<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni automobil polo, punto
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Roman

PostPostano: 23.1.2012. pon. 14:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Definitivno Alltrax, Zapi je najskuplji ali on je pouzdan i profesionalan. No s obzirom, cijena/kvaliteta po mom mišljenju je alltrax najbolji izbor.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
miko

PostPostano: 23.1.2012. pon. 14:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok, hvala. onda nastavljam potragu.

može par pitanja kad si on line? regenerativno kočenje ima svrhe ili ne i dali znaš dali je itko ugrađivao brushles motore ili Mars ili Agin. vidim da je netko radio motor sa Mars motorom ali neznam kakav je za automobil
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 23.1.2012. pon. 20:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

romane što je s tvojim kelijem?
[Vrh]
Roman

PostPostano: 24.1.2012. uto. 11:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Regenerativno kočenje ima svrhe ako se lako i jednostavno može primijeniti, tj ako imaš nezavisno uzbuđeni motor i kontroler za njega onda je regen po defaultu. Isto je i sa permanent magnet DC motorom i kontrolerom za njega sa regenom. AC motori i njihovi kontroleri isto imaju regen po defaultu. Ali ono što se najčešče uzima je DC serijski motor i obični povoljni kontroler. Oni nemaju regen a da bi ga uveo trebaš poseban kontroler koji to podržava. Za sada znam za ZAPI i jedan model Kelly-a. No to je jako skupa igra i kada se računa za tih par postotaka što se vrati nazad u baterije ne isplati se ulagati u regen ako već nije po defaultu. Za regen sa ZAPI-jem trebaš još i reverzibilne kontaktore a to onda još komplicira i poskupljuje stvar. Zato za LOW COST preradu zaboravi na regen. (npr Kelly kontroler za serijski motor bez regena košta tamo u Kini 299$ a model sa regenom (kojeg više ne vidim u ponudi) je koštao 899$)

Moj novi Kelly 24-72V 500A je uredno u funkciji i za sada ga ne mislim mijenjati. Tjeram ga na 48V a imam i lufta za eksperiment na 72V koji ću kad tad provesti. :-))
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 2.2.2012. čet. 20:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Regenerativno kočenje ima svrhe ako se lako i jednostavno može primijeniti,

S ovim izdvojenim iz cijelog teksta se slažem, jer ako imaš getribu pa dok pustiš gas da želiš prešaltati regenerativno ti energično zakoči - od toga nema koristi.
Regenerativno je efikasno bez getribe sa šaltheblom, pa ima samo međureduktor i vužgi po gasu, sve ostalo je trla baba lan za ozbiljnu vožnju.

Pozdrav palac
[Vrh]
Lonky

PostPostano: 12.2.2012. ned. 22:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

Malo je nezgodno na ovom forumu što nema podforum za predstavljanje...

Evo i ja pratim sve što se piše već jako dugo, još iz vremena prije registracije Toyote...međutim obzirom na stvarno malu djecu i ostale obveze do sada nisam uz najbolju volju mogao naći vremena za ovakav projekt.

Klinci su sada malo veći..i sada ozbiljno razmišljam o nabavci donor automobila (sličnom ovom u naslovu)- mislim uzeti Fiat Uno - i za njega nabaviti mjenjač za diesel motor koji ima nešto povoljnije prijenosne omjere. Servo kočnica mislim izbaciti i sa starijeg tipa Una složiti kočnice bez serva.

Na žalost za ovakav pomalo hobby projekt novaca nikad dovoljno na hrpi, pa ću morati početi skromno:

- uzeo bih neki DC elektromotor sa četkicama oko 7.5 kW.
- baterije, ako ih se uopće može naći, za početak bih uzeo trakcijske polovne kao što je to uzeo kolega za Trabanta.
- kontroler za ovaj tip motora bih radio sam, jer sam prije 20 godina završio srednju školu Ruđer Bošković, smjer elektronika. Nakon završetka faksa počeo sam raditi kao sistem admin i mrežaš..tako da je puno toga (ionako teoretskog) znanja isparilo...ali opet nisam baš totalni bilmez po tom pitanju Smile
- punjač - razmišljao sam također o samogradnji, uvjet je da punjač bude impulsni i automatski...
- pedalu gasa .. grijanje itd. također bih radio sam...
- obzirom da sam pročitao da olovne trakcijske baterije najbolje "trpe" pražnjenja do 80%, volio bih i sam napraviti nekakav rudimentarni sklop (kvazi-BMS) koji jednostavno isključuje napajanje (ili alarmira) nakon što ukupni kapacitet padne na cca 25 %..

Ciljani domet je minimalno 60 km, uz maksimalnu brzinu od otprilike 70-80 km/h. Ukupni proračun koji bih kroz narednih godinu i pol dvije mogao odvojiti je oko 2000 eura (donor uračunat).

Kada bih si to mogao priuštiti, kupio bih set za konverziju s ovog linka: http://www.goldenmotor.com/

No s druge strane, tako ne bih baš nešto puno naučio - a cilj mi je uz pogodnosti koje pruža električni automobil - i to...

Eto , još jednom pozdrav svima i čujemo se. Za sada, kad zatopli, krećem u pretraživanje otpada s ciljem da nabavim barem elektromotor. Iz Zagreba sam, pa ako netko zna neke adrese, brojeve telefona - molio bih pomoć.

palac palac palac
[Vrh]
riba

PostPostano: 12.2.2012. ned. 22:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmi motor i kontroler sa goldenmotorsa, mislim stvarno nisu preskupi a ima ih u hr, puno ćeš si olakšati, a i auto će ići bolje jer ćeš imati lagan motor (17kg).

