<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Bežični prijenos struje
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.11.2006. pet. 04:28    Naslov: Bežični prijenos struje Citirajte i odgovorite

Link na članak: http://www.net.hr/tehnoklik/page/2006/11/16/0057006.html

Ovo me podsjeca na pricu o HR izumitelju super vodica na sobnoj temperaturi.
Isto su se tresla brda a rodio se mis.

Pretpostavljam da se radi o prijenosu el. energije putem odasiljaca-prijemnika na frekvencijama reda 1-2GHz.
U tom slucaju nema niceg novog u ovom izumu.
Osnovni problem je stetno zracenje i mala efikasnost.

Da li netko ima vise podataka o ovome?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prof. Baltazar

PostPostano: 18.11.2006. sub. 01:13    Naslov: Re: Bežični prijenos struje Citirajte i odgovorite

e-vozila je napisao/la:
Link na članak: http://www.net.hr/tehnoklik/page/2006/11/16/0057006.html

Ovo me podsjeca na pricu o HR izumitelju super vodica na sobnoj temperaturi.
Isto su se tresla brda a rodio se mis.

Istina. A sta se drugo moze ocekivat o medijima...znanost i tehnologija su - pokazali su mnogo puta - daleko izvan njihovog dometa.

e-vozila je napisao/la:

Pretpostavljam da se radi o prijenosu el. energije putem odasiljaca-prijemnika na frekvencijama reda 1-2GHz.
U tom slucaju nema niceg novog u ovom izumu.
Osnovni problem je stetno zracenje i mala efikasnost.

Da li netko ima vise podataka o ovome?

Ukoliko mislis na slican nacin prienosa energije kakav se koristi kod RFID chipova, ne, cini mi se da nije to u pitanju.
Izricito se spominje fokusirani neradijativni nacin prijenosa. Kako? Pojma nemam: apstrakt njegovog rada je...paaaa, jednostavno previse apstraktan. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.11.2006. ned. 23:10    Naslov: Re: Bežični prijenos struje Citirajte i odgovorite

fokusirani neradijativni nacin Rolling Eyes
mislim..kako se fokusira kad je prijemnik u pokretu ili ih ima vise

kaj im znaci"neradijativni"?

ako tip koristi frekvencije na potezu od 1Hz do svjetlosti onda ne mozemo govoriti o sigurnoj tehnologiji za ljude

to mora biti nesto novo..do sada potpuno nepoznato
ili muljaza..pa nece nas valjda nakon mobitela jos pocet s time zracit :evil:
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prof. Baltazar

PostPostano: 20.11.2006. pon. 02:20    Naslov: Re: Bežični prijenos struje Citirajte i odgovorite

e-vozila je napisao/la:
fokusirani neradijativni nacin Rolling Eyes
mislim..kako se fokusira kad je prijemnik u pokretu ili ih ima vise

kaj im znaci"neradijativni"?

Ta 2 pojma (fokusirani i neradijativni) su privukli moju paznju, ali nemam pojma kako.
Cini mi se logicno da nitko ne bi pricao o punjenju automobilske baterije EM valovima, cak i kad bi ih mogao ne znam kako precizno fokusirati...zamisli da prodje netko s pumpom na srcu kroz podrucje prijenosa...brrr
Uglavnom, misljenja sam da je u pitanju ili nesto novija fizika ili mucka. Smile

e-vozila je napisao/la:

to mora biti nesto novo..do sada potpuno nepoznato
ili muljaza..

Tocno tako!
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 20.11.2006. pon. 19:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo vise info na:

http://arxiv.org/abs/physics/0611063

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/6129460.stm
[Vrh]
zega

PostPostano: 22.12.2006. pet. 01:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nesto su nabadali oko 6.5MHz no u znan. radu je GHz skala u igri kod njihovog modeliranja (cini se da je range vezan uz valnu duljinu zato je 6 megi prikladno u praksi, GHz skala je ok za modeliranje a i cini se da u praksi bi range bio premali ali na tom bandu im je lakse raditi jer se tamo lakse postizu potrebni visoki faktori dobrote Q factor)...
Svejedno covjek (ljudsko tijelo) bi apsorbiralo toliku kolicinu energije da su mobiteli maciji kasalj u odnosu na ovo.
Prije svega radi se sa vecim snagama a teorijska apsorpcija covjeka u blizini je oko 1%...
Uglavnom neprihvatljivo po sadasnjim kriterijima (FAA i sl)...
No cinjenica da bi to moglo raditi otvara nove perspektive Very Happy ...
z :wink:
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.12.2006. sub. 01:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
No cinjenica da bi to moglo raditi otvara nove perspektive Very Happy ...
z :wink:

Naravno da radi..
Ako se koristi u situacijama gdje ziva bica nisu izlozena tom zracenju..OK..samo i dalje ostaje mala efikasnost kao problem
[Vrh]
zega

PostPostano: 24.12.2006. ned. 01:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto je najbolje efikasnost uopce nije mala...
Ide do 90% uredno...

Z
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.12.2006. ned. 02:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Sto je najbolje efikasnost uopce nije mala...
Ide do 90% uredno...

