovima za vožnju po gradu je nepostojanje masovne i jeftine proizvodnje današnjih baterija LiPO kemije (naftna idustrija polako ali sigurno gubi nadzor nat time - Kina) Svaki put kad zakočimo ili promjenimo brzinu u okoliš imitiramo čestice sa kočnica i kvačila čisto sumljam da kad bi time izložili labolatoriske štakore da bi se dobro proveli. Što je sa uljima iz kočnica, motora, amortizera, voda iz hladnjaka, reciklaža moš´ mislit pogotovo u ljepoj našoj (jedna kap motornog ulja u toni vode i ta voda nije više za piće).Svega ovog nebi bilo u potpuno "elektrificiranom" EV

Ma te teorije zavjere su isto gluposti. Ja bi moga reć da stvarno dobro poznajem EV tržište i cijene svih komponenti.

Evo jedne računice. Predpostavljamo da želimo napraviti EV koji će imati performanse kao i običan automobil. Recimo da to bude kod nas jako učestala Škoda Octavia 1.9 TDI

Snaga je 115ks a domet cca. 700 km

Za tu snagu bi ja uzeo 9" DC motor sa 144V/800A controlerom. Ovo jeste jako jednostavan i "nezgrapan" setup (nema regenerativnog kočenja, ima relativno nisku iskoristivost, dosta veliku masu) ali je vjerojatno best buy.

Baterije moraju biti Li-ion, Li-poly ili LiFePo4. Najjeftinija varijanta su Thunder Sky, China Power i ostali kineski proizvođači.

Ja bih odabrao TS 200Ah ćelije. Za 144V bi bilo potrebno 45 komada. Jedan komad ima masu od 8 kg, dakle ukupno 350.

Spremnjena energija iznosi 28,8kWh (toliko ima par litara benzina) što je dovoljno za 150-200km autonomije, no treba uračunati i gubitke pa je domet vjerojatno bliže brojci od 100km.

CIJNA:

Motor (Wapr9 ili Kostov9") 1.600$
Controller (npr. Kelly) 1.500$
Baterije (TS-200Ah) 15.000$
Punjač 3.000$
Ostale električne komponente (kabeli, instrumenti, 144VDC-12VDC, "gas" i td) minimalno 3.000$

UKUPNO 24.000$ = 18.500 € = 135.000 Kn

Prilagodbu samog auta neću uračunati (nosači, adapter za getribu, eventualno amotizeri i td.)

I što na kraju imamo? Imamo auto koji ima 20% izvornog dometa, vjerojatno slabije performanse, upitnu pouzdanost po cijeni izvornog novog auta.

Recimo da se masovnom produkcijom riješi problem pouzdanosti i cijena smanji za pola, opet ostaje problem doemta. A i sama ekologija takvog auta je upitna s obzirom na to da treba uložiti i mnogo energije da se proizvedu nove komponente, pa proizvodnja same struje (što kod nas nije problem --> hidrocentrale) i td.

Tako bar ja gledam na stvari ako isključim emocije i razmišljam čisto analitički.

Evo, ovo je bila kritička analiza EV konverzija, nisam tu nabrojao vrline EV-a ali njih ionako svi znamo...
[Vrh]
m2

PostPostano: 21.4.2009. uto. 20:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Povjest - Ford - model T je zbog masovne proizvodnje bio cijenom daleko ispod konkurencije (puno više od 50%)
Nema zavjere samo interes u stvaranju profita, najbolji primjer je izum japanskog znanstvenika - veš mašina na ultrazvuk (prije 2000 !!!!). Makina čisti usirenu krv staru 30 dana sa svile. Proizvođači deterđenata su dotičnom dali ček na kojem je ispisao željeni broj nula. Tako mi i dalje zagađujemo vode / okoliš kemikalijama od pranja, kem. čišćenja... Ekologija ili profit pitanje je sad, ustvari nije pitanje uvjek profit.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.4.2009. uto. 20:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Dok se sve bude gledalo kroz financijsko povećalo, nema napretka Sad

Dokle god primarna misao bude "koliki je tu profit" - nema napretka.

...

Profit, profit, profit.... Fuuuj!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 22.4.2009. sri. 05:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

mihaelj je napisao/la:
...
Gubici u distribuciji su cca 5%.

Gubici u prijenosu el. energije su 15-20%. Sad

Crodriver, i hidrocentrale su problem jer ih nemas vise kamo stavit.

Nemamo energetskih izvora i to je to.

Svejedno, elektricna vozila ce se razvijati jer cemo uskoro ostati i bez nafte, koliko god neki pricali o tome da je ima jos za najmanje 50 godina.

