<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Zašto električni automobil nije važan
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
fusher

PostPostano: 21.12.2011. sri. 14:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

čitam ovo o autima...zaboravljate na jednu stvar...
ljudi su puni taštine, da mogu kupili bi prekooceanski brod za na ribe...
u sjevernim zemljama tipa švedska, norveška, pod*ebljivo te gledaju ako imaš prevelik auto...kod nas obrnuto...
kompleksi manje vrijednosti dobro pune račune autoindustriji

čak sam sklon vjerovanju da cijela fama oko zagađenosti, ozonu i trajlala zapravo služi da proizvodi imaju veću cijenu od realne a ne radi nekakve zaštite okoliša, smanjejne zagađenja...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prof. Baltazar

PostPostano: 25.12.2011. ned. 22:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:

Naravno da zgrade u tom smislu imaju prednosti ali imaju i više mana / neželjenih nuspojava

Bojim se da sam izgubio nit (mislim da je rijec o temi nevezanoj za aute), ali razgovor ne moze otici daleko ako ces jednostavno reci "ne, nije!", bez kako i zasto.

ogi je napisao/la:

Da, opasno je živjeti, možeš se slomiti na 100 načina
Automobili su najmanje krivi

Siguran sam da su takve fraze koristili veliki proizvodjaci duhana za cigarete...prepustam ostalima da sude za svatko za sebe koliko su automobili "najmanje krivi" za 1.2 milijuna mrtvih i nekoliko milijuna ozlijedjenih godisnje.

ogi je napisao/la:
Smislit ćemo nešto. Što ti predlažeš?

Danski model poreza na nove aute bio bi super pocetak: npr. 100% za aute do 100g CO2/km i 200% za ostale aute. Elektricnima se obracunava efektivni CO2/km s obzirom na proizvodnju i reciklazu baterije. Dobar nastavak bio bi odvajanje posebnih linija za javni i biciklisticki prijevoz...samo za razliku od sadasnje prakse, bilo bi korisno uvesti ili rigorozne kazne za vozace auta koji koriste te trake ili fizicki odvojiti linije. To ukljucuje i tramvaje i autobuse.
Dvostruko duzi zeljeznicki peroni i kompozicije prigradske zeljeznice mogle bi uciniti zeljeznicu neusporedivo ugodnijim nacinom putovanja nego sto je to danas - bez apsurdnih dodatnih troskova.

Opcenito, 10-godisnji plan postupne redukcije automobilskog prometa na cca. 5-10% danasnjeg broja koristeci koktel mjera s nalik na ove gore da se obeshrabri koristenje auta i pojaca javni i laki osobni promet. Tako nekako, ako hoces prometnu politiku drzave u 10 minuta...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 31.12.2011. sub. 00:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Profesore! skace od srece

Malen, lagan, 'jeftin', električni....gotovo savršen za grad i okolicu:

www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=1614&start=30
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
schumacher

PostPostano: 31.12.2011. sub. 07:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

..i još da nije automobil,bio bi upravo za profesora Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 31.12.2011. sub. 12:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da će se profa zaljubiti u TWIZYa na prvi pogled Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prof. Baltazar

PostPostano: 5.1.2012. čet. 00:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa kad me se bas ovako besramno povlaci za jezik... Very Happy

Citao sam nesto o tom autu ("autu"?) ranije i imam stosta za reci... Prije svega, ne da je zalosno, nego je sramotno da su zakoni takvi da je dopustena manje sigurna/ugodna verzija (bez vrata) samo zato sto bi se vozilo zvalo drugacije kad bi se dodala vrata.

Drugo, nije mi jasno zasto im treba 100 kg baterije: kad bih imao 100kg LiFePo4 bateriju na bicikli, mogao bih doci do Zeneve iz Zagreba bez stajanja. Jasno da nije ista potrosnja u takvom vozilu, ali nesto krivo rade kad im treba tolika...

Iznajmljivanje baterije je puno preskupo. 350-400 kn mjesecno + troskovi struje??? To je preblizu cijeni voznje stedljivijih malih gradskih auta.

Opcenito, svidja mi se koncepcija dvosjeda sa sjedalima jedno za drugim, nije previse tezak (iako je 10x tezi od onog cime sad putujem...), domet je razuman (100km) itd...sigurno je mnogo, mnogo primjereniji gradu nego bilo sto sto se danas po gradovima kotrlja na 4 kotaca. Osim autobusa. Smile

Kad bi proizvodjaci poceli shvacati da vise nije prihvatljivo da u brosuri o proizvodu nije jasno oslikana slika cijelog zivotnog ciklusa proizvoda - razvoja, proizvodnje, koristenja, rashodovanja i reciklaze - bilo bi puno lakse imati povjerenja u to sto rade. Ovako, nije tesko zamisliti goleme rupe u ovom ciklusu...a bojim se da za takve rupe vise nemamo ni vremena ni resursa.

Sve u svemu, podijeljenih sam misljenja, ali da ima zatvorenu kabinu, ja bih ga smatrao najboljim kandidatom za gradske ceste medju autima.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.1.2012. čet. 00:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prof. Baltazar je napisao/la:
Sve u svemu, podijeljenih sam misljenja, ali da ima zatvorenu kabinu, ja bih ga smatrao najboljim kandidatom za gradske ceste medju autima.

Možda dobije i prava vrata jer se mnogi žale na to Smile
[Vrh]
petarkresimir

PostPostano: 5.1.2012. čet. 01:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neznam zašto bi bio problem ako stave vrata, pa ima onaj Biro četverocikl, ima u opciji i vrata za kupit, kolko sam skužio rega se na malu regu, nema više od 4kW, i nejde prek 45km/h,

(to bi se dalo i nekaj zbrikat jel tak Ogi? )
((mislim da ide brže?, pitanje kolko ti hub motori mogu napona i struje zgutat??))
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.