<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Cube analog -> digital :-)
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Caca

PostPostano: 16.3.2012. pet. 19:13    Naslov: Cube analog -> digital :-) Citirajte i odgovorite

Sezona je lagano počela, sunce grije, tako je došlo i vrijeme za neke promjene. Vrijeme je da napokon i ja uđem u klub sretnih i ponosnih vlasnika e-bicikla. Very Happy
Bicikl koji planiram elektrificirati (baš čudno zvuči, reci na glas, ELEKTRIFICIRATI, ahahah) je moj godinu dana star Cube Analog 2011!

Prošle godine sam se malo vozikao jer nisam baš bio na TI sa vremenom ali vjerujem da ću se ove godine voziti puuuno više :-) Od sitnica koje sam pošle godine stavio na bic su lampa SF-23 sa SSC P7, jeftini ciklokomp, kvalitetniji nosač sa mob (HTC Desire) te mala stražnja torbica sa EL bljeskalicom. U torbici imam bateriju i auto punjač za mob.

Konfiguracija koju imam u planu složiti izgledala bi otprilike ovako;

- motor bi trebao biti od Debelog onaj veliki tanki kakav ide na Elmoto
- baterije Headway 24s
- kontroler Grgin 72V/50-80A
- kutija za bateriju full frame cordura/Al ili pleksi

Dijelove sam polako počeo skupljati ali trebat će mi ipak vremena i novaca za složiti zamišljeno, uglavnom nikud mi se ne žuri plazi jezik

Krenut ću od kutije za bateriju pa evo nekoliko slika, jer slika govori više od 1000 riječi...

Nisam htio standardne PVC kutije jer želim složiti svoju bateriju i želim iskoristiti sav prostor okvira a opet želim da bude oku ugodna i da se na kraju priče bicikl ne razlikuje puno od "običnog" bicikla. Kupiti ovdje torbu koja ispunjava cijeli okvir bicikla je nemoguća misija, a još naći nešto da nema pretinaca i pregrada da ne pričam... Zato sam se odlučio dati napraviti torbu po mojoj stiropor šabloni koju sam jednostavno izrezao. Materijal mora biti čvrst, vodonepropustan, otporan na habanje i mislim da boljega nema od Cordure 1000d. Cordura je super čvrsta a od nje se radi vojna i policijska oprema, futrole, odjeća...

Zamislio sam bateriju složiti u aluminijsku kutiju, možda pleksi a onda sve ubacim u torbu! Torba se za okvir pričvršćava čičak trakama i vjerujem da neće biti problema sa držanjem jer je ovaj čičak stvarno čvrst!

Eto toliko za sada, nastavak slijedi...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MP

PostPostano: 16.3.2012. pet. 19:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da je besmisleno stavljati u torbu koja dobro dihta i drži još težinu , torba ti zgleda mrak palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tomislav

PostPostano: 16.3.2012. pet. 20:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni je isto torba super cool palac palac palac
[Vrh]
Slv

PostPostano: 16.3.2012. pet. 20:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

24s i 80A...

si ziher da nebi jaču ramu za to?
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 16.3.2012. pet. 21:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

.. .. i bez zadnjeg ovjesa?
[Vrh]
Caca

PostPostano: 16.3.2012. pet. 21:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kontroler je u biti 50-100A s tim da neću naravno pretjerivat i mislim da je 50A više nego dovoljno! Želim pristojno ubrzanje ali ne slažem dragster, bitnija mi je autonomija pa se možda odlučim i za neku drugu kombinaciju napona/kapaciteta. Šteta kaj mi ne stane 16s2p ali 14 bi možda i stalo. Budem vidio. Zadnje suspenzije nema ali zbog guzice moža stavim cijev sa amortizerom smijeh1
Brzina 40-50km/h je i previše za ovaj bic.
[Vrh]
bobale

PostPostano: 16.3.2012. pet. 21:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bajk fantastično izgleda palac. I torba mi se jako sviđa. Ali zar nije to malo previše snage za aluminijumski ram? Jesi osmislio neke dobre torque armove?
[Vrh]
MP

PostPostano: 16.3.2012. pet. 23:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Caca je napisao/la:
Kontroler je u biti 50-100A s tim da neću naravno pretjerivat i mislim da je 50A više nego dovoljno! Želim pristojno ubrzanje ali ne slažem dragster, bitnija mi je autonomija pa se možda odlučim i za neku drugu kombinaciju napona/kapaciteta. Šteta kaj mi ne stane 16s2p ali 14 bi možda i stalo. Budem vidio. Zadnje suspenzije nema ali zbog guzice moža stavim cijev sa amortizerom smijeh1
Brzina 40-50km/h je i previše za ovaj bic.

