<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Renault electric
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 3.5.2018. čet. 09:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
A taktika: prilijepi se za �leper i u�i u njegov trag da ti "razgr�e" zrak?

Teoretski da, u praksi dosta problematicno za probati jer moras prici prilicno blizu da bi se osjetio efekt. Plus sto je izvedivo samo po ravnom i kamion bi trebao imati tempomat.

Probao par puta na krace vrijeme, tako da ne mogu biti siguran u rezultat da li je bilo radi nagiba ceste ili smanjenog otpora.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jure057

PostPostano: 3.5.2018. čet. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probao sam dva puta po autoputu voziti iza autobusa, čisto da malo podučim i pokažem djeci kako otpor zraka djeluje na potrošnju. Autobus je zgodan jer vozi 100 km/h i tempomatom. Razlika u potrošnji je velika, odokativno 30% ako ne i više.

Ali tako ne bi preporučio nikome voziti, jer nemaš pregled situacije ispred. A i bojim se da udišeš previše ispušnih plinova Very Happy
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 3.5.2018. čet. 20:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postoji još jedan razlog zbog čega to treba izbjegavati i držati propisno rastojanje iza kamiona.
Kamioni pri usporavanju češće koriste retarder nego kočnicu.
Kod nekih se pri uključivanju retardera pale štoplampe a kod nekih ne.
To može biti prilično opasno jer prekasno primjetiš da je počeo usporavati.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 3.5.2018. čet. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja se često šlepam kad imam vremena i smanjenje potrošnje iza kamiona je cca 30%, većinom su na tempomatu pa s time nemaš brige, samo uključiš svoj i prilagodiš brzinu. Ako imaš automatsko kočenje to uvelike pomaže kod slučajeva što je opisao OldDog.
Moje iskustvo je da kamionđije ne vole da im se auti guraju u guzicu pa često nervozno kreću na zaustavnu da te bolje "pogledaju",takve obično zaobiđem nakon određenog vremena,ali ima dečki koji prihvate "igru" pa se s njima uspješno šlepaš kilometrima. Jednom sam se u zavjetrini vozio od Karlovca do Zdenčine na cca 90km/h, potrošnja mi je bila na benzincu 2.0i - 4.5l/100km (po računalu).
[Vrh]
creatin

PostPostano: 3.5.2018. čet. 22:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako imas tempomat koji prati vozilo ispred tebe, sto imaju noviji automobili to je ok stvar
[Vrh]
zega

PostPostano: 4.5.2018. pet. 01:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kratko sam to radio kad sam ima 3.5 V6 SUV (Sorento) koji je pio ko smuk, fino se primjeti razlika, no onda mi je u sajbu opalio kamencic koji je kamion ispred digao i kvrc ode meni 1000-uce milja ustede u jednom trenu, nakon toga mi vise nikad nije palo na pamet to raditi jer na duge pruge ces ziher ispusiti, sanse za sranje daleko prelaze one za ustedu!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Cose

PostPostano: 4.5.2018. pet. 08:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Kratko sam to radio kad sam ima 3.5 V6 SUV (Sorento) koji je pio ko smuk, fino se primjeti razlika, no onda mi je u sajbu opalio kamencic koji je kamion ispred digao i kvrc ode meni 1000-uce milja ustede u jednom trenu, nakon toga mi vise nikad nije palo na pamet to raditi jer na duge pruge ces ziher ispusiti, sanse za sranje daleko prelaze one za ustedu!

Sve stoji, samo sto je meni sa strujom to zanimljivo jer bi tako mogao dobaciti destinacije koje inace ne idu bez punjenja (kojeg slabo ima) - npr. Zg -> Slavonski Brod ako se "ustekam" iza kamiona ili busa onda bi mozda mogao doci bez stajanja i trazenja gdje se puniti.

EDIT: A kamencic sam ionako popusio u gradu i bez toga... Confused
[Vrh]
BB

PostPostano: 4.5.2018. pet. 08:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

za izbjegavanje kamenčića biraš one kamione koji imaju široke prahobrane Very Happy
[Vrh]
Cose

PostPostano: 4.5.2018. pet. 08:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
za izbjegavanje kamen�i�a bira� one kamione koji imaju �iroke prahobrane Very Happy

palac
[Vrh]
Rimtu

PostPostano: 4.5.2018. pet. 15:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
Ako imas tempomat koji prati vozilo ispred tebe, sto imaju noviji automobili to je ok stvar

Radarski tempomat drži auto da prevelikom razmaku da bi se iskoristio ovaj efekt... barem na mom autu
[Vrh]
Cose

PostPostano: 7.5.2018. pon. 09:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rimtu je napisao/la:
creatin je napisao/la:

Radarski tempomat dr�i auto da prevelikom razmaku da bi se iskoristio ovaj efekt... barem na mom autu

Ovih par VW i Audi koje sam vidio su imali 3 postavke - daleko, srednje i blizu - pa mozes birati.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 7.5.2018. pon. 09:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj vikend smo isli do Ekoturizam Mreznica (http://www.mreznica.com), pa je bila prilika za isprobati razne razime voznje.

Na odlasku prema tamo smo planirali punjenje u Karlovcu ispred ureda gradonacelnika, pa sam vozio 100km/h po autoputu uz potrosnju oko 15kWh (na 100km). Pridruzili su nam se prijatelji i zajedno smo krenuli prema odredistu udaljenom 40km. Frend voli dosta zivlju voznju, pa sam ga pratio da vidim kolika ce biti potrosnja na otvorenoj cesti u rezimu stalnih ubrzanja i kocenja - oko 15kWh.

U povratku smo isli sami, pa sam vozio stedljivi rezim sa ogranicenjem snage na uzbrdicama i koristenjem nizbrdica (prosjecna brzina desetak km/h manja) - potrosnja je pala na oko 10kWh, sto je ogromna razlika (30% manje - ili ako se gleda obratni smjer onda je ona brza voznja bila 50% veca potrosnja).

Na autoputu sam ulovio umjerenu zavjetrinu iza kamiona na oko 2-3 duzine auta - pri 90km/h je trenutna potrosnja bila oko 9-10kW (bez zavjetrine je oko 12kW).

Na kraju je cijeli put u povratku (120 i nesto sitno kilometara) prosjek potrosnje bio oko 11kWh.

Zivjela strujna eksploatacija! palac
[Vrh]
BB

PostPostano: 7.5.2018. pon. 10:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Živjela
[Vrh]
niram69

PostPostano: 7.5.2018. pon. 11:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Na kraju je cijeli put u povratku (120 i nesto sitno kilometara) prosjek potrosnje bio oko 11kWh.

To je potrošnja koju prijavljuje sam auto? (dakle nije iz utičnice?)

//Marin
[Vrh]
Cose

PostPostano: 7.5.2018. pon. 12:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

niram69 je napisao/la:
Cose je napisao/la:

To je potro�nja koju prijavljuje sam auto? (dakle nije iz uti�nice?)

Da, a kako uglavnom punim po punionicama (dzabe i dovoljno brzo da ne stignes ni speceraj obaviti) onda bas i ne mogu provjeriti na stekeru - ali mi stimaju brojke predjenih km i potrosnje vs preostalog stanja baterije.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 8 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.