Z

da?! Shocked
ne vjerujem u to.. Rolling Eyes

mislim..mozda je to moguce postici u idealnim uvjetima ali..
objasni..cemu treba zahvalit tako visoku efikasnost?
mislim..to je skoro ko' trafo.. :wink:
[Vrh]
lighty

PostPostano: 1.2.2007. čet. 00:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Radi se o sistemu koji je (sudeci po opisu samog Soljacica) vrlo slican sistemu kojeg koristi prof.dr.ing. Konstantin Meyl. Radi se o sistemu koji koristi efekt otvorenih silnica elektricnog polja odnosno otvorenog kapaciteta. Isti sistem je demonstrirao u vise navrata i u razgovoru s njim saznao sam da takodjer koristi frekvencije oko 4-6MHz. Dapace imao sam priliku malo pogledati njegovu aparaturu i mogu jedino reci da covjek ne laze. Imao je i demonstraciju principa kod nas na proslogodisnjoj konferenciji posvecenoj Tesli koja je odrzana u ZG. Istu stvar je demonstrirao i na konferenciji u ST. Mislim da je sistem prikazan i u emisiji "Na rubu znanosti".

Ono sto je zanimljivo jest da taj sistem postoji vec vise od deset godina i verificiran je od velikog broja akademskih institucija u Njemackoj i Europi. Dapace, na njegovoj stranici mogu se naruciti kitovi za demonstraciju koncepta http://www.meyl.eu/go/index.php?dir=50_Experimental&page=1&sublevel=0

Osim toga je napisao nekoliko zapazenih knjiga o skalarnim poljima i njihovoj primjeni u inzenjerske svrhe. Knjige se mogu skinuti preko eMule.

Radi se o tome da se stvarno ne koristi klasicno EM zracenje za transfer energije buduci da bi gubici bili preveliki. Nasuprot tome koristi se skalarni gradijent elektricnog polja otvorenih silnica koji se nalazi u rezonanciji. Znaci energija se gotovo bez gubitaka prenosi do potrosaca (u krugu nekoliko metara do nekoliko desetaka metara), ali za razliku od klasicnog EM odasiljaca, ovaj 'odasiljac' je u potpunosti coupliran sa potrosacem pa se izravno osjeca povecanje potrosnje prilikom spajanja svakog iduceg potrosaca.

Sto se tice EM zracenja, ono je stvarno svedeno na gotovo nemjerljivu razinu, ali je zato gustoca elektricnog polja u zoni oko odasiljaca izuzetno velika sto samo po sebi ne mora predstavljati izravnu opasnost po zdravlje, ako ne dodje do rezonantog couplanja i izravnog transfera energije u tijelo. I sam Meyl u privatnom razgovoru priznaje da je tehnologija izuzetno zanimljiva, ali i potencijalno daleko opasnija od klasicnih EM zracecih sustava. Barem je iskren.

Uglavom, po svim opisima sudeci Ruljacic nije otkrio nista novo.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.2.2007. čet. 01:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao na forum lighty! Smile

Neznam nista o tehnologiji skalarnih valova..uvijek sam mislio da je to SF
Zanimljivo..vec mi padaju na pamet neki pokusi Very Happy
[Vrh]
lighty

PostPostano: 1.2.2007. čet. 01:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh, ja upao na forum i odmah se raspisao u prvom postu. Znas i sam kakav mi je tempo posla, a u kasne nocne sate na red dolazi i obimna korespondencija sa vanjskim suradnicima, pa nekako nemam vremena za upoznavanje nego odmah ulijecem. Wink

Pogledaj moj post o Konzenovom pulsnom motoru u sekciji e-plovila. Sa Konzenom sam bio u intenzivnom kontaktu prije nekih godinu dana i dosta mi je pomogao sa savjetima oko recikliranja back-EMF. Stvar definitvno radi i moze se postici vidljiva usteda kod sustava koji koriste brzo switchanje DC struje iz baterije. Dapace postoje i naznake da su nagla praznjenja kondenzatora napunjenog recikliranom back-EMF energijom, nazad u olovnu bateriju, ali obratnom polarizacijom u stanju bitno produljiti vijek trajanja baterije. Napominjem da govorim o klasicnim olovnim baterijama sa sulfatnom kiselinom.

Anyway- ja se opet raspisao... Confused
[Vrh]
zega

PostPostano: 1.2.2007. čet. 02:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

lighty bok!
Znao sam da ce biti pregrst korisnih informacija i komentara kad svratis, e pa dobrodosao!
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.2.2007. čet. 02:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokusao sam..site mu ne radi trenutno
Sad si spomenuo dvije stvari:

1. opterecivanje baterije u kratkim intervalima s visokim strujama?
Frekvencije reda velicine?..postotak on/off

2. praznjenje kondenzatora i baterije tako sto im se spoje suprotni polovi?

Ne pratim te Confused ..samo se ti raspisi Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.2.2007. čet. 02:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
lighty bok!
Znao sam da ce biti pregrst korisnih informacija i komentara kad svratis, e pa dobrodosao!

Da..vec je vruce..ko' lemilica pod okom Very Happy

Zadnja promjena: ogi; 1.2.2007. čet. 02:12; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.