dobro pojačaj s torque armovima , nemoj ni previše drukat zadnju gumu , a žbice DEBELE , malom je to previše snage za tu ramu..
[Vrh]
Caca

PostPostano: 29.3.2012. čet. 19:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlučio sam ipak ići na 15s2p jer mi 30kom ide maksimalno u torbu i to je skoro 1kWh. Prvo ću složiti samo 15 pa kasnije dodam još 15 jer je litij skup Mad

Zanima me koliko je komplicirano modificirati neki bleeding 16s BMS u 15s i da li je modifikacija nužna, jer vidim kod nekih stoji 3-16s pa pretpostavljam da možda ne treba ništa ni dirati. Možete preporučit neki pouzdan BMS koji može dat u peeku 50, 60A a da je ok za Headway ćelije!?
Recimo ovaj je bagatela http://elifebike.com/peng/iview.asp?KeyID=dtpic-2011-4Q-MW2C.1NESK
[Vrh]
Caca

PostPostano: 29.4.2012. ned. 17:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napokon stigla ručkica gasa! Uzeo sam ručkicu sa prekidačem jer sa ključem baš nisam mogao naći odgovarajuću. Za prvu ruku će i ovo biti ok. Ručkica ima i LEDice za signalizaciju napona baterije pa moram probati na kojem naponu se koja pali...

Uzeo sam i ručkicu svjetlo, truba, žmigavci ali to će mi biti za speed limit 30km/h, tempomat, regen...

Grgin kontroler bi trebao doći drugi tjedan pa slijedi špricanje kućišta u mat crnu. Šteta kaj nema kućišta već eloksirana u crnoj...
[Vrh]
sirius

PostPostano: 29.4.2012. ned. 17:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Caca je napisao/la:

Grgin kontroler bi trebao doći drugi tjedan pa slijedi špricanje kućišta u mat crnu. Šteta kaj nema kućišta već eloksirana u crnoj...

Lijepo ti je ispala torba, a bojanje kontrolera u crno, pa ja sam gornju bateriju zamotao u crnu traku i zaključio da se osjetno više grije. Sad mi je žao što nisam poklopce motora izgulio i ispolirao aluminij do visokog sjaja, a kutiju obojao svjetlije. Sve mi je više važno da stvari funkcioniraju, a manje kako izgledaju, ali i estetika je super stvar. Meni je palo na pamet napraviti novu plastičnu kutiju, za novi okvir koji mi stiže i također je obući je u nešto takvo, da se ne vidi iz aviona da je baterija. Vidjet ću još. Mislim da je važnije imati SL uključen, da ne pravimo probleme, jer nisu ni svi policajci glupi. A ovih s presretačima ima kao u priči. Ja se trudim ne voziti preko 40 po otvorenoj cesti. Ne bi bilo dobro da dođe do nezgode ili kakvog naleta na nekog ili nešto. Tad bi se sigurno vještačio bicikl, a onda bi bilo problema. Moja preporuka je voziti razumnim brzinama. Jedino što i mene pukne pa po Rijeci isključim SL, da ne kočim promet gradskim prometnicama. Hm........
[Vrh]
Caca

PostPostano: 29.4.2012. ned. 18:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Obzirom da će kontroler raditi sa pol snage (max 50A od 100A koliko može) ne bi trebalo biti problema sa pregrijavanjem. Grrga je također rekao da ga slobodno prefarbam. SL po gradu a van grada i tamo gdje sam siguran da nema žandara mogu malo i potegnut Very Happy
[Vrh]
grrga

PostPostano: 29.4.2012. ned. 18:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bitno je jedino da je kontroler na struju zraka. Ako se zatvori u torbu kod svakog kontrolera je samo pitanje vremena za koliko će se ugrijati. Za svaki slučaj kod kontrolera koji su predviđeni za 50-100 i više ampera obavezno stavljam temparaturnu zaštitu.
[Vrh]
Caca

PostPostano: 29.4.2012. ned. 20:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kontroler ide sa donje strane rame, ispod torbe, tako da neće biti problema. Grrga daj mi reci da li se kod tvojih kontrolera regen, tempomat i speed limit sve spaja na masu i zanima me paljenje kontrolera da li ide sa +pola (48V) preko prekidača/bravice ili je na prekidaču neki napon tipa 5V? Možeš mi poslat i neku shemu spajanja.
[Vrh]
riba

PostPostano: 29.4.2012. ned. 20:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj mi molim te link na ove tipke za svijetlo, žmigavce... Hvala!
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Stranica 1 / 9.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.