<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

LED rasvjeta
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
m2

PostPostano: 11.8.2009. uto. 15:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

TOPLESS !!!!!!!!

http://www.treehugger.com/files/2009/08/oled-desk-lamp-energy-efficient-lighting.php
http://www.technologyreview.com/Energy/21116/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Slv

PostPostano: 13.9.2009. ned. 17:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

pod štednom rasvjetom nisam našao vijesti pa evo ovdje:

http://www.japantoday.com/category/technology/view/panasonic-to-enter-home-led-lamp-market

http://www.bug.hr/vijesti/dugovjecne-led-sijalice/98584.aspx
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
m2

PostPostano: 30.9.2009. sri. 15:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
m2

PostPostano: 30.9.2009. sri. 15:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Štedne ili LED-ice pitanje je sad? (ekipi sa foruma)
[Vrh]
Brada

PostPostano: 30.9.2009. sri. 16:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hrpa gluposti je i tu napisana.

Nije istina da klasična žarulja ne može trajati duže od 2000 sati. Proizvode se i one koje traju do 20.000 sati.

Nije istina da često paljenje i gašenje ne skraćuje radni vijek. One sa toplim starterom gotovo nitko ne kupuje zbog uvredljivo visoke cijene.

Nije istina da štedna ne treperi iz istog razloga kao i gore.

Istina je da su štedne žarulje skupe jer puuuno prije deklariranog vremena pregaraju i Osramove i Philipsove a pogotovo TEŽ-ovo smeće koje je očito najjeftiniji kineski uvoz. Možda manje pregara ona koja košta preko sto kuna ali ako jedan proizvod iz game ne drži niti trećinu deklariranog vremena sa pravom sumnjam u drugi artikl istog proizvođača.

Fluo svijetlo izgleda hladno i pomalo mračno. Kakva je to konstrukcija rečenice? Trebalo bi pisati da se pod fluo rasvjetom čovjek osjeća neugodnije nego pod rasvjetom klasične žarulje i to je istina. Interakcija oka i mozga je puno kompliciranija od onoga kako si to zamišljaju komercijalisti. Kod obavljanja aktivnosti koje bi se trebale dešavati po danu oko je ugođeno na sunčevo svijetlo koje karakterizira i val i zračenje. Oduzmi bilo što i mozak je u banani. Nema ugodne rasvjete bez topline i zračenja koliko god se netko trudio objasniti suprotno. Najkvalitetnije umjetno svjetlo je sumporača aka sulphur-lamp. (proguglati koga zanima)

Imam doma sve štedne žarulje osim lampe za čitanje ali sam blago rečeno nezadovoljan. Kako sa onim skupima tako i naravno sa jeftinijima. TEŽ više neće ući u moju kuću pa da je tri puta 'rvacki. Za čitanje i dalje koristim halogenku jer su mi oči draže od uštede par vata.

LED je slična priča. Sve je to još tehnološki nezrelo ili su limiti takvi da trenutno drastično bolje ne može.

Kao što reče halov poznanik: Kad ti treba val eto ti energije, a kad ti treba energija eto ti vala. Nije samo tako lako napraviti malo sunce za lokalnu upotrebu. Smile
[Vrh]
Gec

PostPostano: 30.9.2009. sri. 17:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Potpisujem sve što je Brada napisao, moja iskustva su identična a Bogami i razmišljanja o ovoj temi.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 30.9.2009. sri. 17:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brada, slozija bih se skoro sa svime ca si napisa. Koristim stedne zarulje otkako su izisle na trziste u Italiji i nikada nisam bija s njima zadovoljan.
Sada koristim vecinom ledice i moram reci da sam izuzetno zadovoljan svjetlom, cak sam i stolnu halogenu lampu presta koristiti, sada imam stolnu lampu s 10W ledicom i svjetlo ledice mi je cak i bolje od halogenke.
U stanu di mi je matera su instalirane ledice pored klasicne rasvjete i ona u posljednih godinu i kusur nije nijednom upalila kakvo drugo svjetlo osim ledice.
Prednost ledice pred stednim zaruljama je svakako to ca je mores palit i gasit do mile volje.
U drugom stanu imam neonke i nisam ni s njima tako razocaran, svakako su bolje od ovih "stednih" zarulja ca se u nas nude.
I neonke su puno bolje nego prije...

Apropo ledica, nemam problema s treperenjem jer ih ganjam direktno s akumulatora (solarno). Very Happy
[Vrh]
Gemich

PostPostano: 30.9.2009. sri. 20:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve OSRAM štedne koje imam u kući zuje glavom o zid
[Vrh]
Brada

PostPostano: 30.9.2009. sri. 20:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da budem potpuno iskren od jačih imao sam prilike vidjeti svjetlo samo 60W ledica iz jedne lampe i zbog preoštrih sjena me se nije posebno dojmilo. Vjerojatno je puno bolja situacija kada se pažljivo raspodjele po prostoru i kad je temperatura svjetla niža od 5000K koje sam imao priliku probati. U svakom slučaju ako već mogu birati moj izbor je nova generacija fluo cijevi u kombinaciji neintegriranih kompaktnih i cijevastih ovisno o prostoru koji treba osvjetliti. Uz to mi se čini oportuno koristiti i LED ali isključivo u tijelima vlastite izrade sa ugrađenim najboljim materijalom tipa Cree, Nichia i sl. Cijene gotovih tijela sa tim materijalom su nebulozne.