ELektricno vozilo bez regenerativnog kocenja jednostavno nema smisla raditi iz vise razloga:
1. Povecan trosak na kocioni sistem.
2. Gubitak iskoristenja u gradskom prometu i na brdovitom terenu.

Hibridi ce imati u pocetku vece sanse radi dometa vozila, barem dok se ne razvije kvalitetna baterija. Dosadasnje baterije imaju vise mana, a ovdje bih nabrojio glavne:
1. Faktor iskoristenja baterije je ispod 75%.
2. Kapacitet baterije do 100Wh/kg.

Ocigledno je da kad dobijemo kapacitet od bartem 1kWh/kg s faktorom iskoristenja od najmanje 90% da ce motori s nutarnjim sagorijevanjem biti proslost.
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 22.4.2009. sri. 08:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

Ocigledno je da kad dobijemo kapacitet od bartem 1kWh/kg s faktorom iskoristenja od najmanje 90% da ce motori s nutarnjim sagorijevanjem biti proslost.

Ovo danas zvuči toliko utopično da je za ne povjerovat da će tako nešto uopće postojat, dakle sigurno neće u narednih 10-20 godina...

Zadnja promjena: CroDriver; 22.4.2009. sri. 09:04; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 22.4.2009. sri. 08:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

nemojte zaboravit gorive ćelije i vodik,već postoje jefiti materijali i tehnologija za proizvodnju gorivih ćelija, a i skladištenje vodika je sve bliže masovnoj proizvodnji,..a nije ni loš koncept zamjenjivih zn-zrak akumulatora.
[Vrh]
turbo

PostPostano: 22.4.2009. sri. 10:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Dosadasnje baterije imaju vise mana, a ovdje bih nabrojio glavne:

Kak 75%? Šta nije kod lixx baterija preko 90% (mislim na punjenje i pražnjenje)?
[Vrh]
Pero

PostPostano: 23.4.2009. čet. 05:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

turbo je napisao/la:
Pero je napisao/la:
Dosadasnje baterije imaju vise mana, a ovdje bih nabrojio glavne:

Kak 75%? Šta nije kod lixx baterija preko 90% (mislim na punjenje i pražnjenje)?

Imaju iskoristenje u Ah i preko 95%, nazalost u W ta racunica je puno gora, barem pri struji od 1C.
Do sada sam mjerio LiIon i LiPo, LiPo je nesto bplja glede ocuvanja snage, ali ne prelazi 75%.
Iako svi tvrde da kad pri punjenju napon dodje na 4.2V/C da je baterija puna 80%, meni mjerenje (pri 1C) pokazuje da je baterija tek na 50%.

Kad dobijem LiFePO4, izmjerit cu i nju.

Mozda trebam obaviti mjerenja punjenja pri manjim strujama, vjerojatno ce onda dati bolje rezultate. Radio sam mjerenja pri 1C, a vjerujem da ce baterija imati puno vece iskoristenje pri 0.1C...

Narocito je porazne rezultate imala LiPo baterija 3S1P/2.4Ah; deklarirana joj je max struja praznjenja od 36A, a vec pri 5A se baterija dosta grije a izmjereni kapacitet jew bio 2.1Ah, iskoristenje energije (2C praznjenje, 1C punjenje) samo 60% te nutarnji otpor cak 130mOhma. Sad
[Vrh]
Pero

PostPostano: 23.4.2009. čet. 05:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Pero je napisao/la:

Ovo danas zvuči toliko utopično da je za ne povjerovat da će tako nešto uopće postojat, dakle sigurno neće u narednih 10-20 godina...

Nemaj brige, otici ce nafta opet gore pa ce zbog cijene goriva biti opet isplativ EV, makar i s ovakvim (danasnjim) baterijama. Very Happy

Ono sto mi nije jasno, plinska turbina ima puno vece iskoristenje od klipnog motora, a ako ugradis dvije turbine sa suprotnim smjerom vrtnje, nemas problema sa precesijom (osim na lezajevima turbine).
Cudi me da se ne rade hibridni pogoni s turbinom, iskoristenje je tri puta bolje, a da ne spominjemo da je i nivo buke puno nizi.
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 23.4.2009. čet. 07:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

što se plinske turbine tiče bilo je pokušaja još prije 30g (ili više) samo nešt nije išlo, a i potrošnja goriva nije bila zadovoljavajuća, no to je bilo prije 30g.
što se hibrida tiče daihatsu sirion s dvotaktnim dizel motorom ima jako dobru iskoristivost , ali ništa se ne priča o tom motoru, možda je emisija plinova nezadovoljavajuća.. sve je to još uvijek nafta i ne sviđa mi se.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 4 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.