<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Solarni paneli i kolektori u jednom

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
smarky

PostPostano: 8.11.2011. uto. 09:18    Naslov: Solarni paneli i kolektori u jednom Citirajte i odgovorite

Neznam jel mozda netko vidio da li ima za kupiti u jednom panelu i solarne celije (za proizvodnju struje) i solarne kolektore (za proizvodnju tople vode)?

Naime, gledam ugraditi oboje, te mislim da se toplinska energija koja se skupi na solarnim celijama moze jako dobro iskoristiti za grijanje vode.

Sad, da ne smisljam toplu vodu, jel ima toga vec za kupiti?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pkristo

PostPostano: 8.11.2011. uto. 09:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sjećam se kad je o tome pisao i (na prvi pogled uspješno) primijenio sad već davno pokojni profesor Branko Lalović. Čini mi se da je to radio Končar i ćelije su bile iskoristivosti nekih 4 %. Mislim da se to na kraju ipak pokazalo neuspješno jer se radi o teško pomirivim zahtjevima: želiš da ti voda bude što toplija za kolektor pa radiš konstrukciju koja može upiti puno sunčeve topline, a istovremeno želiš da ti ćelija bude što hladnija jer joj pada efikasnost s porastom temperature. Hlađenje panela je ipak lakše izvesti ako nema apsorbera koji se zagrijava, nego toplina može pobjeći. Ako bi prisilnom cirkulacijom vode održavao nisku temperaturu cijelog sklopa onda bi bilo teško naći primjenu za takvu nedovoljno toplu (tj. mlaku) vodu (eventualno podno grijanje). A i pumpa bi dosta struje trošila smanjujući ukupnu efikasnost. Pasivni sustav cirkulacije (spremnik iznad kolektora) tu ne bi bio dobar jer bi temperatura narasla toliko da paneli više ne bi davali struju. All in all, ideja je jako stara, ali brijem ima razloga zašto ju više nitko ne ganja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
smarky

PostPostano: 8.11.2011. uto. 10:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekako sam isao slicnim smjerom razmisljanja, ali...
Ti mozes vodu predgrijavati, sto za upotrebu u podnom grijanju, sto za upotrebu u predgrijanoj vodi za upotrebu.
Nekako se svi nadamo da nam se paneli nece grijati na temp preko 100 stupnjeva. Da uspijes odvoditi toplinu s panela, u bilo kojoj kolicini, vec si u plusu. Voda za koristenje (tusiranje), nema potrebe biti toplija od 60 stupnjeva, moze a ne mora.

Ja gledam za sebe staviti na krov panele za proizvodnju struje i tople vode i grijanje. Sad, gledajuci efikasnost, kod proizvodnje struje, imas disipaciju topline, koja je neiskoristena, dapace, cilj ti je smanjiti temp panela... Istovremeno, pored ovih panela, dodajes jos jedne, koji griju samo vodu. Znaci koristis "duplu" povrsinu, a bez potrebe.
Ako za primarno stavis da se proizvodi struja, i stavis celije "naj vece efikasnosti", a stavis ih na aluminijsku pozadinu, koja je spojena na spiralu popunjenu vodom, onda definitivno hladis panel tom vodom i proizvodis struju na istom mjestu.

Ok, ovo je vise teorijsko razmatranje....

Hvala na odgovoru... Nov sam ovdje, pa imam hrpe tokova misli... Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pkristo

PostPostano: 8.11.2011. uto. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako kreneš od panela i pokušaš mu smanjiti toplinu jednim takvim sustavom možda možeš nešto postići. No stavljajući taj tvoj aluminijski apsorber bitno si smanjio disipaciju topline. Kad bi samo stavio cijevi (bez apsorbera) ja se nadam da ne bi bitno omeo hlađenje (govorimo o strujanju zraka ispod panela), a količina energjie koju bi odvodio cijevima bi mogla biti ekvivalentna ili čak veća od one koja bi se gubila dispacijom. Eksperimentiraj pa javi rezultate! Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.