6 12v 100ah olovnih gel baterija košta oko 7000 kn.

I možda bi bilo bolje da umjesto una uzmeš neki još lakši auto, tipa maruti ili tico.
[Vrh]
Lonky

PostPostano: 12.2.2012. ned. 22:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:

I možda bi bilo bolje da umjesto una uzmeš neki još lakši auto, tipa maruti ili tico.

Ma znam da bi kupljeno bilo bolje i jednostavnije... Međutim kontrloler i motor bi me koštali oko 15000 kn...a onda bi s pravom čovjek sebi postavio pitanje čemu sam kupio ovakav elektromotor i onda ugradio olovne baterije u auto...i tako u krug...

Ovako stoje stvari što se tiče težine:

Fiat Uno - 729 kg
Fiat Panda - 674 kg
Maruti - 650 kg
Tico - 680 kg

Razmišljao sam i o Pandi, koja je lakša od Tica...međutim Uno je ipak meni kompletniji automobil, tih 50 kg više je otišlo u obloge vrata, armaturu, bolja sjedala itd..
Možda na kraju ipak uzmem Pandu jer je cijena rabljenih također tu negdje oko 300 eura (najniže), a kada se izbaci motor iz nje bit će lakša od 600 kg. 50 kg razlike ipak nije za odbaciti..
Tico i Maruti nisu po meni nešto naročito dobar izbor - radi dijelova. Fiati su neusporedivo učestaliji na cesti i jeftiniji (mislim na limariju, potrošne djelove) i k tome su i bitno prostraniji...
Otpor zraka na 60-70 km/h nije opet toliko presudan faktor..
[Vrh]
riba

PostPostano: 12.2.2012. ned. 23:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka čast, nisam se sjetio stare pande, bilo bi fora uzeti 4x4 Smile

Ma nisu taj motor i kontroler tako skupi, nedje oko 13500 kn, a imaju veću iskoristivost i puno manju masu od starih dc motora. Je malo veći trošak, ali mislim da je opravdan.

Uzmi u obzir i me 0913

http://www.ebay.com/itm/ME0913-Brushless-DC-Permanent-Magnet-Motor-24-96-Volts-/270770952261?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0b34d845

15kg, 12kw. Vjerojatno bi koštao tu negdje, ili mrvičicu manje.

Ne znam jesi li vidio ovo:

http://www.ev-vozila.com/kategorije/ev-kit/32.aspx

Ne znam, mislim da su ti motori dovoljni za ovako lagane aute.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 13.2.2012. pon. 13:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lonky je napisao/la:
- mislim uzeti Fiat Uno - i za njega nabaviti mjenjač za diesel motor koji ima nešto povoljnije prijenosne omjere. Servo kočnica mislim izbaciti i sa starijeg tipa Una složiti kočnice bez serva.

Dobro došao Lonky,

Nemoj mijenjati mjenjač prije nego napraviš ispitivanje, atestiranje i registraciju - da ne bi imao problema oko toga, jednako se odnosi i prema kočnicama.

Sretno s preradom palac
[Vrh]
mike20

PostPostano: 13.2.2012. pon. 15:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fiat Uno je jako teško naći u dobrom stanju-problem je limarija i hrđa na kritičnim dijelovima, posebno prednje i zadnje mulde, podovi i pragovi.
Oni koji su slagani, često su skrpani za prodaju

Čak i oni made in Poland od 2000. g nadalje nisu niš bolji od ovih Talijanskih koji su se proizvodili do 95-te.

Panda 4x4 je rijedak model, i oni stariji isto imaju loš lim, pa bi dobro bilo gledati one nešto novije oko 95.te godine.

Od talijana možda je bolji izbor Punto 1. generacije 1994-1999, auto je nešto teži, al težina je radi sigurnije i čvršće karoserije
[Vrh]
Lonky

PostPostano: 13.2.2012. pon. 20:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

mike20 je napisao/la:

Čak i oni made in Poland od 2000. g nadalje nisu niš bolji od ovih Talijanskih koji su se proizvodili do 95-te.

Panda 4x4 je rijedak model, i oni stariji isto imaju loš lim, pa bi dobro bilo gledati one nešto novije oko 95.te godine.

Meni limarija i nije neki naročiti problem, dijelovi su (pragovi) stvarno jeftini, sredit će se to za siću .. piju
Polakirat ću ga sam, znam to raditi, tako da se za te stvari ne brinem - bit će Uno kao novi.. Kupanje Smile

Panda 4x4 nije dobra ideja jer zbog gubitka na pogonu tu nema neke pametne računice. Imalo bi eventualno smisla kada bi se ona koristila za offroad..

Zadnja promjena: Lonky; 13.2.2012. pon. 20:34; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Lonky

PostPostano: 13.2.2012. pon. 20:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:

Sretno s preradom palac

Hvala, Vlado respekt
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 13.2.2012. pon. 20:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije bitno da je auto lagan u startu nego da ima što veću nosivost - pogotovo ako se misli igrat s olovom .
[Vrh]
Lonky

PostPostano: 13.2.2012. pon. 20:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
nije bitno da je auto lagan u startu nego da ima što veću nosivost - pogotovo ako se misli igrat s olovom .

Slažem se.

Fiat Uno ima 729 kg. Kada se ukloni glava i blok, trebao bi imati oko 650 kg.
Nosivost mu je 1220 kg. Mislim da je to dovoljno dobra razlika: 570 kg.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Sljedeća
Stranica 2 / 19.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.