Zašto neintegrirane kompaktne cijevi? Zato što puno ovisi o prigušnici i propaljivaču koji su u samostalnoj izvedbi u pravilu puno kvalitetniji. Problem je u nalaženju adekvatnog rasvjetnog tijela gdje se takav sustav može pripasati ali to nije nemoguća misija. Za nagradu se dobiva stvarno dugotrajna rasvjeta (tipično do 20.000 sati po IES standardu) uz 75 Lm/W i prikladne dimenzije. Dosta ljudi ne zna da postoje vrlo jake štedne kompakt žarulje. Recimo 42W dužine balona od 161 mm koja daje 3200 Lm svijetla što je adekvatno fluo cijevi istog proizvođača (Philips) od 36W dužine 1,2m. Evo je na slici

Zašto fluo cijevi? Zato jer nova generacija u high efficient varijanti postiže 94 Lm/W toplo bijelog svjetla. Pri tome 35W cijev IES trajnosti 20.000 sati sa toplim propaljivanjem košta cca 30 kn (Philips) Ako se takva cijev može zgodno uklopiti u prostor (što nažalost često nije slučaj) onda ne vidim razumniju varijantu koja ima u cilju uštedu energije. Kvalitetna VF prigušnica 36W sa toplim propaljivanjem košta cca 150 kn ali to je jednokratni trošak jer se kasnije samo kupuju cijevi po tridesetak kuna no one zaista dosta dugo traju pa će i to biti rijetko. Čemu bacati kompletne sklopove i integriranih štednih žarulja kad su odvojeni puno kvalitetniji i ukupno gledano puuuno jeftiniji. Treba uložiti trud u osmišljavanje rasvjetnih tijela što znam da nije svima lako.

Indukcijska žarulja daje najkvalitetnije svjetlo vrlo visokog CRI uz iznimnu trajnost ali cijena je kod nas užas ( cca 2500 kn za 85W... da, dobro piše... 2500 kn 85W kom 1 NETTO! ), a nije mala ni u Kini. LED se kod nas čini kao bolji izbor.

Sve u svemu složiti optimalnu i best buy rasvjetu je popriličan izazov. To me već dugo čačka ali nikako nać dosta slobodnog vremena i slobodnog "vremena".
[Vrh]
Brada

PostPostano: 30.9.2009. sri. 20:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh, da. Za sve koji vole čitati sa ambalaže evo jedan vrlo bitan podatak -> IES and Industry standard for lamp life: Life hours is equal to the burning hours of the lamp, when 50% of the lamp is still surviving.

Bez komentara.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 30.9.2009. sri. 21:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero..da li koristis 10W LED 4000K i 6000K za jedno rasvjetno mjesto?

Takav par daje najslicniju svjetlost suncevoj palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
bob4

PostPostano: 30.9.2009. sri. 22:41    Naslov: zamjena: halogena 20W u LED 3W pure white Citirajte i odgovorite

povrat investicije za 10 mjeseci, a nakon toga deset godina račun za rasvjetu 20/3 puta manji
[Vrh]
creatin

PostPostano: 1.10.2009. čet. 01:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni su sve stedne riknule u jednoj ili dvije godine, a na kutiji pise da je garancija sest godina, jel netko pokusao reklamirati stednu zarulju?
[Vrh]
Brada

PostPostano: 1.10.2009. čet. 04:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne piše da je garancija 6 godina nego je to vijek trajanja po IES standardu. Pogledaj gore.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 1.10.2009. čet. 05:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Pero..da li koristis 10W LED 4000K i 6000K za jedno rasvjetno mjesto?

Takav par daje najslicniju svjetlost suncevoj palac

Tople bijele koristim u sobama, a u kuhinji hladne bijele. Napolju (vrt) isto tako idu samo hladne bijele.
Na par mjesta koristim i po cetiri 3W ledice (6000K) spojene u seriju. Difuzno svjetlo je rijeseno tako da ledice "gledaju" u plafon.
Nisam se zamarao s reguatorima, sve su spojene direktno na 12V bateriju solarnog sistema. Jedino mi stolna lampa ima 700mA regulator s dvije 10W/6000K ledice, za delo mi je zgodnija hladna bijela rasvjeta.

Ono ca mi se svidja je da mozes ih palit i gasit do mile volje, sto cak ni fluo cijev bas ne voli.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 3 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.